Říjen 2015

OV Jihlava v říjnu

30. října 2015 v 16:53 | Helena |  KSČM
Ve čtvrtek 29. října se Okresní výbor KSČM Jihlava věnoval především zabezpečení blížící se okresní konference, termín jejíhož konání byl stanoven na 5. prosince. Jednání bylo zahájeno tichou vzpomínkou věnovanou zesnulému kolegovi a kamarádovi Ladislavu Zadražilovi …
Předseda OV Pavel Kalabus informoval přítomné o průběhu výročních členských schůzí v jednotlivých organizacích a nominacích, které z nich vzešly. Zasedaly již členské aktivy v některých částech Jihlavy, v Telči, Třešti, Brtnici, Batelově a Dobroníně, v den jednání OV proběhla schůze ve Stonařově. K dispozici jsou návrhy na předsedu a členy OV, Okresní revizní komisi, Okresní rozhodčí komisi, 15 je zatím kandidátů do krajského zastupitelstva. V návrzích figurují zajímavá jména, rozhodně bude z koho vybírat.Je třeba ještě vyřešit situaci v některých základních organizacích v Jihlavě, kde v průběhu roku skončil ve funkci předseda, zde schůzi svolá městský výbor, který do příštího zasedání OV připraví návrh na sloučení jednotek, případně jiný způsob řešení nastalého problému. Bylo konstatováno, že jednací a volební řád na konferenci nebude třeba měnit, oba vyhovují, návrhy usnesení připraví předseda OV spolu s předsedou revizní komise Karlem Hlaváčkem. Připomínky k materiálům ke vnitrostranické diskusi zpracuje do jedné zprávy Helena Vrzalová. Ta byla rovněž pověřena řízením okresní konference, jako předsedové komisí jsou navrhováni: mandátová Jan Svoboda, návrhová Karel Hlaváček, volební Renata Kocmánková. Hosty konference budou poslanci Pavel Kováčik a Josef Zahradníček. Delegáty pro krajskou konferenci a sjezd byli vytypováni Pavel Kalabus, Helena Vrzalová, Miroslav Kříž a Ladislav Vejmělek, jako náhradník Karel Hlaváček. Pavel Kalabus a Helena Vrzalová se zúčastní okresní konference v Jindřichově Hradci, neboť s částí tohoto okresu tvoří Jihlavsko společný volební obvod pro senátní volby.
Členové výboru byli seznámeni s rozpočtem OV Jihlava pro rok 2016, který byl po několika dotazech k jednotlivým položkám schválen. Do rozpočtu se promítají především náklady na volby do Senátu PČR a Zastupitelstva Kraje Vysočina, které proběhnou na podzim.
V závěrečné diskusi OV usnesením poděkoval základní organizaci v Brtnici a jejím příznivcům za úspěšné akce pro veřejnost uspořádané v září a říjnu 2015, tedy dva dětské dny, taneční večer a besedu s předsedou ÚV KSČM Vojtěch Filipem.

pozvánka na kávu

29. října 2015 v 18:23 | Helena |  Pozvánky
Taky se bez kávy ráno neprobudíte? Rozzáří se vám oči pouhým závanem té úžasné vůně? Neumíte si bez "kávičky" představit svůj den? Tak to se rozhodně musíte přijít podívat na jedinečnou výstavu, kterou v brtnickém Domě Valdštejnů připravilo Komunitní centrum pro rodinu!
V úterý 3. 11. od 14.00 do 17.00 zpestří vernisáž ochutnávka kávy (nejen té tekuté) s možností nákupu výrobků, na výstavě samé si až do 27. 11. můžete prohlédnout kafemlýnky, servisy a drobnosti z pokladů kuchyní a půd z Brtnice a okolí, obrazy Cesta kávového zrnka, seznámit se s různými chutěmi a vůněmi oblíbeného nápoje. Maminky určitě rády využijí dětský koutek.
V prostorách komunitního centra v Lipartově ulici jsou navíc připraveny doprovodné programy, 18. 11. Kosmetika s vůní kávy, 25. 11. Káva v kuchyni. A pokud byste náhodou nestihli vernisáž, pestrá ochutnávka kávy proběhne ještě od 16. do 21. 11. v rámci Týdne kávy.
Podrobnosti najdete na webu www.kcbrtnice-cz.webnode.cz nebo na facebooku Krámek s místními výrobky.
Ještě váháte?

pomůže cokoliv

27. října 2015 v 16:37 | Helena |  pomozte
Před třemi dny vybuchla v bytovém domě v Dobroníně na Jihlavsku propanbutanová bomba a jeden z bytů prakticky srovnala se zemí. Babička s vnučkou byly převezeny do brněnské nemocnice, ale co je čeká, až se vrátí? Z jejich domova a jeho vybavení nezbylo prakticky nic, pokud jste někdo viděl fotky na facebooku nebo třeba v Blesku, pochopíte. Poničené byly i okolní byty. Přátelé poškozených proto žádají o pomoc, nejde o peníze, ale o zachovalé vybavení, které by se jim mohlo hodit. S nabídkami se můžete obracet na organizátory sbírky na čísle 607 553 110. A pokud máte možnost pomoci, neměli byste váhat. Tohle se totiž může stát každému …

taneční večer

26. října 2015 v 20:15 | Helena |  KSČM
Sál plný tak, že několik posledních příchozích muselo být odmítnuto, smích, ruch, hudba, u stropu se otáčející diskokoule a hodinku po začátku plný parket - co víc si organizátoři mohli přát! Sobotní taneční večer s písničkami a videoklipy 60. - 80. let, připravený ZO KSČM v Brtnici, se rozhodně vydařil, i když tohle slovo rozhodně nevystihuje skvělou atmosféru, která v restauraci Na Hřišti panovala. Sešli se zde návštěvníci různých generací, ale všichni s chutí se bavit. Nevadilo ani, že občas malinko vázla technika, písničky jsme pouštěli přes notebook, a ne vždycky se podařilo plynule navázat, i nazvučení bylo potřeba tu a tam opravit, ale to byly jen detaily, které nikoho u první pořádané akce nepřekvapily. V průběhu večera se ukázalo, že zájem je spíše o české hity, čemuž se pánové obsluhující aparaturu pohotově přizpůsobili, navíc si každý mohl nechat zahrát "tu svoji", toho mnozí návštěvníci s nadšením využili. Tančilo se prakticky nepřetržitě, nejvíce obdivu přitom sklízely slečny a mladé paní v půvabných kostýmech jako vystřižených z filmu Rebelové, jejichž krátké sukýnky byly neodolatelným lákadlem pro zraky přítomných mužů. Připravit podobnou akci není (hlavně pro nezkušené pořadatele) nejjednodušší, je potřeba obstarat zesilovač s reprobednami, dataprojektor, promítací plátno, vybrat a stáhnout skladby, ohlásit pořádání Ochrannému svazu autorskému a zaplatit poplatky, které nejsou právě malé - o to větší je radost, když se výsledek zadaří. A sobota byla prostě super! Svědčí o tom nabídka provozovatele restaurace uspořádat další večery, i poptávka mnohých účastníků, kdy že mohou přijít příště. Takže se zanedlouho určitě zase sejdeme! A pokud se někomu večer nelíbil, není nic jednoduššího, než zůstat doma J Televize přece nabízí nepřeberně programů …

sobotní retro

23. října 2015 v 15:59 | Helena |  Pozvánky
Pozvánku na sobotní taneční večer ve stylu 60. - 80. let do Brtnice jsem už zveřejňovala, ale ještě mě napadl malý dodatek - pokud se k nám chystáte, prohrábněte šatník a zkuste objevit pár retro kousků! Něco určitě najdete a kostýmy dodají celé akci ten správný šmrnc. Já jsem si připravila kreaci ve stylu hippies, uznejte sami - kdy jindy bude možnost se takhle vyblbnout?

... si pořídit prasátko

22. října 2015 v 18:04 | Helena |  ... a další
A mám tím na mysli čuníčka pro radost, nikoliv krmný kousek v chlívku, malé rozkošné prasátečko, nejlépe göttingenské, s nímž mám osobně bohaté zkušenosti. O kteréž se tímto hodlám podělit. Vepřík je totiž zvířátko nejen roztomilé, ale i výchovné, sami budete překvapeni jeho vlivem na váš charakter.
1. Lehkomyslnost vás opustí prakticky okamžitě, pod vlivem bezprostředních a mnohdy značně razantních důsledků se pořízení čuníka stane vaším posledním lehkomyslným počinem na hodně dlouhou dobu.
2. Lakomství bude druhou neřestí, s níž se rozloučíte tempem přímo úměrným rychlosti, s jakou bude prasátko likvidovat váš majetek. Schovávat věci nepomůže, nudící se vepř je schopen oloupat dlaždičky, vytrhat ze zdi elektřinu a prorýt se kobercem.
3. Lenost zmizí prakticky současně, ten binec vás nenechá chladným, takže několik příštích let věnujete intenzivnímu úklidu. A co teprve, až začne miláček přelínávat a všude kolem vás se budou vršit závěje několik centimetrů dlouhých štětin … Smeták a vysavač si přímo zamilujete.
4. Obžerství - kdykoliv na jídlo jen pomyslíte, zaryje se vám do nohy rypáček, od přírody vybavený mimořádnou silou k dobývání kořínků. Sáhnete-li po žvanci, přitvrdí i čuník a použije zuby, jimiž bez problémů rozlouskne i broskvovou pecku. Pokud nechcete u lékaře vysvětlovat, že nejste obětí domácího násilí, ale vlastního prasete, naučíte se jíst rychle a v utajení, což - uznejte sami - není zrovna zábavné, pročež tuto činnost omezíte na minimum.
5. Smilstvo - prasničky se rychle stávají citově závislé na mužích v rodině, které považují za svůj majetek, zatímco v ženách vidí konkurenci. Díky své síle bez větších problémů vyvrátí i dveře ložnice. Mám něco dodávat?
6. Pomluva a 7. závist - závidět už budete jediné, klid a pohodu těm, kdo nutkání pořídit si prasátko nepodlehli. Ale přece to nepřiznáte, že?! Takže žádné pomluvy, vepříka a soužití s ním budete chválit a doufat, že vám tu a tam někdo uvěří a spadne do téže pasti jako vy.
8. Hněv - ale jistě, budete naštvaní, budete se vztekat a zuřit, jenže koho by dlouho bavilo běsnit tváří v tvář naprosté lhostejnosti čuníka, který vás bude sledovat ledovým zrakem…
9. Zoufalství vám vydrží nejdéle, ale časem i to vás opustí, zvyknete si a přijmete svůj úděl, abyste následně coby bytost lehce masochistická všechny předchozí nectnosti nahradili jednou jedinou, stále intenzivnější, a sice
10. pýchou. Je to tak, nakonec sami zjistíte, že o prasátku vyprávíte s opravdovým nadšením, ba přímo se s ním chlubíte, jste stejně hrdými majiteli "zásuvky", jako jiní hrdými rodiči, zkrátka že jste v soužití s netradičním společníkem šťastni.
A o tom to celé je.

městská konference v Třešti

22. října 2015 v 17:08 | Helena |  KSČM
Městská konference KSČM v Třešti proběhla 20. října za nepřítomnosti předsedy městského výboru Miroslava Kříže, který se zotavuje v nemocnici po operaci. Přítomné tak pozdravil alespoň prostřednictvím mobilního telefonu, čímž všechny překvapil a potěšil. Jednání vedl místopředseda Jaroslav Piša spolu s členkou výboru Helenou Vrzalovou, členů se sešlo 20, což při celkovém počtu osmdesáti v organizaci není mnoho, na nízké účasti se podepisuje čím dál zřetelněji stále vyšší průměrný věk členské základny. Čestnými hosty konference byli předseda OV Jihlava a KV Vysočina Pavel Kalabus a předseda Krajské revizní komise Karel Hlaváček. Úvodem Jaroslav Piša přivítal přítomné a poděkoval jim za celoroční práci, shrnul činnost městské organizace od počátku roku, především úspěšné akce - oslavu MDŽ, 1. máj, pietní vzpomínku na vězeňském dvoře a setkání pod Kunětickou horou. Pokladní Marie Kopečná přednesla zprávu o hospodaření za I. pololetí, a potom už pozornost všech patřila hostům. Pavel Kalabus připomněl termíny okresní a krajské konference a úkoly základních organizací před IX. sjezdem, ve stručnosti prošel materiály určené ke vnitrostranické diskusi a zastavil se u některých problémů strany jako celku, jimiž je hlavně nábor nových členů a jejich zapojení do práce. Karel Hlaváček poreferoval o kontrole hospodaření v rámci okresu v dubnu 2015, při níž Ústřední revizní komise neshledala žádná pochybení ani nedostatky. Upozornil na připravované změny, ke kterým by mělo dojít v roce 2017, a poděkoval Marii Kopečné za zodpovědné a precizní vedení účetnictví městské organizace. Následoval volební blok, v němž byla potvrzena vedení jednotlivých základních organizací (ke změně došlo pouze v č. 3004, kde z funkce odstoupila Milada Konečná, a novým předsedou se stal Petr Vacek), složení městského výboru a delegáti pro okresní konferenci. Pozici předsedy obhájil Miroslav Kříž, místopředsedou byl zvolen Jaroslav Piša. Byly schváleny návrhy zástupců do okresního výboru a dalších orgánů strany, vč. ústředního výboru, a nominace pro volby 2016 do krajského zastupitelstva a Senátu PČR. V závěrečné diskusi promluvil předseda Pavel Kalabus, který ocenil práci organizace a popřál všem úspěchy a zdraví do dalšího období. Ing. Jan Široký podal zprávu o činnosti Zastupitelstva města Třešť a jeho kontrolního výboru, čímž připomněl některé aktuální problémy ve městě a diskuse tak přešla do volné zábavy.

návštěva Vojtěcha Filipa

21. října 2015 v 18:13 | Helena |  KSČM
Ve čtvrtek 15. října zavítal do Brtnice na pozvání Základní organizace KSČM předseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR JUDr. Vojtěch Filip. Návštěvu zahájil na radnici, kde byl spolu s předsedou Krajského výboru KSČM Vysočina Pavlem Kalabusem a předsedkyní ZO KSČM Brtnice Helenou Vrzalovou v neformálním duchu přijat místostarostou města Pavlem Rubešem. "Kdo nepoznal Brtnici, nezná svět", tak započal p. místostarosta rozhovor u kávy, v němž se přítomní dotkli brtnických problémů, mezi nimiž představitel města vyzdvihl jako nejpodstatnější realizaci průmyslové zóny, záležitostí veřejné správy, rozpočtového určení daní, vnitrostátní i mezinárodní situace.
Hodina rychle utekla a byl čas přemístit se do sálu restaurace Na Hřišti, kde na hosta čekali občané Brtnice a okolních obcí. Vojtěch Filip poděkoval za pozvání, pochválil půvaby městečka, ze kterého bohužel viděl jen málo, neboť ho v Praze zdržel Václav Klaus, a potom už odpovídal na dotazy, kterých rozhodně nebylo málo. Uprchlíci, vztahy s Čínou, zemědělství na Vysočině, práce sněmovny a mnohé další zajímalo besedující, vyhrazený čas nakonec nestačil a místní odcházeli jen velmi neochotně, většina ještě chtěla politika alespoň osobně pozdravit a potřást si s ním rukou. Do Prahy se JUDr. Filip vracel se značným zpožděním … O úspěchu akce svědčí spokojenost vzácného hosta, návštěvníků, mezi nimiž byste v plném sále těžko hledali volné místo k sezení, organizátorů i provozovatele restaurace.
Brtničtí projevili přání pozvat příště Ing. Pavla Kováčika, předsedu poslaneckého klubu KSČM - proč ne?

nový člen rodiny

20. října 2015 v 17:01 | Helena |  domácí historky
Minulý pátek naši smečku nečekaně opustilo göttingenské miniprasátko Růženka, které se k nám dostalo jaksi omylem, ale během čtyř let se stihlo stát neodmyslitelnou součástí domácnosti. Čuník měl být původně skvělým dárkem pro moji kamarádku ke čtyřicátinám, ale asi jsem to trošku nedomyslela a za měsíc jsem měla Růženku zpátky. Roztomilé selátko, které se tvářilo, že o nějaké zdemolované koupelně původní majitelky a dalších lumpárnách vůbec nic neví - kdo by odolal. Kdyby mi někdo řekl, že mi na gauči bude vyspávat prasátko, asi bych se na něj dívala jako na blázna, ale život občas přináší nečekaná překvapení … Manžel konečně našel společníka na večery u televize, já se nemusela shýbat, kdykoliv mi něco upadlo při vaření, se psy se Růženka taky pěkně sžila, a co to je tu a tam odloupnutá kachlička, natržené lino nebo závěje štětin při pravidelném línání, že. Zvykli jsme si, vepřík zapadl do smečky, a když ho zradilo srdíčko, zůstalo doma najednou hrozně prázdno. Bez ohledu na pět psů a dvě kočky - něco nám chybělo. Vydrželi jsme přesně 28 hodin a dnes už jsme blaženými majiteli dalšího selátka, mrňavé černé holčičky, která dostala jméno Lia (pro přátele Liduška). Takže se můžete těšit na další vtipné příhody od rodinného krbu, v tomto směru totiž čuníci nikdy nezklamou J

taneční večer 60. - 80. léta

19. října 2015 v 17:15 | Helena |  Pozvánky
Nudíte se? V sobotu 24. října si v Brtnici v restauraci Na hřišti dají sraz všichni, kdo fandí starším písničkám, nebo prostě mají jen chuť se bavit. Základní organizace KSČM s pomocí několika nadšenců připravila taneční večer věnovaný hitům (ale i zapomenutým flákům) ze 60. - 80. let, kde nejen, že zazní písničky, které nemáte možnost slyšet jinde, pokud si je nepustíte sami doma, ale ke každé z nich promítneme příslušný původní videoklip! Organizátoři si s přípravou opravdu vyhráli, takže např. vedle sebe uvidíte a budete moci porovnávat zahraniční a českou verzi téhož songu, nebo si poslechnete hit v podání interpreta, o němž jste vůbec netušili, že dotyčnou píseň nazpíval. Prostě zábava jako dělaná pro hudební fajnšmekry, kteří si přijdou na své, ale i pro všechny ostatní, protože písničky jsou (co si budeme povídat) především k tanci J Právě tahle léta byla a stále jsou nevyčerpatelnou zlatou studnicí melodií, kolébkou dnešních diskoték, rájem nadšenců parketu. Vybrat si budete moci i z hitů na přání - a kdyby náhodou "ta vaše" nezazněla, nezoufejte - v tanečních večerech bychom rádi pokračovali, záleží samozřejmě na vašem zájmu. Vstupné dobrovolné, jen si raděj v případě zájmu zamluvte přímo v restauraci místa předem.