přestupky proti občanskému soužití

30. září 2013 v 16:36 | Helena |  přestupky
A máme tady další přestupky proti občanskému soužití. Zatím jsme se seznámili s přestupky mezi osobami blízkými, které jsou samostatnou kapitolou ve zvláštním režimu, ty, o kterých budu psát dnes, už se projednávají tzv. z moci úřední. To znamená, že jakmile správní orgán obdrží oznámení, koná už automaticky až do ukončení řízení, aniž by to mohl kdokoliv ovlivnit. S jedinou výjimkou, a tou je státní zástupce, který si věc může vyžádat k prověření, zda se nejedná o trestný čin. Ale o postupech při řízení budu psát jindy.

Přestupky proti občanskému soužití krom minule popsané urážky na cti jsou jednak ty tzv. sousedské, tedy ublížení na zdraví, výhrůžky, nepravdivé obvinění z přestupku, schválnosti nebo jiné hrubé jednání. Druhou skupinu tvoří činy méně obvyklé, s nimiž jsem se např, já za desetiletou praxi nesetkala, kdy je druhý omezován na svých právech příslušníka národnostní menšiny nebo je mu způsobena újma kvůli jeho příslušnosti k národnostní menšině, pro jeho etnický původ, rasu, barvu pleti, pohlaví, sexuální orientaci, jazyk, víru, náboženství, politické nebo jiné smýšlení atd., pro jeho sociální původ, majetek, rod, zdravotní stav, stav manželský nebo rodinný, prostě přijde k újmě jenom proto, že je v něčem odlišný od útočníka.

První skupina přestupků je velmi frekventovaná, dokonce častější než majetkové skutky, tímto jednáním obvykle lidé řeší momentální zkratovou situaci, reagují na bezprostřední dění, zpravidla nejde o činy promyšlené nebo připravované. I když samozřejmě existují výjimky, které si z drobného terorizování sousedů činí celoživotní hobby.

Naprosto náhodný je přestupek ublížení na zdraví z nedbalosti, tedy nikoliv schválně, ovšem s určitou mírou zavinění. Typické je pokousání psem, kterého majitel nemá na vodítku nebo ho neopatří košíkem apod. Tyhle skutky se, bohužel, množí, psů chováme čím dál víc, v oblibě jsou velká, tu a tam i bojová plemena, a ne všichni své miláčky zvládáme. Takže pozor, i když kousne pes a ne vy, přesto jste pachatelem a za čin svého psa platíte. A upozornění č. 2 - obviněným se stává osoba, která v dané chvíli měla mít psa pod dohledem, nikoliv majitel.

Dalším přestupkem je drobné ublížení na zdraví, pokud je úmyslné, tj. pokud chcete ublížit nebo víte, že ublížit svým jednáním můžete. To jsou všechny ty facky, hospodské rvačky a jiná napadení s nepatrným nebo malým důsledkem. Záleží potom na posouzení lékaře, zda bude skutek hodnocen jako přestupek nebo už trestný čin. Pokud jde o tyto přestupky, mám z praxe zajímavý poznatek, a sice, že když se dva poperou na zábavě, kde bude sto lidí, můžete se vsadit, že ve chvíli potyčky budou všichni přítomní na WC nebo budou venku kouřit… Alespoň pokud jde o podání svědectví. Když už se vám stane a k nějaké té ráně přijdete, rozhlédněte se, kdo je kolem a mohl vše vidět, a vyhledejte především ihned lékaře. Když ho navštívíte až po týdnu, protože "vás to pořád bolí", obtížně budete prokazovat souvislost se starým napadením.

Vyhrožování újmou na zdraví snad není třeba příliš vysvětlovat, podstatou je, že toto musí v té chvíli být opravdu hrozbou. Každý z nás občas vysloví "já tě zabiju" nebo "že dostaneš pár pohlavků" apod., ale jde o to, aby tato slova byla doprovázená skutečným úmyslem pohrozit, případně k napadení přistoupit. Jasná je hrozba ve chvíli, kdy vyhrožující drží v ruce zbraň nebo kolem vás mává pěstí …

Nepravdivé obvinění z přestupku je uplatňováno hlavně tehdy, když přeteče pohár trpělivosti obviňovaného a rozhodne se bránit. Znám např. sousedy, z nichž jeden podává na druhého oznámení pro nejnesmyslnější skutky, dokonce i pro noční sex nebo "házení skleněné kuličky na podlahu". Zásadní je, aby oznámení byla podávána vědomě nepravdivě a s cílem druhého poškodit. Nepatří sem situace, kdy sousedovi někdo vysype přede dveře kbelík smetí, on neví kdo, a protože jste se včera pohádali, předpokládá, že jste tak učinil vy.

Schválnosti - no to je třeba ten kbelík se smetím. Nevěřili byste, co všechno jsou si sousedé mezi sebou schopni provádět, protože tohle je typicky sousedský přestupek. Časté jsou různé překážky v cestě, předměty házené přes plot nebo na rohožku, ale setkala jsem se už i se slepičími hovínky cákanými na sušící se prádlo.

A zůstává nám jiné hrubé jednání … tj. všechno, co činíte úmyslně druhé osobě a nemá se to. Sem patří různé plivance, gesta, shazování věcí nebo třeba napadení bez fyzických následků.

Jak vidíte, dovedeme si mezi sebou znepříjemňovat život mnoha způsoby. Takže až vás jednou napadne, vyřídit si své problémy svépomocí, uvědomte si, že vás taková legrace může stát až dvacet tisíc korun …

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivana Ivana | E-mail | 27. července 2016 v 15:25 | Reagovat

Dobrý den,paní doktorko,
bude to už rok, co k nám do zahrady vniknul muž , hrubým chováním a urážkami se dožadoval přeparkování našeho vozu z místa, kde údajně obvykle parkuje on. Poté, co se ho manžel snažil "vyprovodit" z našeho pozemku, kde se v té době nacházely i naše děti, napadl manžela nožem. Zranění mu nezpůsobil - zavolali jsme policii - mezi tím dotyčný utekl. Případ byl předán příslušné přestupkové komisi. Proběhlo jedno jednání, kam se dotyčný nedostavil, poslal za sebe zástupce. Od té doby měla proběhnout další dvě jednání - z obou se dotyčný na poslední chvíli omluvil. Z posledního dva dny před jednáním - prý odjíždí na dovolenou. Původně měl být předvolán další svědek - naše nejstarší dcera (na podnět zástupce dotyčného), nyní už na předvolání svědka komise netrvá. Můj dotaz zní: Jak dlouho dotyčný může jednání takto mařit, zda má komise povinnost udělit sankci, jak vysokou a zda existuje možnost, jak dosáhnout nějakého závěru. Případně kam podat stížnost na komisi, pokud to má vůbec význam. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Ivana.

2 helena-vrzalova helena-vrzalova | 27. července 2016 v 16:56 | Reagovat

[1]: Hezký den i Vám! Obviněný má právo se z jednání omluvit, omluva musí být včasná a z vážného důvodu. Obvykle jde o nemoc, zaplacenou dovolenou nebo pracovní cestu. Jestli je omluva opravdu dostatečná, musí posoudit komise, většinou se vyžaduje nějaký doklad od lékaře, zaměstnavatele nebo třeba cestovky.Omluvy samozřejmě nemohou být nekonečné, tím spíš, nechal-li se už obviněný jednou zastupovat, tam už je potom zjevné, že se snaží řízení protahovat, aby došlo k promlčení přestupku. Potom může komise rozhodnout, že jde o účelové jednání a věc projednat v nepřítomnosti obviněného, případně ho varovat a pokud se znovu nedostaví, nechat ho předvést Policií ČR, je-li jeho přítomnost nezbytná (např. kvůli identifikaci). Je možné uložit i pořádkovou pokutu, ale zase jen tehdy, když důvody, jimiž se omlouvá, nejsou vážné. Nic z toho ale není povinností komise, jen možností, kterou lze využít. Opravdu nejpodstatnější jsou důvody, pro které se obviněný nedostavuje! Stížnost na komisi lze podat k příslušnému krajskému úřadu pro nečinnost, to ale není tento případ, můžete to zkusit,ale s největší pravděpodobností nebudete úspěšní a ještě komisi popudíte proti sobě. To bych raději nedělala, jedině, kdyby se blížila promlčecí lhůta.Aby věc nevyšuměla do ztracena ...

3 Ivana Ivana | 27. července 2016 v 19:16 | Reagovat

[2]:Děkuji mnohokrát za odpověď. Mám jen doplňující dotaz. Nevím totiž, zda lhůta vyprší po roce, což bude v září nebo zda byla opravdu prodloužena na dva roky, jak jsem kdesi četla. A neexistuje žádné měřítko na to, kolikrát se dotyčný smí omluvit? A může se nechat zastupovat opakovaně? Nakonec mám těch dotazů tedy víc :-( Děkuji za Váš čas, paní doktorko, i za odpovědi a přeji pěkný večer. Iva

4 helena-vrzalova helena-vrzalova | 29. července 2016 v 14:54 | Reagovat

[3]: Lhůty se od loňského října nově počítají takto: rok od spáchání přestupku, rok od zahájení řízení a rok od vydání rozhodnutí. Takže k promlčení hned tak nedojde :-)
Omlouvat se obviněný může tak dlouho, dokud mu to komise bude tolerovat, to bohužel nemáte jak ovlivnit. Ale jestli se už jednou nechal zastupovat, nemělo by  mu to procházet dlouho, tím dal najevo, že na své osobní přítomnosti netrvá. Opakované zastupování je možné a dost běžné, často chodí advokát nebo právník z příbuzenstva, můžou přijít i společně, obviněný a zástupce. Pokud by se situace zase opakovala, napište a zkusíme něco vymyslet, co by pomohlo a neuškodilo Vám před komisí.

5 Ivana Ivana | 6. srpna 2016 v 20:03 | Reagovat

Děkuji mnohokrát za odpověď. Další "pokus" proběhne v září, komise nám vyhověla s konkrétním termínem, vzhledem k manželově prac. vytížení, dovolené a mojí plánované operaci - abychom se příště nemuseli omlouvat zase my. Předsedkyně nám prozradila, že dotyčný je vcelku ostřílený a konflikty vyvolává rád. Vědět tohle předem, řešilo by se to rovnou klasickým  "výpraskem". Tak já se zase ozvu, jak to dopadlo. A ještě jednou děkuji :-)

6 Ivana Ivana | 8. září 2016 v 16:59 | Reagovat

Dobrý den, paní doktorko,
jak vidím, nebudu snad muset rekapitulovat a rovnou navážu na to, co jsem psala minule. Za odpověď Vám předem moc děkuji.
Dnes tedy měl proběhnout čtvrtý pokus o jednání. Jen v rychlosti připomínám, že při prvním jednání se "obviněný" nechal zastupovat, ze druhého a třetího se omluvil den před jednáním. Ke čtvrtému jednání jsme se dostavili s manželem i nezletilou dcerou, kterou si "zástupce obviněného" vyžádal jako svědka a byla komisí tedy rovněž předvolána, nicméně už na chodbě nás s omluvou vítala předsedkyně komise, že dotyčný se opět nedostavil, že přišel opět pouze jeho zástupce s písemným obviněním komise z předpojatosti.
Dověděli jsme se, že obviněný "má údajně svědky z řad svých kamarádů", kteří mu mají pomoci dokázat, že se ničeho nedopustil, což je nesmysl, který ani dál nebudu rozvíjet a komentovat. Dále obviněný požaduje náhradu ušlé mzdy, což je úsměvné, protože se ani k jednomu jednání nedostavil. (Zastupovat se nechává vyučeným zámečníkem v insolvenci, kterému radí rodinný příbuzný s práv. vzděláním a zákazem činnosti.)
Moje dotazy:
Jak může nyní komise postupovat, když čelí obvinění z předpojatosti?
Může obviněný docílit toho, že dojde k promlčení? Od zahájení řízení rok uběhne v lednu.
Jak dlouho a kolikrát se budeme muset dostavovat k jednáním, která se s největší pravděpodobností nakonec ani neuskuteční, protože obviněný se dostavit nehodlá, tudíž nemůže být ztotožněn?
Děkuji Vám mnohokrát za cenné rady i za Váš čas a přeji Vám hezký zbytek léta.
Iva

7 helena-vrzalova helena-vrzalova | 11. září 2016 v 8:54 | Reagovat

[6]: Jak už jsem psala, záleží jen na komisi, jak dlouho bude obviněnému omluvy tolerovat. Podle mého při čtvrté omluvě už opravdu není co řešit, jde o klasické protahování projednání s cílem promlčení přestupku. Ale s tím nic nenaděláte, to je jen a jen na komisi - a těžko říct, jaké mají s podobnou situací zkušenosti. O obvinění z podjatosti rozhoduje nadřízený komise, tedy starosta (pokud přestupky řeší odbor úřadu, je nadřízeným tajemník). Podjatost musí být odůvodněná a nesmí směřovat proti komisi jako takové, ale proti konkrétním jednotlivým členům. Rozhodnutí bývá rychlé, většinou zamítavé, musel by se prokázat osobní zájem členů komise na výsledku řízení. Taky je ten, kdo podjatost namítá, povinen námitku uplatnit hned a ne jako ve Vašem případě, až po půl roce. Takže půjde jen o formalitu, která ale všechno zase jen zdrží a protáhne. Tím spíš už by komise měla přestat váhat a věc projednat. Mimochodem , obviněného může komise nechat předvést i policií, zejména pokud je ztotožnění nezbytnou součástí dokazování. Bohužel, Vy komisi radit nemůžete, musí to zvládnout sami ...

8 Markéta Markéta | 19. února 2017 v 17:34 | Reagovat

Dobrý den , před přestupkovou komisí proběhla 4 ústní jednání, poslední 15.12.2016. Do jaké doby musí komise rozhodnout, kdo je vinen ? Děkuji

9 helena-vrzalova helena-vrzalova | 20. února 2017 v 14:03 | Reagovat

[8]: Komise by měla rozhodnout do dvou měsíců od zahájení řízení (tedy od doručení obvinění obviněnému), ale krajský úřad může tuto lhůtu na žádost komise prodloužit. Např, když se opakovaně omlouvají účastníci, objevují se nové návrhy na dokazování a podobně.

10 Monika Monika | E-mail | 23. března 2017 v 11:54 | Reagovat

dobrý den,cizí pes mě prokousl nohu a malitelka psa mě nabízí pomoc(nákupy.odvoz)ale když jsem se zmínila o finanční vyrovnání tak se cuká,nechci to řešit soudně,ale když se nedomluvímejak se to dá řešit zpětně.Myslím časové prodlení.Děkuji za radu.

11 helena-vrzalova helena-vrzalova | 24. března 2017 v 9:17 | Reagovat

[10]: Podle nového občanského zákoníku lze újmu, která se Vám stala, uplatnit do tří let od události. Soudní cestou s tím, že soud dnes má poměrně značnou volnost při rozhodování o výši náhrady, tzv. úhradová vyhláška byla totiž zrušena. To je občansko-právní záležitost, pokud by Vám ale šlo o potrestání majitelky psa, jedná se o přestupek proti občanskému soužití - ublížení na zdraví z nedbalosti, tam je lhůta pro zahájení řízení roční. Jestli jste ale se zraněním navštívila lékaře, počítejte s tím, že ten je povinen pokousání ohlásit.

12 Marek Vavrina Marek Vavrina | E-mail | 6. září 2017 v 6:48 | Reagovat

Dobry den dostal jsem se pred komisi a nevím jak se branit z meho fb uctu prisla zamestnavatelovi zprava cituju Ty hajzle az te potkam chytnu tebe za chrstan a pis ze se potkame.Nikdy jsem toto nepsal je mozne ze to nekdo napsal za me kolikrat se ani neodhlasim a pouzivam vice pocitacu.Jiz se me i stalo ze jsem mel ucet napadeny heckrem ktery psal za me pratelum.Nevím zda se muzu proti tomuto branit.Dekuju za radu nikdy jsem pred prestupkovou komisí nebyl.

13 Maria Johnson Maria Johnson | E-mail | Web | 18. července 2018 v 8:21 | Reagovat

Prestupky na useku zivotniho prostredi nebo dopravy. Tyto jsou reseny prislusnymi odbornymi urady libereckeho magistratu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama