Červen 2015

OV Jihlava před prázdninami

30. června 2015 v 18:20 | Helena |  KSČM
Poslední předprázdninové zasedání OV dne 25. června proběhlo v duchu blížících se dovolených, témat k projednávání nebylo mnoho. Nejdůležitější byly materiály projednané ústředním výborem a předložené organizacím k diskusi před IX. sjezdem KSČM. Tyto podklady obdrží všichni předsedové a výstupy schválené podzimními výročními schůzemi budou předány zpět ÚV. Jedná se o Návrh na zkvalitnění řízení organizační struktury KSČM (tedy otázky, které řeší každá politická strana) a Návrh programových dokumentů IX. sjezdu - směřování a hlavní úkoly strany po sjezdu. Krom projednání zmíněných materiálů by výroční členské schůze měly vyhodnotit činnost organizace za uplynulé období, posoudit stav členské základny a možnosti jejího vývoje, zhodnotit práci zastupitelů zvolených za KSČM, působení organizace na veřejnosti a spolupráci s jinými subjekty, projednat otázky hospodaření, zvolit funkcionáře a své představitele ve vyšších orgánech, navrhnout kandidáty pro volby 2016 a delegovat svoje zástupce na konference.
Předseda OV dále tlumočil poděkování za pomoc při organizaci a účast na sportovním dnu seniorů, který proběhl v Jihlavě 16. června. Oznámil zrušení II. ročníku turnaje v malé kopané dne 20. června z důvodu nezájmu mužstev jet do Třeště, kde se měla soutěž uskutečnit. Cherry cup proběhne v náhradním termínu v září v Jihlavě. Jako obvykle zazněla informace o provozu vozidla v minulém měsíci. Předseda MěV KSČM v Třešti, Miroslav Kříž, požádal o pomoc při řešení problému s řízením jedné ze základních organizací. Pavel Kalabus pozval na tradiční setkání pod Kunětickou horou, letos 5. 9. A okresní výbor schválil plán práce na II. pololetí 2015, kdy se sejde pětkrát - v červenci se zasedání neuskuteční.
Tak zase v srpnu!

strašidýlka v Přímělkově

29. června 2015 v 18:24 | Helena |  KSČM
Sobota v Přímělkově patřila statečným dětem, které se nebály a vydaly se v doprovodu rodičů, babiček a dědečků nebo jen kamarádů na dobrodružnou cestu za strašidly. Těch cestou na hrad Rokštejn a potom lesem zpět do Přímělkova čekalo na startu a dvanácti stanovištích dvacet jedna - a každé mělo připravený nějaký ten úkol. Teprve po jeho splnění mohli soutěžící jít dál. Duch jim předvedl, jak těžké je žít ve tmě, když museli poslepu poznat vůni některých svých oblíbených pochoutek, u Spejbla s Hurvínkem stavěli věž z kostek, čertice se je pokusily utancovat v pekelném kole, s vodníkem lovili ryby, rytíři je učili zacházet s dýkou, Bílé paní pomohli najít a navléknout rozsypané perly, upíra zachránili před vyhladověním, když mu naplnili pohár krví z nádoby, ze které se nemohl napít, čarodějnice a její černá kočička pro ně měly připravenou překážkovou dráhu, jíž na lopatě museli pronést míč coby náhradu Jeníčka nebo Mařenky, u skřítků poznávali zvířátka na obrázcích, politovali Karkulku a sesbírali jí rozsypané věci z košíčku, ochraptělému Hejkalovi, doprovázenému půvabnou lesní žínkou, vypomohli pořádným jekotem a u Shreka s Fionou si mohli zaházet na plechovky. V cíli už potom čekaly sladké odměny z rukou roztomilých Šmoulíků. To vše v působivém prostředí v okolí zříceniny, která dodávala celé hře tajuplnou atmosféru … Akce přilákala na padesát dětských účastníků a přiměřený počet dospělých, plus nějakého toho psíka, počasí bylo ideální, občasná menší přeprška nemohla nikoho rozházet, a všichni se báječně bavili - soutěžící, jejich doprovod i samotní organizátoři. Už teď se těšíme zase za rok na shledanou!

pro lepší náladu

26. června 2015 v 17:37 | Helena |  ... a další
Včerejší přestupková komise byla naprosto šílená, několik po sobě jdoucích úžasných příkladů, jak udělat z prdu kuličku. A ještě ji všem kolem okořenit zlobou, nenávistí, arogancí a tupostí. Prostě zážitek pro všechny přítomné. Domů jsem přišla psychicky na dně, pomohla až vana a sklenička něčeho dobrého - ale omlouvám se, na psaní to vážně nebylo. Popravdě - dostat mě v té chvíli do ruky psychiatr, nejspíš skončím v detenčním ústavu coby jedinec společensky nebezpečný, byť jen zlomek lásky k bližnímu by ve mně nevykutal ani zkušený horník. Takže dneska stylově několik "posledních slov":
"Miláčku, cítím plyn, rozsviť."
"Tak, brzdy jsou hotové, jdu je vyzkoušet."
"Hoď po mě to kladivo."
"Jé, hele, užovka."
"To je ale dobrá houbovka."
"Neboj, není nabitá."
"Pusť mě k tomu, já tomu rozumím."
"V klidu chlapi, to je nulák."
"Jardo, mě žádný mistrovství světa ve fotbale nezajímá! Tu televizi prostě vypnu!"
"Miláčku, chceš řídit?"
"Tento druh znám! Ten určitě není jedovatej."
"Pojďme na něj, vždyť je sám."
"Ne, ten žebřík nemusíš držet."
"Neboj, pojistky jsem vypínal."
"Věř mi, tohle sem už dělal milionkrát."
"Klid, udrží nás to oba."
"Zprava dobrý."
"Asi jsem zformátoval harddisk, šéfe."
"Klídek, na takovou vzdálenost netrefí ani slona."
"Vsadim se, že uhne první."

soutěže pro dospělé

24. června 2015 v 18:50 | Helena |  Hry, soutěže, návody
1. překážková dráha
Dráhu postavíte klasicky, něco na přelézání, slalom, prkno, po kterém je třeba přejít, tyč na podlézání, a podobně. V jednom místě rozsypete papírky, knoflíky, párátka - to záleží na míře vašeho sadismu. Tým má za úkol přenést jednoho člena do cíle, aniž by se tento dotkl země. Cestou musí nesený posbírat rozsypané předměty. Jakou techniku družstvo zvolí, záleží na hráčích.

2. extra štafeta
Hráč na startu drží mezi stehny záchodovou štětku (zvon na čištění odpadu apod.), na ní má navlečenu roličku toaletního papíru. Takto přejde stanovenou vzdálenost a roličku musí předat bez použití rukou dalšímu hráči, který už je připravený s druhou štětkou mezi nohama. Štafeta pokračuje dle počtu členů.

3. přines od diváků
V řadě umístíme židle, vždy o jednu méně než je hráčů. Ti dostanou úkol něco přinést od diváků. Začíná se nenáročnými věcmi, jako je levá bota, občanský průkaz, propiska a podobně. Kdo doběhne poslední a nezbude na něj židle, vypadá. Odebereme jednu židli a zadáme nový úkol. Postupně jsou předměty náročnější, třeba podprsenka, kalhoty, na závěrečný duel se hodí zubní protéza J

4. svlékací
Tahle hra má různé podoby, ale jeden cíl - a tím je od hráčů získat maximum svršků za účelem jejich obnažení. První varianta je navázání co nejdelšího provazu z oblečení, svléknout lze cokoliv, co je kdo ochoten obětovat. Publikum vypomáhat nemůže!

5. svlékací č. 2
Obdobou je úkol v časovém limitu (ideálně 2 minuty) na jednoho ze členů družstva navléknout co nejvíc kousků oděvu, které za tím účelem svlečou ostatní z týmu. Počítá se jen šatstvo, tedy ponožky ano, hodinky, řetízky, boty apod. už ne. Dobré je předem stanovit, co se počítá jako oblečené, tedy jestli musí být ruce v rukávech, ponožky na nohou a podobně, aby chudák dotyčný bídně nezahynul udušením pod hromadou volně naházených šatů. A taky, jestli se počítá i vlastní oděv oblékaného - osobně navrhuji, aby ano, při závěrečném počítání tak svlečete do prádla i tohoto soutěžícího.

6. tanec
Tohle není hra vysloveně pro dospělé, ale zejména pánové ji obvykle pojímají velmi originálně. Družstva si tajně vylosují název tance a dostanou čas na nácvik v ústraní. Řekněme přes jednu písničku. Potom musí tanec předvést tak, aby diváci poznali, oč se jedná, k tomu jim pochopitelně pustíme melodii zcela jinou, osvědčené jsou "tucárny". Hodnotí se nápad a umělecké provedení.

7. inteligenční kvíz
Je potřeba i vydechnout, zklidnit rozdováděné soutěžící, a k tomu nejlépe slouží kvízy. Položíme otázku, dáme tři možnosti odpovědi, krátký čas na poradu týmu a na povel družstva zvednou kartu s číslem (podle nich) správné odpovědi. Fantazii při přípravě otázek se meze nekladou, nejvíc se lze vyřádit, soutěží-li pouze muži nebo výhradně ženy, potom vymýšlíme otázky z oborů typických pro druhé pohlaví. Divili byste se, kolik pánů nepozná na fotografii Adinu Mandlovou nebo prohlásí Tassimo za značku dámského prádla (jde samozřejmě o kávovar).

8. předváděčky
Tradiční a neodmyslitelná součást všech večírků, kdy jeden z hráčů podle vylosovaného zadání pantomimicky předvádí NĚCO (pohádkovou postavu, zvíře, název filmu …), co má zbytek družstva poznat. Lze hodnotit vtip a nápad, nebo počítat, kdo stihne nejvíc uhodnutých zadání v časovém limitu.

9. provlékání vajíčka
Jeden z hráčů musí protáhnout vajíčko pod oděvem postupně všech spoluhráčů, začíná se levou nohavicí, pod páskem, tričkem, kolek krku (je jedno, jestli zepředu nebo zadem) a zase zpět, pravou nohavicí ven. V případě obavy z národohospodářských ztrát lze vajíčko nahradit ping-pongovým míčkem.

10. mumie
Jasně, oblíbené omotávání toaletním papírem. Doporučuji použít tři roličky na tým. Jeden z hráčů zaujme postoj (záleží na vás, jestli s nohama u sebe nebo rozkročmo, s rukama u těla nebo rozpaženýma), ostatní ho musí omotat papírem tak, aby ani kousek těla nevykukoval. Měříme čas, nejrychlejší vyhrává. Není nutné spotřebovat všechen papír.

babyboom

23. června 2015 v 16:16 | Helena |  KSČM
Po Hance Aulické Jírovcové, která si k miminku odskakuje z Poslanecké sněmovny, se nedávno přiznaly k "očekávání" další dvě naše známé kolegyňky - europoslankyně Katka Konečná a její asistentka Pavla Švepeš Šlahúnková. Událost zřejmě čistě náhodná, holky prý termíny nijak neladily, ale je fakt, že jim to vyšlo moc hezky, v Bruselu bude stačit jedna chůva :-) Obě političky byly hosty letošní pietní vzpomínky v Třešti, kde se projevily jako milé, příjemné, inteligentní dámy s nadhledem. Pro ty z vás, kdo by hledali souvislost, podotýkám, že v té době už bylo o jejich stavu rozhodnuto, takže v třešťské vodě zázrak nehledejte!
Nicméně strana má o dorost postaráno, což je jedině dobře :-) Velká gratulace, děvčata!

Může zastupitel na jednání rady?

22. června 2015 v 19:20 | Helena |  chod obce
Nedávno jsem se ze dvou různých stran setkala s názorem, že zastupitelé obce by měli mít právo účastnit se zasedání rady. Samozřejmě jako tzv. přísedící, tedy bez jakékoliv možnosti do jednání zasahovat, vyjadřovat se, nahrávat a podobně. Toto stanovisko vychází jednak ze současné dikce zákona o obcích, konkrétně § 101 odst. 1, podle něhož má zastupitel právo nahlížet do zápisu ze zasedání rady; jednak z připravované novely téhož zákona, kde uvedené oprávnění má být výslovně zakotveno. Jinými slovy - zasedání rady je samozřejmě neveřejné, ale když už má zastupitel právo číst zápis, který by měl věrně zachycovat, co se na jednání odehrávalo, proč by se nemohl účastnit vlastní schůze, že. A některá města a obce už skutečně v tomto smyslu mění jednací řády rady a možnost účasti zastupitelů v nich zakotvují, např. v Pelhřimově. Jinde naopak se této myšlence brání zuby nehty, případně o ní vůbec odmítají uvažovat s tím, že dokud to nenařizuje přímo zákon, tak proč se tím vůbec zabývat. Chápu obojí. Širší výklad zákona jako odraz demokracie a transparentnosti jednání orgánů města (proč ne, nemáme přece co skrývat, navíc radním i zastupitelům by mělo jít o totéž, tedy o zájem obce), ale i odpor k novince, která by zcela jistě změnila atmosféru schůze rady, kde se mnohé informace (připusťme si) objevují pod čarou, mezi koaličními partnery je jednání jistě volnější a neformálnější, snáz se mluví i argumentuje. Faktem zůstává, že vynutit si účast na zasedání za stávající legislativy nelze, jde jen o dobrou vůli a vstřícnost radních. Každopádně bude zajímavé sledovat vývoj "příposlechu" zastupitelů po jeho uzákonění. Osobně bych typovala několik plně obsazených jednání, potom upadání zájmu hlavně z časových důvodů a nakonec návrat do původních kolejí … Jak se znám, pro mě by asi byl největší problém jen sedět a poslouchat :-)

strašidelné pozvání

19. června 2015 v 16:39 | Helena |  KSČM
Základní organizace KSČM Brtnice zve malé i velké na "HRÁTKY SE STRAŠIDÝLKY" - napínavou cestu na hrad Rokštejn - v sobotu 27. června do Přímělkova. Startovat budeme od 15.00 od místního kulturního domu. Na děti čekají skřítci, víly, čertice, ježibaba, loupežník, obr, vodník a další tajemné bytosti - a taky úkoly, hry a odměny. A v závěru nezbytný táborák s buřtíky :-) Nebojte se, strach má velké oči!


jedna nemocniční

18. června 2015 v 16:35 | Helena |  domácí historky
Nemůžu si odpustit malou nemocniční historku. Jako všechny úřednice mívám tu a tam problémy se zády, které zesilují čím dál víc, až se musím na týden odebrat do zdravotnického zařízení, aby mě odborníci dali trošku dohromady a zajistili mi stovky dalších hodin nerušeného vysedávání u počítače. Při těchto příležitostech mi lékaři aplikují tzv. lumbální obstřik, pro laika na vysvětlenou - injekci do páteře, která obalí bolavý nerv vycházející z míchy, odstrčí vyčuhující plotýnky a podobně. Prostě fakt uleví. Na tento úkon mám já historicky vzpomínky zábavné, dotyčný doktor už méně. To si sednete pouze v kalhotkách obkročmo na židli, ovinete se kolem opěradla a na lékaře vyšpulíte záda, kamž vám posléze vbodne jehlu. Doktor P. je mladý muž vážící cca 40 kilo a vyhlášený mimořádně jemným a cudným vystupováním. Obstřik nebolel, nic se mnou nedělal, cítila jsem se normálně, což jsem panu doktorovi, sedícímu za mnou, ochotně hlásila - do chvíle, kdy všechno zčernalo. První, co si pamatuji, byl nebohý drobounký lékař, pohřbený pod mými v té době více než devadesáti kilogramy - a jeho ručičky, kmitající kolem mého těla v zoufalé snaze se něčeho zachytit a zával odstrčit, což mu ovšem znemožňovala moje nahota a jeho stydlivost. Nakonec ho osvobodila sestřička…
Když se tento lékař minulý týden objevil ve chvíli, kdy jsem byla připravena k dalšímu obstřiku, nejdřív ze všeho mě napadlo, že si koleduje o Darwinovu cenu, o chvíli později se ovšem ukázalo, že šel pravděpodobně jen kondolovat svému kolegovi a varovat ho. Injekci jsem tedy tentokrát dostala v leže … Kdo by řekl, že v našem zdravotnictví je tak veselo?

bude ticho

5. června 2015 v 16:42 | Helena |  ... a další
Příští týden tady ode mne nenajdete ani řádku a nebudu odpovídat ani na maily, omlouvám se. O víkendu na K.A.T. cupu se dorazím a v pondělí nastupuji do nemocnice. Odpočiňte si takya v pondělí 15. na shledanou!

přestupky v otázkách a odpovědích - 1.

4. června 2015 v 17:23 | Helena |  přestupky
1. Kde končí peníze z pokut?
Pokuty jsou příjmem obce, jejíž orgán je uložil.
2. Byl jsem obviněný z přestupku a předvolaný na ústní jednání. Co se stane, když nepřijdu?
Když se omluvíte, bude jednání odročeno a dostanete předvolání na náhradní termín. Pokud se neomluvíte (předem, písemně a z vážného důvodu!), proběhne jednání bez vás a vy se tak připravíte o možnost se hájit. To, že jste nebyl přítomen a nemohl tak využít plně svá práva, není důvodem k odvolání proti rozhodnutí!
3. Jak mě může přestupková komise potrestat?
Budete-li shledán vinným z přestupku, může komise
- upustit od potrestání, když má za to, že projednání bylo dostatečně výchovné (což se moc nevyužívá)
- uložit napomenutí, takové to "tytyty a nehřeš více"
- uložit pokutu, hranici stanoví zákon o přestupcích
- zákaz činnosti, pokud jí byl přestupek spáchán, maximálně na 2 roky, typicky zákaz řízení
- propadnutí věci, kterou jste přestupek spáchal či kterou jste přestupkem získal - a je jedno, jestli jde o věc ukradenou nebo za ukradené peníze pořízenou.
A ještě malé upozornění - když komise rozhodne, že jste vinen, hradíte navíc ještě tzv. náklady řízení v paušální výši 1.000,-Kč. Tuto částku je možné snížit jen v odůvodněných případech ze sociálních důvodů.
4. Vím, že jsem se přestupku dopustil. Můžu nějak ovlivnit výši trestu?
Vždycky se vyplácí vstřícnost, pokud jste přestupek opravdu spáchal, zkuste navrhnout vyřízení blokově, to je možné kdykoliv, i po zahájení řízení. Pokutu budete muset zaplatit tak jako tak a takhle si ušetříte výše zmíněné nálady řízení, ty se u bloku nehradí.
5. Přestupku jsem se nedopustil, ale nechci procházet celým dlouhým řízením. Mám raději zaplatit blokovou pokutu ve stanovené výši 200,-Kč a mít klid?
Ne! Uvědomte si, že každá obec vede evidenci přestupků, ze které poskytuje informace policii, soudům a státním zástupcům, takže provinění se s vámi potáhne jednou pro vždy. Přestupkové řízení není dlouhé, většinou jde o jedno ústní projednání, to zas není taková zátěž.
6. Můžu mít u přestupkového řízení advokáta?
Ano. Můžete se nechat na základě plné moci zastupovat kýmkoliv, tedy i advokátem, otázkou je, jestli jeho náklady nebudou vyšší než postih, který vám reálně hrozí. Pokuty u přestupků nejsou obvykle příliš vysoké. A podle mé zkušenosti - upřímně - se většina advokátů v přestupkové agendě, která je pro ně okrajová a příliš se s ní nesetkávají, příliš neorientuje, plete si přestupkové řízení s trestním a může vám svým jednáním i uškodit. I členové komise jsou jen lidi.
7. Můžu si odvoláním pohoršit?
Ne. Právo na odvolání má každý, neplatí se žádný poplatek a v odvolacím řízení nemůže být uložena vyšší sankce než v prvostupňovém řízení.
8. Co je to vysvětlení?
Cesta, kterou správní orgán získává informace, přehled o situaci, teprve poté se rozhoduje, jestli zahájit ve věci řízení nebo přestupek odložit. Většinou jde o téměř neformální rozhovor, z něhož se pořizuje zápis. Některá oznámení o přestupku jsou neurčitá, nejsou z nich jasné všechny okolnosti, oznamovatel vidí věc jednostranně apod. Proto si správní orgán předvolá zúčastněné (každého zvlášť) k podání vysvětlení a snaží se zjistit o případu co nejvíc. Potom se rozhodne, jak postupovat dál. Když pachatel v rámci vysvětlení přestupek dozná, je ideální v téhle fázi přestupek vyřešit blokově.
… pokračování příště