Březen 2015

KSČM Třešť - březen

26. března 2015 v 18:21 | Helena |  KSČM
I do březnového zasedání MěV v Třešti zasáhla nemoc, kvůli níž se jednání nemohl zúčastnit předseda Miroslav Kříž, schůzi proto vedl jeden z místopředsedů, Jaroslav Piša.
Nejprve bylo třeba zhodnotit nedávnou oslavu Mezinárodního dne žen - oceněn byl tradičně velmi kvalitní program, připravený Annou Fencíkovou, hudba Seniorka a zaujala i bohatá tombola. Bohužel, jak se již stává smutným zvykem, nezbývá než konstatovat nízkou účast - pouze 25 žen. Hostem akce byla Monika Hoření, z její návštěvy by se měly objevit 3 reportáže v Haló novinách, nejvíce ji okouzlila prohlídka Oděvního družstva Vývoj, české firmy s tradicí. Velký podíl na spokojenosti hosta měl Václav Dvořák, který se erudovaně ujal role průvodce.
Následovala příprava květnových akcí - Svátku práce s hrami a soutěžemi pro děti na náměstí, posezením s hudbou a tombolou v salonku restaurace U Kapra a především čestným hostem, předsedou KV KSČM Vysočina a OV Jihlava, Pavlem Kalabusem; a Pietním aktem na vězeňském dvoře (5. 5.), kterého se zúčastní poslankyně Evropského parlamentu Ing. Kateřina Konečná, a spolu s ní přijede i Pavla Šlahúnková, s níž měli třešťští možnost se seznámit v loňském roce. Spolupořadatelem vzpomínky je Klub českého pohraničí, letos reprezentovaný nově zvoleným předsedou RSDr. Milanem Richterem, CSc.. Vzpomínkové recitační pásmo připraví Anna Fencíková s Helenou Vrzalovou a Miroslavem Křížem. Po ukončení aktu se účastníci přesunou do Klubu seniorů, kde kromě oblíbené besedy s hosty budou promítány filmy o květnových událostech 1945 v Třešti.
Z Okresního výboru KSČM v Jihlavě byla předána informace o manifestaci proti průjezdu amerických vojáků přes Českou republiku, připravované na sobotu 28. 3. v Praze na Václavském náměstí. Zde mj. promluví předseda ÚV KSČM JUDr. Vojtěch Filip, který se současně obrací na členskou základnu s výzvou k případným dalším protestním akcím. Předsedové ZO převzali petiční archy, vztahující se k pobytu cizích armád na našem území; v Třešti bude mít veřejnost příležitost petici podepsat v rámci oslav 1. máje.


vstáváte rádi?

25. března 2015 v 18:47 | Helena |  domácí historky
Nerada vstávám. Hlavně ve všední dny, kdy budík zvoní opravdu nechutně brzo, to sama se sebou musím pokaždé bojovat - původně jsem to zkoušela s přemlouvání, které ovšem nepomáhalo, takže jsem postupně přešla k výhrůžkám. Ty se ukázaly o něco účinnější, ale žádná sláva to pořád není. I dneska ráno jsem se pracně vykutálela z postele a s očima ledva proloupnutýma se potácela do kuchyně, protože mým prvním úkolem je nakrmit kočky. Ne že bych jim tak nadržovala, ale pohled na hladového Batmana, s hlasitým vřískotem visícího za zadní packy z barového pultu, přičemž předními mává ve vzduchu, bych nepřála ani svému nepříteli. Zpátky k dnešnímu ránu - Micinka vzorně sedí u mističky, Batmanovy tlapky kmitají vzduchem, ale přece je něco jinak. Za prvé, něco tu nevoní. A za druhé, Batman nemá obvyklou zářivě bílou barvu. Nepomohlo ani pořádné protření očí, z barového okénka se pořád domáhala potravy odpudivá blátivá koule, šířící navíc puch připomínající, že i když je Brtnice město, ve skutečnosti pořád bydlíme na venkově. Naštěstí už byla vzhůru Helenka (protože do téhle akce by se Míla asi nezapojil), takže jsem popadla Batmana, než stihne znečistit další část kuchyně, Helča přinesla ručníky a potom už jsme kocoura ve vaně v prádelně máčely, koupaly a splachovaly. Tady musím podotknout, že náš krasavec sice vrhal vzteklé, posléze zhnusené pohledy všemi směry, ale víceméně držel, Micina by se nás za stejné situace pravděpodobně pokusila zabít. Takhle jsme šrámů zůstaly ušetřeny, jen jsme obě byly zmáčené až za ušima - a přiznejme si, taky jsme moc nevoněly. Nicméně o něco později už si v pelíšku hověl mokrý, leč alespoň přibližně čistý kocourek … Jen mi řekněte, kde k tomu to zvíře přišlo, když venku bylo pod nulou a do zmrzlé země se mi nebořily ani podpatky?! Někde v koutku svědomí mě napadlo, jestli nešlo ve skutečnosti o pomstu osudu za podobnou událost kdysi dávno, kdy jsem ve věku 7 let přišla domů v podobném stavu jako Batman, v původně nové oteplovací soupravě, podotýkám šlo o zimu v Leningradě, takže venku patnáct pod nulou a dva metry sněhu, a na otázku zcela konsternované maminky, kde jsem k tomu, probůh, přišla, jsem odpověděla "stačí hledat" …

změna času

24. března 2015 v 16:23 | Helena |  ... a další
Víte, kde najdete druhé největší sluneční hodiny ve střední Evropě? Přece v Třešti! A jako na každých správných hodinách, i na těchto se vždycky na jaře mění čas na letní, letos k této významné události dojde v pátek 27. března v 1500. Čas je běžec dlouhým krokem, chvíli pokoj nedá si - a všechno bere skokem, za každého počasí … Tak ne, kdyby náhodou opravdu pořádně pršelo, pod hodinami nás nenajdete, ale když počasí jen trošku dovolí, s pomocí Divadelního souboru Jana Lišky pod režijním vedením Aničky Fencíkové čas o hodinku popostrčíme, aby mohlo vypuknout to pravé nefalšované jaro. A můžete se těšit, že mezi nás přijde i samotný Pán času! Takže jestli budete mít chuť, udělejte si výlet do Třeště, abyste se na vlastní oči přesvědčili, jak se vlastně na takových slunečních hodinách čas mění :-)

Leškovice

23. března 2015 v 20:34 | Helena |  KSČM
PARTYZÁNI BRIGÁDY MISTRA J. HUSI SVÉMU PADLÉMU VELITELI MAJORU RA. FOMINOVI
A 6 DRUHŮM.
PADLI JSTE ZA SVOBODU LIDSTVA, DEMOKRACIE A SOCIALISMU.
VÁŠ ODKAZ SPLNÍME PRACÍ.

VELITEL ALEXANDR VASILJEVIČ FOMIN, NÁČELNÍK ŠTÁBU IVAN VASILJEVIČ PERCHUNOV,
LÉKAŘKA LYDIJA ALEXANDROVNA SMYKOVÁ, RADISTÉ ALEXANDR NIKOLAJEVIČ ČEPUROV,
MARIJA NIKIFOROVNA POLJAKOVOVÁ A ČEŠTÍ PARTYZÁNI JOSEF COUFAL ZE SAMOTÍNA
A JAN JANÁČEK ZE SOBIŇOVA.

To jsou nápisy na památníku padlým partyzánům, kteří patřili ke štábu brigády Mistra Jana Husa, a ve dnech 26. a 27. března 1945 v lokalitě "Na Dlouhé" u obce Leškovice (okr. Havlíčkův Brod) podlehli přesile 270 německých vojáků. Jejich památku každoročně přichází uctít ti, kteří nezapomněli …
Letos položíme květiny a věnce u pomníku dne 26. března za účasti představitelů KSČM, Kraje Vysočina, Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR, velvyslanectví Ruské federace, Českého svazu bojovníků za svobodu, Klubu českého pohraničí, Slovanského výboru ČR a Armády ČR. Ve 1400 nad místem přeletí gripeny a poté následuje vlastní pietní akt doprovázený Ústřední hudbou Armády ČR. O hodinu později se přítomní přesunou k pomníčku posledního boje u lesa. Je mi ctí tuto akci moderovat.
Přijďte s námi zavzpomínat na pohnuté momenty historie našeho kraje!

OV KSČM Jihlava - březen

20. března 2015 v 16:56 | Helena |  KSČM
Březnové zasedání okresního výboru bylo zahájeno v duchu aktuální události, a sice vládního souhlasu s průjezdem 2. mechanizovaného pluku americké armády přes Česko, k němuž má dojít ve dnech 29. 3. - 1. 4. 2015. Tři kolony čítající celkem 120 vozidel vč. obrněnců a 520 vojáků se budou přesouvat prakticky přes celé území naší země, setkají se v Praze a republiku opustí přes Plzeň. Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip zaslal členům strany jednoznačnou výzvu k odmítnutí plánovaného transportu a k organizaci protestů proti němu. V sobotu 28. března od 1500 proběhne na Václavském náměstí v Praze manifestace, kde JUDr. Filip mj. vystoupí, předsedové organizací obdrželi text petice, která je proti přítomnosti cizích vojsk podepisována, zvažovány jsou i další akce místního charakteru, zejména podél trasy přesunu.
Poté se již OV věnoval běžným organizačním záležitostem. Předseda Pavel Kalabus prezentoval myšlenku permanentní kampaně vedené v letošním roce, na niž by měly navazovat kampaně ke krajským a senátním volbám v roce 2016. Připomněl, že do června je třeba dát definitivní návrhy na pozici předsedy okresního výboru. Na dubnovém jednání by OV měl projednat jména kandidátů na senátora, nominace prozatím předložila Třešť a neoficiálně Jihlava.
Blíží se májové oslavy, 1. květen oslaví v Jihlavě od 1000 s dechovou hudbou Vysočanka, mažoretkami s Batelova a hostem Pavlem Kováčikem, moderovat bude Ladislav Vejmělek; v Třešti od 1330 s hostem Pavlem Kalabusem formou dětského odpoledne, od 1430 následuje posezení s hudbou a tombolou. Květnové akce pokračují opět v Třešti dne 5. 5. Pietní vzpomínkou na vězeňském dvoře za účasti Kateřiny Konečné a Pavly Šlahúnkové, pro které je připravena dopolední prohlídka města a družstva Vývoj, Třešť mohou s průvodcem projít i další zájemci odpoledne. Ve 1430 proběhne vzpomínkový akt a od 1500 následuje beseda s promítáním dvou filmů o událostech konce II. světové války ve městě. Tradičním spolupořadatelem akce bude Klub českého pohraničí. 8. května položí KSČM Telč květiny v Sedlejově u památníku partyzána Karpova, koná se pietní vzpomínka na Mnichu a v 1000 se uskuteční akt na Ústředním hřbitově v Jihlavě ve spolupráci s KČP a SLS. O den později spolu s Levicovým klubem žen uctíme památku padlých u pomníku na nám. Svobody v Jihlavě. Na všechny uvedené akce zajistí okresní výbor věnce a květiny dle požadavků jednotlivých organizací.
Závěr zasedání patřil připomínce manifestace, o níž bylo hovořeno v úvodu. Na shledanou 28. 3. v Praze!

pár desítek milionů

19. března 2015 v 16:30 | Helena |  tak mě napadá
V rozhovoru pro deník Právo se ministr financí Andrej Babiš ostře ohradil proti tvrzení, že na daňovém zvýhodnění biopaliv, které se vláda rozhodla prodloužit do roku 2020, jeho firma Agrofert nevydělá uváděných 5 miliard, ale pouhých několik desítek milionů. Nevím jak vám, ale mně v době, kdy jsou stíháni starostové a zastupitelé za zvýhodněný nákup obecních pozemků, zneužití informací k osobnímu obohacení a podobně, v řádech deseti, maximálně statisíců, připadá toto prohlášení velmi odvážné - nebo hloupé. Několik desítek milionů je částka pro běžného občana nepředstavitelná. To, že podobnými ciframi pohazuje ministr financí, by bylo v pořádku, pokud by se nejednalo o zisk firmy, již vlastní, takovou "malou domů", kterou si na účet státní kasy sám přihrál. O střetu zájmů se v případě Andreje Babiše mluví od samého začátku, tu více tu méně razantně, jeho věhlas dosáhl už i bran orgánů Evropské unie, ale to je vše, nic se neděje, pan velkopodnikatel je nadále nejen ve funkci, ale zůstává i nejoblíbenějším politikem v zemi. Jak moc a jak okatě by si musel přilepšit, aby z toho koaliční kolegové konečně vyvodili důsledky - nebo alespoň českému lidu spadly klapky z očí?

jak se bránit před podomními prodejci

18. března 2015 v 19:11 | Helena |  právo a my
Řada měst a obcí v nedávné době vydala nařízení regulující pouliční a podomní nabízení služeb a zboží, takže pokud vám zazvoní u dveří nezvaná osoba s nabídkou nebo vás někdo zastaví na ulici, máte možnost přivolat na místo Policii ČR, případně pověřené pracovníky příslušného úřadu. Pokuta za porušení zákazu může dosáhnout pro fyzickou osobu výše 30.000,-Kč, to není zanedbatelná částka, uložit ji ale lze až ve chvíli, kdy je skutek dotyčnému prokázán. Což se neobejde bez svědků, tedy občanů, kteří jsou ochotni před přestupkovou komisí dosvědčit, že jim obviněný opravdu něco nabízel … A tady narážíme na problém. Prodejce se objeví, nespokojený občan přivolá policii - a od celé záležitosti dává ruce pryč. Reagují tak dokonce i ti, kteří pod vlivem výmluvnosti dealera podepsali smlouvu a později ji chtějí zrušit. Je třeba si uvědomit, že bez pomoci lidí, bez přímého svědectví, je policista i úředník proti praktikám dealerů zcela bezmocný. Na místě sice zasáhne, ale každý obchodní zástupce má po ruce nevinný formulář průzkumu trhu, kterým se zaštiťuje - a pokud se nenajde nikdo, kdo by vypověděl, že mu bylo dotyčným nabízeno i něco víc, jsou obchodníci vysmátí. Je zbytečné přivolávat na místo pomoc, když nejste ochotni se osobně zapojit, bez vás to prostě nejde, naopak pokud podáte svědectví, pomůžete tím ochránit svoji rodinu, přátele a sousedy.

co poradit

17. března 2015 v 16:49 | Helena |  ... a další
Je málo jen být, to rozhodně nestačí, o štěstí snít a unudit se v čekárně, lepší máš žít, a když už, tak naplno, cíl svůj jasný mít, nečekat, co ti kdo přistrčí až pod nos, za svým si jít, protože tohle za tebe nikdo neudělá, svět dobýt chtít, a když se to nepovede, nevzdávat se, brázdu svou rýt, i když mnohdy vlastním nosem, i s vlky výt, ale fakt jenom, když to jinak nejde, z poháru pít, plnými doušky, do dna - ať život má třpyt!

EIGA-SAI 2015

16. března 2015 v 18:26 | Helena |  ... a další
Dnes jedna zajímavá pozvánka - ve čtvrtek 12. března byl v pražské Lucerně zahájen 8. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGA-SAI 2015. Už v předchozím týdnu měli možnost se s prezentovanými projekty seznámit diváci v Plzni, promítání v hlavním městě potrvá do této středy, tedy už dva dny. Protože jsou ale na programu dva filmy denně, můžete jich ještě vč. dneška stihnout šest, vč. "Průvodce", oceněného Americkou filmovou akademií jako nejlepší neanglicky mluvený film. Projekce probíhají ve velkém sále kina Lucerna a vstupenky jsou k dostání na místě i přes internet. Co už vám bohužel uteklo, je zahajovací beseda s oskarovým režisérem Takitou (o křestní jméno se raděj nebudu pokoušet), který získal tuto cenu prozatím jako jediný japonský tvůrce a byl hlavním hostem festivalu. Je pravda, že pod názvem japonská kinematografie se nám obvykle vybaví Godzilla, samurajové, případně anime a manga, proč si tedy nerozšířit obzory a v rámci příjemného pohodového večera nezajít do kina na něco nového…
Další měsíc, tedy od 19. 3. do 20. 4. poběží některé filmy v rámci ozvěn i v regionech.

uprchlíci v EU

13. března 2015 v 16:27 | Helena |  tak mě napadá
Nedávno médii velmi nenápadně proběhla informace, podle níž jen v loňském roce požádalo půl milionu osob o azyl v zemích Evropské unie, dalších přibližně 200.000 jich zde žije nelegálně. Nic moc? Připočtěme ještě odhadovaných 12 milionů uprchlíků, kteří čekají na vstup v okolních státech… To už rozhodně není zanedbatelné číslo. Válečné konflikty a kritické místní poměry vyhání obyvatele z Afghánistánu, Iráku, Libye, Nigérie, Sýrie a dalších zemí - a kam jinam zamířit než do Evropy? Jistě, EU čítá půl miliardy obyvatel, ale vezmeme-li v úvahu nejen množství uprchlíků, ale především jejich zvyky, náboženství, kulturu, hodnoty, neměli bychom si alespoň připustit, že nás čekají problémy? Dalo by se říct, že Evropa je už tak přelidněná, stále stoupá nezaměstnanost - a přílivu uprchlíků navíc využívá celá řada politických uskupení, která pod heslem "Za všechno můžou přistěhovalci" k vlastnímu prospěchu poštvává proti nim veřejné mínění. Vedle sebe tak stojí skutečný problém, který lze zjednodušit jako otázku "kam s nimi", neboť i tito lidé mají právo na plnohodnotný život, aniž by většinou byli ochotni přizpůsobit se původní, převládající společnosti a kultuře, a uměle vyvolávané napětí ve společnosti. Nejde mi o nějaké strašení, spíš o připomínku reality, před kterou se nám rozhodně nevyplatí zavírat oči, tím se jí totiž nevyhneme. Nestálo by za to se ptát, jaká je budoucnost Evropské unie?