Listopad 2014

co se nepovedlo

28. listopadu 2014 v 16:30 | Helena |  tak mě napadá
Tzv. sametová revoluce byla v uplynulých dnech zmiňována a vzpomínána v nejrůznějších souvislostech, mj. komentátoři, politologové a politici vyzdvihovali, co se od té doby podařilo a jakých úspěchů jsme dosáhli. Fajn, ale tu a tam se i něco přece jen tak úplně nevyvedlo, ne? Jaké kostlivce bychom našli ve skříni české demokracie? Osobně bych do první trojky zařadila tyto události:
1. Rozpad Československa - jednoznačně nejhorší politický krok, který ze strategicky umístěné země ve středu Evropy udělal dvě pidizemičky regionálního významu, které se postupně stanou ochotnou kořistí silnějších sousedů. A přiznejme si, že pevnější páteř v tomto směru ukazují zatím Slováci.
2. Kuponová privatizace - velkorysý megapodvod, který cestou nepřehledného chaosu a za směšnou cenu zanedbatelných úliteb obyvatelstvu zlikvidoval fungující a konkurenceschopný průmysl, jakož i soběstačné zemědělství, a soustředil finanční prostředky do několika málo soukromých rukou, ponejvíce zahraničních.
3. Zrušení trestu smrti s jediným, o to děsivějším důsledkem - pachatelé se přestali bát, slušní lidé začali. V kombinaci se dvěma prezidentskými amnestiemi, neustálými restrukturalizacemi policie, liknavostí soudů a s vydatným přispěním médií, která policisty prostě nemají v lásce a radostně podkopávají jejich autoritu, je absence nejvyššího (a jediného absolutního) trestu - jaký paradox - smrtící. A životy stojí nevinné.
Nesouhlasíte? Máte jiné smutné favority? Nabízí se samozřejmě např. nedávné církevní restituce, ty ale pořád ještě beru jako s definitivní platností neuzavřené a doufám, že se podaří jejich rozsah a následky alespoň zmírnit. Ke katastrofě lze přirovnat i jmenování některých ministrů, kteří za dobu svého působení dokázali svěřený resort naprosto rozložit. Obě amnestie jsem už zmiňovala, jejich dosah byl naštěstí spíše krátkodobý, protože propuštění se za mříže vesměs rychle vraceli. Se vstupem do Evropské unie jsem nesouhlasila, vzdali jsme se značné části své suverenity, ale tragédií bude teprve přijetí evropské měny. Členství v NATO raději komentovat nebudu, můj názor v tomto směru je velmi vyhraněný a lze jej jen velmi obtížně vyjádřit společensky přijatelnou formou.
A co teprve drobnější "chybičky", to bychom se konce nedobrali. Co myslíte vy?

proti homofobii

26. listopadu 2014 v 18:33 | Helena |  tak mě napadá
Homosexualita? Transsexualita? Témata, o kterých se v naší zemi moc nemluví, před nimiž schováváme hlavu v písku a tváříme se, že ani netušíme, že něco takového existuje, jen jednou do roka stojaté hladiny českého rybníčku rozvíří pochod hrdosti Prague Pride. To studenti z univerzity v Nottighamu se k otázce přístupu společnosti ke gayům postavili úplně jinak a po svém - na jejich podporu odehráli utkání v pozemním hokeji úplně nazí a ještě zapózovali fotografům. Takové aktivitě rozhodně tleskám, nejen že to musel být jedinečný pohled pro publikum, ale sama myšlenka je vynikající a nikdo takový počin prostě nemůže nezaznamenat. Mladým sportovcům se dostalo náležité pozornosti médií a tím se jim podařilo do centra zájmu dostat i LGBT komunitu a boj proti homofobii. I když jim v polovině listopadu musela být pořádná zima …

padesát odstínů násilí

25. listopadu 2014 v 16:55 | Helena |  tak mě napadá
Trilogie Fifty Shades povyšuje jednu (hodně specifickou) formu násilí na umění, většinou ale násilí není umělecké ani trochu - a má více než jen 50 odstínů. Dnešek - 25. listopad je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách, a to už od roku 1999, kdy jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Tento den by měly být pořádány akce věnované otázkám prevence a pomoci týraným ženám, což bohužel zrovna v naší republice moc nefunguje, jako bychom před tímto, jistě nepříjemným, tématem zavírali oči. Já osobně mám zkušenosti pouze s oblastí domácího násilí, naštěstí jen pracovní, ale můžu říct dvě věci: 1. obětí jsou téměř výhradně ženy, jen výjimečně je agresorem i poškozeným muž, 2. za sedm let mé praxe ani jedna z žen nepodala návrh na projednání, takže oznámení se odkládají a všechen ten strach zůstává schován mezi čtyřmi stěnami. Právě domácímu násilí se u nás věnuje koalice organizací KOORDONA - a v letošním roce k 25. 11. přichází s výzvou české vládě. Jedná se o Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, kterou Česká republika jako jedna z posledních zemí EU ještě nepodepsala. KOORDONA vládu vyzývá, aby zahájila kroky k podpisu a ratifikaci dokumentu, který by měl nejen být nástrojem prevence, ale měl by i zajistit účinnější pomoc obětem. Téma násilí na ženách by se mělo stát jednou z priorit české vlády, důsledně prosazovanou v praxi, odkládání přistoupení k Úmluvě bohužel signalizuje spíše lhostejnost. Přejme všichni zástupcům KOORDONY, aby bylo jejich úsilí korunováno úspěchem. Abychom se v budoucnu nesetkávali se ženami, které v obavách o děti nebo třeba pod tíhou ekonomické situace vysvětlují modřiny nejrůznějšími pády, spáleniny převrhnutím hrnce s polévkou a maskují jizvy stále silnější vrstvou make-upu … Aby "padesát odstínů" zůstalo jen příjemným vzrušením.


poděkování

24. listopadu 2014 v 21:38 | Helena |  pomozte
Moc díky všem, kdo jste poslali hlasy naší Míně v soutěži Kočka Česka!!! V rámci kraje se umístila na desátém místě a postoupila do druhého kola, kde už se hlasuje prostřednictvím sms. Cena jedné je 10,-Kč, takže kdybyste čistě náhodou měli nevyčerpaný kredit nebo zbytečnou desetikorunu - chutě do toho :-)
Hlasovat lze do 1. 12. do 12.00 hodin zasláním sms ve tvaru KOCKA 10276
- na číslo 907 99 10 - 1 hlas za 10,-Kč
- na číslo 907 99 50 - 6 hlasů za 50,-Kč
- na číslo 907 99 80 - 10 hlasů za 80,-Kč.

KSČM v Brtnici

21. listopadu 2014 v 16:54 | Helena |  KSČM
Neuvěřitelné se stalo skutkem a v pátek 14. 11. 2014 byla v Brtnici po letech obnovena Základní organizace KSČM. Po sestavení kandidátky do komunálních voleb a zisku dvou mandátů v zastupitelstvu je to třetí významný mezník pro stranu v "budoucích dějinách" pátého největšího města v jihlavském regionu. Symbolicky 5 je i zakládajících členů, kteří se pro tento krok rozhodli mimo jiné i v reakci na vystoupení některých představitelů vládnoucí koalice na ustavujícím zasedání Zastupitelstva města Brtnice. V povolební období nikdo z koalice neoslovil nejen KSČM, ale ani další dvě strany, o nichž tak bylo bez jejich účasti nebo alespoň vyjádření rozhodnuto, že skončí jako opoziční (ČSSD a Nezávislí pro Brtnici), a na upozornění, že pokud nebude zastupitelům těchto stran umožněno podílet se na řízení a chodu města, ztrácí tím smysl plná třetina hlasů voličů, bylo reagováno tím, že dvě třetiny jsou víc než jedna, opozice ať zůstane opozicí a současné vedení města se sice nechce plácat po ramenou, ale je třeba si přiznat, že je nejlepší, jaké kdy Brtnice měla a mohla si přát… Někteří z kandidátů za KSČM se proto rozhodli pro vstup do strany a vytvoření místní organizace, která by podporovala oba zvolené zástupce, vytvářela podmínky pro jejich činnost a především pomáhala občanům s prosazováním i těch jejich zájmů a potřeb, které nejsou pro vedení města prioritní. Organizace byla včera zaregistrována Okresním výborem Jihlava. Předsedkyní ZO jsem se stala já a nám všem bych přála, aby nám nadšení vydrželo co nejdéle a naše práce se dařila tak, jak si představujeme.

opuštěné kočky

21. listopadu 2014 v 16:24 | Helena |  pomozte
Dva dny - sobota 22. 11. v Brně-Husovicích (areál SOŠ Emila Holuba na Dukelské) a neděle 30. 11. v Praze-Modřanech (OD Prior na Sofijském náměstí), vždy od 1000 do 1700 hodin - jeden cíl: pomoci opuštěným kočičkám a najít jim nové majitele. Ano, jde o tzv. umísťovací výstavy koček pořádané útulky, depozitními centry a dobrovolníky, kam můžete přijít, přispět finančně těm, kdo se o osamocené číči starají, nebo si dokonce vybrat a odnést domů vděčnou předoucí kamarádku. Útulky jsou přeplněné a po vánocích očekávají další zvířátka, dárky, které pod stromečkem udělají radost, ale potom se jich majitelé zbavují, protože se o ně nemůžou nebo nechtějí postarat. Udělejte si čas v předvánočním shonu a na některou z akcí se zajděte podívat, za příspěvek se zde můžete s kočičkami pomazlit a pohrát si s nimi, a možná se vám potom opravdu nebude chtít odcházet domů, kde vás nikdo radostně nevítá. Zvažte, jestli budete mít možnost se novému mazlíčkovi věnovat, nejen v nejbližších měsících, ale za pět, deset let - a jestli si odpovíte, že ano, neváhejte a nějakému tomu opuštěnému chlupáči poskytněte domov. Určitě nebudete litovat, i psychologové uvádí, že hlazení zvířecí srsti má uklidňující účinky, to přece občas potřebujeme všichni.

potravinová sbírka

20. listopadu 2014 v 16:37 | Helena |  pomozte
V sobotu 22. listopadu proběhne 2. ročník Národní potravinové sbírky, což je akce, v níž můžete konkrétními pochutinami přispět tam, kde nejvíc chybí. A s minimálním osobním nasazením. Stačí zajít do některého z obchodních domů Albert, Penny, Tesco, Kaufland nebo Globus a nakoupit zde potraviny dle vlastního zvážení a finančních možností. Ty přímo v provozovně odevzdáte dobrovolníkům, kteří vám mimochodem rádi poradí i s výběrem nejvhodnějšího zboží. I když i prostý selský rozum napoví, že vyhovující budou potraviny nepodléhající zkáze a v pevném balení vhodném k přepravě. Protože přepravovány darované potraviny opravdu budou, nejprve do center, tzv. potravinových bank, a odtud potom k těm nejpotřebnějším, maminkám s dětmi, seniorům, postiženým, lidem bez domova. Abych nezapomněla, letos můžete nakoupit a darovat i dětské výživy v prodejnách DM, to se taky hodí.
Tak co, zapojíte se? Pomůžete?

podomní a pouliční prodej

19. listopadu 2014 v 20:18 | Helena |  chod obce
Znáte to - u dveří zazvoní neznámý mladý muž, nejlépe v obleku s kravatou, a nabízí tu nejvýhodnější smlouvu na dodávku elektřiny nebo plynu, jindy se vám zase neodbytná dvojice hrne do bytu a vychvaluje hrnce zvučné značky … Především starší spoluobčané se mnohdy nedokážou ubránit přívalu informací a výřečnosti prodejce a podepíší smlouvu, aniž by si přečetli její podmínky, či zakoupí zboží, které vůbec nepotřebují, a vydají za ně veškerou hotovost. Obce mají možnost (a stále častěji ji využívají) podobným praktikám zabránit a uchránit své občany před obtěžováním v domácnostech, ale i před obchodníky nabízejícími své zboží na ulici. Oním zákonným nástrojem je Tržní řád, nařízení regulující poskytování služeb a prodej mimo provozovny k tomu určené. Upravuje podmínky prodeje, místa, kde lze zboží nabízet, může omezit sortiment i dobu prodeje. Výjimkou bývají trhy, jarmarky, tematické akce, oslavy, prodej v rámci společenských, kulturních nebo sportovních akcí a vánoční, velikonoční a dušičkový prodej, Tržní řád se nevztahuje ani na pořádané veřejné sbírky. Zcela zakázat lze podomní prodej. Záleží samozřejmě jen na vás, zda máte zájem o nějaké zboží a prodejce si domů objednáte na předváděcí akci, stejně tak je výhradně vaše rozhodnutí uzavřít smlouvu, pokud ale přijde osoba nezvaná nebo vás někdo zastaví na ulici, dává vám uvedené nařízení možnost přivolat na místo Policii ČR. Pokuta za porušení zákazu může dosáhnout výše 30.000,-Kč … Pokud se tedy s takovým neodbytným dealerem setkáte a vaše obec podomní a pouliční prodej zakázala, neváhejte a využijte vydané nařízení pro svoji ochranu.
Dvě poznámky:
1. Pokud smlouvu uzavřete, nemůžete se odvolávat na její neplatnost z důvodu zákazu podomního prodeje. Jakýkoliv podpis si proto dobře rozmyslete a text si prostudujte, nikdo vás nemůže nutit cokoliv podepsat.
2. Vyhlášky a nařízení obce vždy najdete na jejích webových stránkách, případně můžete požádat o informaci obecní úřad. Vždycky je dobré vědět, co a jak vlastně vaše obec upravuje…

hrůza, děs

18. listopadu 2014 v 16:16 | Helena |  domácí historky
Dnešní ráno bylo strašlivé. Tedy - původně jsem měla v plánu psát o něčem úplně jiném, konkrétně mělo jít o malé zamyšlení k 17. listopadu, ale ranní zážitky převážily. Nejde o to, že se mi nechtělo vstávat a venku navíc slušně pršelo, to jsou jen drobné každodenní nepříjemnosti, podstatný byl příchod do kanceláře. Protože dojíždím a čas si tím pádem nevyberu, bývám na pracovišti první, normálně ideální stav, v klidu si uvařím kávičku, ale tentokrát … Už po otevření vstupních dveří do chodby jsem nabyla dojmu, že cosi není v pořádku, vejití do kanceláře se už rovnalo úderu na solar. Nejdřív mě samozřejmě napadla myš, chcíplá a poctivě uleželá, pak mi ale došlo, že v tom nezřízeném, děsivém, obludném zápachu dominuje rybina. Ale kapr na úřadě? Pročichala jsem se postupně až k lednici, to už jsem měla okna otevřená dokořán, což díky inverzi venku příliš nepomáhalo, ale byla jsem vděčná i za iluzi čerstvého vzduchu. Zkrátím to, abyste si nemysleli, že si libuji v morbidních detailech. V pátek v Třešti nešel proud, po obnovení dodávky zůstal vypnutý jistič k zásuvkám a kolega informatik měl v mrazáku pořádný kus ryby, zamražený v bloku ledu. Navíc ten prodloužený víkend … Půl hodiny mi trvalo vynést všechno do popelnice (zabalené v několika igelitech a zvracet se mi chtělo i tak), vytřít a vyčistit lednici, mezitím dorazivší kolegyně sjela saponátem koberec v kuchyňce, který byl ovšem tak nacucaný rybí krví, že jakákoliv snaha o likvidaci byla jen povrchová. I při otevřených oknech, zabalené do bund, jsme vydržely hodinu, ono ostatně bylo i dost trapné koukat na dvě dámy, které přišly kvůli ověření podpisu a nenápadně větřily, nechtějíc nás urazit přímou otázkou. Vedení rozhodlo, že v plynovou komoru proměněná kancelář není důvod k přerušení práce, ostatně úřad má prostor dost, takže jsme se s nejnutnějším vybavením přestěhovaly do volné místnosti v patře, abychom po zbytek pracovní doby vysvětlovaly občanům, že jim opravdu nemůžeme pomoct, protože nemáme k dispozici počítače. Díky bohu, že nebyl úřední den, ale i tak jsem domů odcházela s obrovskou úlevou. Doufejme, že celodenní větrání vykoná své, a zítra už budeme moci normálně fungovat. Opět jsem se ubezpečila v tom, že ryby nesnáším plným právem.

HLASUJTE !!!

14. listopadu 2014 v 16:02 | Helena |  pomozte
Prosím, když už jste na netu, najděte si chvilku a zahlasujte pro některou z našich kočiček v soutěži Kočka Česka! Při šesti psech to v domácnosti nemají jednoduché, tak ať se dočkají aspoň nějakého uznání :-) A jestli máte možnost, pošlete odkaz mezi své přátele ... Díky předem!
Micinka:
Batman: