Únor 2014

Rada České televize

28. února 2014 v 16:32 | Helena |  tak mě napadá

Jihlavské listy přinesly zprávu, že do Rady České televize kandiduje mj. Marek Hovorka, ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava a současný jihlavský zastupitel.

Marka znám dost dobře, rok jsem pro festival pracovala a ráda na tu dobu vzpomínám. Sice to byl tak trošku střet dvou světů, já mnohaletá úřednice, zvyklá na postupy a pravidla veřejné správy, a kolem mě skupina lidiček téměř o generaci mladších, v klidu a pohodě cestujících po celém světě, neuvěřitelně zapálených pro věc, pro které práce je životním stylem. Je to už sedm let, ale jsem přesvědčená, že Marek v tom podstatném zůstal stejný - člověk s rozhledem, přehledem a nadhledem, s vizí, za kterou dokáže jít a bojovat za ni, který už předvedl, že zvládne z ničeho vydupat projekt s mezinárodní prestiží. V posledních letech navíc prací zastupitele získal další zkušenosti a ve věku 34 let je tak pro mne ideálním kandidátem do Rady ČT, a to bez ohledu na naše rozdílné politické názory. Poctivých, férových a pracovitých lidí není nikdy dost.

Tak držím palce!


Tohle chceme?

27. února 2014 v 16:00 | Helena |  tak mě napadá

V úterý 25. února, v den dříve oslavovaného významného výročí, se u hrobu Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech sešla skupina aktivistů. A to, co se tam dělo, byť se ke mně tyto informace dostaly pouze prostřednictvím médií, mnou, přiznám se, pořádně otřáslo. Hrob pokrytý protikomunistickými hesly nejhrubšího zrna, dokonce hákové kříže, a kolem rozesmátí a zjevně na své počínání pyšní lidé, někteří posedávají na okrajích hrobu nebo se opírají o desku … Probůh, kam jsme se to dostali? Kde zůstala úcta k mrtvým? Co jiného si zaslouží respekt, když ne smrt? Jistě, pohled na osobnost prvního dělnického prezidenta může být různý, i když v době jeho působení naše země neoddiskutovatelně vykročila na cestu k prosperitě, soběstačnému zemědělství, vyspělému průmyslu, vysoké zaměstnanosti, rozsáhlé bytové výstavbě, bezplatnému školství a zdravotnictví atd. Můžeme diskutovat o historické roli Klementa Gottwalda i Komunistické strany Československa, ale tyto debaty by měly být vedeny důstojným způsobem, s respektem k soupeři a především mimo pietní místa. Nebo snad je opravdu výrazem demokracie, vulgárně slavit vítězství nad mrtvým? A nejen nad tím jedním, vždyť v témže hrobě je uloženo k poslednímu odpočinku několik desítek mužů i žen … Kde zůstal stud ve chvíli, kdy se uvolnila a pohnula náhrobní deska? Jaké hodnoty uznává člověk schopný říct "Nevyndáme ho?"

Rozhodně schvaluji kolegu Krajčovi podání trestního oznámení, jen se obávám, že takové chování, k jakému na hřbitově došlo, není jen otázkou pro orgány činné v trestním řízení, především by mělo každého přimět k zamyšlení, kam chceme směřovat a jaká má být naše budoucnost. Já jen pořád doufám, že se jednalo o exces několika exhibicionistů, nad nímž ostatní jen znechuceně kroutí hlavou ...

Mezinárodní den žen

26. února 2014 v 18:00 | Helena |  KSČM

Blíží se Mezinárodní den žen, svátek poněkud hloupě a tendenčně označovaný jako socialistický, ve skutečnosti však mezinárodně uznávaný den stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlenek v roce 1908. Původním posláním svátku byl boj za volební právo žen, později je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen a jejich úsilí o rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

A kde můžete MDŽ oslavit s námi?


Kamenice nad Lipou 4. března 17,00 hotel Beseda

Jihlava 5. března 14,00 OV KSČM Jihlava

Pelhřimov 6. března 15,00 restaurace Popovice

Havlíčkův Brod 6. března 17,00 hotel Slunce

Třešť 7. března 14,00 restaurace U Kapra

Jaroměřice nad Rokytnou 7. března 17,00 hotel Opera

Nížkov 8. března 17,00 sokolovna

Třebíč 8. března 20,00 Dům zahrádkářů - PLES

Žďár nad Sázavou 9. března 13,00 sál NF ve Žďáru nad Sázavou

Telč 9. března 15,00 restaurace Pod Kaštany

Humpolec 10. března 16,00 klub důchodců

Většinou na vás čeká hudba, tanec, drobné občerstvení, zajímaví hosté, někde navíc tombola nebo další příjemná zpestření. Účast rozhodně není omezena na členy strany, zváni jste všichni. Stačí si vybrat :-)


setkání s mladými

25. února 2014 v 15:00 | Helena |  KSČM
V úterý 11. února 2014 na pozvání nejmladšího člena KSČM v Jihlavě, Pavla Daňka, navštívil Manažerskou akademii v Jihlavě poslanec Evropského parlamentu Ing. Jaromír Kohlíček, CSc. Oba naši představitelé besedovali se studenty o činnosti a poslání zastupitelských orgánů, Jaromír Kohlíček rozvíjel téma Evropské unie a především zval k volbám do Evropského parlamentu, v nichž bude na kandidátce KSČM bojovat na 3. místě. Pavel František Daněk se věnoval podzimním komunálním volbám, ve kterých bude kandidovat do Zastupitelstva města Jihlavy. Besedovalo se o zákonech a legislativě ČR a EU, o dopravě a cestovním ruchu, o problémech, které trápí mladé lidi v celé Evropě. Přibližně 40 účastníků nešetřilo dotazy a připomínkami, takže beseda nakonec trvala celé dvě hodiny a sama škola ji na svých webových stránkách hodnotí jako úspěšnou.
Přítomní ocenili zejména fakt, že mezi ně představitelé naší strany přicházejí, aniž by se snažili svoji stranu a ideologii cíleně propagovat, přednáška i diskuse byly vedeny spíše obecně naučným směrem. Je dobře, že jsme vnímáni jako strana vstřícná a otevřená mladým.

výstava o Kubě

24. února 2014 v 17:10 | Helena |  KSČM

Jak se pochlubili kolegové z Jihlavy, podařilo se jim ve spolupráci s místní pobočkou Společnosti česko-kubánského přátelství pro krajské město získat výstavu Kubánská fauna a flóra. Jedná se o exkluzivní soubor 32 fotografií, které jsou v současné době vystaveny v hale Městského informačního centra. Expozice je instalována s přispěním nakladatelství Orego a trvá od 17. 2 do 28. 2. 2014.

V souvislosti s vernisáží výstavy navštívil Jihlavu kubánský velvyslanec v ČR Fermín Gabriel Quiňores Sánchez. Svůj úřad zastává dva roky a nejvíc si pochvaluje právě kulturní spolupráci mezi oběma zeměmi. A vepřové masíčko, kterým v České republice prý nahrazuje své oblíbené mořské ryby :-) Pokud jde o krásy Kuby, doporučil by pan velvyslanec okružní cestu po starých historických městech a venkově, protože tak prý lze zemi a její obyvatele nejlépe poznat.

Po vernisáži výstavy dne 17. 2. 2014 následovala ještě v prostorách OV KSČM na Úlehlově ulici v Jihlavě beseda s panem velvyslancem, jehož doprovázela pracovnice konsulátu, PhDr. Eva Mánková. Účastníky setkání zajímala situace na Kubě, hospodářské změny - možnost soukromého podnikání, další osud tzv. Miamské pětice. Diskutovány byly vážné problémy způsobené kubánskému hospodářství již přes 5 desetiletí trvající hospodářskou blokádou ze strany USA. Oba kubánští představitelé zaujali svojí bezprostředností, neokázalostí a upřímností, beseda probíhala v příjemné atmosféře a účastníci z ní odcházeli nadšeni.

kandidátka KSČM do EP

22. února 2014 v 19:27 | Helena |  KSČM
Ústřední výbor KSČM dnes sestavil kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Jako ochutnávka prvních deset:
1. Ing. Kateřina Konečná, 33 let, ekonomka, od r. 2002 poslankyně PČR, jazyky - angličtina, němčina, ruština
2. MUDr. Jiří Maštálka, 58 let, kardiolog, 1990 - 1992 poslanec FS ČSFR, 1996 - 2004 poslanec PČR, od r. 2004 poslanec EP, jazyky - angličtina, němčina, ruština
3. Ing. Jaromír Kohlíček, 61 let, dříve technický ředitel výrobního podniku, 1998 - 2004 poslanec PČR, od r. 2004 poslanec EP, jazyky - němčina, angličtina, ruština, francouzština
4. PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc., 61 let, filozof a historik, 1990 - 1992 poslanec FS ČSFR, 1996 - 2004 poslanec PČR, od r. 2004 poslanec EP
5. PhDr. Josef Skála, CSc., 61 let, publicista a pedagog, ředitel obchodní společnosti, jazyky - angličtina, ruština, francouzština, němčina, italština, španělština
6. Pavla Šlahúnková, 26 let, studentka VŠ, obor sociologie a sinologie, jazyky - angličtina, němčina, španělština, studuje čínštinu
7. Ing. Esma Opravilová, 41 let, manažerka, dříve asistentka poslance EP, jazyky - angličtina, ruština, francouzština, němčina
8. JUDr. Lubomír Ledl, 61 let, 1990 - 1992 poslanec FS ČSFR, OSVČ (ředitel obchodní společnosti), jazyky - němčina, angličtina, francouzština, ruština, polština, člen SDS (není členem KSČM)
9. Dagmar Švendová, BA, LL.M., 36 let, specialistka v oboru práva a legislativy EU, asistentka ředitele firmy, 2008 - 2013 asistentka poslance EP Vl. Remka, jazyky - angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština
10. Ing. Pavel Janeček, BBS (Hons), 30 let, konzultant, nákupčí, překladatel, jazyky - angličtina, francouzština, španělština, němčina, čínština.

ženy k programovému prohlášení vlády

21. února 2014 v 17:49 | Helena |  KSČM

V pátek 14. 2. zasedala Komise žen ÚV KSČM. Mimo jiné přijala i stanovisko k programovému prohlášení Sobotkovy vlády ve vztahu k problematice rovných příležitostí:

V programovém prohlášení je této důležité problematice věnována celá jedna kapitola a i samotná existence ministra pro oblast lidských práv a rovných příležitostí je pozitivní zprávou. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se veřejně hlásí k uplatňování principu rovnosti žen a mužů a správně zdůrazňuje snahu o potlačení genderově podmíněného násilí. V této souvislosti vidíme jistou naději v avizovaném zavedení bezplatné právní pomoci a poradenství.

Za velmi důležité považuji i úsilí o slaďování pracovního a soukromého života zajištěním dostatečné kapacity předškolních zařízení i podporou flexibilních forem práce. Vždyť Česká republika zaujímá poslední místo v zaměstnávání matek dětí do šesti let v celé Evropské unii.

Za odvážný krok pak lze označit podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Chybí však způsob, jakým toho chce vláda dosáhnout, zda přímo legislativním zavedením tzv. kvót, nebo jen dílčími, ale ne tak účinnými pozitivními opatřeními.

Požadavek stejné odměny za stejnou nebo srovnatelnou práci je pak zcela namístě, protože u nás je tento rozdíl mezi muži a ženami více než dvacetiprocentní! V citlivé oblasti lidské reprodukce vláda nebude zasahovat do současného právního stavu. To je bezesporu dobrá zpráva oproti koaliční smlouvě, kde se objevila věta o ochraně života již od početí, což mohlo zakládat na snahu změnit liberální zákon o umělém přerušení těhotenství a omezit tak základní právo ženy rozhodovat si o svém těle.

Celkově je možné konstatovat, že oblast rovných příležitostí žen a mužů je v souladu s programem KSČM.
omluva

20. února 2014 v 19:30 | Helena |  ... a další
Konečně jsem se alespoň přibližně vzpamatovala z chřipky, všem se vám omlouvám za dlouhou odmlku. Ale neměla jsem naprosto energii si sednout k počítači - a popravdě, ani myslet. Budu se to snažit napravit :-) Tedy, jen co doženu zameškané domácí povinnosti, znáte to. Ale je hodně zajímavé téma týdne, takže minimálně k tomu bych něco napsala ráda. Mezitím sem klidně pište vy :-)

další zatčení

13. února 2014 v 16:30 | Helena |  tak mě napadá

A přituhuje. Dnes byl vzat do vazby lobbista a podnikatel Ivo Rittig, spolu s ním zmiňovala Česká televize i bývalého ředitele Dopravního podniku hlavního města Prahy, Martina Dvořáka. Ten později své zatčení telefonicky popřel. Důvodem zásahu má být praní špinavých peněz související s předraženým tiskem jízdenek pro pražskou hromadnou dopravu. Firmy, které tisk realizovaly, měly mít z každého prodaného lístku provizi 17 haléřů, přitom zakázka byla samostatně zaplacena, už to nasvědčuje, že se nejednalo o standardní veřejnou soutěž. Konec konců, Rittigovo jméno je zmiňováno v souvislosti s dalšími pochybnými záležitostmi, např. se zakázkami pro Lesy ČR. Na to, že jde o občana Monaka, který se v ČR prý zdržuje jen příležitostně, si tento kontroverzní zákulisní hráč stihl vytvořit slušnou pověst. Je jen dobře, že orgány činné v trestním řízení začínají rozkrývat i kauzy, o nichž se dosud jen spekulovalo.

Státní zástupkyně Bradáčová sice výslovně upozornila, že zatčení se netýká dřívějšího případu Jany Nečasové (Nagyové), ale jiné zdroje tuto možnost připouští, už proto, že na případu spolupracují detektivové protikorupčního a protimafiánského útvaru Policie ČR. To se časem jistě dozvíme.

Jsem zvědavá, jestli i dnešní zatčení označí ODS za kriminalizaci politiky ...

obvinění Petra Nečase

12. února 2014 v 18:21 | Helena |  tak mě napadá

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan obvinil Petra Nečase z podplácení v kauze tzv. trafikantů z ODS. A strana, jejímž byl v nedávné minulosti předsedou, začala ve sněmovně, médiích a nepochybně i jinde hřímat o nespravedlnosti, šikaně a politických procesech. Já nevím, ale nebylo by spíš divné, kdyby byli stíháni podplácení, a ten, kdo jim úplatek nabídl, nikoliv? Tím spíš, že právě on měl z transakce největší prospěch, protože se mu podařilo prosadit balíček zákonů, které by jinak skončily pod stolem? Což by bylo sice krásné, ale bohužel, už se stalo. Proč tedy nepotrestat ty, kdo dosáhli úspěchu v podstatě skrčkou, podvodem na nás voliče? Nezáleží na tom, jak rozhodl Nejvyšší soud ČR v případě tří poslanců, kteří vyměnili mandáty za příslib lukrativních postů, Petr Nečas je viněn z jiného skutku, byl v té době v jiné pozici, tak proč by orgány činné v trestním řízením měly upustit od jeho stíhání? A ODS by raději měla být potichu, pokud chce, aby jí lidé uvěřili že se distancuje od praktik minulého vedení.