Problém bezdomovectví

28. srpna 2013 v 14:20 | Helena |  tak mě napadá
V současné době je v České republice 30.000 bezdomovců, 100.000 lidí je bezdomovectvím ohroženo, nejohroženější je věková skupina nad 65 let. Tolik informace, která se před chvílí objevila na Novinkách.cz. Shodou okolností jsem před nějakým časem prostřednictvím Legislativního výboru Zastupitelstva Kraje Vysočina, jehož jsem členkou, připomínkovala koncepci řešení problému bezdomovectví.

Moje nejzásadnější připomínka spočívala v tom, že koncepce, dnes schválená Rusnokovou vládou, řeší bezdomovectví jako následek, ale nikterak se nezabývá jeho příčinami a nesnaží se jim předcházet. Řešit následky a nechat bez povšimnutí důvod, proč k nim došlo, mi připadá jako krátkozraké mrhání úsilím i prostředky, vždyť podle výše uvedených čísel tak sice možná vyřešíme aktuální problém třiceti tisíc občanů, ale mezitím táž kritická situace nastane u trojnásobku dalších osob. Podle mého názoru je jednoznačnou příčinou, proč se tolik lidi ocitá v tíživé životní situaci a dokonce bez střechy nad hlavou, vysoká nezaměstnanost a dosavadní reformy starobních důchodů a souvisejícího penzijního připojištění. Malý, byť nepopulární exkurs do dob nedávno minulých, předsametovorevolučních. Socialismus přinášel jednak právo na práci, ale i odpovídající povinnost pracovat, přičemž obé bylo reálné, garantované a vymahatelné. Příživnictví, tedy vyhýbání se práci bez závažného důvodu, bylo trestným činem a bylo postihováno. Práce přinášela občanům dostačující finanční prostředky nejen na bydlení, ale i na další běžné životní potřeby, navíc vytvářela hodnoty, na nichž stála prosperující ekonomika země - a v neposlední řadě lidé, trávící osm hodin denně v zaměstnání a s odpovídajícím příjmem, neměli čas ani potřebu věnovat se kriminálním aktivitám. Samozřejmě zjednodušeně řečeno. Kdo pracoval, což byli všichni, dostával následně odpovídající "důchod" - a senioři rozhodně nepatřili k sociálně slabým skupinám, vždyť si na stáří poctivě odkládali do státní pokladny a stát jim jejich peníze vracel. Bydlení bylo dostupné, protože byty disponovaly státní instituce, obce i podniky, pravda, ne vždycky byl k dispozici ihned byt požadovaných parametrů, ale bydlení jako takové nepředstavovalo problém, i výše nájmů byla garantovaná státem v přijatelné výši. Problém bezdomovectví prakticky neexistoval.

Za uplynulých dvacet let nejen že zmizely nemalé státní rezervy důchodového systému, ale ti, kteří je vytvářeli, tedy ona dnešní "ohrožená skupina 65 let a výše", jsou nuceni vyžít z částek, které je přivádí na hranici chudoby - a jak již bylo řečeno, připravují nebo je hrozí připravit i o to nejpotřebnější, bydlení. A nemají šanci se bránit. Mladší se dozvídají, že je jejich povinností postarat se o svoji budoucnost sami, pochopitelně nejlépe prostřednictvím druhého pilíře penzijního připojištění. I když podle mého názoru je starost o důstojné stáří zbytečná - stačí ještě párkrát posunout věkovou hranici odchodu do důchodu a na pracoviště nevtíravě umístit prosté dubové rakve …

KSČM jako jeden ze stěžejních bodů svého programu staví stabilitu pracovních míst, zvýšení zaměstnatelnosti pracovních sil, prosazení spravedlivého práva na práci a spravedlivé odměňování za ni, jakož i další opatření ke snížení nezaměstnanosti. Nic nejde vybudovat najednou, ze dne na den, ale jsem přesvědčena, že cesta, kterou KSČM nabízí je správná - a jediná reálná, máme-li žít, nejen přežívat. Vypořádejme se s nezaměstnaností a problém bezdomovectví nebudeme muset řešit, stejně tak i mnohé další.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lana Donnalyn Lana Donnalyn | Web | 28. srpna 2013 v 16:17 | Reagovat

Super, konečne nejaký dlhší článok, čo aj stál za to, aby som si ho prečítala do konca. :-)

Má dobrú myšlienku, v podstate.. je tu všetko na zamyslenie, takže ďakujem za nové informácie. :-)

2 helena-vrzalova helena-vrzalova | E-mail | 29. srpna 2013 v 7:04 | Reagovat

Díky za návštěvu blogu i za komentář :-)[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama