Duben 2015

dneska lenošíme

16. dubna 2015 v 6:03 | Helena |  domácí historky
Dneska si s Helenkou užíváme v Brně, čeká nás čokoládová masáž a zábal, Helču keratinová kúra na vlasy, během níž já absolvuji fotorejuvenaci, po které budu určitě mladší a krásnější, potom se obě necháme nalíčit a hlavně budeme nakupovat, nakupovat a nakupovat!!! Takže se omlouvám, psát opravdu nestihnu :-) Zase zítra ...

Čistá Vysočina

15. dubna 2015 v 17:16 | Helena |  tak mě napadá
V rámci probíhající akce Čistá Vysočina jsme se i v Třešti vydali sbírat odpadky kolem silnic, abychom pro sebe a své spoluobčany trošku zkulturnili prostředí, ve kterém žijeme. Pominu fakt, že se nás z šestitisícového města sešlo celých osm, o čem ale psát chci, je skutečnost, že lidi jsou prostě čuňata. Nezlobte se na mě, ale jestliže na dvoukilometrovém úseku kolem běžné cesty s normálním provozem nasbíráme čtyři pytle odpadků, tak o čem jiném to svědčí? Jenom krabiček od cigaret byl plný pytel, jednu nám dokonce hodil z místa spolujezdce kuřák pod nohy z projíždějícího auta. K tomu prostě není co dodat. Na druhém místě co do množství se umístily nejrůznější PET lahve, následované skleněnými kolegyněmi, převážně od nápoje Frisco, a kelímky od kávy. Našly se i kuriozity jako rukavice, papuče, plyšový pes, registrační značka z motorky nebo kabelka se zavařovačkou plnou polévky, a to jsme, podotýkám, opravdu neuklízeli žádný přehnaně frekventovaný úsek, po celé trase jsme neměli ani jedno parkoviště nebo jinou odstavnou plochu. Jak nás upozorňoval hlavní organizátor, na takových místech se teprve dají najít poklady! Za pozitivní bych považovala, že na rozdíl od loňska jsme letos nenarazili na injekční stříkačky … Pevně doufám, že příště se nás sejde víc a práce budeme mít mnohem méně. Vždyť jen stačí smetí nechat v autě a vyhodit ho až v cíli …

Smějete se?

14. dubna 2015 v 18:38 | Helena |  ... a další
Smějete se? Minuta smíchu vás uvolní jako ¾ hodiny relaxačních technik, posílí jako ¼ hodiny na rotopedu, prokrví jako 10 minut veslování. Lidové moudro praví, že vám prodlouží život o hodinu. Za minutu se 100x zasmějete, přitom ženský smích je 2x intenzivnější než mužský.
Smějete se? Potom procvičujete a masírujete 17 obličejových svalů a 80 dalších v celém těle. Tělo se uvolní, posilujete břišní svalstvo, zároveň odlehčujete zádové a šíjové, takže mizí strnulost, kterou tak dobře známe my z kanceláří.
Smějete se? Podporujete tvorbu imunoglobulinu, posilujete imunitu. Zvyšuje se produkce hormonu, který odbourává tělesný tuk, takže hubnete. Snižujete krevní tlak. Posilujete srdce. Zvyšujete kapacitu plic. Pozitivně ovlivňujete cholesterol, čímž se bráníte proti onemocnění cukrovkou, ale taky proti alergiím a kožním neduhům. Produkujete více slin, takže předcházíte zubnímu kazu.
Smějete se? Smích tlumí bolest, odbourává stres, likviduje deprese.
Smějete se? Prohlubujete dech, váš mozek dostává 5x více kyslíku, myslíte lépe!
Smějete se? Budete šťastní, krásní, štíhlí, chytří a zdraví!
Tak proč se nesmějete? Jako děti vás smích přepadal i 10x za hodinu - jste dospělí, kdy jste se zasmáli naposled? Jen se smějte …

sobotní brigáda

13. dubna 2015 v 18:23 | Helena |  KSČM
Jaro, které se letos přiřítilo bleskově a plné polní, vytáhlo komunisty ze základní organizace Brtnice na úklidovou brigádu. I když byly vyvěšeny letáky a pozvání vysílal opakovaně místní rozhlas, v sobotu 11. 4. se sešlo asi patnáct dobrovolníků výhradně z řad členské základny, příznivců a rodinných příslušníků, na cestě za brtnickými hřbitovy, každý vybavený hráběmi, vidlemi, lopatami, hodilo se i koště nebo kolečka. Nezbytností byly rukavice. Nejprve jsme vysbírali do pytlů odpadky po trase k bývalému fotbalovému hřišti, pytle přislíbilo odvézt Město Brtnice v rámci akce Čistá Vysočina. Na naši žádost byl na místo přistaven i kontejner na biologický odpad, bohužel natolik malý, že jsme ho zaplnili během první půlhodinky, potom už jsme vyhrabanou trávu a listí museli nechávat na hromadách. Abychom pracovníkům města usnadnili další odklízení, svezli jsme vše na několik kop, zvlášť jsme třídili větve. Přibližně za čtyři hodiny bylo hotovo, stráň za "horním" hřbitovem i krajnice cesty po zatáčku před hřištěm zářily čistotou a brigádníci se spokojeně mohli odměnit buřtíky opečenými (a tu a tam i lehce připálenými) nad ohněm. Doufáme, že procházka k Šimánkovu rybníku teď bude příjemnější pro maminky s kočárky, obyvatele pečovatelských domů i ostatní. Věci by určitě pomohlo, kdyby sem obec osadila několik odpadkových košů, na celé cestě totiž není smetí kam odhodit.

snadná pomoc útulkům

10. dubna 2015 v 16:43 | Helena |  pomozte
Chcete pomoci psíkům v útulcích a nejste na tom finančně tak, abyste mohli nakupovat konzervy, granule a další dobroty? Jednoduchá rada. Stačí kliknout na přiložený odkaz - každou návštěvou stránky naplníte 0,1 misky s denní dávkou jednoho pejska. Vstoupit se dá jednou za den, ale když si vzpomenete každé ráno, bude vaše pomoc veliká. A stát vás to bude jen chvilku času :-) Zkuste to!

pozvání na brigádu

9. dubna 2015 v 17:07 | Helena |  KSČM

Tuto sobotu, tedy 11. dubna, pořádá Základní organizace KSČM v Brtnici úklidovou brigádu. Sraz máme v devět hodin na cestě za hřbitovy, jejíž poněkud zanedbané okolí bychom rádi vyčistili až k bývalému fotbalovému hřišti, a upravili tak hezkou procházku pro maminky s kočárky, malými dětmi, nebo třeba pro obyvatele domů s pečovatelskou službou, kteří to sem nemají daleko. Je tady klid, téměř žádný provoz, příjemný chládek pod vzrostlými stromy, pohodu kazí jen odpadky a neupravené náletové porosty. Ty bohužel nelze bez souhlasu stavebního úřadu prořezávat, proto bychom jen zlikvidovali polámané větve, vyhrabali trávu a podobně. Město nám vychází vstříc v tom, že na cestu přistaví kontejnery na bioodpad a po akci v rámci projektu Čistá Vysočina odveze pytle s odpadky, za což děkujeme. Počasí má být krásné, jsem zvědavá na počet účastníků, trošku se obávám, že o tento typ aktivity příliš zájem nebude, a to nejen vzhledem k pořadateli - bude to první hezká sobota po delší době a mnozí určitě dají přednost vlastním zahrádkám … Ale třeba se pletu. Na závěr chystáme pro brigádníky jako malé poděkování táborák a buřty, samozřejmě ty vyhlášené od Čechů :-) Tak neváhejte a pojďte s námi uklízet! Jen podotýkám, že nářadí je potřeba mít vlastní.


odpolitizování státní správy

8. dubna 2015 v 18:48 | Helena |  tak mě napadá
Ministerstvo vnitra prohlašuje, že už v příštím roce se projeví odpolitizování státní správy. Super, všichni nepochybně tleskáme. Současně ovšem Krajský soud v Plzni svým rozhodnutím prolamuje dosavadní nedotknutelnost výkonu státní správy samosprávnými orgány, když říká, že úředník při výkonu přenesené působnosti (což je státní správa) může být označen za podjatého pouze z toho důvodu, že je zaměstnancem územního samosprávného celku, který má na věci prokazatelný zájem. Zjednodušeně řečeno - platí mě obec, které záleží na výsledku řízení, v němž rozhoduji, proto mohu být i já podjatá a rozhodovat bych vůbec neměla. Tohle bylo dosud tabu, správní řád, který pravidla řízení stanoví, sám o sobě naprosto vylučuje zásahy samosprávy, což bylo považováno za dostatečnou záruku. Zase pro laiky - např. starosta nebo zastupitel nemá právo požadovat informace o správním řízení (stavební, přestupkové apod.), nemůže nahlížet do spisu, natož diktovat úředníkovi, jak má ve věci rozhodnout. Tohle teď ale podle uvedeného rozsudku plzeňského soudu tak úplně neplatí, úředník je zde vnímán jako zaměstnanec placený městem a tedy mající zájem na tom, aby byl zaměstnavatel spokojený. Takže se ptám - kde je ono slibované odpolitizování státní správy? Máme věřit prohlášení ministerstva nebo spíš soudní praxi?

bydlení x dluhy

7. dubna 2015 v 19:49 | Helena |  tak mě napadá
V debatě s občany ve Valašském Meziříčí vyjádřila ombudsmanka Anna Šabatová mj. názor, že to, že člověk je dlužníkem, nemůže být důvodem mu neposkytnout bydlení. Každý udělá chybu, princip, že ubytujeme jen toho, kdo nemá dluhy, je nepřijatelný. To je sice hezké, ale paní veřejná ochránkyně zřejmě nevzala v úvahu dvě zásadní hlediska. 1. - veřejné: Obce jsou povinny s majetkem nakládat s péčí řádného hospodáře. Tedy jej využívat tak, aby přinášel zhodnocení, nikoliv jej z dobroty srdce pronajmout osobě, která neskýtá záruky placení nájemného, neboť prioritně bude splácet dluhy. Chápu potřebu střechy nad hlavou, ale od toho jsou snad charitativní organizace, obec se takto chovat prostě nemůže, to by bylo v rozporu s platnou legislativou. 2. - osobní: Za ubytování se platí. Jestliže splácím již existující dluhy, těžko budu mít dostatek prostředků na placení nájmu a můj dluh tím pádem bude narůstat. V důsledku mi bude nájemní smlouva zanedlouho vypovězena, já se ocitnu opět bez přístřeší a s větším závazkem, než jsem měla původně. Takže se ptám - je myšlenka na "rovné bydlení" pro všechny opravdu tak moudrá, nebo je to jedno z prázdných, těžko pochopitelných gest, jimiž dává ombudsmanka v poslední době najevo svoji důležitost a neomylnost? Gest, jejichž jedinou příčinou je projednávání novely zákona o veřejném ochránci práv, jíž by měly být výrazně rozšířeny pravomoci této instituce a tedy paní Šabatové?