proč majetková přiznání

18. září 2013 v 8:16 | Helena |  KSČM
Na setkání pod Kunětickou horou KSČM poprvé představila mj. petici určenou nové Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR žádající parlamentní politické strany o podporu přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Jako zmocněnec petičního výboru jsem byla u stánku, kde měli účastníci možnost petici spolu s další, proti církevním restitucím, podepsat a snažila jsem se zájemcům co nejlépe vysvětlit podstatu návrhu. Snaha o prosazení zákona o majetkových přiznáních je ze strany KSČM dlouhodobá, obdobné náměty se tu a tam objevují i v programech jiných stran a hnutí, např. v současném volebním programu ČSSD.

Oč se vlastně v případě návrhu KSČM jedná? Ke stanovenému dni by všechny fyzické osoby s trvalým nebo dlouhodobým pobytem na území ČR s majetkem, jehož hodnota je vyšší než20 mil. Kč, a právnické osoby podnikající v ČR s majetkem nad50 mil. Kč byly povinny podat finančnímu úřadu tzv. přihlášení majetku. To by obsahovalo jednak výčet a identifikaci majetku, jednak doklady prokazující jeho nabytí. Přihlásit majetek by vlastník byl povinen i kdykoliv v budoucnu, pokud by dosáhl uvedené výše. Přírůstky majetku by následně finanční úřad sledoval prostřednictvím vždy po dvou letech podávaného majetkového přiznání. Návrh zákona obsahuje všechny související skutečnosti a podmínky, způsob oceňování majetku, možnosti správce daně v případě nepřihlášení majetku, pokuty za porušení zákonem stanovených povinností, ale pamatuje i na některé drobné zajímavé momenty, jako např. že do přiznávaného majetku nejsou započtena výtvarná díla, která povinná osoba sama vytvořila.

Podstatou návrhu je, že na majetek, jehož nabytí nebude náležitě prokázáno, bude uvalena daň ve výši 100 %. Pokud finanční úřad dále zjistí, že majetek byl získán z nelegálních příjmů, bude povinen to oznámit Policii ČR a státnímu zastupitelství k dalšímu řízení.

Návrh zákona, jak je KSČM připraven, vychází ze současného stavu, kdy finanční úřady jsou kvalitně fungující institucí, která již má vytvořeny potřebné nástroje a postupy, byť užívané v jiných souvislostech, chybí pouze zákonný podklad pro rozšíření jejich povinností a pravomocí. Cílem zákona je především postižení nelegálně nabytých majetků, nezanedbatelný je i prevetivní účinek v případě daňových úniků a související trestné činnosti. Hodnota majetku fyzických osob pro jeho přihlášení byla stanovena tak, aby povinností nebyli postiženi např. vlastníci nemovitostí, jejichž hodnota narůstá postupným zvelebováním, dědici nebo restituenti. Není účelem zákona šikanovat slušné občany, ale zabránit hromadění majetku nelegální cestou. Vždyť i sama Policie ČR dnes hovoří o tzv. UFO ziscích, majetcích získaných neprokázanou trestnou činností, které jsou momentálně nepostižitelné.

Účastníci setkání pod Kunětickou horou o petici i celou problematiku projevili velký zájem, podpisové archy byly plné dlouho před skončením akce. V téhle chvíli by text měly mít k dispozici všechny základní organizace, proto vysvětlujte, podepisujte a pomozte tak připravit půdu pro naše budoucí zákonodárce, pro jejich snahu a věřme, že i úspěch. Text petice najdete v "přílohách". 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radek Radek | E-mail | 9. října 2013 v 12:30 | Reagovat

Je otázkou, zda by každý občan neměl mít povinnost nahláit pod výraznými sankcemi svůj majetek. Následně si lze představit komise určující na základě doložených příjmů a výdajů člena společnosti,jakou
část majetku má předat ve prospěch celku.

2 Radek Radek | E-mail | 9. října 2013 v 12:39 | Reagovat

Pokud by se lidé dohodli na tomto způsobu fungování společnosti, bylo byvelmi snadné například zamezit lidem v kouření, pití alkoholu. Komise, které by občané dobrovolně mohli zvolit by jistě k takovým účelům lidem prostředky nepřenechávaly. Komise by rovněž mohly zkoumat kdo utrácí, a kdo je šetrný a utrácivým peněz ubrat, šetrné obdarovat.

3 helena-vrzalova helena-vrzalova | 10. října 2013 v 18:53 | Reagovat

[2]: Radku, především klobouk dolů před Vámi, pokud jste se mými články pročetl až sem. Pokud jde o Váš návrh, přibližujete se už téměř praktickému komunismu, nám postačí, když se podaří prosadit zákon o majetkových přiznáních. Osobně v tom vidím jedinou možnost, jak vrátit do státní pokladny alespoň část původně státního majetku, který se záhadně rozplynul v divokých privatizacích v devadesátých letech ...

4 Radek Radek | E-mail | 12. října 2013 v 17:20 | Reagovat

Ano jestli dobře chápu, budou muset občané prokazovat majetek zpětně.
Devadesátá léta no to zní skvěle.
Plánujete rovněž omezit nerovnoměrné rozložení vzdělání? Například zákaz studia VŠ u dětí z rodin s nadprůměrným počtem vysokoškoláků? Tedy jakousi akci dělníku tvé dítě nedáme?

5 Radek Radek | E-mail | 12. října 2013 v 17:34 | Reagovat

Pojď soudrhu mladý jen pojď k nám, tu u bratrů rudých nejsi sám.

6 helena-vrzalova helena-vrzalova | E-mail | 15. října 2013 v 17:08 | Reagovat

[5]: Majetek bude přiznávám v současné výši, jeho původ a způsob nabytí  by byl pochopitelně prokazován zpětně, jinak by to ani nešlo :-)
Pokud jde o školství - právo na vzdělání je zakotveno v Listině základních práv a svobod a to pro všechny bez rozdílu. Co víc bychom měli hájit, než právě tato práva?

7 Radek Radek | E-mail | 16. října 2013 v 22:06 | Reagovat

Jestli dobře chápů, kdo nedokáže,že přišel od devadesátých let k majetku
čestně bude muset vrátit tento společnosti?

No a co se týká vzdělání, nepřipravujete povinnost lidí se střední a hlavně vysokou školou prokázat zpětně, že na školu chodili a zkoušky prováděli?
Je to velmi podobné a je jasné, že kdo třeba před dvaceti lety nevystudoval čestně, je na tom podobně, jako ten kdo nečestně nabyl majetek.
Tedy proč by měl vracet jen majetek, avšak né vzdělání? Prokazovat se musí a kdo na všechny zkoušky chodil jistě nemá co tajit a může vše doložit.
No a pokud by nedoložil, mohlo by být stejné jako u navrhovaného zákona o prokazování majetku.

8 Radek Radek | E-mail | 17. října 2013 v 8:20 | Reagovat

No jistě. Pokud keťas neprávem sebral spolenosti peníze, zejména tím, že nezaplatil daně - to je jasné, že by bylo vhodné, aby peníze vrátil.
Ale jaká nebezpečí jsou z těch co neabsolvali čestně školy - no takový člověk při výkonu práce je přímo pohromou. Napodlo mne rovněž, že přístup, kdy musí občan dokázat, že nabyl věci častně by se dal použít i u drobných krádežích. Máš u se be kávu - ha ukaž stvrzenku. Neukáže a je to.
No já jsem soudržko Vrzalová moc rád, že tu spolu přicházíme s takovými přínosnými návrhy a moc se těším na nové spravedlivé zákony co připravíte.
Jen prosím nezapomeňte na nezaměstnané - těm by se práce v politice přímo hodila a konečně by mohli ukázat co umí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama