Srpen 2014

poslední víkend

29. srpna 2014 v 10:30 | Helena |  ... a další

Poslední prázdninový víkend v našem okolí bude opravdu pestrý, takže pokud se u vás zrovna nic neděje, co takhle vypravit se na výlet? V Brtnici čeká na návštěvníky tradiční pouť, pestrá, hlučná a voňavá akce se spoustou kolotočů, stánků a zábavy. Už dneska si můžete vybrat ze dvou tanečních zábav, v Hoffmannově stodole to od 18.00 budou countryoví Brexpres a Dostavník, v klášterní zahradě výrazně tvrdší Major Major začínají o dvě a půl hodiny později. Sobotou bude hudba provázet po celý den, v klášterní zahradě se uskuteční další ročník festivalu "BRTFEST" se skupinami JCS Salavice, Magnát, RockCorn a Nouzový volání, večerní zábava bude tamtéž patřit oblíbenému místnímu Kalybru. Co neuslyšíte nikde jinde, je zpěv ponocného z věže farního kostela (to je ten na náměstí), odkud zazní volání do všech světových stran ve 21.00. Ujít si nenechte ani večerní prohlídky brtnického zámku s průvodcem ve 20.00, 21.30 a 22.30 hodin, je to mimořádná příležitost seznámit se s dominantou města. V neděli si můžete pořádně užít na kolotočích, mezi stánky a testováním nejrůznějších dobrot, a od tří hodin odpoledne se přesunete opět do klášterní zahrady, tentokrát na promenádní koncert dechových hudeb Vysočanka, Prudíkovi muzikanti a Kameníkovi muzikanti. Po oba dva pouťové dny budou otevřeny i výstavy, moje oblíbená oblastní výstava drobných zvířat v chovatelském areálu (vchod vedle nákupního střediska), v Domě Valdštejnů "Střípky času", prezentující práci Fotoklubu Brtnice, kde můžete obdivovat např. fotografie našeho kandidáta č. 3 do zastupitelstva, Josefa Jordána, a v Hoffmannově domě dvě odborné expozice "Josef Hoffmann: Inspirace" a "Kolegialita a kontroverze".

Nevybrali jste si? V sousedním Stonařově připravují taky velkou slávu, dvoudenní slavnosti k otevření nového centra "Sejdeme se na městečku" s nabitým programem. V sobotu to budou farmářské a řemeslné trhy, předvádění dravců a sov, výstavy a prohlídky místních památek, atrakce pro děti, taneční a hudební vystoupení, ve 14.00 František Nedvěd ml. a Zdeněk Srstka, večerní taneční zábava s ohňovou šou - a pozor, nepřehlédněte! - v 11.00, 13.00 a 15.00 vystoupení Klubu agility Třešť s ukázkami agility a tance se psem. To si nemůžete nechat ujít, že. Podobně našlapaná aktivitou bude i neděle, kterou sportovně zahájí fotbalové utkání místních zastupitelů a jejich hostů proti Arabela teamu, za účasti Martina Maxy, Hany Mašlíkové, Petra Vondráčka, Jaroslava Sypala, Vlasty Korce, Petra Vojnara, Pavla Kožíška a dalších. Pokud nestihnete návštěvu v sobotu, budou opět otevřeny výstavy a připraveny prohlídky, zahraje dechovka Veselá osma, v 15.00 pobaví Divadlo Klauniky pod vedením Bolka Polívky s představením "Don Quijote de la Ancha". V městečku budou mít od 13.30 zastávku i auto - moto - veteráni na své tradiční jízdě.

Teď už je z čeho vybírat, ne? Tak hlavně neseďte doma!!!


ranní zpráva

28. srpna 2014 v 15:15 | Helena |  domácí historky

Mí rodiče odjeli na dovolenou a Helie, dcera moje obětavá, jim hlídá domeček a dohlíží na zvířátka. Za tím účelem se k nim přestěhovala, lenoší, likviduje zásoby v lednici a špajzu, a že si opravdu užívá, je zřejmé ze zprávy, kterou mi poslala dneska ráno.

Vysvětlivky:

Billie - Helčin chocholáček, krajně zhýčkané zvířátko, zvyklé dělit se o postel maximálně s paničkou

Čikitka - fenečka našich, drobounká kříženka v důchodovém věku

Cindy - špiclenka, kterou si rodiče loni vzali od nás, do postele nesmí, protože nevydrží chvilku v klidu, a to ani ve spánku

Kubík - nejtlustší kocour pod sluncem, pohybující se výhradně na trase postel - kuchyň - trávník před vchodem - postel

"Tak jsem si šla kolem půlnoci lehnout. Byla jsem totálně vyklepaná, protože jsem se já blbec dívala na strašidelná videa. Za každým oknem jsem viděla nějaký obličej, každý zvuk mi připadal podezřelý. Samozřejmě v posteli se každý cítí bezpečněji. Jenže to by mi prvně Billiška musela přestat lézt pod peřinu a okrádat mě o tělesné teplo. Vydržela jsem hodinu, pak jsem to vzdala a vzala si ještě druhou deku. V 6 ráno začala prudit Cindyna. Vypustila jsem ji a Billišku na mráz, Čikitka je dostatečně chytrá, aby se v 6 ráno takhle blbě neztrapňovala. Při příležitosti venčení jsem pustila domu Kubíčka. A pak to začalo. Prvně se mi pod deku nasáčkovala Čikitka, to bych ji neměla za zlé, přece jen je na to zvyklá. Tím pádem ale Billie začala hrozně žárlit, na truc po Čikitě lozit a výhružně vrčet. Když jsem ji několikrát za sebou okřikla, pochopila, ze tudy cesta nevede, a snažila se mi dokázat svou nehynoucí lásku tím, že se mi uložila na obličeji. Asi ale naštěstí nemám pohodlný obličej, protože si brzy šla radši lehnout k mým nohám. Už je zvyklá, že když se přetáčím, občas ji skopnu, což se stalo i tentokrát. Probudilo mě až její výhružné vrčení, které není tak obvyklé. Na nohách jsem ale cítila vcelku obvyklou váhu, takže se mi to nechtělo řešit. Ovšem dost podivné bylo, že se mi Billiška začala cpát pod peřinu po levém boku, kde nespala Čikitka, a přitom mi měla ležet na nohách... Dopadlo to tak, že jsem se nemohla přetočit z jednoho boku na druhý, protože jsem ležela v obležení dvou psů a kocoura - měli mě v šachu. A do toho všeho Cindy začala žárlit, že ona jediná do postele nesmí, takže začala na protest štěkat. A tím šlo všechno úplně do háje. Teď jsou psi pěkně venku a my si tu s Kubíčkem užíváme v klidu ranní kávičku :)"

Hezký den, Helči!
MěV Třešť - srpen

27. srpna 2014 v 17:39 | Helena |  KSČM

V úterý 26. srpna se po dovolených a odpočinkovém létě sešel Městský výbor KSČM v Třešti, aby se především připravil na blížící se komunální volby. Proto se setkání zúčastnili i kandidáti, kteří v těchto volbách budou v Třešti stranu reprezentovat, v čele s lídrem Ing. Janem Širokým. Předseda organizace Mirek Kříž shrnul postup před podáním kandidátní listiny, její sestavení, stanovení pořadí a další náležitosti, Mgr. Vrzalová připomněla způsob, jakým bude probíhat hlasování. KSČM jde v Třešti do voleb s číslem jedna, doufejme, že je to dobré znamení i pro jejich výsledek - a tím není míněn počet získaných mandátů. Hodně dobře byl hodnocený leták, představující kandidáty a jejich program, zpracovaný firmou Cora, graficky je na vysoké úrovni a určitě zaujme. Tisk volebních materiálů zajistil předseda okresního výboru Pavel Kalabus, za což mu patří velký dík. Distribuce bude zajištěna Českou poštou, takže by se leták měl dostat do každé domácnosti v Třešti, Bukové, Čenkově i Salavicích, kde budou rovněž vylepené plakáty. Se samotnými kandidáty budou mít voliči možnost se setkat ve čtvrtek 25. září na mítinku na náměstí T.G.Masaryka, přibližně dvouhodinový program bude doplněn už tradičně soutěžemi a zábavou pro děti. Kouzelník sice nepřijde, ale nějaké to překvapení na přítomné přece jen čekat bude. Závěrem první části zasedání kandidátům poděkoval Pavel Kalabus, který především ocenil jejich osobní přístup, a zdůraznil, že stále ještě není snadné příslušnost ke KSČM přiznat. To potvrdil i lídr Ing. Široký, který už se s negativní reakcí okolí setkal, dokonce v podobě anonymní výhrůžky.

Po odchodu kandidátů městský výbor pokračoval v jednání, zazněla zpráva o hospodaření a pro druhé pololetí vedení účetnictví převzala Marie Kopečná spolu s Věrou Johnovou. Následovala kontrola stavu členské základny, kde nelze jinak, než konstatoval stále klesající tendenci v důsledku vyššího věkového průměru našich členů. O vstup do třešťské organizace projevili zájem tři nováčci, a to nejpozději do konce letošního roku, což je rozhodně dobrá zpráva, budou vítanou posilou, hlavně vzhledem k tomu, že u dvou se jedná o výrazně mladší ročníky.

Poslední povinností, kterou ještě bylo třeba splnit ve vztahu k volbám, bylo delegování členů a náhradníků okrskových volebních komisí, a po následné krátké diskusi se výbor rozešel. Nadcházející týdny budou hodně náročné ...


agility v Třešti

26. srpna 2014 v 17:25 | Helena |  agility

Sobotní Šiškobraní byly první letošní závody, na které Klubu agility Třešť tak úplně nepřálo počasí. Psíkům sice chladno nevadilo, ale s občasným mrholením měli problémy všichni, tráva podkluzovala bez ohledu na počet nohou. Dopoledne bylo ideální, takže si všichni mohli naplno vychutnat složité parkury rozhodčího Zdeňka Spolka, po obědě přišel zmíněný déšť a ze závěrečné hry někteří závodníci dokonce raději odstoupili. Což byla škoda, skákání přes neobvyklé "lesní" překážky tvořené kládami a samozřejmě šiškami (bylo to přece Šiškobraní) psy zjevně bavilo. A bylo to zároveň odreagování pro soutěžící po celodenním úsilí. Pan rozhodčí se totiž vyřádil tak, že organizátoři byli podezíráni, že mu upřeli oběd nebo mu vyvedli jinou zákeřnost, ale to musím rázně odmítnout, při stavění dráhy šlo zřejmě o vrozenou škodolibost autora :-) Za všechno mluví fakt, že trať pro jumping jedna ze závodnic navrhovala přejmenovat na Zlatého bludišťáka a rozhodčí dokonce slíbil, pokud nedoběhne vůbec nikdo, postait parkur nový, prostinký, abychom alespoň měli komu rozdat ceny. Chmurné prognózy se naštěstí nevyplnily, soutěže se ukázaly jako sice náročné, ale přitom zábavné a napínavé, a v závěru rozhodně bylo komu blahopřát. Celkovými vítězi dne v kategorii veteránů se stali Martina Čapková a černý špic A3Ch (tzn. šampion) Gaius Ivaela, mezi small (nejmenšími) byli nejúspěšnější Václava Böhmová a kříženka Ariška, v médiích (střední velikost) nejlépe uspěla Ilona Beranová s A3Ch Deborou, kříženkou, a kategorii large (maxi psi) dominovala Vendula Němcová s dalmatinkou jménem La Toya Jackson Raul. Pořadatelé vyhlásili i dvě zvláštní ceny, Edíkovu tlapku pro large získala Barbora Mandíková a A3Ch Deny, border kolie, Sid cup pro mrňousky (řeč je o stále o psech, pochopitelně) vyhráli Mirek Prokop a papillonka Gera. A protože končila i celoroční soutěž Mistr Vysočiny, do níž se započítávaly výsledky celé řady závodů, měli jsme možnost vyhlásit i tohoto vítěze, vlastně vítězku, protože mezi všemi byla nejlepší Nikola Pokorná z místního klubu se svojí šeltičkou A3Ch Jamií Želečské vrchy. Odměn bylo rozdáno mnohem víc, vyhlašovaly se samostatně výsledky každé soutěže pro všechny velikostní kategorie, ale tím vás nechci nudit, chtěla jsem zmínit aspoň ty nejlepší. Poslední třešťské závody sezóny se rozhodně vyvedly, jak závěrem shrnul pan rozhodčí, všichni, závodníci i pořadatelé byli prostě výborní :-) A poděkování patří taky sponzorům, protože díky nim se naše akce stávají stále oblíbenějšími, pokud to takhle půjde dál, budeme ke stupňům vítězů rovnou přistavovat kárku, aby bylo jak ceny odvézt. V každém případě se máme nač těšit do příštího roku!
kandidátka KSČM, Třešť, 2014

26. srpna 2014 v 16:07 | Helena |  KSČM

Kandidáti KSČM pro volby do Zastupitelstva města Třešť konané ve dnech 10. - 11. 10. 2014:
1. Ing. Jan Široký, 68, správce polikliniky, Třešť
2. Miroslav Kříž, 68, důchodce, Třešť
3. Vladimír Hink, 42, přípravář laku, Třešť
4. Jaroslav Piša, 51, truhlář, Třešť
5. Anna Fencíková, 68, důchodce, Třešť
6. Jiří Pavlík, 67, důchodce, Třešť
7. Vojtěch Krechler, 26, agronom, Třešť
8. Jaromír Maurer, 57, dělník, Čenkov
9. Jana Bartušková, 68, důchodce, Třešť
10. Bohuslav Cvak, 57, řidič, Třešť
11. Jan Houser, 64, OSVČ, Třešť
12. Marie Vopálenská, 59, invalidní důchodce, Třešť
13. Jaromír Maurer, 32, zámečník, Čenkov
14. Josef Císař, 73, důchodce, Třešť
15. Anna Dvořáková, 67, státní zaměstnanec, Třešť
16. Rajmund Trojan, 56, obráběč kovů, Třešť
17. Josef Kozel, 69, důchodce, Třešť
18. Jana Ševčíková, 32, krejčová, Třešť
19. Miroslav Dočkal, 64, důchodce, Třešť
20. Božena Vašková, 68, švadlena, Třešť
21. Věra Johnová, 79, důchodce, Třešť

kandidátka KSČM, Brtnice, 2014

25. srpna 2014 v 17:47 | Helena |  KSČM

Kandidáti KSČM pro volby do Zastupitelstva města Brtnice konané ve dnech 10. - 11. 10. 2014:
1. Josef Matějíček, 66, mistr nářaďovny - v důchodu, Brtnice
2. Mgr. Helena Vrzalová, 44, právnička, Brtnice
3. Josef Jordán, 41, servisní technik, Brtnice
4. Josef Motejl, 56, invalidní důchodce, Brtnice
5. Jiří Fraj, 41, skladník, Přímělkov
6. JUDr. Emil Plavec, 66, právník - v důchodu, Brtnice
7. Josef Zapoměl, 66, v důchodu, Panská Lhota
8. Jan Kalenda, 58, zedník - v důchodu, Panská Lhota
9. Danuše Jordánová, 63, v důchodu, Brtnice
10. Stanislav Vrtal, 67, v důchodu, Panská Lhota
11. Jiří Čermák, 65, řidič - v důchodu, Brtnice
12. Alena Gořulová, 58, v důchodu, Brtnice
13. Karel Kneslík, 63, zedník - v důchodu, Brtnice
14. Jaroslav Bílek, 65, dělník - v důchodu, Brtnice
15. Stanislav Jordán, 66, zedník - v důchodu, Brtnice
16. Petra Frajová, 41, švadlena, Přímělkov
17. Emil Maštera, 66, v důchodu, Brtnice
18. Mgr. Helena Plavcová, 66, učitelka - v důchodu, Brtnice
19. Anna Pojerová, 61, v důchodu, Komárovice
20. Karel Pejcal, 69, v důchodu, Brtnice
21. Jiří Cejnek, 72, technik - v důchodu, Brtnice

Šiškobraní 2014

22. srpna 2014 v 10:37 | Helena |  agility

Další zážitek na psích závodech! Přijeďte v sobotu 23. srpna do Třeště na Šiškobraní - oficiální soutěž agility, pořádanou místním klubem. Začínáme v 8.00, areál najdete po pravé straně silnice směrem na Batelov, podél cesty budou umístěny směrovky. Na závodníky i diváky čekají parkury pro agility, jumping a zkoušky, o jejichž zdolání se budou snažit psíci tři velikostních kategorií - small, medium a large (S, M, L, to je stejné, jako u oblečení). Připraveny jsou i dvě zvláštní ceny - SID cup pro nejmenší pejsky, na památku čivaváčka Sida, a Edíkova tlapka pro large - tanečník Eda, tricolor bordera, byl nezapomenutelným členem našeho klubu. Předpokládaný konec soutěžního dne je kolem 16.00, a aby vám čas s námi strávený příjemně utíkal, bude pro vás připravené výborné občerstvení, doporučila bych hlavně naprosto fantastické stejky nebo hermelín na grilu. Jak je poslední dobou zvykem, budete moci ochutnat i buchty, bábovky a koláče z domácích kuchyní členek klubu, zcela zdarma jako "pozornost podniku". Prohlédnete si bohaté ceny, za něž díky patří našim sponzorům, kteří na nás vážně neskrblí, a Iloně Šíšové, z jejíž keramické dílny vychází naprosto unikátní plakety. Zážitkem nepochybně bude i moje moderování :-)

Aha, že jste na mém blogu poprvé a nevíte, co je agility? Zjednodušeně řečeno - běh týmu sestávajícího ze psa a psovoda přes překážky, ty absolvuje samozřejmě jen psík, jehož dvounohý parťák navádí. Na první pohled radostná jednoduchá záležitost, ve skutečnosti spousta práce při tréninku, důležitá je fyzička, souhra a taky samozřejmě nadšení pro věc a momentální rozpoložení hafana. Překážky jsou tří typů - skočky, které pes přeskakuje, zóny, přes něž přebíhá (nahoru - dolů a občas něco mezi tím, typické je "áčko", houpačka nebo kladina) a ty, kterým říkám "průběhové", protože jimi pes probíhá (slalom nebo tunely). Parkury jsou každopádně hodně pestré a protože pejsani jsou od přírody hraví, je na co se dívat.

Už víte, kam o víkendu?


Česká ženská lobby

21. srpna 2014 v 16:50 | Helena |  ... a další

Česká ženská lobby sdružuje 28 organizací, které hájí práva žen v České republice, patří sem např. Český svaz žen, Fórum 50 %, Moravská unie žen, Unie porodních asistentek, Aliance žen s rakovinou prsu, Asociace podnikatelek a manažerek ČR a celá řada dalších. Základem pro veškerou činnost této instituce je přesvědčení, že ženy mají právo na politickou, společenskou a ekonomickou rovnost s muži. Lobby v loňském roce uspořádala první Kongres žen, o kterém se můžete na mém blogu ve starších textech dočíst, byla to hodně vydařená a kvalitně zabezpečená akce - mě rozhodně nadchla. V roce 2015, konkrétně 20. června by se mělo uskutečnit další setkání, kombinující přednášky, semináře, diskusní skupiny, workshopy a doprovodné akce, tentokrát s mottem "Ženy a ženská témata v médiích - stereotypy, předsudky a sexismus doprovázející mediální zobrazování žen". Organizaci se podařilo získat finanční podporu z Norských fondů (i o těch jsem už psala) na projekt "Hájíme práva žen v České republice", do něhož je realizace druhého ženského kongresu zahrnuta. Další aktivitou, kterou bude možné uskutečnit díky penězům z nadace Open Society Fund je vznik profesní komory, sdružující pod vlajkou Sociologického ústavu Akademie věd ČR osobnosti a experty, věnující se genderové problematice. Spolupodílet se budou i Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně jako garanti kvality odborného zázemí komory. Smyslem této spolupráce by mělo být poskytování služeb v oblasti genderového vzdělávání, poradenství a konzultační činnost se zaměřením na fungování trhu práce, spojení práce a rodiny, sexuální násilí a obtěžování, porodnictví a související práva žen, LGBT menšiny a podobně. Díky podpoře z Norských fondů bude moci celá řada aktivit České ženské lobby přejít z dosavadního fungování díky dobrovolnictví na vyšší profesní úroveň a přispět tak k odstraňování přetrvávajících nerovností mezi muži a ženami. Já osobně vidím jeden z prvotních cílů v posunu české legislativy v oblasti rovných příležitostí, hlavně pokud jde o její uplatňování v praxi. Celá řada opatření je zatím jen na papíře a s realitou nemá nic moc společného ...


delegování do okskových komisí

20. srpna 2014 v 17:47 | Helena |  volby

Delegování člena okrskové volební komise

Termín: do 10. 9. 2014

Kdo: může každá volební strana, jejíž kandidátní listina byla zaregistrovaná pro volby do zastupitelstva předmětné obce

Kolik: jednoho člena a jednoho náhradníka do každého volebního okrsku

Koho: občana ČR nebo jiného státu na základě mezinárodní úmluvy, trvale hlášeného na území ČR, v den složení slibu musí dovršit 18 let

Ne: kandidát do zastupitelstva předmětné obce

Jak: doručením seznamu starostovi

Seznam: musí obsahovat jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu člena komise, podpis zmocněnce nebo nezávislého kandidáta

může obsahovat určení, do které okrskové komise je člen delegován (pokud údaj chybí, rozhodne o umístění člena starosta)
Snad vám návod pomůže :-)

že by?

19. srpna 2014 v 16:26 | Helena |  tak mě napadá

Včera navštívil Třešť kardinál Dominik Duka, který zde kázal mladým animátorům, tedy těm, kteří pracují s dětmi a mládeží. O den dříve začalo pod hlavičkou Sekce pro mládež České biskupské konference a Asociace křesťanských sdružení mládeže, o.s setkání, zahrnující přednášky, besedy, sportovní soutěže a další aktivity, setkání s pražským arcibiskupem bylo jedním z vrcholů celé akce. Jistě jen shodou náhod ve stejnou dobu Třešť zasypalo neuvěřitelné krupobití, které pohřbilo zahrádky, očesalo květinovou výzdobu na oknech a balkónech a zanechalo po sobě závěje, na které nevěřícně hledí ještě o den později všichni, kdo do města přijedou. V širokém dalekém okolí totiž po kroupách není ani památky. Tak mě napadá - že by mons. Dukovi jeho šéf dával najevo, co si myslí o hrabivosti českých představitelů církve? Soudem kvůli nevydání nemovitostí v areálu Pražského hradu sice vyhrožuje Miroslav Vlk, ale třeba shora vypadají všichni kardinálové stejně …