situace kolem OKD

29. září 2013 v 13:27 | Helena |  tak mě napadá
V posledních dnech snad nikdo nemohl přehlédnout vyhrocenou situaci v Moravskoslezském kraji, kdy tisíce horníků bojují doslova o svoji existenci. A jak připomněl hejtman Ústeckého kraje, Oldřich Bubeníček, stejná hrozba se vznáší i nad zaměstnaci tamních dolů.

Počátky problémů je třeba hledat už v privatizaci ukončené v roce 2004 po třinácti letech, kdy byl podnik prodán za neslýchaně nízkou cenu, velmi odlišnou od skutečné tržní hodnoty. Ne nadarmo se o tuto privatizaci zajímá i protikorupční policie. Samostatnou kapitolou privatizačního projektu byl bytový fond - byty byly převedeny na samostatnou společnost, aniž by byly nabídnuty, jak stanovily podmínky projektu, za netržní cenu uživatelům, nájemníkům.

OKD vydělaly svým vlastníkům v čele s uhelným magnátem Bakalou desítky miliard, jak je tedy možné, že dnes jsou zatíženy nespláceným i dluhy a hrozí propouštění? Bohatí jsou ještě bohatší a za jejich honosná konta mají platit horníci, kteří svou poctivou dřinou nastalou situaci zcela jistě nezavinili. Odpovědnost přitom majitelé přenáší na stát, od kterého požadují řešení. Za tři týdny půjdete k volebním urnám a prosím - mějte na paměti i otázku OKD. Nezáleží na tom, ve kterém regionu problém nastal, pokud se nová vláda rozhodne jít cestou podílu státu na provozu dolů ve prospěch stávajících soukromých vlastníků, bude to jen přelévání peněz nás všech do kapes pánů Bakaly a spol. A budou-li doly uzavřeny, ocitnou se davy horníků bez práce a prostřednictvím úřadů práce bude platit - hádejte kdo?

KSČM se při řešení nastalé situace přiklání k názoru hornických odborů, že než dávat peníze vlastníkům, je přece jen lepší poskytnout je přímo horníkům, např. prostřednictvím fondu, který by bezprostředně pomáhal v jejich tíživé situaci. Nutné je ale především jít k podstatě problému, odkrýt dluhy a jejich příčiny, odtajnit příslušné privatizační smlouvy. Jestli jsou špatné, vyvodit z toho politickou a právní odpovědnost těch, kteří je podepisovali. A když se ukáže, že smlouvy byly v pořádku, ale nebyly plněny, je třeba potrestat viníky.

Otázkou je, která ze stran, jež se uchází o přízeň voličů, je schopna spravedlivé rozkrytí příčin a důsledků krachu OKD a potrestání odpovědných osob zajistit. Andrej Babiš, u něhož je problém odlišit podnikání od politických zájmů? ODS nebo TOP09, které Bakala v minulosti sponzoroval? Zamyslete se ...

Poznámka: Tento článek monitoruje oficiální stanovisko KSČM.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama