voličský průkaz - jak na to

21. září 2013 v 19:04 | Helena |  volby
Základní myšlenka - každý volí tam, kde má trvalý pobyt. To je adresa, kterou máte uvedenu v občanském průkazu, nikoliv místo, kde fakticky bydlíte. Může se stát, že byste rádi volili, ale předem víte, že v příslušné dny, tedy 25. a 26. října budete někde úplně jinde, většinou pracovně nebo prostě proto, že jste se sice přestěhovali, ale trvalý pobyt máte stále ještě hlášený na starém místě. V takovém případě máte možnost požádat si o voličský průkaz, se kterým potom můžete volit kdekoliv v republice nebo i ve zvláštním volebním okrsku na zastupitelském úřadu. Jak si o voličský průkaz požádat? Žádosti můžete podávat už teď a to dvěma způsoby.

Zaprvé v místě trvalého pobytu zajdete na obecní úřad, kde vyplníte žádost a úředník/nice podle vašeho občanského průkazu nebo cestovního pasu zkontroluje vaši totožnost. Zároveň uvedete, jestli voličský průkaz chcete zaslat poštou a do žádosti napíšete, na jakou adresu, nebo jestli si průkaz vyzvednete na tomto úřadu osobně nebo zda vám ho vyzvedne někdo jiný, ten potom ovšem musí mít vaši plnou moc.

Druhá možnost je, že se do místa trvalého pobytu nedostanete. V tom případě si zajděte na jakýkoliv úřad tam, kde se zrovna zdržujete. Zde opět vyplníte žádost, úředník nebo úřednice na žádosti ověří vás podpis, a to po předložení občanského průkazu nebo cestovního pasu a vy potom žádost zašlete poštou nebo třeba po někom na obecní úřad v místě trvalého pobytu. Za ověření podpisu se v tomto případě neplatí obvyklých 30 korun, úkon je zdarma. V žádosti nezapomeňte zvolit možnost, jak vám má být voličský průkaz doručen.

Voličský průkaz stačí u voleb odevzdat volební komisi a současně předložit svůj občanský průkaz nebo cestovní pas (pochopitelně platný). Ve volební místnosti obdržíte i hlasovací lístky, jen musíte počítat s tím, že budete volit kandidáty podle místa, kde aktuálně volíte, ne ty, které byste volili tam, kde máte trvalý pobyt. Jste-li z Vysočiny a budete chtít volit ve Středních Čechách, nedá se nic dělat, ale mně prostě svůj hlas nebude moci dát, budete si muset vybrat ze středočeských kandidátek...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 الشيخ الروحاني الشيخ الروحاني | E-mail | Web | 28. září 2013 v 15:17 | Reagovat

www.herzas.net - Domain Parking
الشيخ الروحاني   http://www.sheikhrohani.de/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama