Květen 2015

ze školení

29. května 2015 v 17:53 | Helena |  domácí historky
Po dvou dnech odloučení od médií jsem dnes nakoukla na net a nestačím se divit. Nechat vojenskou rozvědkou sledovat milencovu manželku je normální, jsem-li v dostatečně vlivném postavení. A ministra lze odvolat na základě článku v novinách ovládaných politickým konkurentem. No řekněte sami - má cenu se k tomu vyjadřovat?
Alespoň že školení, kvůli kterému jsem nestíhala sledovat aktuální dění, bylo fajn, při volnočasových aktivitách se ukázalo, že zábava může být i s informatiky a softwarovými managery, tedy pokud zrovna nepřednáší, to se potom proměňují v podivné tvory hovořící španělštinou či jiným zcela nesrozumitelným jazykem … Vážně, copak opravdu není možné prezentovat i odborné věci pro laiky srozumitelnou češtinou? A nejlépe spisovnou? Asi dva z řečníků to totiž česky zkusili, ale to zas snad byla lepší ta odborná terminologie, jíž aspoň nikdo nerozuměl … Perly typu "dostupnost je zajišťováno", "ty data, které potřebujete" a podobně se těžko daly přeslechnout. Osobně jsem došla k závěru, že odborníci na přenos informací mají největší problém právě s tímto přenosem - směrem ke svým posluchačům. V podstatě jsem si odnesla jeden poznatek, zato zásadní, a sice že kvůli bezpečnosti by data měla být uchovávána v "geologicky odlišném prostředí", souvisí to, tuším, s případným zemětřesením. Takže bych svému zaměstnavateli navrhovala Bahamy s tím, že bych mohla být pověřena pravidelnou kontrolou.
V každém případě bylo zmiňované školení nepochybně přínosnější, než-li pohled na českou politickou scénu …

klidné hry do místnosti i ven

26. května 2015 v 18:53 | Helena |  Hry, soutěže, návody
1. Komín z kostek
Tahle hra zabaví dítka na dlouho, zejména když nepodložíte nohu u stolku, na kterém stavbu budují. Pro starší doporučuji kostky nahradit krabicemi různých velikostí.

2. Poznávání zvířátek
Použít lze vystříhané obrázky, karty, záleží na věku dětí, ty starší můžou ke zvířátkům i přiřazovat jejich domečky (včela - úl, pes - bouda, pták - hnízdo).

3. Hod kartou
Házení kartou do dálky je vážně legrace, schválně si to zkuste!

4. Udice
Tahle hra má řadu variant. Základem je tyčka s propiskou uvázanou na provázku, tedy udička, úkolem je tužku, která se různě točí a kymácí, zasunout do hrdla lahve, postavené v příslušné vzdálenosti. U starších hráčů můžete tuhle kratochvíli vylepšit tím, že provázek s propiskou neuvážete na prut, ale vzadu na pásek kalhot soutěžícího. Tahle varianta je vhodná i pro dospělé v pozdních hodinách bujarého mejdanu.
Další možností je na konec udice uvázat nikoliv tužku, ale háček, na který soutěžící loví nafukovací rybu s nalepeným očkem (např. kroužek z tvrdého papíru).

5. Skládání sirek
Rovnali jste už sirky do krabičky jednou rukou?

6. Tref se mincí
Soutěžící stojí na židli a snaží se trefit mincí do skleničky, která je umístěná na dně kbelíku s vodou. Kbelík postavíme vedle židle, nehází se na vzdálenost, mince se jen pouští. Menším dětem můžete do kýblu dát zavařovačku, je přece jen větší. Upozornění - nezapomeňte si připravit ručník, uvědomte si, že po každém hodu budete muset z kbelíku minci vylovit!

7. Soukání bonbónu
… vlastně samozřejmě provázku s bonbónem na konci. Druhý konec nitě vložíte do pusy, úkolem je žižláním, motáním a jinými technikami bez pomoci rukou dostat sladkost až ke rtům. Před následnou konzumací vybalit!

8. Poznávání se zavázanýma očima
Hodí se cokoliv, nakrájené kousky ovoce a zeleniny, marmeláda různých příchutí, které hráč rozpoznává podle chuti - pouze sadista použije věci k požívání prioritně neurčené.

9. Automobilové závody
Na konec dost dlouhého provázku uvážete autíčko, na druhý konec klacík, úkolem je namotáváním provázku na klacík dostat auto do cíle rychleji než soupeř. Trať můžete ztížit i nějakými překážkami, třeba průjezdem mezi dvěma kužely nebo lávkou.

10. Sbírání kolíčkem
Na stůl rozložíte mince, sirky nebo třeba kytičky vystříhané z papíru (prostě cokoliv vhodného, co vás napadne a máte po ruce) a misku, do které soutěžící musí všechny předměty přemístit pouze pomocí kolíčku na prádlo. Věřte mi, jde to, děti jsou velmi vynalézavé :-)

brněnská Tosca

25. května 2015 v 19:38 | Helena |  ... a další
Jste příznivci vážné hudby? Rádi byste se vypravili na mimořádné - a přitom nijak přehnaně drahé - představení? Potom vřele doporučuji brněnskou inscenaci Pucciniho opery Tosca! Takhle nadšená jsem už dlouho nebyla, dokonce bych si dovolila říct, že šlo o jednu z nejlepších inscenací, jakou jsem od "sametové revoluce" viděla. Režie nově spojuje příběh Tosky s osudem její nejslavnější představitelky Marie Callas, což se v příběhu projevuje stylizací kostýmů (výborně!) a baletní postavou Callasové, procházející celým dějem (dost děs). Právě přemíra symbolů a baletních "mátoh" je jedinou věcí, kterou bych celému představení vytkla. Podle mě by bohatě stačil Anděl smrti, temná postava s obrovskými křídly, symbolizující přítomnost smrti, působivá zejména ve chvíli, kdy Tosca s Cavaradossim plánují společnou budoucnost … Ale proč ještě ona Maria Callas a další postava - jeptiška? Tihle všichni se jen pomalounku šourají scénou, tu a tam se zastaví a významně hledí, aniž by děj kamkoliv posouvali. To si režisér mohl odpustit, mě osobně tahle symbolika bůhvíčeho rušila. Samotná scéna je strhující, pracuje s černou, bílou a tóny šedé, takže jediným zářivým akcentem barev je Tosca v jasně modré toaletě, kombinací plošin v různé výšce a nasvícením pozadí se prostor jeviště zdá být obrovský a takřka nekonečný, zároveň mu ale kultivovanou intimní atmosféru dodávají desítky svíček. Kostýmy zasazené do éry Marie Callas, Aristotela Onassise a J.F.Kennedyho mají švih a styl, jen církevních rouch a postav by mohlo být méně, prostředí kostela je poněkud přeplněné, což působí samoúčelně. Ale zase - to je jen drobnost, která rozhodně neruší celkově strhující vyznění hry, kdy od začátku do konce máte husí kůži a zapomínáte dýchat. Mário v podání belgického pěvce Spadacciniho má nejen italsky znějící jméno, ale i typický temperament a podmanivé kouzlo v milostných scénách, chladně kalkulující Scarpia, režijně vedený až ke strnulosti projevu, sice postrádá obvyklou vášeň, ale je možná tím děsivější, a Tosca je - prostě nádherná. Maida Hundeling je krásná žena mimořádně sofistikovaného zjevu, s vroucím projevem a hlasem schopným zbourat hradby Jericha, k tomu není co dodat. Po jejím závěrečném zmizení v propadlišti, kterým režisér nahradil skok z ochozu Andělského hradu, přetrvávalo v sále ještě hodnou chvíli hluboké ticho … a potom divadlo zabouřilo potleskem a mnohokrát provolávaným "bravo".
Opakuji - Tosca v brněnském Národním divadle je jedinečné představení, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

OV Jihlava - dny májové

22. května 2015 v 16:45 | Helena |  KSČM
Okresní výbor se sešel 21. května, aby zhodnotil průběh a organizaci májových událostí a připravil dění na červen. Předseda Pavel Kalabus především vyzdvihl, že Kraj Vysočina jako jeden ze dvou v republice navýšil počet účastníků, znatelné to bylo především na prvomájovém setkání v Jihlavě nebo při posezení s hudbou v Třešti. Akce na Jihlavsku mají tradičně velmi dobrou úroveň, mezi občany je o ně zájem, letos poprvé se však výrazněji neprojevilo stárnutí členské základny a stále horší mobilita našich členů. Pro větší pohodlí návštěvníků mítinků a dalších srazů bylo rozhodnuto zakoupit několik skládacích laviček, které by mohly být využívány i základními organizacemi - zejména starší členové určitě uvítají možnost vychutnat si program vsedě J Stále je ale třeba dobře zvažovat délku pořadů, aby nebyly příliš zatěžující a neodrazovaly tak od další návštěvy. Dalším rizikem právě květnových oslav se stává stále více užívaných atributů evokujících socialistickou éru (vlajky, hudba), což může sklouznout až k recesi, nebo takto může být vnímáno některými účastníky.
V červnu se hned na začátku můžeme těšit na besedu 2. 6. s básníkem, spisovatelem a novinářem Karlem Sýsem a redaktorem, publicistou, autorem literatury faktu Zdeňkem Hrabicou. Následuje 20. 6. akce ryze sportovní - turnaj v malé kopané Cherry cup 2015 v Třešti. Stále ještě není naplněn počet startujících, hledáme další týmy, které by měly zájem se přihlásit a bojovat o poháry, exkluzivní balení piva, uzeniny a další zajímavé ceny. Loňský první ročník v Jihlavě byl hodně povedený, doufáme, že se na něj podaří stejně úspěšně navázat. Pro děti připravuje brtnická organizace "Hrátky se strašidýlky" v sobotu 26. v Přímělkově. No a potom už se budeme dovolenkovat …

otevřený dopis TV JOJ

21. května 2015 v 17:35 | Helena |  domácí historky
Dobrý den!
Dovoluji si obrátit na vás s prosbou z České republiky, konkrétně z městečka nedaleko Jihlavy. Večer co večer usedá můj manžel k televizi, aby ve všední dny sledoval váš skvělý seriál Búrlivé víno a spolu s ním se do křesla usazuje naše göttingenské miniprasátko Růženka. V sobotu a v neděli svůj milovaný pořad nahrazují novými českými detektivkami, problém ovšem nastává ve středu. Jsem zvyklá si večer v klidu v posteli číst, což ve středu prostě nejde, manžel sedí u počítače a Růženka zoufale kvílí za dveřmi a snaží se je vyvrátit v poctivé touze dostat páníčka k televizi. Vzhledem k síle, jakou mají prasátka v rypáčku, se jí to dřív nebo později podaří, už teď dveře špatně doléhají. Prosím, bylo by možné zařadit Búrlivé víno do vysílání i ve středu, než u nás dojde k rodinné tragédii? Učiníte tím šťastného jednoho televizně maniakálního čuníka a nám ostatním přinesete klid a pohodu. Upřímně děkuji za vaše pochopení.
S pozdravem a díkem za zmiňovaný seriál

Helena Vrzalová

branné hry

20. května 2015 v 19:07 | Helena |  Hry, soutěže, návody
1. střelba ze vzduchovky
Střílet můžete na terče, plechovky, příp. jiné vhodné terče. Hlavně nezapomeňte dodržovat bezpečnostní opatření! Nestřílet proti ploše, od které by se diabolka mohla odrazit, nabíjet s hlavní pořád namířenou k terčům a nepustit nikoho nejen před zbraně, ale ani do prostoru po stranách. Potřebná je podložka pod střelce, když už ji zapomenete, střílejte k pokleku nebo ve stoje. Jinak je střelba vždycky vděčná, baví děti i dospělé.

2. házení míčků na plechovky
Plechovky umístěte na stolek, lavičku či jiné vyvýšené místo do pyramidy nebo v řadě vedle sebe. Je na vás, kolika míčky budete házet, počítat lze shozené plechovky na určitý počet míčků nebo míčky potřebné ke shození všech plechovek. Doporučuji házet proti stěně nebo jiné ploše, nevhodná je blízkost silnice nebo kopřiv.
3. běh pneumatikami
Pneumatiky naskládáte "cik cak" ve dvojstupu, takže neleží vedle sebe, ale zapadají do sebe. Úkolem je trasu proběhnout co nejrychleji, je možno použít i jako součást překážkové dráhy. Pozor na nebezpečí pádu, tady je dost vysoké.
4. plížení
Klasika bojového výcviku. Zatlučete kolíky s cca metrovými rozestupy ve dvou řadách, mezi ně natáhnete napříč provaz (ideální je prádelní šňůra, neprověšuje se), asi jako když šněrujete tkaničky v botách. Výška od země je na vás, mně se osvědčilo tak 40 cm. A už se soutěžící mohou plazit, pro ztížení lze prostor pod provazem polít vodou a vytvořit tak blátíčko. Záleží samozřejmě na toleranci maminek závodníků. A jedno varování - nikdy nepoužívejte místo provázku drát, jinak riskujete dekapitaci účastníků!
5. stavění krytu
Velká zábava s minimální námahou organizátora. A zabere hodně času, závod se tím krásně natáhne. Potřebujete jen hromadu krabic, čím větší, tím lepší, úkolem soutěžících je z nich postavit kryt, barikádu, opevnění - pojmenování je na vás. Klidně stavějte i věž, jestli chcete :-)
6. první pomoc
Zkuste cokoliv - obvazování, dlahy, stabilizovanou polohu, přenos raněného, záleží na věku soutěžících a vybavení, které máte k dispozici. I když dneska není problém sehnat libovolné množství obvazů ze starých lékárniček.
7. překážková dráha
... nesmí chybět při žádných soutěžích. Základem jsou překážky k podlézání, přelézání, prolézání, slalom, chůze po prkně (rovnováha), které lze podložením předělat na houpačku. Závodníka můžete přiodít (např. vaťákem a rybářskými holínkami), můžete mu zavázat oči a nechat ho navigovat druhou osobou, může před sebou kopat míč nebo skákat s míčem mezi koleny, může trasou pronášet vajíčko nebo míček na lžíci.
8. úkoly po slepu
Se zavázanýma očima lze dělat spoustu věcí, oblíbené je třídění předmětů podle druhu, poznávání podle vůní, skákání přes švihadlo, malování něčeho (třeba človíčka) nebo projití na zemi nakreslené trasy po paměti.
9. skákání v pytli
Tady snad není komentář potřeba, jen děti hlídejte, aby vždycky stály až na dně pytle, předejdete tím bolestivým pádům.
10. hod granátem
Granát dneska stojí cca 70,- Kč, tedy není nejlevnější, ale házet jím je rozhodně stylovější než míčkem :-) Házet můžete na cíl nebo na vzdálenost. Varování - granát je gumový a skáče, pozor na silnici, křoví a jiné účastníky.
11. hod kroužky na tyčku
Jediné, co potřebujete, je obstarat kroužky; tyč zatlučete nebo upevníte kameny kdekoliv. Počítat můžete zásahy na přidělený počet kroužků nebo počet hodů k umístění všech kroužků na tyčku.
12. hod tenisákem na pevný nebo pohybující se cíl
Podstatou je prohodit tenisák dírou v něčem, pro děti jsou vhodné z tvrdého papíru vyrobené hlavy zvířátek s otevřenou tlamičkou; nebo se trefit do kbelíku či jiné nádoby (těch můžete rozmístit i několik různých velikostí, přidělujete potom body podle obtížnosti zásahu); jako pohyblivý terč je nejlepší zavěšená pneumatika. Opět doporučuji okolí bez aut, trní či kopřiv. A nejlépe nějakého toho sběrače ...
13. chůdy
Děti chůdy milují, a je jedno, jestli jde o tradiční dřevěné tyče s upevněnými nášlapy (pozor, ne moc vysoko od země, myslete na pády méně šikovných), nebo o takové ty obrácené kbelíčky s provázky na držení. Ty asi v hračkářství obstaráte snáz. Pro začátek zkuste chůzi na menší vzdálenost, pokročilejší zvládnou i překážky nebo strkání míče.

Bavte se dobře!

vzpomínka na branný den

19. května 2015 v 18:45 | Helena |  KSČM
Všude dospělí a děti, tu a tam se zapojí i nějaký ten pes, zní country hudba, mezi překážky vybíhá obětavý zdravotník s lékárničkou, mladý hrdina se plazí pod zátarasem, další staví barikádu nebo se snaží trefit cíl granátem, nad tím vším práskají výstřely. A především se všichni báječně baví - vždyť zrovna probíhá dětský branný den, připravený brtnickými komunisty. Počasí je ideální, teplo a slunečno, prostě den pro hraní jako stvořený. Zpočátku se sice zdálo, že se v areálu sjezdovky sejde víc organizátorů než soutěžících, ale karta se naštěstí rychle obrátila a děti si radostně užívaly připravených atrakcí, kam oko dohlédlo. Největší zájem byl asi o střelbu ze vzduchovky, kde neodolal vyzkoušet svoji mušku i mnohý tatínek, ale soutěžící se střídali na všech stanovištích. Přibližně třicet dětí není sice na Brtnici zrovna moc, ale když vezmeme v úvahu objížďku na Jihlavu, vedenou po přístupové cestě ke sjezdovce, a především probíhající semifinále hokeje s Kanadou, není to tak špatný počet, mnozí z pořadatelů byli původně většími pesimisty. Za všechny absolvované soutěže obdrželi účastníci sáček sladkostí, propisku a buřta, kterého si mohli sami opéct nad ohněm. Pro děti byla zdarma limonáda, dospělí si mohli koupit i pivo, víno nebo kávu. A domů odcházeli všichni spokojení …
Jen je těžko pochopitelné, že Město Brtnice jako vlastník srubu, který byl pro organizaci akce nezbytný už kvůli záchodům, požadovalo za pronájem na tříhodinovou neziskovou akci pro děti, na niž pořadatelé samozřejmě doplácí, nájemné 400,-Kč…

na víkend

15. května 2015 v 16:12 | Helena |  ... a další
Mám teď fakt hoňku, takže si užijte fajn víkend, v sobotu držte ze všech sil palce, aby nepršelo, a pokud budete mít čas a chuť, přijeďte se na nás do Brtnice podívat. Nebo i pomoci, znáte to, na akci pro děti je každá ruka dobrá. V pondělí mám dovolenou, čeká mě zasedání Krajského výboru KSČM Vysočina, ale v úterý se zase ozvu!
Zatím třeba popřemýšlejte - a napište mi sem pár typů - co podniknout o prázdninách :-) Myslím pro lidi, o jakou aktivitu by v době dovolených mohl být zájem. Budu se na vaše nápady těšit.

kvóty pro uprchlíky

14. května 2015 v 17:40 | Helena |  tak mě napadá
Evropská komise navrhuje, aby Česká republika povinně přijala svůj díl běženců, kteří do Evropy míří přes Středozemní moře, konkrétně se má jednat o 525 osob. Nové pravidlo musí nejprve schválit Evropský parlament a členské země, ale už teď myšlenka uprchlických kvót rozbouřila stojatou hladinu politického rybníčka u nás. Nehodlám se vyjadřovat k jednotlivým stanoviskům, spíš bych ráda přidala to svoje.
1. Nedovedu si představit techniku a administrativu výběru, přidělování a odpočítávání uprchlíků, což mi silně připomíná dávné trhy s otroky, kde otrokář procházel a vybíral vhodné "kusy". Kdo bude hoden?
2. V médiích se objevila spousta fotografií plavidel s uprchlíky. Jak je možné, že se zjevně jedná vesměs o mladé muže? Chápala bych, kdyby vnitřní konflikty v příslušných zemích, politické, sociální a konec konců i ekonomické podmínky vyháněly ty nejslabší nebo třeba i celé rodiny, ale takhle? Není důvod jejich přesídlení do Evropy někde úplně jinde?
3. Je nesmysl tvrdit, že běženci jsou spásou naší ekonomiky, novou pracovní silou, která oživí a zachrání výrobu atd, bla bla bla. Na druhou stranu bych se nebála ani toho, že tito lidé připraví o pracovní příležitosti "našince", sníží mzdy a zvýší nezaměstnanost. Na to nepotřebujeme uprchlíky, v tomto směru si bohatě vystačíme s dohodou TTIP. Uprchlíci tady totiž minimálně několik nejbližších let pracovat nebudou. Neumí slovo česky, neznají technologie, postupy, systém práce, nemají potřebné pracovní návyky, takže nejprve zažijí kulturní šok, potom se budou učit alespoň základy jazyka - a mezitím zjistí, že je bohatě uživí sociální dávky, takže se radostně přidají k již existující stát spokojeně vysávající skupině obyvatel. A kdyby se přece jen rozhodli vstoupit do pracovního procesu? Pak těžko najdou zaměstnavatele, který jim umožní se pětkrát denně hodinu modlit …
4. Běžte do háje s multikulturní společností. Běžte do háje s tolerancí zcela netolerantního náboženství. A do třetice - běžte do háje s humanitou vůči lidem, kteří přichází ne s tím, že se přizpůsobí zemi, v níž chtějí žít, ale jimž víra nekompromisně velí tuto zemi přizpůsobit sobě.
Ano, zní to tvrdě, ale stačí se podívat tam, který už s uprchlíky ze zemí třetího světa své zkušenosti mají. Co takhle Francie, kde se např. v Nice školy podřídily muslimské dnes již většině natolik, že je opouští děti původních obyvatel? Ještě v roce 2007 nadšeně pochodovali mladí katolíci, Židé a muslimové bok po boku ulicemi města a hlásali lásku, toleranci a vstřícnost … V téhle věci souhlasím s prezidentem Zemanem - jediná šance do budoucna pro Evropu je nevpustit běžence na své území. A pomoci jim všemožným přispěním ke zklidnění situace v jejich zemi, aby neměli potřebu odcházet jinam.
Mimochodem, všimli jste si, jak se tohle všechno naprosto netýká USA, které v oblastech, o nichž je řeč, k rozdmýchání konfliktů významně přispěly, pokud je přímo nevyvolaly, a nadále z nich minimálně podporou svého zbrojního průmyslu profitují? …

v sobotu do Brtnice

13. května 2015 v 18:47 | Helena |  KSČM
70. výročí konce II. světové války si obce, města, spolky a organizace připomínají různě, výstavami, besedami, pietními akty, koncerty, vydáváním publikací - těch možností je nepřeberně. Brtničtí komunisté se rozhodli uspořádat tematické soutěžní odpoledne pro děti - vzhledem k zaměření disciplín s názvem "Branný den". Už tuto sobotu od dvou hodin bude v prostoru sjezdovky připraveno čtrnáct stanovišť, na nichž si kluci a holčičky budou moci zaběhat, zaházet a zaskákat, čeká je střelba ze vzduchovky, stavění bojového krytu, hry s míči a míčky, plnění úkolů se zavázanýma očima nebo třeba poskytování první pomoci. Maminky byly předem varovány, že účastníci rozhodně nezůstanou nejčistší, vždyť třeba při plížení se musí umazat prostě každý, to jinak nejde. Po absolvování všech stanovišť čeká na každého soutěžícího sladká odměna a voňavý buřtík, který si může opéct (nebo i spálit) nad táborákem. Limonády pro děti jsou samozřejmě zdarma, hudba na celé odpoledne zajištěna, plakáty po Brtnici a okolí máme rozvěšené, pozvání hlásí místní rozhlas, teď ještě aby nás nezklamalo počasí - a přišly děti. Jestli nevíte, kam vyrazit, jste v sobotu od 14.00 do 17.00 srdečně zváni do Brtnice! Těší se na vás organizátoři v plné polní :-)