Klub českého pohraničí

23. dubna 2014 v 18:17 | Helena |  KSČM

V pondělí 14. dubna proběhl krajský sněm Klubu českého pohraničí ve Žďáře nad Sázavou, kde restaurace Na Divočině poskytla útulné zázemí pro setkání členů. Z jihlavské organizace KSČM se zúčastnili Pavel Kalabus, Helena Vrzalová a Miroslav Kříž, který je stále aktivnějším pracovníkem KČP a je dokonce navrhován do krajského vedení. Proto zatímco dva prvně jmenovaní si užívali statusu hostů, Mirek Kříž jednání řídil a to s plným nasazením. Přibližně čtyřicet přítomných přivítal předseda Miloš Wasserbauer, který zhodnotil uplynulé období a připomněl úspěchy, kterých se klubu podařilo dosáhnout. Zmínil činnost jednotlivých základních organizací i akce, které spolek zajišťuje, především péči o pomníky a památníky. Největším problémem, s nímž se KČP potýká, je stárnoucí základna, ale to je bohužel problém většiny obdobných organizací.


Určitě nejdojemnější částí sněmu bylo vyznamenání zasloužilých členů a přátel, plaketu mj. obdržel i Pavel Kalabus, předseda Krajského výboru KSČM Vysočina. Je vidět, že KČP má stále dost aktivních příznivců, kterým není osud organizace lhostejný, a to je moc dobře.


Zasedání začínalo zpěvem chorálu "Ktož sú boží bojovníci", loučení patřilo hymně v česko-slovenské podobě. I z toho je vidět, že hlavním smyslem klubu je ochrana historických hodnot a připomínka událostí z dějin naší země, který by jinak upadly v zapomnění. Za to mu patří dík.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Josef Kolba Josef Kolba | 23. dubna 2014 v 20:37 | Reagovat

Při pokusu o přechod československých hranic se Spolkovou republikou Německo a Rakouskem v letech 1948-1989 bylo:

zastřeleno 145 lidí;
usmrceno elektřinou "elektrického zařízení k ochraně hranic" 96 lidí;
utonulo 11 lidí. V tomto počtu jsou zahrnuty pouze osoby, které prokazatelně utonuly při přechodu hranice. Dalších nejméně 50 mrtvých bylo nalezeno utonulých v pohraničních řekách. Není možné zjistit, kdo z nich zahynul při pokusu o přechod hranic a kdo z jiných příčin;
z obav před zatčením spáchalo sebevraždu 16 lidí;
v důsledku sestřelení či srážky s vojenským letounem nebo následkem havárie zahynulo 5 pilotů létacích zařízení;
v automobilech havarovaných o pohraniční zátarasy zemřelo 5 lidí;
minami umístěnými v ženijním zátarasu byly usmrceni 2 lidé;
na selhání organismu krátce po zatčení zemřel 1 člověk;
následkem zranění způsobených služebními psy zemřel 1 člověk.
Celkem v letech 1948-1989 při pokusech o překročení hranice na Západ zahynulo nejméně 282 lidí. Činností pohraničníků při služebních zásazích, konaných v jiné souvislosti než při pohraniční strážní službě pak dalších 24 lidí.

Na druhé straně zemřelo v letech 1948-1989 nejméně 584 vojáků pohraniční stráže. Z nich bylo:

usmrceno "narušiteli státní hranice" 11 vojáků,
185 vojáků spáchalo sebevraždu,
243 vojáků zemřelo na následky nejrůznějších úrazů a nehod,
na následky postřelení zemřelo 39 vojáků,
v souvislosti s manipulací s ženijními prostředky ostrahy hranice (úrazy elektrickým proudem, výbuchy min, granátů a při manipulaci s trhavinami) zemřelo 47 vojáků.

(Pramen: Archivní fondy Archivu MV ČR - výzkum ÚDV)

2 Josef Kolba Josef Kolba | 23. dubna 2014 v 20:50 | Reagovat

Proč tolik lidí muselo zemřít?

To máme chápat tak, že Pavel Kalabus, Helena Vrzalová a Miroslav Kříž souhlasí s vražděním na hranicích lidí, kteří už nechtěli žít v komunismu?

Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká země na světě, kde komunisté vládli po jejich a to totalitně a nebyla v té zemi provedena žádná politická vražda?

3 helena-vrzalova helena-vrzalova | E-mail | 24. dubna 2014 v 16:49 | Reagovat

[2]: Uvažovala jsem, jaká zloba ve Vás musí být, že Vás vede k soustavnému nerespektování byť i jen prosté lidské slušnosti ... Vám vážně nedochází, že tenhle blog je pohodovým zdrojem informací, dokonce nijak přehnaně politickým? Že Vás nikdo nenutí sem chodit a číst moje ve velmi decentní míře a podobě vyjadřované názory? Takže prosím, zklidněte své přepjaté reakce, k nimž si záminku hledáte jen Vy sám. A já budu věřit, že čtenář si názor udělá sám. Na mě - i na Vás.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama