Jak správně sestavit petici?

16. září 2013 v 10:00 | Helena |  právo a my
"Každý má právo sám nebo společně s jinými podávat petice. Petice je písemná žádost, návrh nebo stížnost, která se týká věcí veřejného nebo jiného společného zájmu a patří do působnosti státních orgánů. Peticí se nesmí zasahovat do nezávislosti soudu, vyzývat k porušování ústavy, zákonů a základních práv a svobod zaručených Listinou základních práv a svobod." Tolik zákon č. 85/1990 Sb., o právu petičním.

Citovaný zákon současně stanoví náležitosti petice a tzv. podpisových archů - a v tom je kámen úrazu. V poslední době se stále častěji v praxi setkávám s podáními, označenými jako petice, která ale zákonné náležitosti nesplňují. Jsou potom posouzeny jako hromadné návrhy, připomínky a podněty občanů např. dle § 19 odst. 2 písm. g) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) - a platí pro ně tedy jiná pravidla, zejména lhůty pro vyřízení jsou odlišné. Písemnou odpověď na petici obdrží ten, kdo ji podal, nebo ten, kdo zastupuje členy petičního výboru, do 30 dnů ode dne, kdy státní orgán petici přijal. Hromadné podání občanů musí být vyřízeno nejdéle do 60 dnů, v konkrétních případech do 90 dnů. A to už je podstatný rozdíl.

Aby podání bylo peticí, musí splňovat tyto náležitosti:
- pod peticí musí být uvedeno jméno, příjmení a bydliště toho, kdo ji podává, nebo jména, příjmení a bydliště všech členů petičního výboru a jméno, příjmení a bydliště toho, kdo je oprávněn členy výboru zastupovat
- občané, podepsaní pod peticí, musí uvést své jméno, příjmení a bydliště
- jednotlivé podpisové archy musí obsahovat text petice nebo označení, ze kterého je zřejmé, jaká petice má být podpisy podpořena
- jednotlivé podpisové archy musí obsahovat jméno, příjmení a bydliště toho, kdo petici podává, nebo toho, kdo je oprávněn zastupovat členy petičního výboru.

V každém případě, pokud sestavujete petici, je dobré najít si na internetu text příslušného zákona nebo alespoň nějaký obecný vzor. Budete mít alespoň jistotu, že vaše úsilí a čas, který věnujete shromažďování podpisů, dojdou svého cíle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama