přestupky proti majetku

20. září 2013 v 14:09 | Helena |  přestupky
Jak už jsem zmiňovala dříve, je přestupkem přisvojení si věci nalezené, což si mnohý nálezce neuvědomuje. Existují ovšem další přestupky proti majetku, ty už jsou zjevnější. Jde především o úmyslné způsobení škody na cizím majetku nebo jeho neoprávněné užívání.

Škodu na cizím majetku lze způsobit různě - tím, že se přestupce věci zmocní (krádež), když si ponechá věc jemu svěřenou (zpronevěra), obohacení se díky tomu, že jiného uvede v omyl nebo jeho omylu využije (podvod) nebo cizí věc zničí nebo poškodí. Podstatné je, že takové konání musí být úmyslné a výše způsobené škody musí být nižší než 5.000,-Kč. U vyšší škody je už jednání posuzováno jako trestný čin, stejně tak, když je krádež spáchána vloupáním, pod pohrůžkou násilí nebo byl pachatel v posledních třech letech již za krádež odsouzen. Co je u tohoto přestupku podstatné - je postižitelný i ve stadiu pokusu, nemusí být dokonán, u přestupků obecně přitom pokus sám o sobě přestupkem není.

Neoprávněné užívání cizí věci mj. zahrnuje i již popsané přisvojení nalezené věci, ale patří sem i další jednání. Tohoto přestupoku se dopustí, kdo se zmocní cizí věci v hodnotě nižší než 25.000,-Kč v úmyslu ji přechodně užívat (pokud by si věc chtěl ponechat, jedná se o krádež) nebo takto užívá věci, které mu byly svěřeny a způsobí tak škodu nižší než 25.000,-Kč (pokud by si takovou věc ponechal, jde o zpronevěru). Ponechat si nebo užívat nelze ani věc, která se do vašeho držení dostala omylem, např. pošle-li na váš účet někdo nesprávnou platbu.

Poměrně nová je podstata přestupku zvaného podílnictví, způsobeného tím, že pachatel úmyslně ukryje věc získanou přestupkem, který spáchá někdo jiný, nebo takovou věc převede na sebe nebo na jinou osobu. Příklad - A ukradne mobilní telefon, předá ho B a ten ho prodá. Přestupkem přitom je i ukrytí nebo převedení toho, co je za věc získanou přestupkem opatřeno - příklad: A ukradne mobilní telefon a prodá ho, peníze si uloží u B, který ovšem musí vědět, jak A peníze nabyl.

Za uvedené přestupky lze uložit pokutu od 3.000 do 15.000 Kč a náhradu způsobené škody, to už nejsou malé částky, proto si dávejte dobrý pozor i na to, s čím pomáháte kamarádovi …


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama