jak vznikají volební komise

6. října 2013 v 12:45 | Helena |  volby
Jak jsem upozorňovala, stále ještě máte možnost stát se členem okrskové volební komise. Jak to vlastně s těmito komisemi a jejich vznikem je?

Nejprve v zákonné lhůtě starosta obce stanoví tzv. minimální počet členů okrskové volební komise, to je jeden z dokumentů, které v této chvíli visí na všech úředních deskách po celé republice. Počet členů není nikde upraven, starosta vychází ze zkušeností a zažité praxe. Obecně platí, čím větší okrsek, tím vícečlenná je komise, obvyklých je 4 - 6 členů. Samozřejmě plus zapisovatelka, ty jsou jmenovány samostatně a v předstihu, aby se na svoji práci stihly připravit, taky jejich odměna je o něco málo vyšší, konkrétně 1.500,-Kč, což je, dle mého názoru, vzhledem k odpovědnosti, jakou mají, nedostatečné. Píšu o zapisovatelkách, protože se zpravidla jedná o pracovnice obecních úřadů, ale zapisovatelem samozřejmě může být i muž. Ale zpět ke členům komisí. Do 10. října může každá politická strana nebo hnutí, zaregistrované pro tyto volby (ať už v konkrétním okrsku má kandidátku nebo ne), zaslat starostovi obce seznam svých zástupců do volebních komisí, vždy po jednom do každé komise. Není to povinnost, jen možnost, nominanti nemusí být členy oné strany, ani nemusí mít v místě, kam jsou navrhováni, trvalé bydliště. Jakmile skončí lhůta pro tyto nominace, což je 10. 10. v 16.00, nastává jedna ze dvou variant. Buď strany naplní všechna místa ve volební komisi, případně nominují ještě více svých zástupců, než je stanovený minimální počet. Tím je komise vytvořena a připravena pracovat. Nebo je zájem stran malý a minimální počet členů komise není naplněn, potom starosta na zbylá místa dojmenovává členy z řad dobrovolníků. Letos je na tzv. dojmenování zvlášť málo času, vzhledem k tomu, že u předčasných voleb jsou všechny lhůty zkrácené, má na tento úkon starosta max. 4 dny, protože nejpozději 15. 10. už musí proběhnout první zasedání okrskových volebních komisí, a to v plném počtu členů. Na tomto setkání potom členové složí slib, obdrží základní materiální vybavení, dozví se bližší instrukce k organizaci voleb a především každá komise losováním ze svých řad zvolí předsedu. Ten potom spolu se zapisovatelkou absolvuje školení řízené příslušným krajským úřadem, a při vlastních volbách odpovídá za jejich řádný průběh, řídí činnost komise a sčítání hlasů. Odměna přesedy činí 1.600,-Kč.

Obecně tedy pro členy okrskových volebních komisí platí tato pravidla: musí být starší 18-i let, nesmí být kandidáty v předmětných volbách a nezáleží na tom, kde mají trvalý pobyt. Pokud máte další otázky, ptejte se, v komentářích ráda odpovím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama