Kolik je žen na kandidátkách?

2. října 2013 v 10:11 | Helena |  tak mě napadá
Včera vydalo Fórum 50 % zprávu o zastoupení žen na kandidátkách politických stran pro blížící se volby do Poslanecké sněmovny PČR. Nejlepší výsledek zaznamenala tradičně Strana zelených, ale hned na paty jí šlape KSČM, nejméně prostoru ženám dává KDU-ČSL, následovaná ČSSD a TOP09. U lidovců není výjimkou, že na kadidátce najdete jedinou ženu… Ještě horší je situace na volitelných pozicích, takže se dá čekat nižší počet poslankyň a sněmovna připomínající pánský klub - pokud voliči nezasáhnou kroužkováním.

Ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková vyjádřila názor, že pokles zastoupení žen na kandidátkách je zapříčiněn tím, že jde o předčasné volby, nominace proto probíhaly narychlo a netransparentně. Řešení vidí v systémových opatřeních a stanovení jasných pravidel pro sestavováním kandidátních listin. Můj názor je jiný. KSČM oproti ostatním stranám připravovala kandidátky v předstihu, takže nebyla vyhlášením předčasných voleb zaskočena a mohla se tak dostatečně věnovat nejen výběru kandidátů, ale i transparentnímu a legitimnímu procesu od nominací až po konečné schválení kandidátních listin. Je pravda, že pouze necelá polovina krajů se řídila doporučením, aby na prvních dvou místech bylo zastoupení muž-žena v poměru 1:1, ale v dalších dvou případech bylo toto pravidlo porušeno v neprospěch mužů a čelná místa obsadily ženy. Výsledných 30 % žen na volitelných místech naší kandidátky je velmi slušné zastoupení, i když samozřejmě stále máme na čem pracovat.

Všechno ostatní už je v rukou voličů…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radek Radek | E-mail | 17. října 2013 v 8:35 | Reagovat

No a nebylo by vhodné na vrchol kandidátky dát nezaměstnané soudruhy?
Na a pak lze střídat nezaměstnaný zaměstnaný, rovněž muž žena a dle zastoupení příslušník menšin a hlavně dle vzdělání. Například pokud je ve společnocti 75 procent se základním vzděláním, je možné dát tři osoby se základním vzděláním a jednu s maturitou či VŠ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama