Daruj krev!

30. srpna 2013 v 8:05 | Helena |  pomozte
Každý z nás potřebuje někdy v životě transfúzi krve, podle statistik dokonce pětkrát. A taky léky, v nichž je lidská krev nenahraditelná.Transfúzní stanice evidují stálé dárce krve, ale těch pořád ubývá, navíc odběry mohou být prováděny u mužů pouze čtyřikrát do roka, u žen třikrát. Kromě krve lze darovat i krevní plazmu, tady není počet odběrů omezený, protože plazma je z krve separována a tekutina s červenými krvinkami se vrací zpět do těla, nedochází tedy k takovému oslabení organismu a ztrátě železa.

Čas od času se objeví náborová akce, odběry pořádané médii, různými institucemi, tu a tam proběhne kolektivní darování krve organizované zaměstnavatelem, ale tyto jednorázové příležitosti nestačí, potřeba jsou především stálí dárci, na jejichž obětavost se mohou zdravotnická zařízení spolehnout a mají možnost je kdykoliv "povolat do služby". Darovat krev je to nejsnazší, co můžete pro své blízké i zcela neznámé lidi udělat, stojí vás to jen chvíli času - a efekt je nezměrný.

Samozřejmě i dárcovství má svá pravidla. Před každým odběrem zájemce vyplní dotazník o svém zdravotním stavu a proběhne rozbor krve, jde o kontrolu výskytu některých nemocí, žloutenky, AIDS nebo syfilis. Teprve potom můžete krev darovat. Odběry probíhají v příjemném prostředí, transfúzní stanice si dárců váží a vytváří pro ně co nejvstřícnější podmínky, už čekárny jsou vzdušné a vybavené pohodlnými křesly, personál je příjemný a po celou vaši návštěvu se vám věnuje. Před odběrem se posilníte teplým čajem, který vám rozproudí krev (je dobré se pořádně napít i doma před odchodem), vlastní odběr probíhá v polosedě na lehátku, silnější jehlou, aby byl průtok vyšší, což umocňujete ještě rytmickým mačkáním balonku v dlani. To je fajn i proto, že se soustředíte i na něco jiného než na jehlu a hadičku, kterou vaše krev protéká do sběrného váčku. Při jednom odběru přijdete o 450ml krve, což opravdu tělo může postrádat :-) Po odběru je dobré zůstat chvilku sedět, dodatečně se může zamotat hlava nebo přijít nevolnost, i mdloby, hlavně pokud jste před odběrem málo pili nebo se vůbec nenajedli, od toho jsou na místě sestřičky, které se o vás postarají. Dárce má nárok i na malé občerstvení, takže domů už odcházíte zase v plné formě.

Informace o dárcovství krve najdete na webových stránkách jednotlivých zdravotnických zařízení, obecně platí, že pokud jste zdraví, je vám 18 - 60 let a nemáte podváhu (ženy min. 50kg, muži 60kg), můžete se dárcem stát. S sebou potřebujete jen občanský průkaz a při prvním odběru záznam o svém zdravotním stavu od obvodního lékaře. A že se bojíte jehel? Věřte mi, stačí si říct, že to dokážete, že chcete udělat něco prospěšného - a půjde to. Já měla z jehel strach přímo panický, vzpomínám si, jak mě v patnáctu letech dokonce lékařka se sestrou doslova honily po ordinaci kvůli očkování… Když zemřela babička, která krev darovala více než 80x, měla jsem pocit, že by v téhle tradici měl někdo pokračovat a začala jsem krev dávat. Po pár odběrech mi jehly přestaly vadit a dneska už problém nemám vůbec. Jsem držitelkou stříbrné Janského pakety a v dárcovství hodlám pokračovat. Nikdy totiž nevíte, kdy budete krev potřebovat i vy nebo vaši nejbližší …
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama