Červenec 2014

sobota v Třešti

31. července 2014 v 15:15 | Helena |  agility
Nadcházející víkend bude v Třešti plný zajímavých akcí, já bych vás chtěla pozvat - jak jinak - na závody agility. Pořádá je tentokrát soukromě vedoucí klubu Věrka Molcarová na památku svého papillona Ričiho, o něhož letos na jaře přišla a který byl neoficiálním maskotem třešťských agiliťáků. Sedmdesát týmů z celé republiky se utká ve třech disciplínách - agility, jumping a jumping - speciál, a podle mých zkušeností s rozhodčí Jarkou Podmolovou se závodníci i diváci můžou těšit na dlouhé a hodně "běhavé" parkury. Rádi vás uvítáme od osmi ráno přibližně do 15.00, vstup je zdarma a pro zpříjemnění přestávek mezi jednotlivými soutěžemi pro vás bude připravené bohaté občerstvení, vyzkoušejte hlavně fantastické kuřecí a vepřové stejky nebo hermelín na grilu. Na psíky bude radost se podívat jako vždycky, hlavně pro děti je to vděčná zábava, tak si udělejte čas a přijďte do Kryštufkových sadů na Memoriál papillona Ričiho.

není čas

30. července 2014 v 17:49 | Helena |  domácí historky
Milí moji čtenáři, kteří ať už pravidelně nebo příležitostně, ale stále v pro mě neuvěřitelném počtu navštěvujete moje stránky, omlouvám se, že vás teď trošku zanedbávám. Jenže se blíží termín pro odevzdání kandidátních listin a já bych ráda dala dohromady zastoupení KSČM. A protože komunisté v Brtnici nekandidovali dvacet let, není to jednoduché, nemám na co navázat, typy na případné kandidáty dostávám postupně od těch, které navštívím, navíc ne vždycky odpovídají realitě. Ale natvrdo mě zatím vyhodili jen dvakrát :-) V praxi poslední dva týdny vypadají tak, že přijdu z práce a s manželem vyrážíme do ulic, vracíme se před devátou a to ještě musíme stihnout aspoň to nejnutnější, hlavně ve vztahu ke smečce. Ale už mi chybí jen čtyři jména, kandidátku postavíme určitě a pevně doufám, že bude i úplná, abychom neztráceli hlasy při přepočtu na mandáty. To by bylo, aby se ještě čtyři nadšenci nenašli! Popravdě, dosavadní úspěšnost mě samotnou překvapila, komunisté mívají sice u nás ve volbách tradičně slušné výsledky, ale je něco jiného tajně hlasovat - a dát své jméno otevřeně všanc. Jsem upřímně vděčná všem, kteří se tak rozhodli, ale stejně tak i těm, kteří nás ve volbách podpoří. Jen času mi teď moc nezbývá, o víkendu vůbec ne, to navíc máme i nějaké další akce, minulou sobotu Parní léto, tuto budeme celý den na agility závodech Memoriál papillona Ričiho, ve všední dny mám přece chvilku napsat článek, než dorazí z práce manžel, ale taky ne vždycky. Tímto se vám tedy omlouvám, vím, že blog i vás malinko šidím, ale prostě nestíhám ... Koukněte třeba na starší textíky a hlavně - zachovejte mi přízeň i nadále, já se polepším :-)

KANDIDÁTKY - ZÁSADNÍ

28. července 2014 v 18:41 | Helena |  volby
Coby registrační úřad jsme začali s příjmem kandidátních listin a na základě dosavadní zkušenosti upozorňuji ty z vás, kdo kandidují nebo podávají kandidátní listiny coby zmocněnci na několik věcí, ve kterých se nejvíc chybuje. Zatím jsme zaznameli problémy téměř na každé kandidátce!
1. Pokud chcete mít na hlasovacím lístku uvedený titul, MUSÍ být v kandidátní listině; nestačí na prohlášení kandidáta.
2. Věk na kandidátní listině se počítá ke dni ODEVZDÁNÍ listiny.
3. Pokud je obec členěná na místní části, do kolonky se uvádí POUZE název části, pokud ne, uvede se název obce.
4. V prohlášení kandidáta uvádějte CELOU adresu trvalého pobytu, vč. ulice a čísla popisného i orientačního, pokud v obci jsou, nejlépe adresu opište z občanského průkazu.
5. Když má obec místní část, je součástí adresy trvalého pobytu i název obce, nejen místní části. Opakuji - adresu raději přesně opište z občanky.
6. Jste-li členem politické strany nebo hnutí, musíte v kolonce "členství" uvést celý název, nestačí zkratka, i když je obecně známá.
A když už něco zkazíte - změny a opravy v kandidátní litině může provádět jenom zmocněnec, nikdo jiný, je proto lepší, když listinu na úřad zanese on, protože úředník běžně zkontroluje před převzetím, jestli je všechno v pořádku, což obvykle není, a zmocněnec chyby hned opraví. Jinak budete běhat sem tam.
Na prohlášení kandidáta může cokoliv opravit pouze kandidát, dokonce ani zmocněnec ne. Tak si dobře své osobní údaje zkontrolujte!
A připomínám, že kandidátní listiny je možné odevzdat do příštího úterý, tedy 5. 8. 2014 do 16.00 hodin. Později už neuspějete.

zmatky ve sněmovně

25. července 2014 v 15:28 | Helena |  tak mě napadá

Poslanecká sněmovna PČR ve středu projednávala v rámci novely zákona o spotřební dani návrh znovuzavedení tzv. zelené nafty, tedy pohonných hmot pro zemědělce. Při této příležitosti poslanec za ČSSD, Milan Urban, předložil další změnu, která by znamenala snížení spotřební daně na veškeré pohonné hmoty o 2,50 Kč u nafty a 1,50 Kč u benzínu. A jeho kolegové z řad ČSSD zvedli ruku pro návrh … Vzápětí se nechal slyšet ministr financí Babiš, podle něhož by taková novela znamenala ztrátu v rozpočtu 14 miliard, jeden z poslanců ČSSD po hodinové poradě klubu zpochybnil hlasování a za zmatku a dohadů jednání sněmovny skončilo, aby v témže chaosu pokračovalo dnes. Mezitím se strany, jejich zástupci a členové k věci vyjádřili, celou kauzu rozmázla náležitě média a odborníci se stihli pohádat, jaký postup je za nastalé situace zákonný, vlastně spíš, které varianty přijatelné nejsou. Někteří vyhrožují Ústavním soudem, jiní odchodem ze sněmovny, kuloárně zazněla i silná slova o pádu vlády. Pozoruhodné je zejména vyjádření předsedy vlády, podle něhož byli poslanci ČSSD dezorientováni a nevěděli, o čem vlastně hlasují. Z čehož usuzuji, že jsou jen dvě možnosti - 1. naše legislativce (doufejme, že ne všechny) naprosto nezajímá obsah a dosah předkládaných návrhů, prostě jen zvednou ruku, kdykoliv pod textem vidí jméno svého stranického kolegy, nebo 2. ČSSD původně rozhodla návrh podpořit, čímž argumentuje i Milan Urban, který na svém návrhu trvá, a názor změnila až po rázném zásahu Andreje Babiše. Osobně bych se klonila spíš ke druhé možnosti, protože jednak doufám, že poslanci jsou natolik odpovědní, aby si prostřednictvím svých asistentů a poradců získali alespoň základní informace, jednak je mi divné že by byl někdo dezorientován jedním jediným protinávrhem, když jindy jsou jich předkládány i desítky. Každopádně bude zajímavé sledovat, jak nejsilnější vládní strana z průšvihu vybruslí a co bude dál. Prozatím opozice sál skutečně opustila, proběhlo nové hlasování a tím prošla jen zelená nafta, spotřební daň ostatních pohonných hmot zůstane beze změny. Otázka, zda nižší sazbu daně ano či ne se v podstatě stala podružnou a na pořadu dne jsou procedurální otázky jednání sněmovny, na nichž opoziční představitelé hodlají stavět případné další kroky.


Léto s párou

24. července 2014 v 16:39 | Helena |  ... a další

V sobotu má být krásné letní počasí, tak pokud nebudete mít náladu se povalovat u vody a zároveň byste potřebovali zabavit děti či vnoučata, přijeďte do Třeště (nedaleko Jihlavy), kde se chystá jedno z pohodových odpolední Léta s párou. Na vlakovém nádraží, kam přijede i historický vláček, na návštěvníky čeká divadlo Pinder s pořadem Čáry, máry - jede vlak!, spousta her a soutěží (a taky cen) pro děti, připravených Divadelním souborem Jana Lišky, hudba, zábava a výborné občerstvení. Po celý den bude otevřený depozitář Historického radioklubu československého, navštívit můžete i expozici Svět modelů, tuhle možnost si nenechte ujít, budete nadšení, hlavně páni a kluci, ale výstava je zajímavá určitě pro všechny. A nezapomeňte se svézt parním vlakem - vyjíždí z Třeště ve 13.30 do Kostelce, ve 14.23 se vrací do Třeště a v 16.30 město definitivně opouští směrem do Telče.

Parní léto je akce pořádaná městem Třešť v rámci projektu DY-THA rail a patří mezi nejoblíbenější, na nádraží je vždycky hodně rušno. Hlavně aby nepršelo - a můžu slíbit, že se budete skvěle bavit. Mimochodem, mě najdete u soutěží, které jsme vymysleli a nachystali pro ty nejmenší.


akce x hluk

23. července 2014 v 18:38 | Helena |  tak mě napadá

Každý čtvrtek po dobu letních prázdnin pořádal jihlavský pivovar ve svém areálu akce kulturního léta - divadlo, koncerty a podobně. V čase minulém, protože se našel stěžovatel, kterému vadil hluk a žádal o měření limitů. Ty byly opakovaně překročeny, pivovar dostal pořádnou pokutu a pořádání akcí ukončil. Což se ovšem zase nelíbí těm, kdo si navykli sem zajít, posedět u pivka a pobavit se, nebo se těšili na některý z avizovaných koncertů. Takže vzniká petice za konání kulturních akcí, kterou na Facebooku prozatím v diskusi podpořilo už přes tisíc uživatelů. Kdo ale má pravdu?

Faktem je, že zákon stanoví hlukové limity, které jsou zátěží pro sluch, ohrožují zdraví člověka a neměly by být překračovány. Rozumím i tomu, že bydlet vedle provozovny, odkud se pravidelně line dunění rockové kapely a po ukončení zábavy se ulicí rozchází stovky návštěvníků v rozverném stavu, mnohdy nejen povykující, ale i si ulevující ve vchodových výklencích domů, není nic příjemného. Párkrát to lze vydržet, ale týden co týden, to jednomu zkrátka rupnou nervy a začne svůj problém řešit. Na druhou stranu ale jen málo měst má možnost hudební akce pořádat mimo obytnou zástavbu, případně jsou takové lokality nevyhovující pro menší aktivity. A limity hlučnosti takový podnik logicky překročit musí, tiše lze zazpívat ukolébavku, ale určitě ne heavymetalovou pecku. Nikdy se nedá zavděčit všem, navíc my jsme národ od nátury ubrblaný - jak trefně komentovala moje kamarádka, takto vedoucí odboru kultury v nejmenovaném městečku: "Lidi nadávají, že nic nepořádáme, a když se něco udělá, ti samí si stěžují, že je to ruší." Má pravdu, celé je to totiž o toleranci, o ničem jiném.

A ustoupit by měly obě strany - koncerty mohou končit o půlnoci, kdy na spánek zbývá ještě dost času (pokud to samozřejmě umožňuje místní obecně závazná vyhláška), nemusí být podáván tvrdý alkohol, aby se zmírnila bujarost účastníků, vhodné je předem třeba formou letáčku do schránky požádal okolní obyvatele o shovívavost. Druhá strana, pokud není fanouškem té které kapely, může čas od času vyrazit do kina, posedět v hospůdce, nebo zavřít okna a oblíbený seriál si pustit o něco hlasitěji. Vážně je to takový problém?

I když v tomhle směru podle mých zkušeností dokáží nadělat hodně zlé krve i média, která nemají v okurkové sezóně o čem psát. Před několika lety se v Brtnici na zámku konaly víkendové akce, na kterých tři dny a dvě noci non stop bušily meditační bubínky, či co že to bylo. Občané si stěžovali, hlukový limit byl nízký, ale spát se u toho nedalo a místní ztráceli nervy. Regionální tisk setrvale pranýřoval obec, že s věcí nic nedělá a své obyvatele nechrání. Přijali jsme příslušnou vyhlášku a konání hudebních produkcí omezili druhou hodinou noční - v týchž novinách se okamžitě objevil článek (dokonce stejného redaktora), že radnice v Brtnici likviduje kulturu. A vyberte si.

Osobně bych se vážně přimlouvala za zdravý rozum a kousek pochopení a vstřícnosti. Mimochodem, v jihlavském pivovaru jsem byla na koncert XIII. století, pořadatelé měli všechno pod kontrolou, tvrdý alkohol se neprodával a koncert končil před desátou. Limity nepochybně porušeny byly, ale vážně je to důvod ke stížnostem a rušení zajímavých akcí?
přiznání nebo doživotí

22. července 2014 v 16:29 | Helena |  tak mě napadá

Je to už 55 let, kdy se první muž stal za pomoci lékařů ženou, operace proběhla v Dánsku a díky pozornosti médií způsobila celosvětový skandál. Už o rok později ale podobný zákrok provedli i čeští chirurgové. V současné době je v České republice oficiálně uváděno na tisíc mužů a žen, kteří se cítí uvězněni v těle opačného pohlaví - tak je totiž definována transsexualita.

Těžko si mohu představit, jak se cítí žena, která je nucena denně vystupovat jako muž, pohybovat se v mužském prostředí a popírat svoji identitu. Vždycky mě naštve, když slyším nebo čtu, že by se transsexualita měla léčit. Jak chcete léčit něco, co není nemoc? Transgender je zcela zdravý člověk, psychicky i fyzicky, jen tyto dvě složky prostě nejdou dohromady! Naštěstí žijeme v době, kdy není hanbou poruchu pohlavní identity přiznat, i lékaři potvrzují, že vnímání sebe sama v tomto směru je důsledkem problému v produkci hormonů a nedá se ovlivnit výchovou nebo okolím. A "léčbou" je právě změna pohlaví, nic jiného, takže čím dříve se k ní přistoupí, tím líp. Podle nového občanského zákoníku (§ 29) změna pohlaví nastává dnem, uvedeným v potvrzení zdravotnického zařízení, které provede chirurgický zákrok, jímž dojde k přeměně pohlavních orgánů a znemožnění reprodukční funkce. Okamžitým právním následkem změny je pouze zánik manželství nebo partnerství, v němž dotyčný žije, ostatní osobní nebo majetkové poměry se nemění. Podle sexuologa Petra Weise je se související psychoterapií možné začít už před dosažením zletilosti, operaci mohou podstoupit osoby starší 18-i let. Odbornou pomoc s poruchou pohlavní identity vyhledávají i desetileté děti...

Pikantní problém řeší momentálně americká armáda, která mimochodem ve svých řadách transgendery zakazuje, a to ve vztahu k vojínu Bradleymu Manningovi. Ten byl za předání 700 000 tajných zpráv portálu WikiLeaks odsouzen na 35 let - a nedávno se veřejně prohlásil za ženu a přijal jméno Chelsea. Armáda je povinna mu umožnit lékařskou péči, konkrétně hormonální kúru a následný chirurgický zásah. Po celou dobu uvěznění zůstává Manning členem armády, změna pohlaví by tedy vyřešila onen zmiňovaný rozpor se zákazem transsexuálů, přinesla by ovšem nové otázky stran identity ženy, odsouzené jako muž...

Ale to jen na okraj. Vlastně jsem chtěla říct jedno - s transsexualitou je to stejné jako s homosexualitou, nejde o nemoc ani "problém", jen o odlišné vnímání sebe sama. Přiznání určitě není snadné, ale zároveň s sebou přináší osvobození, možnost změny. Dotyčný potřebuje pochopení a podporu svých blízkých, kteří by si měli uvědomit, že jedinou další variantou pro jejich milovanou osobu je být navždy ve vlastním těle cizincem.
dovolená

21. července 2014 v 18:57 | Helena |  domácí historky

Je to tak - dovolená skončila, celých těch dlouhých báječných čtrnáct dní uteklo jako voda, už zase trávím dny v kanceláři a můžu maximálně vzpomínat nebo se případně těšit na vánoce. Což mi ovšem vzhledem ke třicítkám venku připadá přece jen poněkud předčasné. Ale užili jsme si báječně, hlavně první týden v Maďarsku u Balatonu, Siófok je úžasné turistické letovisko se spoustou sympatických obchůdků, restaurací, bister, s travnatými hotelovými plážičkami, městečko plné vůní, barev a hluku. Ideální místo pro dovolenou se dvěma těsně postpubertálními slečnami, které celé dny sledovaly okolí, zejména v podobě opálených mladíků v plavkách, zatímco celoročním pracovním úsilím znavená matinka si mohla v klidu a pohodlí lehátka číst, případně se cachtat v neškodně mělké vodě. O moc víc jsem toho za celý týden nestihla, tedy krom spánku, jídla a nákupů, což k dovolené taky patří, že. Telefon jsem nechala doma, všude důkladně rozhlásila, že nebudu k zastižení - a potom už jsem si jen užívala a relaxovala. Manžel je nadšený fotograf, takže brousil po městečku, při kteréžto příležitosti zajišťoval i přísun potravin - co víc by si žena mohla přát. Za jediný týden jsem si odpočinula na několik měsíců dopředu, doplnila spánkový deficit, přečetla osm napínavých detektivek nebo romantických příběhů s přeslazeným koncem (optimální čtení na vyčištění hlavy) a ještě jsem se stihla slušně opálit. A když už jsme tak hezky načerpali sil, věnovali jsme druhý dovolenkový týden rekonstrukci dvou místností v našem baráčku, od nových podlah, přes malování, nátěry až po přestavbu nábytku a tu a tam nějaký nový kousek vybavení. To už, pravda, byla spíš dřina než pohoda, hlavně díky snaživé asistenci šesti psů a čuníka, ale stihli jsme všechno, dokonce i přesazení obřího fíkusu, i když poslední úpravy jsme dokončovali v neděli večer s vypětím posledních sil a zbytků nervů. Zase to mělo tu výhodu, že jsem se dnes ráno opravdu těšila do kanceláře, představa deseti hodin sezení u počítače s kávičkou a probírání hromady pošty se mi jevila neodolatelná. Bez ohledu na to, že už zjevně vypuklo předvolební šílenství, objevily se první kandidátní listiny a nashromáždilo se pár dalších problémů, pořád je to velmi příjemná změna oproti přetahování skříni.

Dovolená tedy byla ve všech směrech úspěšná, doufám, že i vy jste si už užili - a pokud se teprve chystáte, držím palce!


harmonogram komunálních voleb

4. července 2014 v 15:39 | Helena |  volby


datum / nejpozději do ..... úkon ..... kdo


20. 6. ..... vyhlášení voleb ..... prezident

17. 7. ..... zveřejnění seznamu obecních úřadů alespoň se 2 odbory, kde se kandidátní listiny podávají přímo ..... pověřený OÚ

17. 7. .....veřejnění potřebného počtu podpisů na peticích ..... registrační úřad

22. 7. ..... seznam registrovaných stran a hnutí registračním úřadům ..... KÚ

5. 8. ..... podání kandidátních listin registračnímu úřadu ..... volební strany

5. 8. - 11. 8. ..... přezkoumání kandidátních listin ..... registrační úřad

5. 8. - 11. 8. ..... možnost měnit kandidátní listiny ..... volební strany

6. 8. ..... předání kopií listin statistice ..... registrační úřad

11. 8. ..... stanovení minimálního počtu členů komisí ..... starosta

13. 8. ..... výzva k odstranění závad na listinách ..... registrační úřad

18. 8. .... odstranění závad na listinách ..... volební strany

23. 8. ..... rozhodnutí o škrtnutí kandidáta, odmítnutí listiny ..... registrační úřad

23. 8. ..... informování starostů obcí o registraci listin ..... registrační úřad

26. 8. ..... informace o počtu a sídlech volebních okrsků ..... starosta

30. 8. ..... jmenování zapisovatelek ..... starosta

10. 9. ..... delegování zástupců stran do volebních komisí ... volební strany

11. 9. ..... dojmenování členů komisí na neobsazená místa ..... starosta

19. 9. ..... první zasedání volebních komisí ..... starosta

20. 9. ..... registrace listin na základě rozhodnutí soudu ..... registrační úřad

25. 9. ..... oznámení o době a místě konání voleb ..... starosta

30. 9. ..... vyhrazení plakátovacích ploch ..... starosta

1. 10. ..... nahlášení telefonních čísel do volebních místností ..... OÚ pověřenému

6. 10. ..... předání telefonních spojení na KÚ ..... pověřený OÚ

7. 10. ..... dodání hlasovacích lístků voličům ..... starosta

8. 10. ..... uzavření seznamu voličů ..... obecní úřad

8. 10. ..... možnost vzdání se kandidatury nebo odvolání ..... kandidát, strana

vyhlášení komunálních voleb

3. července 2014 v 15:39 | Helena |  volby

Prezident republiky vyhlásil svým rozhodnutím volby do zastupitelstev obcí a stanovil jejich konání na pátek 10. října 2014 a sobotu 11. října 2014. Rozhodnutí o vyhlášení voleb bylo zveřejněno v částce 47 Sbírky zákonů pod číslem 112. Vzhledem k tomu, že za den vyhlášení voleb se považuje den, kdy byla příslušná částka Sbírky rozeslána, k čemuž došlo dne 20. června 2014, je tento den dnem vyhlášení voleb do zastupitelstev obcí. V některých obvodech (na Vysočině okr. Pelhřimov a okr. Žďár nad Sázavou) budou souběžně probíhat volby do Senátu PČR, zde je třeba počítat se II. kolem voleb v termínu 17. a 18. října 2014.