Duben 2015

44 x 45

30. dubna 2015 v 16:03 | Helena |  domácí historky
Dnes je mi poslední den 44 - a ať chci nebo ne, nějak to na mě začíná doléhat. Přece jen, 45, to už je přelom k padesátce, a i když si moje o něco starší kolegyňka tenhle věk upřímně pochvaluje, nevím… Od rána je mi divně smutno, i když k tomu nemám důvod, proto sama pro sebe hledám pro a proti a začínám bilancovat. A není to o tom, že bych se chtěla o pár let vrátit, to určitě ne, každý ten prožitý rok má svoji cenu, svoji hodnotu, svůj smysl, něco mi přinesl a dal, nechtěla bych přijít ani o jediný.
Pozitivní určitě je, že už vím, kdo jsem, co chci a většinou i jak toho dosáhnout. Vím, co mi sluší. Dovedu bez zaškobrtnutí nosit vysoké podpatky. Už si nekupuji podprsenky velikosti B. Jsem si jistá minulostí, proto nemám strach z budoucnosti. Nemám potřebu plašit holuby na náměstí. Dcera není protivná puberťačka, ale sympatická ležérní mladá žena. Spát osm hodin denně je potěšení, nikoliv ostuda. Stále víc zapomínám, takže život je pořád plný překvapení. Mám spoustu známých, kteří umí báječné věci, jako vyplnit daňové přiznání, opravit plynový kotel nebo řídit auto.
A proti? Už nikdy nebudu vypadat na osmnáct. Vlastně ani na třicet … Není kamarád každý, s kým si dám panáka. O většině věcí, které někdo vypráví, můžu říct - i to jsem zažila. Zjišťuji, že si nepamatuji jména řady lidí, kteří prošli mým životem a v té které chvíli pro mě hodně znamenali. Nejvíc vzrušující věc na světě je jídlo. V obchodech je pořád víc skvělého oblečení, které nemůžu nosit. Většina zajímavých mužů je mladších než já. Nerozumím technice, se kterou pracuji.
Časem mě toho určitě napadne víc, tohle je jen stručná základní úvaha. Ale už jsem vymyslela tu správnou léčbu dnešního splínu. Odpoledne se vypravím ke kadeřnici, kde změním image na brunetku (protože nejvíc prý ženám sluší hodně tmavá nebo úplně blond), a večer půjdu do kina na Avengers. Sice jsem neviděla předchozí díly, ale nevadí, cílem je přijít na jiné myšlenky. Uvažuji, že s sebou jako ideální společnici vezmu velikou keramickou žábu, kterou mi v práci věnovaly kolegyňky, jen nevím, jestli bych potom pobrala i popcorn a kelímek s colou. A zítra už budu zase normální. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, začínám mít jisté pochybnosti, jestli je můj současný stav opravdu důsledkem blížícího se životního zlomu, nebo jde jen o nedostatek čokolády v krvi...

KSČM Třešť - duben

29. dubna 2015 v 18:20 | Helena |  KSČM
Hostem dubnového jednání MěV KSČM Třešť byl Pavel Kalabus, který hned úvodem informoval o dění a novinkách z OV, KV a zasedání ÚV KSČM. Zprávami ze schůze městského zastupitelstva navázal Ing. Široký - zasedání bylo tentokrát krátké, jen majetkové a ekonomické otázky. Bylo rozhodnuto vypsat architektonickou soutěž na úpravu vězeňského dvora. Dostavili se občané z ulice V Kaštanech a upozornili na některé problémy - v ulici chybí kanalizace, veřejné osvětlení, vzrostlé stromy jsou ve špatném stavu, padají větve, při deštích teče voda po silnici a do zahrádek. Následovala prohlídka objektu bývalého finančního úřadu ve víceúčelové budově a bývalé školy na náměstí TGM.
Jednání OV pokračovalo přípravou květnových událostí. 1. máj oslavíme tradičně od 1400 na náměstí programem pro děti, pokud se ukáže správnou předpověď počasí a bude deštivo, akce začne v restauraci U Kapra ve 1430. Promluví Pavel Kalabus, předseda OV Jihlava a KV Vysočina a krajský zastupitel, moderuje Helena Vrzalová. Zahraje Seniorka, připraveno je občerstvení a tombola, los obdrží každý účastník jako pozornost zdarma. Následuje Pietní vzpomínka v úterý 5. května. Hosty budou Kateřina Konečná a Pavla Šlahúnková, pro které je připravena návštěva OD Vývoj, potom oběd ve Světě, prohlídka města s průvodcem a ve 1330 přijetí u starosty. Ve 1300 se zájemci mohou zúčastnit veřejné komentované prohlídky města. Pietní akt začne ve 1430, kdy položíme květiny u pomníku holocaustu a na vězeňském dvoře. O půl hodiny později mohou občané besedovat s poslankyní Evropského parlamentu Kateřinou Konečnou, předsedou Národní rady Klubu českého pohraničí Milanem Richterem a dalšími v Klubu seniorů, kde budou rovněž promítány filmy o posledních válečných dnech v Třešti. Pavel Kalabus zve do Jihlavy na Ústřední hřbitov, kde 8. 5. od 1000 mj. v programu vystoupí s. Kříž a Anna Fencíková s dcerou. Květen je vždy náročný co do množství akcí, v letošním roce o tom více, že si připomínáme 70. výročí konce II. světové války. Tak ať všechno dobře dopadne!
tak nic

28. dubna 2015 v 18:17 | Helena |  ... a další
Dneska slavíme - uznejte, to se psát vážně nedá :-) Tak zase zítra!

zase "Na stopce"

27. dubna 2015 v 20:36 | Helena |  KSČM
Už podruhé přicházíme k obyvatelům našeho města s novinkami, informacemi a zábavou ze Základní organizace KSČM v Brtnici; ohlasy na první, zkušební vydání byly pozitivní, takže jsme požádali o registraci Ministerstvem kultury ČR a "Na stopce" je už naprosto plnohodnotný občasník, který najdete dokonce i v některých větších knihovnách po republice. Samozřejmě se snažíme, aby tomu odpovídal i obsah, jen tisk je tentokrát černobílý, finanční náklady na 1.700 kusů časopisu jsou i tak hodně vysoké.
V dubnovém vydání se budeme čtenáře snažit přesvědčit, aby se účastnili zasedání městského zastupitelstva a dozvěděli se mnohem víc o způsobu vedení města, o názorech těch, kteří občany reprezentují, o tom, jak vlastně hlasují a hájí veřejné zájmy. Jistě, z každého jednání se pořizuje zápis, který si lze přečíst na sekretariátu městského úřadu, ale to už znamená se na radnici vypravit a o zápis požádat. Jednodušší by bylo, kdyby byly záznamy automaticky zveřejňovány na webových stránkách města, bohužel, tento návrh ze strany Nezávislých nebyl zastupiteli schválen. Ve zpravodaji nebo na webu si je možné přečíst konečná usnesení zastupitelstva i rady, ale to je opravdu hodně málo. Tématem právní poradny jsou tentokrát otázky dědění podle nového občanského zákoníku, kde došlo k zásadním změnám. Poradíme, kam vyrazit v májových dnech, nabídneme pár jarních receptů (Víte, co je pučálka?), poinformujeme o našich akcích, které již proběhly, a pozveme na dvě další - "Dětský branný den" v Brtnici a "Noc se strašidýlky" v Přímělkově.
Časopis by se měl ve všech schránkách objevit v průběhu tohoto týdne, nejpozději počátkem příštího. Jen doufám, že nenastanou podobné problémy, jako při distribuci prvního vydání, pokud byste "Stopku" neobdrželi a měli o ni zájem, pište na náš mail na.stopce@seznam.cz. Na tutéž adresu můžete posílat svoje otázky, nápady, připomínky, prostě všechno, co se vám zdá zajímavé nebo důležité - na vaše podněty se těšíme!

OV KSČM JIHLAVA - duben

24. dubna 2015 v 16:05 | Helena |  KSČM
Aprílové zasedání okresního výboru zahájil předseda Pavel Kalabus připomínkou, že je třeba co nejdříve podat nominace na předsedu OV pro podzimní konference, schválen byl návrh kandidátky pro volby do Senátu Parlamentu ČR, které proběhnou v roce 2016. Následovaly informace ze 14. zasedání Ústředního výboru KSČM, kde byla hodnocena práce krajských zastupitelů, schvalovány ekonomické otázky (hospodaření 2014, rozpočet 2015) a především zazněl návrh na svolání IX. sjezdu KSČM v květnu 2016, včetně organizačního zabezpečení souvisejících výročních členských schůzí a konferencí. Konkrétní termíny pro přípravu sjezdu v jihlavském regionu budou projednány na příští schůzi OV, výroční schůze by měly proběhnout v říjnu a listopadu, konference v prosinci letošního roku. Zajímavá a zároveň varující byla zpráva o stavu členské základny. Na celém území republiky působilo ke konci loňského roku 3.250 základních organizací KSČM, jejich počet přitom stále klesá, stejně jako počty členů. Těch k témuž datu bylo 46.845, s věkovým průměrem 72,28 let. Nejvíce členů je ve věkové kategorii nad 70 let … Nových zájemců bylo v roce 2014 přijato 539, což zdaleka nemůže nahradit přirozený úbytek přibližně 3.500 osob.
Přípravou podzimních schůzí, konferencí a IX. sjezdu se zabývala i porada předsedů okresních a krajských výborů, na programu byla i tzv. permanentní kampaň (téma pro červnové jednání ÚV), organizace vnitrostranické práce a otázky financování volebního roku 2016.
Poté už se okresní výbor věnoval blížícím se květnovým událostem. Od minulého zasedání nedošlo k větším změnám, 1. máj oslaví v Jihlavě od 1000 na Masarykově náměstí s mažoretkami z Batelova, dechovou hudbou Vysočanka, přehlídkou veteránů, moderátorem Ladislavem Vejmělkem a hostem Pavlem Kováčikem, předsedou poslaneckého klubu KSČM. V Třešti zahájí na náměstí T.G.Masaryka ve 1400 soutěžní hodinkou pro děti, v 1500 následuje posezení s hudbou Seniorka a bohatou tombolou. Hostem bude předseda OV KSČM Jihlava a KV Vysočina Pavel Kalabus. Májové dny pokračují oslavami 70. výročí II. světové války, 5. 5. v Třešti - ve 1300 komentovaná prohlídka města s průvodcem, 1430 pietní akt na vězeňském dvoře, 1500 beseda s europoslankyní Kateřinou Konečnou a předsedou Klubu českého pohraničí Milanem Richterem, promítání dokumentu o závěru války v Třešti; 7. 5. v 1730 vyjde průvod ve Velkém Beranově; 8. 5. se uskuteční vzpomínkové akty v Jihlavě v 1000 na Ústředním hřbitově, kde promluví Pavel Kováčik, a v telečském regionu, kde ve 1430 položí květiny k památníku v Telči, o půlhodiny později k pomníku poručíka Karpova v Sedlejově a v 1530 v Krahulčí; 9. 5. uctí památku padlých v Brtnici a v Jihlavě na nám. Svobody, následovat bude sledování přímého přenosu přehlídky z Moskvy na OV. V Brtnici ještě k výročí konce války připravují dětský branný den, tematické soutěžní odpoledne o ceny, a sice 11. května.
Z červnových akcí předseda MěV KSČM Třešť připomněl turnaj v malé kopané Cherry cup, který se letos uskuteční právě v Třešti. Termín byl stanoven na 20. 6.

podpora žen v politice

23. dubna 2015 v 17:42 | Helena |  tak mě napadá
Většina politických subjektů u nás, alespoň těch významnějších, má nějakou platformu (ať už ji nazývají jakkoliv) věnující se postavení a práci žen v rámci té které strany. Minulý týden představitelky několika "ženských" sekcí podepsaly a předaly vládě společné prohlášení, jehož cílem je podpora zákona, kterým by byla do legislativy pro krajské volby a volby do Poslanecké sněmovny PČR zavedena pravidla zajišťující vyrovnané zastoupení mužů a žen na kandidátních listinách. Autorky z řad Sociálnědemokratických žen a Oranžového klubu (ČSSD), Komise žen ÚV KSČM, Sdružení žen KDU-ČSL a Genderové odborné sekce Strany zelených vyjádřily přesvědčení, že ženy, jichž je více než polovina české populace, musí být nedílnou součástí politické scény: »Ženy tvoří významnou část členských základen politických stran, jejich podíl se pohybuje mezi pětadvaceti a padesáti procenty. Nízké zastoupení v politice tak není dáno nezájmem žen o politiku, ale spíše nerovnými podmínkami, které je oproti mužům znevýhodňují. Ať už se jedná o obtížnější sladění práce, rodiny a politických aktivit, nebo o způsob fungování politiky a politických stran. Politika byla tradičně mužským světem a tento pohled se jen těžko mění.« Připomínám, že zastoupení žen v české politice je někde kolem 20 %, v celosvětovém měřítku jsme až na 74. místě. Proto ministerstvo vnitra připravilo výše zmíněnou novelu některých volebních zákonů, kterou by jednak byly stanoveny tolik diskutované kvóty, tedy procentuální poměr obou pohlaví na kandidátkách, jednak pro čelní pozice zipový systém (střídavé obsazování míst). Sankcí za nedodržení by bylo snížení příspěvku straně za získané mandáty přibližně o jednu třetinu. Taková pravidla jsou přitom ve většině evropských zemí běžná a jsou výrazem vyspělé politické a společenské kultury dotyčného státu. Na zvýšení počtu žen v politice se shodly i koaliční strany ve svém programovém prohlášení, teď ještě, aby stejně jednotné byly při hlasování v parlamentu … Osobně jsem spíše skeptická, pokud jde o úspěšné prosazení nových pravidel, stačí si konec konců pročíst reakce našich politiků, kdykoliv jsou kvóty zmíněny. A bohužel, největšími odpůrkyněmi jsou právě ženy, které už se probojovaly mezi špičky a zřejmě mají obavy z konkurence. Naštěstí ne všechny, jak je vidět z citovaného prohlášení.

práva pacienta

22. dubna 2015 v 17:51 | Helena |  právo a my
Víte, co jako pacienti můžete?
1. Sami si vybrat lékaře: každý by měl být registrován u praktického lékaře, zubaře a ženy navíc i u gynekologa. Ty si můžete sami vybrat, a když nejste spokojeni s jeho péčí, máte právo doktora změnit, a to jednou za 3 měsíce. Bohužel, v dnešní době se nezřídka stane, že ve svém okolí nemůžete najít např. zubaře, který by byl ochoten vás zaregistrovat, protože už má pacientů dost. Potom požádejte o pomoc svoji zdravotní pojišťovnu, která má povinnost vám zajistit patřičnou péči u někoho ze svých smluvních lékařů nebo zařízení. Pokud potřebujete specializované ošetření, které vám váš doktor nemůže poskytnout, máte právo vybrat si i příslušného specialistu.
2. Vybrat si, kde budete hospitalizováni: to je totéž, pokud jde o nemocnici nebo jiné zdravotnické zařízení.
3. S ošetřením nebo zákrokem musíte souhlasit: určitě už jste při nějaké příležitosti podepisovali tzv. poučený souhlas - lékař vám vysvětlí, co vás čeká, jaké jsou možnosti a rizika, a vy podepisujete, že všemu rozumíte a souhlasíte. Pozor - léčbu máte právo i odmítnout, souhlas není povinný, záleží jenom na vás, jak se rozhodnete. Je jen hodně málo úkonů, které mohou proběhnout bez souhlasu pacienta, většinou jde o přímé ohrožení dotyčného nebo jeho okolí.
3. Znát svůj zdravotní stav: lékař vám musí říct opravdu všechno, stejně tak osobám, které vy určíte. Zároveň můžete poskytování informací o svém zdravotním stavu komukoliv dalšímu zakázat.
4. Požádat o předepsání léku bez doplatku: alespoň u těch běžnějších onemocnění vždycky musí být lék, na který nedoplácíte. Žádat můžete i o konkrétní léčivo, se kterým máte dobré zkušenosti, jste na ně zvyklí, ale tady má lékař právo odmítnout, pokud tento konkrétní medikament nezná; potom vám předepíše lék jiný, se stejnou účinnou látkou. Doktor je odpovědný za to, co předepíše, a když nemá o některém léku dost informací, riskoval by, k tomu ho nikdo nutit nemůže. Pokud jde o recepty, neodpustím si jedno upozornění - předpis z pohotovosti platí jen 1 den, u ostatních se podívejte na dobu platnosti, obecná je 5 dní, ale taky 14, a lékař můžete stanovit termín i odlišně.
Máte otázky? Ptejte se, pokud budu vědět, ráda odpovím.

Den Země

21. dubna 2015 v 15:04 | Helena |  ... a další
Zítřek je Dnem Země, svátkem naší planety, který je slaven (podle Wikipedie) ve 175 státech světa. Původní oslavy jarní rovnodennosti se postupně staly dnem ekologie a ochrany životního prostředí jako nejcennější komodity, kterou Země disponuje. Řada měst, obcí, spolků a institucí na tento den chystá tematicky zaměřené akce a letošek není výjimkou.
Jihlavské Muzeum Vysočiny připravilo celodenní program pro děti i dospělé, kteří budou plnit různé zajímavé úkoly, sledovat i provádět pokusy, seznámí se s průběhem a výsledky testů, dozví se spoustu nových informací o přírodě a její ochraně. A zkusí si třeba i rýžování zlata! Otevřeny jsou i dvě nové výstavy zaměřené na téma sopek, erupcí a zemětřesení.
V Třešti budou zájemci moci poprvé vykročit na novou naučnou stezku vedoucí po obvodu zámeckého parku s tajemným názvem "Podivuhodná setkání Eleonory Sternbachové". Na vysvětlenou - dotyčná dáma byla dcerou majitelů zámku a jí věnovaná stezka vás formou zastavení s kvízovými otázkami, které budete muset vyluštit, seznámí s historií města, zámku i původních zámeckých pánů.
Brtnice zve taky na zajímavou akci, i když se Dnem Země nemá nic společného, nemohu se o ní nezmínit. Jde totiž o besedu se spisovatelem Janem Bauerem, jehož knížky patří k mým oblíbeným. Tenhle jihlavský rodák, charismatický řečník a autor řady detektivek či literatury faktu, představí své dílo a nápady, vč. nedávno vydané knížky "Jihlavský zlý duch". A třeba nám i vysvětlí, proč hlavní padouchy tohoto historického napínavého příběhu umístil právě do Brtnice …
Vybrali jste si? Jestli ne, určitě je i řada jiných možností, jak zítřejší mimořádný den prožít a připomenout si jeho význam.

pozvání na besedu

20. dubna 2015 v 19:40 | Helena |  KSČM
Zajímá vás politika, ekonomie nebo prostě jen naše budoucnost? Pak máte jedinečnou možnost seznámit se s názory několika vynikajících odborníků, ekonomky Doc. Ing. Ilony Švihlíkové, PhD., zahraničně politického analytika PhDr. Josefa Skály, CSc., politologa Prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc., a psychiatra a politika MUDr. Ivana Davida, CSc., a to přímo v krajském městě Vysočiny. Zítra od 16.30 proběhne beseda s nimi v budově bývalého okresního úřadu Tolstého 15, zajímavé je už samo ústřední réma "Krize a možná východiska". Mimo jiné Ilona Švihlíková představí svoji knihu "Přelom", kterou bude možné na akci zakoupit. Jak znám jihlaváky, sejde se nás na přednášce pár, což je škoda, protože všichni jmenovaní umí mluvit hodně zajímavě a stojí za to vypravit se je poslechnout kamkoliv, takže je hloupost nezúčastnit se, když přijedou sem k nám. Rozhodně doporučuji, abyste si na tuhle akci čas udělali, nebudete litovat!

kabelky pomáhají

17. dubna 2015 v 16:19 | Helena |  pomozte
Máte doma nepotřebnou kabelku? Kousek, který jste si v nadšení koupila, ale potom ho neměla k čemu nosit, nebo jste si ho prostě jen neoblíbila? Není škoda, aby Vám kabelka jen tak ležela ve skříni, sedal na ni prach v poličce, abyste ji nakonec po pár letech při velkém úklidu vyhodila? Přitom může pomoci dobré věci, v Jihlavě se totiž 20. května uskuteční originální charitativní akce - "Kabelkový veletrh"! V DIODu si budete moci vybrat z nepřeberné řady tašek a taštiček, které věnovaly jejich majitelky z řad celebrit, ale i ženy, jež si přečetly výzvu a rozhodly se pomoci. Zakoupením kabelky přispějete dvěma těžce nemocným z Vysočiny - paní Mileně a malé Sandře - a ještě si uděláte radost. Aby bylo z čeho vybírat, snaží se samozřejmě nejprve organizátor co nejvíc kabelek získat, přinést je můžete do 13. 5. do redakce Jihlavského deníku na Masarykově náměstí.
Co Vy na to, dámy?