Únor 2015

zase příště

27. února 2015 v 15:21 | Helena |  domácí historky
Tak jsme si minulý víkend zadováděli s psíky, Aimi vyskočila víc, než jsem čekala ... no a potom se mi kvůli jednomu kousnutí nechtělo hned k doktorovi. Takže teď mám okudlaný palec, na pravé ruce kilometr gázy a děsně to bolí. Prosím proto o soucitné pochopení odmlky ...

duševně nemocní a my

25. února 2015 v 19:51 | Helena |  tak mě napadá
Tragédie, k níž včera došlo v Uherském Brodu, nutí k zamyšlení. Není to tak dávno, co rukou duševně nemocné ženy zemřel syn mého kamaráda, šestnáctiletý Petr Vejvoda, jeho smrt vzbudila obrovskou vlnu reakcí zejména mezi politiky, byla slibována a tu a tam i přijímána opatření, která by podobné události měla do budoucna zabránit. A najednou je to tu v podstatě znovu. Jistě - jiné místo, čas a bohužel i počet obětí, ale pachatelem je opět člověk, označovaný jako psychicky labilní. Ponechejme stranou, že někdo takový legálně vlastní zbraň a zbrojní průkaz, což je samo o sobě značně překvapující; pokud by neměl po ruce pistoli a byl rozhodnutý vraždit, prostě by jen sáhl po jiném způsobu. Nožem by možná nedokázal vzít tolik životů, to je pravda, ale kdo ví. To není podstatou mého zamyšlení. Spíš si říkám, jak se vlastně naše společnost staví k těm, kteří nejsou duševně v pořádku nebo zabředají stále hlouběji do depresí, až z nich nevidí jiné než násilné východisko. Jakou šanci mají tito lidé - a jakou šanci má okolí na ochranu před nimi. Přirovnání k časované bombě určitě není mimo mísu. Nový občanský zákoník přinesl v tomto směru změnu dosti podstatnou, tedy kromě terminologie, která není až tak důležitá. Tzv. omezit svéprávnost, což znamená, že dotyčný nemůže o některých věcech, které se ho týkají, rozhodovat sám, ale činí tak za něj opatrovník, lze pouze soudní cestou (to je jistě v pořádku) a jenom částečně, pro konkrétní úkony, např. péče o zdraví, finanční otázky a podobně. Důvodem musí být vážná duševní porucha určitého typu, jako je třeba schizofrenie, progresivní paralýza nebo závislost na omamných látkách v chronickém stadiu. Svéprávnosti už nelze zbavit úplně. To je přitom jediná ochrana, kterou legislativa poskytuje, jinak spíš řeší situace již vzniklé. Jinými slovy - nesnažíme se krom lékařských metod incidentům duševně nemocných nijak předejít, zajímají nás jen jejich následky. A děsíme se, když jsou fatální …

tak mě napadlo ...

24. února 2015 v 18:25 | Helena |  tak mě napadá
Život je vlastně moc fajn!
Taky jste si všimli, že tahle myšlenka vás zásadně napadne jen jakoby mimochodem? Uprostřed každodenních povinností, mnohdy i starostí, ve shonu a nervozitě, v jediné nestřežené chvilce, bleskne vám hlavou a najednou je všechno veselejší. Stačí si připomenout, že každý den stojí za to prožít, a jestli máte zrovna pocit, že to není tak úplně pravda - znáte to, takové ty momenty, kdy se chcete někam zahrabat a nevidět, neslyšet - věřte mi: až to budete nejméně čekat, objeví se něco, co vás potěší, někdo, na koho se budete chtít usmát, slova, která vás zahřejí, dotek, co vás podrží nad vodou. Okamžik, který nemůžete plánovat, jen v něj věřit. Nejsem rozhodně typ chorobného nadšence řídícího se heslem "Keep smiling!", spíš bych se odhadla na životního realistu stojícího hodně pevně nohama na zemi, mnohdy i za cenu ztráty snů a iluzí, ale i mě dokáže tahle moje realita překvapit a z ničeho nic mi nasadit růžové brýle, za nimiž se tetelí svět zalitý sluncem, i když je zrovna pod mrakem. Klišé? Možná, ale rozhodně okouzlující :-) Tak se rozhlédněte kolem sebe, pořádně se nadechněte a třeba i z plných plic zakřičte, když se vám bude chtít …
Protože život je vážně fajn!

OV KSČM Jihlava - únor

20. února 2015 v 17:05 | Helena |  KSČM
Pod nezvyklým vedením místopředsedy Ladislava Vejmělka zasedal Okresní výbor KSČM Jihlava ve čtvrtek 19. února. Vzhledem k onemocnění předsedy Pavla Kalabuse byl program poměrně stručný.
S. Vejmělek informoval o poradě I. místopředsedy ÚV KSČM Petra Šimůnka s předsedy KV a OV Jihomoravského kraje a Vysočiny, která se uskutečnila 9. 2. v Pelhřimově. Cílem jednání bylo otevření otázek dalšího vývoje a reorganizace strany k vnitrostranické diskusi, ta by měla vyvrcholit projednáním na sjezdu v květnu příštího roku.
Jarní období je každoročně náročné co do počtu konaných akcí, ani letošek nebude výjimkou. Již v březnu nás čekají oslavy Mezinárodního dne žen:
Třešť 6.3. 1400
Telč 7. 3. 1500
Brtnice 7. 3. 1600
Jihlava 9. 3. 1400
Zvány jsou všechny ženy, dívky, maminky a babičky, samozřejmě i s doprovodem. Připravena je většinou hudba, kulturní program, drobné občerstvení, tombola nebo květiny pro účastnice. V Třešti bude čestným hostem novinářka a redaktorka Haló novin Monika Hoření.
Slavnosti k ukončení II. světové války budou v kraji zahájeny pietní vzpomínkou v Leškovicích dne 26. 3., kterou ve 1400 zahájí přelet gripenů nad památníkem. Za doprovodu vojenské hudby položí věnce k mohyle hosté a zástupci velvyslanectví Ruska, Běloruska a Ukrajiny, v jednání je účast prezidenta republiky, Miloše Zemana. Akt moderuje Helena Vrzalová. Po ukončení se přítomní přesunou k pomníčku posledního boje u lesa.
Následuje v dubnu Společností česko-kubánského přátelství připravované setkání s Chargé d Affaires Kuby, Félixem Andresem Leónem Carballo. Velvyslanec si prohlédne Jihlavu, nabízí se i možnost návštěvy Telče.
V dubnu by jihlavský městský výbor rád realizoval besedu s básníkem Ing. Karlem Sýsem.
Květen proběhne ve znamení prvomájových akcí a oslav 70. výročí konce II. světové války:
Jihlava 1. 5. 1000 dechovka, Hodické kočky, host zatím neurčen
Třešť 1. 5. 1400 soutěže pro děti, posezení v restauraci U Kapra, hudba, tombola, host
zřejmě Josef Zahradníček
Třešť 5. 5. 1430 Pietní akt na vězeňském dvoře, beseda s promítáním, hosté Kateřina
Konečná, Pavla Šlahúnková
Jihlava 8. 5. 1000 Ústřední hřbitov
Jihlava 9. 5. 1000 nám. Svobody
Závěr jednání patřil výměně názorů na vztahy v okresním výboru, poté předsedající zasedání ukončil.

NA STOPCE

19. února 2015 v 18:08 | Helena |  KSČM
V polovině listopadu 2014 v reakci na vystoupení některých představitelů Města Brtnice na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva vznikla v Brtnici Základní organizace KSČM, o tom už jsem tu psala. Bezprostředním cílem ZO je podpora obou v komunálních volbách zvolených zastupitelů, vytváření podmínek pro jejich práci a především pomoc obyvatelům Brtnice a místních částí s prosazováním i těch jejich zájmů a potřeb, které nejsou pro vedení města prioritní. K tomu ale musíme být viditelní, musí se o nás vědět. A v tomto směru jsme se ocitli na stopce.
Jedním z předvolebních závazků KSČM bylo zřízení bezplatné právní poradny - na dění na radnici jsme vliv nezískali a nabídka poradny vedené v Brtnickém zpravodaji byla redakční radou bez zdůvodnění odmítnuta. Jako příliš dlouhý byl vrácen článek zaměřený na sousedské vztahy, který si také můžete přečíst na mém blogu ve starších textech. Abychom splnili svůj slib, rozhodli jsme se přijít s vlastním "časopisem", v podstatě rozšířeným letáčkem, který doručíme do všech schránek, a z něhož se obyvatelé Brtnice a místních částí dozví novinky z činnosti ZO, pozveme je na připravované akce, nabídneme trošku zábavy a dvě strany věnujeme tématu, které se dotýká nás všech. Poprvé to jsou již zmiňované sousedské vztahy, příště se budeme snažit zaujmout rodinnými otázkami, přestupky nebo třeba veřejným pořádkem. Nejde o žádné odborné texty, podstatné je, aby i lidé právem se nezabývající získali alespoň základní informaci o svých právech a možnosti jejich ochrany, o povinnostech. Zkušební výtisk "NA STOPCE", který by měl ukázat, zda budeme pokračovat a z letáku se stane skutečný časopis, vyšel tento týden a měl by už být ve všech domácnostech. Zřídili jsme i mailovou adresu, na kterou nám čtenáři mohou zasílat reakce, a já jen doufám, že většina pochopí, oč se nám jedná, a ohlasy budou spíš pozitivní. Nechceme nikomu vnucovat naše názory, jen se snažíme plnit své předvolební sliby, pomoci - a dát o sobě vědět.

Queen a Adam Lambert

18. února 2015 v 18:27 | Helena |  domácí historky
Včerejší koncert Queen byl fantastický! A ti, kdo říkají, že Adam Lambert nedosahuje kvalit Mercuryho, se měli přijít podívat. Freddie byl nepochybně geniální zpěvák i showman, ale Adam je jeho určitě více než důstojným nástupcem, disponuje neuvěřitelným hlasovým rozsahem a smyslem pro dramatično, krom toho, že je to parádní kus chlapa (gay negay). V tříhodinovém maratonu hudby dokázal rozpálit publikum do hysterického šílenství. A vůbec se nestydím přiznat, že dneska sotva mluvím, jak jsem včera ječela … ale postupně. K O2 Aréně jsme dorazili v půl sedmé, tedy přesně ve chvíli, kdy pořadatelé otevřeli vchody a po důkladné kontrole pouštěli dovnitř první návštěvníky. Dovnitř nesměly tablety, kamery, fotoaparáty, zbraně, ale ani jídlo a pití - a bylo zábavné sledovat rodinky, které ve stínu turniketů bleskově přežvykovaly housky se salámem a snažily se na jeden zátah zvládnout dvoulitrovku coly. Ale přece se dobroty nevyhodí, že. Foyer a šatnu jsme absolvovali v nervózním očekávání atmosféry v hale, vlastně ani nevím jak. Pod pódiem, kam jsme měli lístky, už postávali první nadšenci, takže až k zátarasu jsme se bohužel nedostali, ale přesto jsme prodlouženou rampu pódia měli nějakých pět, šest metrů před sebou. Hodinku jsme strávili přešlapováním z nohy na nohu, víc se v houstnoucím davu podnikat nedalo, ale potom padla osmá a veškeré čekání bylo zapomenuto, následovala čirá senzace. I když pár drobností bych koncertu přece jen vytkla - půlhodinové intro a protahované napětí před objevením kapely je přece jen moc; sóla ať už kytarová nebo na bicí bych taky výrazně omezila a Taylor je sice výjimečný bubeník, ale zpívat by nemusel ani v rámci vyvolávání nostalgické nálady. Všechno ostatní bylo perfektní, báječné a strhující. V hale se tísnilo 15.000 diváků a pochybuji, že si to některý z nich neužil. Musela jsem obdivovat slečnu, stojící za mnou, která dokázala vyluzovat zvuky na hranici ultrazvuku, nechápu, jak to její hlasivky mohly vydržet. Scéna, kostýmy, aranže, to vše bylo bohaté a okázalé, s čímž korespondoval i projev Adama, který zvládl vystřídat pět kostýmů, jeden efektnější než druhý, i Brian May podlehl a v závěru se zjevil ve zlaté haleně s třásněmi. Když bych měla tenhle koncert srovnat s tím ve Wroclawi v roce 2012, působil určitě kompaktnějším dojmem, choreografie byly propracovanější a to už vůbec nemluvím o velkoleposti výpravy. Rozhodnutí Queen spolupracovat s Adamem Lambertem určitě nebylo chybným krokem, doufám, že se můžeme těšit i na nové písničky, aby Adam nezůstal jen "tím druhým"… To by byla škoda.

právo zastupitele na informace

16. února 2015 v 19:24 | Helena |  chod obce
Aby zastupitel mohl řádně vykonávat svůj mandát, musí být
1. - zvolený
2. - poučený
3. - informovaný.
Zvolení, převzetí osvědčení a složení slibu mají v téhle chvíli zastupitelé ve většině obcí za sebou. Horší už je to s poučeností, mnozí nejen nováčci vůbec neznají svá práva, na ustavujících zasedáních obdrží maximálně jednací řád a tím veškerá snaha obcí končí. Jako by si obce neuvědomovaly, že vůči zastupitelům plné funkci zaměstnavatele a měly by je tudíž řádně připravit na výkon jejich práce. Existuje řada agentur, které nabízí semináře, školení a kurzy pro nové začínající zastupitele, základní vzdělávání lze dohodnout i bezplatně s úředníky ministerstva vnitra. Zastupitel, který neví, co může, co musí - nebo třeba i co nesmí, ten vykonává funkci jen pro funkci, nikoliv pro obec a její obyvatele. Aby zastupitel řádně využíval svůj mandát, aby mohl zodpovědně rozhodovat, dává mu zákon o obcích v § 82 právo žádat informace od zaměstnanců obecního úřadu a právnických osob, které obec založila. Informace musí být poskytnuta 30 dnů, a to bezplatně, výjimku tvoří jen případy, kdy by náklady na poskytnutí informace nepřiměřeně zatížily rozpočet obce (zásada zdravého rozumu). Zastupitel může žádat osobně ústně, písemně nebo i mailem, pokud takto obvykle s úřadem komunikuje. Osobně si zastupitel může pořizovat kopie např. fotoaparátem, může si dělat výpisy nebo může žádat okopírování dokumentů úřadem. Poskytnutí informací nebo přístupu k nim lze odmítnout, a sice v 15-ti denní lhůtě. Pokud úředník v této době neodpoví vůbec, žádost zamítne nebo není zastupitel s vyřízením spokojen, může si podat stížnost (resp. odvolání), o kterém bude rozhodovat příslušný krajský úřad. V žádném případě si zastupitelstvo nemůže vyhradit v jednacím řádu ani jinak, že o uvedených stížnostech rozhoduje samo!!! A ještě jedno zásadní upozornění - zastupitel může žádat jen o takové informace, které potřebuje pro výkon své funkce. Pravomoci zastupitelstva stanoví zákon o obcích v §§ 84 a 85, jedná se především o samostatnou působnost obce; konkrétní informace najdete v jednom z mých dřívějších článků. Druhý okruh informací, na které mají zastupitelé právo, to jsou aktivity ostatních orgánů obce, rady a úřadu, v nichž zastupitelstvo nemá rozhodovací oprávnění, ale musí mít možnost je hodnotit. Stručně shrnuto - zastupitel může požadovat informace vztahující se k jeho rozhodovací nebo kontrolní pravomoci. Pokud by se chtěl informovat o jiných záležitostech, které nespadají do uvedených kategorií, musí postupovat jako každý jiný občan, tedy se řídit zákonem 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
A ještě jedno důležité právo člen zastupitelstva má při výkonu své funkce - může vznášet dotazy, připomínky a podněty na radu města a její jednotlivé členy, na předsedy výborů, na statutární orgány právnických osob, jejichž zakladatelem je město, a na vedoucí příspěvkových organizací a organizačních složek, které město zřídilo; odpovědi musí být poskytnuty nejpozději do 30 dnů.

"výstava" o KLDR

13. února 2015 v 17:44 | Helena |  KSČM
Většinou médií pranýřovaná výstava o životě v KLDR v sídle KSČM a její iniciátor Petr Šimůnek, I. místopředseda ÚV KSČM. Dá se na tohle téma ještě něco dodat? Jistěže ano. Celá kauza totiž připomíná bouři ve sklenici vody, ve skutečnosti jde jen o několik málo panelů fotografií dodaných severokorejskou stranou při příležitosti jmenování nového velvyslance této země v ČR, navíc umístěných uvnitř sídla strany, "abychom neurazili". O veřejné propagaci či propagandě nelze vůbec mluvit, nebýt novinářů, věděl by o výstavce jen úzký okruh návštěvníků objektu. Můj názor? Můžeme si o jakékoliv zemi myslet cokoliv, ale proč se nepodívat na sadu fotografií, z nichž je navíc více než zřejmé, že takto prezentují svoji zemi sami její představitelé? Zajímá nás, jak se jako národ vnímají Američané, Němci, Dánové … tak proč ne KLDR? Vždyť nám nikdo nebrání se nad přehnaně stylizovanými fotografiemi usmát nebo nad nimi mávnout rukou. Ne, že by to byl dobrý nápad, ale vážně je jejich umístění na chodbě stranické budovy takové drama? Není škoda na toto téma popsaného papíru? Vždyť nejzajímavější na celé kauze je, že se jedná snad o první reportáže, zabývající se výzdobou interiérů sídla kterékoliv strany, které jsem vůbec zaznamenala …

doborovolní hasiči

11. února 2015 v 19:26 | Helena |  chod obce
Jedna z věcí, které v naší zemi fungují především díky nadšení dobrovolníků a dle mého názoru navzdory legislativě, jsou dobrovolní hasiči. Schválně, jestli se v tom zorientujete ze značně zjednodušeného výkladu:
Sdružení nebo sbor dobrovolných hasičů je spolek, dříve občanské sdružení. Většina jich je celorepublikových nebo alespoň regionálních a má své základní organizace v obcích. Ty pořádají kulturní a sportovní akce, účastní se soutěží, mnohde jsou duší společenského života. V menších obcích staví vlastní kandidátky ve volbách a mají své zástupce v zastupitelstvu. Ale s požární ochranou mají společný pouze název, nic víc.
Zásahovou činnost hasičů vykonávají jednotky sboru dobrovolných hasičů (SDH), které pro změnu krom názvu nemají nic společného s výše uvedenými spolky. Jednotky zřizují obce, s jejich členy uzavírají pracovní smlouvy (nebo pracovní dohody), zajišťují jim povinné vzdělávání, zdravotní prohlídky, vybavení atd. Obvykle členy jednotek neplatí, spíš jim poskytují např. úlevy na platbách za komunální odpad nebo jiné služby. Nebo ani to ne, převládá princip dobrovolnictví.
Jednotky SDH mohou být sestavovány z řad členů hasičských spolků, ale nemusí. Spolky mohou využívat vybavení jednotek, ale jen na základě uzavřených smluv, jinak ne. A aby tyhle vztahy nebyly málo zmatené, do toho všeho má ještě co mluvit profesionální Hasičský záchranný sbor (HZS), především jeho krajská ředitelství (organizují odbornou přípravu, schvalují velitele před jeho jmenováním, vykonávají metodickou činnost), a taky Ministerstvo vnitra ČR.
Malý příklad z praxe. V obci jsou všichni členové jednotky SDH zároveň členy hasičského spolku. Na výroční schůzi spolku si zvolí velitele jednotky. Návrh spolek zašle obci, ta jej předá krajskému HZS k vyjádření. A teprve po schválení HZS starosta obce velitele může jmenovat.
Příklad č. 2. Zastupitelstvo obce určí v rozpočtu částku na vybavení jednotky. Velitel jednotky sestaví seznam, ten pošle na úřad, kde ovšem úředník či úřednice, který/á má hasiče v gesci, vůbec nerozumí, oč se jedná, proto jede se seznamem na krajský HZS, kde odborník zhodnotí, zda požadované věci odpovídají vyhlášce a jednotka je a) potřebuje, b) může využít. Vybavení obec koupí a jednotce předá. Potom jedou členové jednotky na soutěž, ovšem tentokrát v roli členů spolku - a ejhle, chtějí-li tytéž věci použít, musí s obcí uzavřít smlouvu.
Jestli jste se v tom už úplně ztratili, nezoufejte, já jsem oním výše zmiňovaným pracovníkem obce, který má hasiče "na starost" - a taky se v tom plácám… Dokonce jsem se dívala, jak to funguje v zahraničí, ale o moc moudřejší stejně nejsem, i když některé nápady se mi líbily, třeba daňové úlevy, spoluúčast státu na financování jednotek nebo získávání praxe spoluprací s profíky.
Osobně bych se přimlouvala za zjednodušení systému, sjednocení kompetencí a odpovědnosti a především - buď úplné oddělení spolkové a zásahové činnosti nebo naopak neoddělitelné spojení v jedno. Prozatím ovšem na kolenou děkujme dobrovolníkům.

poskytování dotací NOVĚ

10. února 2015 v 19:57 | Helena |  chod obce
A zase se nám komplikuje život!
Pro ty z vás, kdo to ještě nepostřehli nebo snad mají pocit, že se jich tato záležitost netýká, upozorňuji, že 20. 2. 2015, tedy za pouhých deset dní, nabývá účinnosti novela zákona č. 250/2000 Sb, rozpočtových pravidel územních rozpočtů. Což o to, změn zákonů je spousta, tak proč by zrovna tato měla být něčím výjimečná či dokonce pozoruhodná, že. Elementary, dear Watson. Počínaje dvacátým dnem tohoto měsíce musí obce a kraje po dobu 30 dnů zveřejňovat záměr poskytnutí jakékoliv dotace, teprve poté lze podávat žádosti o ten který grant a může proběhnout vlastní řízení o přidělení financí. Následuje povinnost zveřejnění všech dotačních smluv, které se nadto nově stávají veřejnoprávními, nikoliv soukromoprávními, jak tomu bylo doposud, takže spory z těchto smluv vzniklé řeší kraj. Nerozumíte? Tak jinak. Bude-li obec chtít vydat nějakou tu korunu spolkům, tělovýchově, jednotlivcům (zlí jazykové tvrdí, že se chystá výklad, který sem zahrne i peníze jdoucí do školství - bože chraň), bude muset na měsíc vyvěsit záměr na úřední desce, žadatelé podají své prosebné listy se zdůvodněním, potom příslušný orgán (obvykle rada) rozhodne, že peníze dotyčnému subjektu opravdu dá, a sepsanou smlouvu opět zveřejní. A když se na čemkoliv dárce s obdarovaným nedohodne, nepoběží k soudu, ale rozhodovat bude krajský úřad. A to se snad má tahle výborná nová koncepce rozšířit i na dary … Prostě zase mnohem víc administrativy pro úřady - a pro žadatele jedno varování: dávejte si hodně velký pozor na správné vyplnění žádostí a dodání všech příloh, nový systém nepřipouští přílišnou variabilitu, všechno bude mnohem přísnější!
Nikoho přitom nezajímá, že obce i kraje mají vydaná vlastní pravidla poskytování dotací, že o většině příspěvků se rozhoduje právě teď, po vyúčtování loňských grantů, že tím vzniká zmatek, ve kterém se nikdo pořádně nevyzná. Osobně bych ráda věděla, kolik dotací shledá kraj poskytnutými v rozporu s novou právní úpravou, takže se penízky, ač smysluplně utracené, budou muset vracet.