Květen 2014

tento víkend v Třešti

30. května 2014 v 16:33 | Helena |  agility

Nejhezčí pohled na svět je prý ze hřbetu koně, ale kdo ví, jaký výhled se nabízí psíkovi, stojícímu na vrcholku "áčka", co lze zahlédnout v záblesku nad překážkou nebo průzorem v tunelu? V takových chvílích je pes králem, hrdinou, jeho bojovnému srdíčku a čtyřem tlapkám patří celý svět. Pro tyto okamžiky celé měsíce trénoval, běhal, skákal, snažil se porozumět pokynům a přáním svého pána, být nejlepší.

O víkendu 31. května a 1. června 2014 od 8.00 do 16.00 hod. se v Třešti na závodišti v Kryštufkových sadech představí osmdesát chlupáčů všech ras a velikostí v závodech pořádaných Klubem agility Třešť "K.A.T. cup 2014". Rozhodčí Alice Glöcknerová jistě připraví náročné a divácky vděčné parkury, na kterých se hodně rychle ukáže, jak poctivě kdo trénoval. Díky hlavnímu sponzorovi, jímž je FITMIN, značka výživových programů pro psy, kočky a koně, jsou připraveny bohaté ceny, diváci se mohou těšit na vynikající občerstvení z grilu nebo dobroty z domácích kuchyní členek klubu. Zveme všechny příznivce chlupatého sportu, přijďte! Vstup volný - a určitě se bude na co dívat!


odvolání daru

29. května 2014 v 16:12 | Helena |  právo a my

Říká se, že v každém stádu se najde černá ovce, nebo že na každém stromě je nějaké jablko červavé (míněny jsou zjevně výhradně jabloně, byť to lidové moudro výslovně neuvádí). Může se stát, že i vy budete mít v rodině či svém okolí vlka v rouše beránčím, kterému v dobré víře darujete část svého majetku - a teprve potom zjistíte, co je dotyčný zač. Že se to vám stát nemůže? Nevěřte, nebyli byste první ani poslední, kdo na potomka přepíše dům, abyste předešli tahanicím mezi dětmi po vaší smrti, nebo prostě proto, že nemáte prostředky na údržbu nemovitosti, tak ať se stará synáček. A rozhodně není neobvyklý případ, kdy se rodič po velkorysém obdarování potomstva ocitne v domově důchodců, protože v domě, sloužícím potřebám nového majitele a jeho rodiny, už pro něj není místo.

Donedávna neřešitelná situace, na kterou nový občanský zákoník aplikuje ust. § 2072 a násl., tedy tzv. odvolání daru pro nevděk. V podstatě jde o to, že pokud obdarovaný ublíží dárci nebo jeho osobě blízké tak, že tím zjevně poruší dobré mravy, může dárce od darovací smlouvy odstoupit. Obdarovaný je povinen dar vrátit a jestliže už to není fyzicky možné, vyplatit jeho obvyklou cenu. Musí se jednat o porušení úmyslné nebo z hrubé nedbalosti, z čehož plyne, že když obdarovaný přejede vaši byť velmi oblíbenou kočičku, která mu nečekaně vyběhne z křoví pod auto, dar odvolat nemůžete. Ovšem bude-li likvidace zmíněného zvířete úmyslná s cílem vám ublížit - chutě do toho, dar zpět požadujte. Jediným omezením odvolání je lhůta, kterou zákon stanoví, vrácení daru můžete žádat do jednoho roku od události, kterou vám bylo ublíženo, nebo ode dne, kdy jste se o takové události dozvěděli.

Zákon počítá i s možností, že obdarovaný dárci zabrání dar odvolat - v tom případě právo přechází na dárcova dědice. Zase na vysvětlenou - otec daruje dům jednomu z dětí s podmínkou, že o něj bude do smrti pečovat. Dítko zavře tatíčka do místnosti 2x2 m a jídlo mu bude dávat jednou denně v malých dávkách, takže po smrti otce bude zjištěna těžká podvýživa. V takovém případě budou ostatní potomci moci požadovat vydání nemovitosti. Dalším typickým příkladem je zavraždění dárce, to snad není třeba rozebírat.

Zmiňované ustanovení občanského zákoníku bylo jistě dobře míněno, bohužel platí teprve od počátku letošního roku a už jsem se v praxi setkala s jeho zneužitím. Rozvádějící se manželé se dohodli, že společný dům darují svým dvěma dcerám. Otec si našel novou partnerku a zjevně dospěl k závěru, že dům nebo peníze získané jeho prodejem by se mohly hodit, takže na své dcery, z nichž jedna je dokonce nezletilá, začal podávat nejrůznější oznámení. K domu má zřízeno právo užívání a třebaže zde nebydlí, v době, kdy dcery a bývalá manželka nejsou přítomny, vstupuje do jejich bytu, prohlíží jejich osobní věci vč. počítače a dokonce si tu a tam něco odnese, ať už menší finanční částky nebo jiné drobnosti. Proto dcery vyměnily zámky u vstupních dveří - a už tu máme omezování užívacího práva, neúctu k otci, přivolávání policie na místo, protože muž nemůže do domu volně vstupovat, nějaké ty údajné urážky na cti … Prozatím se vše řeší na úrovni přestupkové komise, ale motivace je dost jednoznačná - a sama jsem zvědavá, jaký bude verdikt soudu, až se na něj bývalý majitel obrátí s odvoláním daru na základě takto vykonstruovaných argumentů.

Jojo, myšlenka dobrá, jen legislativce asi nenapadlo, že by černá ovce nemusela být jen na straně obdarované ...


volby do EP na jihlavsku

28. května 2014 v 19:13 | Helena |  ... a další

Není třeba opakovat, že ve dnech 23. - 24. května 2014 proběhly volby do Evropského parlamentu, poznamenané především nízkou volební účastí a nezájmem občanů. V jihlavském regionu přišlo k urnám pouhých 17,13 % oprávněných voličů, zvítězila KDU-ČSL před ČSSD, ANO 2011 a koalicí TOP 09 a STAN. KSČM skončila na pátém místě. Ve volbách do EP v roce 2009 jsme přitom byli třetí za ODS a ČSSD.

Ve městech našeho okresu vypadaly výsledky takto:

Jihlava: ČSSD, ANO, TOP, KSČM

Brtnice: KDU-ČSL, ČSSD, ANO, TOP, KSČM

Polná: KDU-ČSL, ČSSD, ANO, TOP, KSČM

Telč: KDU-ČSL, TOP, ODS, ČSSD, ANO, KSČM

Třešť: KDU-ČSL, KSČM, ANO, ČSSD

Ve většině menších obcí se KSČM objevuje ve výsledcích na druhém nebo třetím místě, někde jsme i zvítězili - již tradičně v Dobroníně, Horních Dubenkách, Kalištích, Kamenné, Klatovci, Šimanově a Věžnici, ve Dvorcích se o první pozici dělíme s TOP 09, v Ježené s hnutím ANO a v Mirošově s Piráty.

Na volebním výsledku se projevila nepochybně i skutečnost, že se na kandidátní listině neobjevil nejen žádný kandidát z jihlavska, ale dokonce ani žádný zástupce kraje Vysočina ...
výsledky voleb do EP

26. května 2014 v 18:44 | Helena |  tak mě napadá

Volby do Evropského parlamentu provázela neuvěřitelně nízká účast, která se projevila i na konečném výsledku. U uren svůj názor vyjádřilo pouhých 18,2 % voličů, a to ještě tento souhrn výrazně ovlivňuje Praha s účastí 25,82 %. Jak naznačovaly předvolební průzkumy, ve volbách zvítězilo hnutí ANO, těsně následované TOP 09, kterému agentury takový úspěch rozhodně nepředpovídaly. Teprve na třetí příčce se s odstupem více než půl druhého procenta umístila vládnoucí ČSSD - první tři strany obsadí po čtyřech křeslech v Europarlamentu. S odstupem tří procent následuje KSČM a v jednoprocentním závěsu KDU-ČSL - získaly po třech poslancích. V Evropském parlamentu zasednou ještě dva zástupci ODS a jeden představitel Strany svobodných občanů.

Pokud jde o preferenční hlasy, nejvíc jich posbíral Jiří Pospíšil z TOP 09, druhý Jan Keller (ČSSD), třetí Pavel Telička (ANO), čtvrtý Luděk Niedermayer (TOP 09) a pátá Kateřina Konečná za KSČM.

Za naši stranu uspěla lídryně Katka Konečná, na druhou příčku "přeskočil" Míla Ransdorf a v Evropském parlamentu KSČM nadále bude reprezentovat i Jirka Maštálka.

Co dodat? Českého voliče Evropská unie prostě nezajímá a to ani voliče skalního, a stranám je tím pádem líto vynakládat prostředky na kampaň. Tentokrát navíc výrazně zasáhla pravicová Praha s relativně vysokou účastí.

Pro mne zajímavé jsou výsledky v Třešti, kde jednoznačně zvítězila KDU-ČSL s nedostižným téměř dvojnásobným ziskem hlasů (181) před druhou KSČM se 106 hlasy a třetím ANO 2011 se 101 hlasem. Teprve čtvrtá skončila ČSSD (86 hlasů), pátá TOP 09 - 79 hlasů, šestí Piráti se 47 hlasy a až sedmá ODS a její 43 hlasy. Účast v Třešti byla hodně slabá - 15,89 %, takže vypovídací hodnota výsledků voleb není příliš vysoká, na podzim může všechno dopadnout úplně jinak, v komunálkách lze kroužkovat napříč kandidátkami a záleží tak hlavně na jménech, která strany postaví, navíc konečnou sestavou hodně míchají nezávislí. Ale nevadilo by mi, kdyby se pořadí moc nezměnilo ;-)


výsledky až v neděli

24. května 2014 v 14:31 | Helena |  tak mě napadá
Tak nic, chyba v matrixu, i když sečítání výsledků oproti minulým volbám do EP proběhne už dneska, vlastně je v této chvíli v plném proudu, zveřejňování průběžných výsledků, na které jsme zvyklí, není povoleno. Český statistický úřad uveřejní až v neděli ve 23.00 hod oficiální vyhodnocení voleb, dřív se nedozvíme nic, nanejvýš nekvalifikované odhady. Jeden z nich před pár minutami zveřejnil portál iDnes, podle kterého volby s přehledem vyhtála TOP09. Doufám, že se VELMI plete ...

volby běží

23. května 2014 v 17:09 | Helena |  tak mě napadá
Česká republika volí 21 svých zástupců do Evropského parlamentu. V celkovém počtu 751 europoslanců sice nic moc, ale přesto je důležité, kdo nás bude reprezentovat, jakým směrem se bude vyvíjet prosazování zájmů naší země v rámci Evropské unie. V posledních volbách před pěti lety suverénně zvítězila ODS, takový výsledek tentokrát samozřejmě nikdo neočekává, sami představitelé strany hovoří o hranici 7,5 %. Rozdělení mandátů určitě výrazně ovlivní počet stran, které budou úspěšné, v současném parlamentu sedí představitelé pouze čtyř, letos odborníci a průzkumy hovoří až o osmi. Nechci být pesimista, ale vzhledem k této skutečnosti a raketově rostoucím preferencím uskupení ANO se obávám, že o čtyřech komunistech si v evropských křeslech můžeme nechat jen zdát, budeme rádi, když uspějí tři naši kandidáti. Kteří to budou, se dozvíme už zítra, oficiální výsledky sice budou vyhlášeny až v neděli večer po uzavření volebních místností v celé EU, ale průběžný monitoring na stránkách statistiky bude dostačující už v sobotních odpoledních hodinách. Tedy, pokud nám volby nepřekazí ta bouřka, která se právě blíží, jestli vypadne dodávka elektřiny a budeme přerušovat, může se všechno pěkně zkomplikovat. Za sedm let, co za volby v Třešti odpovídám, jsme volební místnost museli zavřít a volby přerušit jen jednou, právě kvůli výpadku proudu. Takže si držme palce, aby volby proběhly nerušeně a v poklidu - a aby byl výsledek pro nás v rámci možností co nejpříznivější.

nabídka KČP

22. května 2014 v 15:10 | Helena |  ... a další

Klub českého pohraničí mi nabídl možnost stát se členkou národní rady KČP. Vím, že je to velká pocta, a upřímně si vážím této důvěry, ale bohužel z časových důvodů jsem návrh musela odmítnout. Neumím dělat věci napůl, přijmout funkci jen proto, abych "měla čárku", všemu se věnuji s plným nasazením. V současné době mě moje práce, rodina, působení v KSČM a spolupráce s některými třešťskými spolky vytěžují natolik, že si už netroufám zavázat se k dalším aktivitám.

Klubu českého pohraničí moc děkuji, ráda se nadále budu účastnit jejich akcí a především jim držím palce do další činnosti!


jak volit

21. května 2014 v 18:44 | Helena |  volby

Volby jsou tu co by dup a někteří z vás se třeba rozhodnou jít volit. Hlasovací lístky už máte doma, pokud ne nebo je zapomenete, případně si kompletní sadu chcete nechat na památku, obdržíte náhradní spolu s úřední obálkou ve volební místnosti. Doma si jen předem zkontrolujte platnost svého průkazu totožnosti (občanky nebo pasu), víc není nic potřeba. Před okrskovou komisí je volič povinen prokázat svoji totožnost a odebrat se za plentu, kde musí být sám. Hlasuje se výběrem jednoho lístku, na němž můžete zakroužkovat maximálně dva kandidáty, kterým dáváte preferenční hlasy. Lístek vložíte do úřední šedé obálky opatřené razítkem, a tu vhodíte do volební urny. Pokud použijete více než jeden lístek nebo udělíte více preferenčních hlasů, je takový hlas neplatný. Výsledky hlasování budou zveřejněny v neděli, po uzavření volebních místností v celé Evropské unii, tedy kolem 23.00 hodin.


KSČM k volbám do EP

20. května 2014 v 16:03 | Helena |  KSČM
Už za tři dny půjdeme k volbám, proto připomínám v bodech program KSČM:
CHCEME EVROPU PRO LIDI
- rovné příležitosti, posílení demokracie a ochranu všech lidských práv
- právo na práci a spravedlivou mzdu, zkrácení pracovní doby bez snižování mezd
- dostupné vzdělání a lékařskou péči, důstojný život seniorů
- stejnou kvalitu a bezpečnost potravin za srovnatelné ceny, ochranu spotřebitelů
- ochranu soukromí a informační svobodu, stop šmírování a cenzuře internetu
- zákaz daňových rájů a placení daní v místě vzniku zisku
- účinné, veřejné a rychlé čerpání evropských dotací - využívat, NE zneužívat
- udržení míru a bezpečnosti v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN
- kolektivní bezpečnost Evropy bez útočné strategie NATO

A moje soukromé heslo pro tyto volby - "S hvězdou mezi hvězdičky" :-)


břeclavská ČSSD

19. května 2014 v 17:48 | Helena |  tak mě napadá

V médiích se objevil přepis nahrávky, pořízené jedním z účastníků schůzky funkcionářů ČSSD v Břeclavi, na níž se slovníkem dlaždičů mají domlouvat Igor Chlup, asistent poslance Petrů, místopředseda břeclavské ČSSD, krajský zastupitel, předseda Finanční a majetkové komise Rady Jihomoravského kraje a zároveň člen dozorčí rady krajské společnosti pro centralizované zadávání veřejných zakázek, Zdeněk Urban, člen OVV a další dvě blíže neurčené osoby. Předmětem hovoru jsou mj. výběrová řízení, konkrétně způsob, jak upravit zadání veřejných zakázek tak, aby vyhovovaly předem dohodnutému vítězi. Poslanec Petrů k věci řekl, že je mu známo, kdo nahrávku pořídil, a spekuluje, že se jedná o účelovou záležitost. Osobně si nedovedu představit, jak by jakýkoliv provokatér mohl přinutit úctyhodné představitele vládní strany mluvit o účelovém zadávání zakázek, aniž by to byla pravda. Vy ano? Ještě zajímavější je reakce Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje, který konstatoval, že žádný funkcionář ČSSD by se neměl takto vyjadřovat a řešit takového věci. Rozumím tomu správně, že není problém ve falšování zakázek, ale v tom, jak o tom odpovědní činitelé mluví? Předseda krajské organizace ČSSD pouze podotkl, že "tohle nemělo zaznít." Vůbec nebo v médiích?

Pokud se skutečně jedná o půl roku starou nahrávku, nepochybuji, že její zveřejnění krátce před volbami předsedy břeclavské organizace je cílené, to ale na obsahu nic nemění. ČSSD by si opět pro jednou měla zamést před vlastním prahem - nebo spíš ve vlastních řadách.