práva pacienta

22. dubna 2015 v 17:51 | Helena |  právo a my
Víte, co jako pacienti můžete?
1. Sami si vybrat lékaře: každý by měl být registrován u praktického lékaře, zubaře a ženy navíc i u gynekologa. Ty si můžete sami vybrat, a když nejste spokojeni s jeho péčí, máte právo doktora změnit, a to jednou za 3 měsíce. Bohužel, v dnešní době se nezřídka stane, že ve svém okolí nemůžete najít např. zubaře, který by byl ochoten vás zaregistrovat, protože už má pacientů dost. Potom požádejte o pomoc svoji zdravotní pojišťovnu, která má povinnost vám zajistit patřičnou péči u někoho ze svých smluvních lékařů nebo zařízení. Pokud potřebujete specializované ošetření, které vám váš doktor nemůže poskytnout, máte právo vybrat si i příslušného specialistu.
2. Vybrat si, kde budete hospitalizováni: to je totéž, pokud jde o nemocnici nebo jiné zdravotnické zařízení.
3. S ošetřením nebo zákrokem musíte souhlasit: určitě už jste při nějaké příležitosti podepisovali tzv. poučený souhlas - lékař vám vysvětlí, co vás čeká, jaké jsou možnosti a rizika, a vy podepisujete, že všemu rozumíte a souhlasíte. Pozor - léčbu máte právo i odmítnout, souhlas není povinný, záleží jenom na vás, jak se rozhodnete. Je jen hodně málo úkonů, které mohou proběhnout bez souhlasu pacienta, většinou jde o přímé ohrožení dotyčného nebo jeho okolí.
3. Znát svůj zdravotní stav: lékař vám musí říct opravdu všechno, stejně tak osobám, které vy určíte. Zároveň můžete poskytování informací o svém zdravotním stavu komukoliv dalšímu zakázat.
4. Požádat o předepsání léku bez doplatku: alespoň u těch běžnějších onemocnění vždycky musí být lék, na který nedoplácíte. Žádat můžete i o konkrétní léčivo, se kterým máte dobré zkušenosti, jste na ně zvyklí, ale tady má lékař právo odmítnout, pokud tento konkrétní medikament nezná; potom vám předepíše lék jiný, se stejnou účinnou látkou. Doktor je odpovědný za to, co předepíše, a když nemá o některém léku dost informací, riskoval by, k tomu ho nikdo nutit nemůže. Pokud jde o recepty, neodpustím si jedno upozornění - předpis z pohotovosti platí jen 1 den, u ostatních se podívejte na dobu platnosti, obecná je 5 dní, ale taky 14, a lékař můžete stanovit termín i odlišně.
Máte otázky? Ptejte se, pokud budu vědět, ráda odpovím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama