Prosinec 2014

OV KSČM Jihlava - prosinec

20. prosince 2014 v 10:52 | Helena |  KSČM
OV naposled v roce 2014
V předvánočním týdnu 18. prosince zasedal Okresní výbor KSČM Jihlava, aby se jeho členové rozloučili s rokem 2014. Schůzi zahájil předseda OV Pavel Kalabus informacemi z jednání krajského a ústředního výboru, především připomněl úkoly stanovené ÚV v souvislosti s volbami 2016. Nadcházející rok bude v tomto směru oddechový a bude tedy dostatek času věnovat se přípravám na volby do krajských zastupitelstev a Senátu PČR; základní postupy budou vedením strany projednány s krajskými výbory, které s nimi následně seznámí okresy a základní organizace. Řízení kampaně bude do budoucna svěřeno v plném rozsahu volebnímu oddělení, nikoliv firmám. Těžiště práce by se přitom mělo posunout více k aktivitám na internetu a sociálních sítích, častěji je třeba využívat individuální kontakt členů a sympatizantů strany s občany. Zásadní inovací grafiky projdou volební materiály. Okrskové volební komise by do budoucna neměly být obsazovány výrazně staršími členy s ohledem na složitost sčítacího procesu. Co nejdříve budou vytipováni vhodní kandidáti zejména pro senátní volby, kteří by se v roce 2015 měli častěji objevovat při veřejných aktivitách a měli by projít přípravou pro komunikaci s médii. Průběžně je nezbytné řešit otázku stárnutí členské základny a související úbytek členů, pomocí může být spolupráce se společenskými a zájmovými organizacemi, otevření ZO v obcích veřejnosti za pomoci zvolených zastupitelů, lepší prezentace jejich práce.
Dále byly na zasedání OV diskutovány otázky výběru členských příspěvků, změny v hospodaření v roce 2015, termín inventarizace, obsazení výborů a komisí v obcích zástupci KSČM, práce MěV Jihlava a další zprávy z jednotlivých organizací.
Závěr schůze už patřil neformálnímu povídání u drobného občerstvení a plánům a přáním do nového roku …

tak nevím

19. prosince 2014 v 15:47 | Helena |  domácí historky
Když jsem nedávno Helence darovala k narozeninám voňavku, zeptala se, jestli to má zamenat, že smrdí. Co asi chce naznačit zaměstnavatel, od něhož jsme dostali ručníky?
.
.
.
.
.
Nevím, co jste si představovali, ale vedení města tím chce připomenout, že v Třešti se v příštím roce bude otvírat nové koupaliště :-)

letos naposled z Třeště

18. prosince 2014 v 17:18 | Helena |  KSČM
Poslední zasedání Městského výboru Třešť v roce 2014 bylo slavnostní, zúčastnili se nejen předsedové, ale i pokladníci základních organizací, zastupitelé a kandidáti do komunálních voleb za KSČM a nechyběl ani Pavel Kalabus, předseda OV Jihlava a KV Vysočina.
V úvodní pracovní části poděkoval Miroslav Kříž, předseda MěV, všem přítomným za jejich práci, pomoc a osobní aktivitu v roce 2014. Informaci z činnosti OV a KV podal Pavel Kalabus, zprávy z ÚV doplnila Helena Vrzalová, o nedávném zasedání Zastupitelstva města Třešť referovala Anna Fencíková. Mirek Kříž seznámil s plánem práce na I. pololetí 2015, kdy kromě akcí avizovaných na minulém jednání proběhne ještě 27. června 2. ročník turnaje v malé kopané Cherry cup. Městský výbor schválil návrh na spolupráci se základní organizací v Brtnici, která byla založena v listopadu letošního roku a pomoc s prvními krůčky určitě uvítá. Byly připraveny nominace členů do komisí zřizovaných Radou města Třešť.
A potom už čas i pozornost přítomných patřili příjemnému posezení, občerstvení připravenému členkami MěV, povídání a opravdové předvánoční náladě.
Městská organizace KSČM Třešť přeje všem krásné a klidné prožití vánočních svátků a do nadcházejícího roku 2015 štěstí, zdraví, pohodu v soukromém i pracovním životě - zkrátka všechno to nej!

starý, ale dobrý

17. prosince 2014 v 16:57 | Helena |  ... a další
Jeden z mých oblíbených vtipů:
Na osamělé farmě daleko od civilizace večer zazvoní tři pocestní - žid, muslim a Kalousek.
Farmář jim otevře a oni ho prosí, jestli by u něho nemohli přespat. "Můžete, ale v domě mám místo jen pro dva. Třetí bude muset přespat v maštali."
"Já tam můžu spát", říká muslim, "jsem zvyklý na nepohodlí."
V noci zvoní zvonek, farmář jde otevřít a za dveřmi muslim:
"Já jsem sice slíbil, že přespím v maštali, ale nikdo mi neřekl, že tam bude kráva. Promiňte, ale já fakt nemůžu spát v jedné místnosti se zvířetem."
"Mně kráva nevadí", říká žid, "já tam přespím, aby nebyly problémy."
Za chvíli opět zvoní zvonek, farmář jde otevřít, za dveřmi je žid a říká: "Mně kráva opravdu nevadí, ale je tam taky prase. Nezlobte se, ale já nemůžu byt v jedné místnosti s něčím tak nečistým, jako je prase."
"Prosím vás, to je toho," ozve se Kalousek. "V maštali budu spát já a hotovo. Dobrou noc!"
Za pět minut se ozve dlouhé, naléhavé zvonění. Farmář jde otevřít ... a za dveřmi stojí kráva a prase...

OV KSČM Jihlava v listopadu

16. prosince 2014 v 17:03 | Helena |  KSČM
20. listopadu zasedal Okresní výbor KSČM Jihlava, aby zhodnotil pomalu končící rok 2014 a připravil plán práce pro I. pololetí roku nadcházejícího. Úvodem byly předsedou OV a dalšími účastníky připomenuty nedávné události - Vratimovský seminář, který byl díky výbornému obsazení jedním z nejkvalitnějších a nejzajímavějších v historii této akce, a šachový turnaj Šach mat 2014, který se naopak bohužel vůbec nekonal. Při přípravě jsme si neuvědomili, že v den jeho konání začínají podzimní prázdniny, a děti, pro které byl určen, tak měly jiné plány, očividně převážně mimo Jihlavu. S odborným poradcem, Alešem Vondrou, byl předběžně dohodnut náhradní termín na jaře 2015.
Do konce letošního roku čeká OV ještě prosincové předvánoční zasedání, důležité bude ale hlavně jednání krajského výboru, kterého se jako host zúčastní místopředsedkyně strany Miloslava Vostrá, aby zodpověděla otázky a připomínky k Hospodářské směrnici, připravované k projednání Ústředním výborem KSČM 13. prosince.
V první polovině roku 2015 bude OV zasedat takto: 22. 1., 19. 2., 19. 3., 23. 4., 21. 5. a 18. 6., proběhnout by měly dvě sportovní akce - již zmiňovaný turnaj v šachu a druhý ročník malé kopané, důraz bude kladen na květnové oslavy v souvislosti se 70. výročím konce II. světové války. Vnitrostranicky bude příští rok ve znamení jarní Mezinárodní konference KSČM a příprav na IX. sjezd v roce 2016.
Okres Jihlava vstupuje do roku 2015 posílen o tým malé kopané s názvem "Kadeti KSČM", jehož činnost bude sponzorovat. Partu mladých mužů připravených reprezentovat KSČM na sportovním poli sestavil nejmladší člen OV Pavel František Daněk, kterému patří poděkování a velké blahopřání. Doufejme, že barvy naší strany budou nepřehlédnutelné a vítězné, Kadetům rozhodně držíme palce!

hold kolegyni a kamarádce

15. prosince 2014 v 17:16 | Helena |  KSČM
Když se jako tříletá holčička přistěhovala před 77 lety Marie Kopečná do Třeště, nikoho by nenapadlo, jak moc bude jednou s městem svázaná. Počty jejího života jsou obdivuhodné: 63 byla členkou TJ Sokol, později TJ Slavoj Třešť, 42 let pracovala v jihlavské Traktorce, kde byla 30 let předsedkyní závodního výboru, v roce 1958 vstoupila do KSČ, kterou reprezentovala jako poslankyně místního národního výboru a členka rady okresního národního výboru. Dodnes je předsedkyní základní organizace KSČM, členkou městského výboru a s obrovským elánem a aktivitou se zapojuje do všech pořádaných akcí. Pravidelně ji můžete vidět v okrskové volební komisi, jako pořadatelku her a soutěží pro děti, spolu s kamarádkou Věrkou osobně roznáší pozvánky členům "své" ZO a vybírá příspěvky. Jak sama říká "má ráda pořádek a nebojí se kritizovat", což už jsme nejednou pocítili i my, její kolegové v městském výboru, ale nutno poznamenat, že vždycky k dobru věci. Mařenka je prostě neuvěřitelný člověk. Díky sobě vlastnímu nasazení a pracovitosti se v šestitisícové Třešti rozhodně neztratila a vedení města na slavnostním galavečeru 31. 10. 2014 odměnilo Marii Kopečnou za celoživotní práci v tělovýchově a za významný přínos pro sportovní činnost v Třešti pamětní medailí, která je po čestném občanství nejvýznamnějším oceněním a byla dosud udělena pouze třem dalším občanům. Motto energické osmdesátnice "Jsem, ráda, když pro lidi můžu něco udělat, když jsou spokojení." bychom si měli k srdci vzít všichni, zvlášť v dnešní době je vzácné a obdivuhodné. Jako sama Marie Kopečná.

bleskový úklid

13. prosince 2014 v 10:08 | Helena |  domácí historky
Taky se vám stalo, že se vám v předvánočním shonu, kdy nevíte, kam dřív skočit, a vaše domácnost připomíná spíš bojiště, ohlásila návštěva? Nejlépe se slovy "už sedíme v autě, za hodinku jsme u vás"? V takové chvíli rozhodně nemarněte čas pokusy o odrazení dotyčného od jeho nápadu a raděj se hned pusťte do práce. Léty praxe prověřený postup je následující:
1. Kočku vyhoďte na ulici, psy zavřete na dvůr a manžela pošlete na nákup pochutin. Pubertální dítka klidně zanechejte, kde jsou, zaručeně vám nebudou překážet.
2. Otevřete všechna okna.
3. Vezměte koš na prádlo nebo velkou krabici a naházejte do ní úplně všechno, co leží, kde nemá. Je to lepší, než věci strkat do skříněk, kde je pravděpodobně objevíte až při velkém úklidu před velikonočními svátky. Koš potom šoupněte kamkoliv, kam se vejde a kde nebude vidět. Pozor! Jsou návštěvy, které trvají na tzv. šmejdění, tedy prohlídce celého bytu! V takovém případě doporučuji zmíněnou metodou vyklidit veškeré prostory, jinak stačí obývák. Nezapomeňte posbírat psí misky!
4. Psí deky a pelíšky vyhoďte na dvůr nebo zavřete do sklepa, i když vy to necítíte, návštěva z nich příslušný odér zaručeně zaznamená.
5. Přes postel hoďte přehoz nebo alespoň zastelte peřiny.
6. Nalijte saponát do záchodové mísy.
7. Bleskově umyjte koupelnu a přeleštěte zrcadlo. Umyvadlo vytřete do sucha, efekt se tím umocní. Pověste čisté ručníky, a to i v případě, že jste je vyměňovala předchozí den. I po jediném použití vypadají … prostě použitě.
8. Sjeďte štětkou WC mísu a zavěste pod okraj novou vůni.
9. Pokud opravdu nemáte čas, nezdržujte se utíráním prachu! Lepší je kontinuální ničím nenarušená vrstvička, než čmouhy nebo čisté plochy, které jen zdůrazní prach jinde.
10. Manžela, navrátivšího se z nákupu, pošlete štípat dřevo, vyklepat přehoz na gauč nebo si poklábosit se sousedem. Podstatné je, aby se vám nemotal pod nohama s otázkou, zda nepotřebujete s něčím pomoct. Věřte, tresty za vraždu jsou dost vysoké i s polehčujícími okolnostmi.
11. Dvířka jedné skříňky, nejlépe ty nejvíc viditelné, přelízněte leštěnkou. Jde o nezaměnitelnou vůni, která vyvolá dojem absolutní čistoty.
12. Otřete stopy kočičích tlapek se stolu.
13. Vyleštěte všechny viditelné skleněné plochy. Sice vám to vezme víc času, ale je to nutné.
14. Vytřepejte nečistoty ze všech textilií.
15. Zameťte nebo vyluxujte.
16. Zavřete okna a zapalte vonnou svíčku.
17. Umyjte kočičí misky a nasypte do nich čerstvé granule. Dolijte vodu. Návštěva musí vidět, že se o zvířátka vzorně staráte.
18. Zalijte květiny. Vlhká hlína vypadá dobře udržovaná. Máte-li ještě chvilku času, můžete přestříknout největší listy voskem, to udělá úžasný dojem.
19. Připravte skleničky a občerstvení. Pokud se mezitím kočce podařilo oknem proklouznout dovnitř, podávejte na stůl zásadně až po příchodu návštěvy. Předejdete tím trapnému vysvětlování, že kočička je opravdu čistotná a ty sušenky jsou jen malinko olízané.
20. Převlékněte se a v rámci možností upravte. Líčení se o vás neočekává.
21. Zavolejte manžela a nechejte ho připravit víno. Máte-li krb, může zapálit oheň, působí to útulně.
22. Zvonek. Vpusťte psy, poté návštěvu.
23. Usmívejte se!
Tohle je opravdu nejúspornější možný scénář, když chcete vypadat jako vzorná hospodyňka a přitom nemáte čas neustále pobíhat po bytě s prachovkou. Je samozřejmě lepší, když se vám hosté ohlásí alespoň den předem, potom doporučuji okamžitě vyprat záclony, vůně z nich totiž prostoupí celý byt jinak nedosažitelnou svěžestí. A taky budete mít čas pročísnout psy kartáčem, jednak po nich druhý den nebude tolik chlupů a navíc návštěvy mají tendenci vaše miláčky ňuchmat a drchmat a na případné dredy v srsti hledí značně nelibě.
Jedna výborná vychytávka - cokoliv, co je geometricky uspořádáno, tzv. zalícováno, prostě položeno tak, že jsou hrany souběžné s okraji nábytku, vypadá neuvěřitelně úhledně J


zastupitelstvo x rada

11. prosince 2014 v 16:58 | Helena |  chod obce
Města a obce České republiky mají již nově zvolená zastupitelstva a ta větší i rady, jaký je ale mezi nimi rozdíl, jaké mají kompetence?
Zastupitelstvo je vrcholným orgánem samosprávy (samostatná působnost), rada orgánem státní správy (přenesená působnost).
Zastupitelstvo zasedá minimálně jednou za 3 měsíce, rada podle potřeby (obvykle po 14-i dnech).
Zasedání zastupitelstva je veřejné, rady neveřejné.
Pravomoci:
rozpočet, hospodaření - Z schvaluje rozpočet a závěrečný účet obce, R - zabezpečuje hospodaření; rozpočtová opatření v rozsahu stanoveném zastupitelstvem
normotvorná činnost - Z obecně závazné vyhlášky, R - nařízení
orgány - Z výbory, R komise
majetkové dispozice - Z s nemovitým majetkem, R s movitým majetkem
dary, pohledávky, zástavy - Z nad 20.000,-Kč, R do 20.000,-Kč
dotace - Z nad 50.000,-Kč, R do 50.00,-Kč
majetkové smlouvy - Z prodej, věcné břemeno, úvěr, půjčka, ručení, R - pronájem, pacht, výpůjčka, výprosa
… to je jen stručný přehled základních rozdílů v činnosti a pravomocích rady a zastupitelstva. Oba orgány mají i některé další kompetence, uvedu alespoň ty nejzajímavější.
Zastupitelstvo:
- zřizuje peněžní fondy obce
- rozhoduje o vyhlášení místního referenda
- rozhoduje v otázkách programu rozvoje obce, území, hranic, názvech části obce, ulic atd.
- volí a odvolává starostu, místostarosty a radní, stanoví výši odměn zastupitelům
- zřizuje a ruší obecní policii
- uděluje a odnímá čestné občanství a ceny obce
Rada:
- stanoví organizační strukturu, organizační řád a rozdělení pravomocí v obecním úřadu, jmenuje a odvolává vedoucí odborů, stanoví počet zaměstnanců
- stanoví pravidla pro vyřizování stížností a petic
Informace o zasedání zastupitelstva se zveřejňuje na úřední desce alespoň 7 dnů před jeho konáním, informace o schůzi rady se nezveřejňuje. Oba orgány jsou usnášeníschopné, pokud je přítomna nadpoloviční většina všech jejich členů, k platnosti usnesení je potřeba souhlas nadpoloviční většiny všech členů. Z jednání se pořizuje zápis - zápis z jednání rady je přístupný pouze členům zastupitelstva, zápis ze zasedání zastupitelstva je veřejný. Pokud se občan obrátí na radu s podáním, žádostí, stížností apod., musí obdržet odpověď do 60-i dnů, pokud na zastupitelstvo, je lhůta pro reakci 90 dnů.

ze života

10. prosince 2014 v 17:12 | Helena |  domácí historky
Byli dva. U nás v kanceláři spravovali kopírku. Bylo 5. prosince, takže jsem jako vždycky na Mikuláše měla na hlavě čertí rohy.
1: Hele, paní má růžky.
2: Je Mikuláš, vole.
1: A proč nemá svatozář?
2: Vole, jsi na úřadě!
… no chápete to?

pohodové setkání

9. prosince 2014 v 18:26 | Helena |  ... a další
Přátelé, mám za sebou báječné odpoledne a chci se o ně s vámi podělit. Znáte to, někde se dobře bavíte a potom se z toho potřebujete vypovídat. V Třešti se dnes konalo setkání s občany města staršími 80-i let, v kulturním domě se sešlo 130 dam a pánů, s několika kolegyněmi jsme celou akci zajišťovaly. To víte, na začátku je vždycky blázinec, honička, je potřeba nazdobit stoly, všechny příchozí usadit, uvařit a roznést kávu nebo čaj, přidat zákusek. Letos to byly karamelové větrníky, ty tedy opravdu můžu. Dalo by se říct v libovolném množství … K hostům krátce promluvili představitelé města, starosta a místostarostka, zajímavé byly hlavně místní demografické údaje, ale to byl jen malý úvod - po kterém už začala hrát kapela. Většina přítomných poslouchala, povídala si, někteří si pobrukovali nebo podupávali do rytmu, ale našli se i tací, kteří využili příležitosti k tanci. Ještě teď mě bolí nohy, vážně musím obdivovat energii některých pánů, kteří svoje partnerky vytáčeli v kole - a věřte mi, že polku nebo valčík zvládali bezchybně, zatančila jsem si dokonce i tango, takže klobouk dolů. Celkově to bylo ohromně sympatické setkání, spousta spokojených lidí, všichni v dobrém rozpoložení, nikdo nikam nespěchal, za ničím se nehonil, každý si jen užíval příjemné společnosti těch druhých. Popravdě i já jsem si konečně ve všem tom domácím i pracovním maratonu uvědomila, že je za námi téměř polovina adventu, blíží se vánoce, a po dlouhé době jsem si připadala vysloveně v pohodě. Tedy až na ty nohy, ale teď už jsem přezutá do bačkůrek a je mi fajn J Je dobře, že se takové akce pořádají, člověk by se čas od času měl zastavit a rozhlédnout kolem sebe, přestat myslet na povinnosti a věnovat svoji pozornost lidem kolem sebe…