Listopad 2015

v sobotu se tančilo v Panské Lhotě

30. listopadu 2015 v 19:32 | Helena |  KSČM
V nevlídném, deštivém a větrném podvečeru našlo v místní restauraci útočiště přibližně dvacet návštěvníků, aby si zde užili pohody roztopených krbových kamen, vstřícné obsluhy manželů Pyskových - a především atmosféry 60. - 80. let, kterou přinášely největší hity té doby. Na plátně se střídaly barevné videoprojekce s černobílými, na parket lákaly melodie rychlé i pomalé, Michal David následoval po Beatles, aby byl nahrazen Juditou Čeřovskou. Místnost s kapacitou cca 30 míst poskytovala dostatečný prostor všem, většinu přítomných tvořily dvě skupiny, z nichž jedna přišla tančit (a našli se zde i tací, co perfektně zvládali waltz nebo cha-chu!), druhá spíš poslouchat, na své si přišli ti i ti. Jediné, co pořadatelé tentokrát nemohli splnit, byly písničky na přání, ukázalo se totiž, že na místě je velmi slabý signál, a nebylo dostupné připojení na internet, takže bylo možné hrát jen z připravených zásob. Ale nikdo si nestěžoval, snad byl repertoár i tak dost bohatý :-) Velké poděkování za vytvoření úžasně příjemného prostředí, dokonce i se svíčkami na stolech, patří manželům Pyskovým, ale akce se samozřejmě vydařila díky všem zúčastněným! Těšíme se zase někdy ve Lhotě na shledanou …

tak zase nic

27. listopadu 2015 v 16:34 | Helena |  tak mě napadá
Nenápadná zprávička v médiích - návrh KSČM na proplácení prvních tří dnů nemocenské neprošel. Proti se kupodivu postavila především ministryně práce a sociálních věcí s tím, že téměř 100 % zaměstnavatelů s placením nesouhlasí. Možná se měla ptát spíš zaměstnanců ... Nevím jak vy, ale já dobrou polovinu dovolené každoročně vyplácám na takové ty stavy, kdy se ráno vzbudím a je mi moc blbě na to, abych šla do práce. Horečka, zvracení, situace, kdy se nemůžete vzdálit od WC, poslední dobou tu a tam prostě nevstavu kvůli stávkujícím zádům. Tyhle stavy málokdy trvají déle než tři dny, přitom zásah do výplaty je takový, že raděj obětuji dovolenou. A děláme to skoro všichni, po dobu nezbytně nutnou se chumláme do peřin, ládujeme paralenem a litry čaje, a jen nám trošku otrne, pelášíme do práce, kde radostně prskáme nepřeléčené bacily na kolegy a kolegyně. A že nám potom dovolená nezbývá na to, k čemu je určená, tedy na zotavenou? No coby, něco přece vydržíme, ne? Nějakou dobu ... Když tak nad tím přemýšlím, jde vlastně o geniální taktiku naší vlády, která ušetří značné částky na důchodech, když už se totiž dožijeme důchodového věku, který se stále zvyšuje, budeme alespoň pořádně zhuntovaní. Jen si nejsem jistá, jestli právě tyhle "úspory" jsou hlavním posláním ministerstva, které má v názvu sociální věci.

retro disko v Panské Lhotě

26. listopadu 2015 v 16:55 | Helena |  Pozvánky

A zase jedna pozvánka - už na tuto sobotu. V Panské Lhotě pořádá brtnická KSČM taneční večer v retro stylu s písničkami a klipy 60., 70. a 80 let. Začínáme ve 20.00, končit budeme podle toho, jak se návštěvníci budou bavit. Vzhledem k tomu, že platíme nájemné a poplatky pro OSA, je tentokrát vstupné pevné ve výši 40,-Kč. Není to tak moc a v ceně máte jako bonus svítící náramek a jednu písničku na přání - no neberte to za ty prachy. V restauraci, kde bude akce probíhat, zajistí místní kulturní klub prodej občerstvení, kromě běžného sortimentu nápojů to budou i nějaké dobroty na stůl, utopenci, naložený hermelín a další ňamky, kterými budete moci doplnit v průběhu večera vytancovanou energii. Připravené jsou ty nejznámější hity především českých zpěváků, ale konečná skladba večera bude záležet na vašich přáních. Polovina míst je už zamluvená, rezervovat stůl si můžete i vy na tel. 739 231 154. Těšíme se na vás!


OV před konferencí

20. listopadu 2015 v 16:31 | Helena |  KSČM
… zasedal 19. listopadu naposledy ve "starém" složení. Na úvod zazněla zpráva Ing. Pavla Šlechtického, předsedy Městského výboru KSČM Jihlava o stavu základních organizací v krajském městě, kterých do roku 2016 vstoupí jedenáct. Po odchodu čtyř předsedů se podařilo vyřešit situaci a najít náhradu ve dvou jednotkách, zbývající dvě svoji činnost ukončí. V souvislosti se stále vyšším věkovým průměrem základny podal Ing. Šlechtický návrh, aby členové starší 85 let byli automaticky zbaveni povinnosti platit členské příspěvky a nadále byli vedeni jako členové čestní.
Před hlavním bodem programu, tedy přípravou konference, zazněly ještě pozvánky na některé akce. V sobotu 21. 11. Společnost Ludvíka Svobody spolu s Historickou skupinou 1. armádního sboru v SSSR, Československou obcí legionářskou, Českým svazem bojovníků za svobodu a Klubem českého pohraničí pořádají setkání v Hroznatíně k uctění památky bývalého prezidenta Československé republiky armádního generála Ludvíka Svobody. To proběhne v 1100 hod. u pamětního kamene před rodným domem L. Svobody u příležitosti 120. výročí jeho narozenin. Následující sobotu 28. 11. zve základní organizace KSČM Brtnice na taneční večer v Panské Lhotě. 8. prosince se uskuteční tradiční posezení Levicového klubu žen, a sice od 1400 v prostorách OV Jihlava.
Poté už Pavel Kalabus shrnul organizační pokyny k Okresní konferenci, která bude zahájena 5. 12. v 930 hodin. I když stále ještě neproběhly některé výroční členské schůze, je již 21 nominantů na kandidátku pro volby do krajského zastupitelstva, MVDr. Kremláčkovou OV hlasování rozhodl nezařadit, neboť je členkou jiné politické strany. Podle dosavadních návrhů by měl být ve funkci potvrzen předseda okresního výboru i jeho členové, pokračovat nechtějí B. Havlíková, I. Sedmíková a P. Vacek, nově jsou navrhováni dva členové. ORK by měla pokračovat ve stávajícím složení, ORoK bude nově volena vč. předsedy, jímž je navrhován Petr Vacek. Členka ÚV by měla být potvrzena. Do Krajského výboru KSČM Vysočina jsou navrženi Pavel Kalabus, Ing. Ladislav Vejmělek, Jaroslav Piša a Ing. Jan Široký, voleni budou 2 zástupci. Delegáty na IX. sjezd byli nominováni Pavel Kalabus, Mgr. Helena Vrzalová, Miroslav Kříž a Karel Hlaváček, jako náhradník Ing. Ladislav Vejmělek, kteří by měli okres zastupovat i na krajské konferenci. Předsedkyní ÚV KSČM byla navržena Marta Semelová, předsedkyní ÚRoK Mgr. Helena Vrzalová. Uvedené nominace nemusí být konečné, další návrhy mohou být vzneseny přímo na konferenci! Pavel Kalabus konstatoval, že momentálně je přihlášeno 52 delegátů a dva hosté, poslanci Kováčik a Zahradníček. Pracovní předsednictvo bude pracovat ve složení Kováčik, Zahradníček, Kalabus, Kříž, Šlechtický, jednání bude řídit Mgr. Vrzalová. Mandátová komise - Daněk (předseda), Lorencová, Skládalová. Návrhová komise - Hlaváček (předseda), Zvolánek, Burian. Volební - Svoboda (předseda), Lukášová, Zerzánek, Císař.
Závěrem připomněl Karel Hlaváček povinnost odevzdat členské příspěvky do 15. 12. 2015. Do konce roku se sejde inventarizační komise ve složení Ladislav Vejmělek, Jan Svoboda a Miroslav Kříž.
Pavel Kalabus poděkoval všem členům OV za jejich práci a za čas, který jí po celé volební období věnovali. Příště se již výbor sejde v novém složení.


sbírka hraček

18. listopadu 2015 v 19:35 | Helena |  pomozte
Jako každý rok vyhlašuje Brtnice vánoční sbírku hraček pro děti z domova v Kamenici nad Lipou. Seznam přání najdete na informačním centru v Domě Valdštejnů, vyberete si dáreček podle svých možností a ten potom přinesete do infocentra. Sbírka trvá do 16. prosince, kdy zástupci města odvezou balíčky dětem.
Překvapení a radost patří ke Štědrému dnu, i děti v ústavech se chtějí těšit a rozbalovat své dárky. Pomůžete?

"Je suis Paris"?

16. listopadu 2015 v 18:33 | Helena |  KSČM
Události pátečního večera v Paříži otřásly Evropou, ne-li celým světem. Přinejmenším světem, jak jsme ho dosud znali. Vyjadřujeme své zděšení, soustrast, obavy z budoucnosti. Na co ale zapomínáme, je minulost, přitom právě z historie bychom se měli poučit, čerpat z ní zkušenosti, hledat odpovědi - všechno tady totiž už bylo… Současná doba je ale už taková, žene nás dopředu, nedává nám příliš prostoru k zastavení a zamyšlení, momentálními problémy zakrývá dlouhodobé nedostatky, žijeme tady a teď, jako by nic jiného neexistovalo.
Základní organizace KSČM připravila ke Dni válečných veteránů v sobotu 14. 11. výstavu k uctění památky padlých v obou světových válkách a k oslavě těch, kdo přežili. S přispěním nadšených sběratelů vojenských artefaktů se podařilo dát dohromady krátkodobou, ale exkluzivní expozici, k vidění byly součásti uniforem, zbraně, munice, přilby, makety bojové techniky, vyznamenání, knihy, ale třeba i sbírka známek s vojenskými vozidly a letadly. Výstavu doplňovaly fotografie a texty, k promítání bylo připraveno několik dobových dokumentů, ale třeba i hraný amatérský krátký film, poskytnutý autory, kteří se na youtube mohou pyšnit neuvěřitelnými dvěma miliony zhlédnutí. V Brtnici se nepřišel podívat téměř nikdo. Na filmy ani na výstavu, práce pořadatelů byla praktiky zbytečná. Děkujeme těm, kteří se navzdory počasí do kina vypravili, a vás ostatních se ptám - opravdu jste přesvědčeni, že nám historie nemůže nic dát, že si naše země nepotřebuje připomínat své hrdiny, opravdu je pro vás důležitější připnout si odznak "Je suis Paris", než si říct "Jsem Čech"? Vždyť s každým, kdo na tyhle otázky odpoví ano, ztrácí náš národ kus své hrdosti, identity, sebe sama.

Jak jsme se stali kolonií

12. listopadu 2015 v 17:42 | Helena |  ... a další
Jméno Ilony Švihlíkové není neznámé nikomu, kdo se zajímá o současnou politickou situaci či ekonomiku, ve svých necelých čtyřiceti letech se tato výrazná, levicově orientovaná ekonomka stala pojmem. Publikuje, přednáší, beseduje, vysvětluje - a taky varuje. Jejím momentálním nejsilnějším zájmem je boj proti smlouvě TTIP, ale o té jsem tady už psala, nebudu se opakovat. Ilona Švihlíková vydala celou řadu publikací, tou poslední je titul "Jak jsme se stali kolonií" - a rozhodně stojí za přečtení. Tedy pokud máte dobré nervy a silný žaludek. Zjistíte tady totiž, jaké šance měla a nevyužila Česká republika (tehdy vlastně ještě Československo) po listopadu 1989, jak ochotně jsme se vzdali všeho, co na poli průmyslu, obchodu a zemědělství náš národ vybudoval, abychom se zařadili mezi země, které jsou prakticky pouze koloniemi nejen evropských gigantů. Dozvíte se, jaká je naše situace dnes v kontextu stále se prohlubující globalizace, ale taky kam vlastně míříme, jaká je budoucnost naší ekonomiky, pokud "se něco nezmění", a proč se to něco nezmění samo. Komu a proč současná situace vyhovuje a jak je pohodlné nemuset nic rozhodovat a nic řešit, jen přijímat diktát. Kniha je psaná tak, že nemusíte být odborníky, abyste pochopili, co se autorka snaží říct, její argumenty jsou věcné, jednoznačné a inteligentní. Nezáleží na tom, jaký je vás politický názor, tahle publikace není ideologickou příručkou, ale dílem odbornice, která nic nepřibarvuje, vystačí si s fakty. To, že z nich chvílemi běhá mráz po zádech, je stejně smutnou skutečností, jako ekonomická realita, ve které žijeme (jen si ji, mnohdy i díky mediální masáži, neuvědomujeme). Přesto Švihlíková nabízí i jasné východisko, možnosti, jak běh věcí změnit. Je to totiž vážně chytrá ženská.
"Hlavní problém je, z čeho bude Česká republika žít v dalších letech, jakým způsobem se začlení do mezinárodní dělby práce a jestli má dostatečně pod kontrolou strategické zdroje. To znamená minimálně vodu a půdu, ještě bych přidala lesy. To jsou základní otázky, ne jestli budeme mít deficit sedmdesát, nebo osmdesát miliard, to je v zásadě úplně jedno. Hlavní roli hraje to, z čeho ekonomika žije, jestli je stát schopen slušným způsobem fungovat pro všechny své občany, a nejen pro elity, ale ne fetišizovat jedno číslo. Je potřeba se na to dívat mnohem komplexněji a já dlouhodobě kritizuji hlavně vlastnickou strukturu české ekonomiky. My nemáme pod kontrolou to, co nás živí, to je strašný problém. Musíme mít pod kontrolou strategické věci, jednoznačně se ukazuje, že to je půda a voda. To rozhodně musí být pod kontrolou státu. A jestli ne, tak na to pěkně doplatíme." I. Švihlíková

Žofka podruhé

10. listopadu 2015 v 16:02 | Helena |  domácí historky
Možná si ještě vzpomenete, jak jsem v srpnu psala o mladé fenečce, která žije v nevhodných podmínkách, uvázaná na metrovém řetězu na betonové plošině. Od té doby se stihla stát matkou sedmi štěňátek, čímž se jí život přece jenom zlepšil, majitelé ji přestěhovali dovnitř do tepla a většího pohodlí, taky se jí vrátila mladá panička z prázdnin a přece jen brala Žofku častěji na procházky, na psíkovi bylo vidět, jak pookřál a rozveselil se. Bohužel, víc se dostala ven i sama, a při jedné takové příležitosti ji někdo nakopl tak, že jí zřejmě zůstane napořád zdeformovaná tlamička, naštěstí jí zranění zjevně v ničem nevadí, je to jen "kosmetický" problém, jako třeba u lidí po mrtvičce jí jeden koutek visí dolů. Teď už jdou štěnda z domu a Žofka je znovu uvázaná na řetězu, ale - a to je ta bomba - konečně se mi podařilo její majitele přesvědčit, takže si nechají jedno ze štěňat a pro Žofinku si dneska mám přijít. Doufám, že tahle dohoda platí, a fenku, pro kterou život zatím moc radostí neměl, už nic špatného čekat nebude.

neděle v Komárovicích

9. listopadu 2015 v 18:19 | Helena |  KSČM
V neděli 8. listopadu se v sále kulturního domu v Komárovicích, místní části Brtnice, sešli zájemci o historii města, aby si připomněli události minulé několika dobovými filmy. Akci připravila ZO KSČM Brtnice, Josef Motejl tentokrát vybral černobílý snímek o povodni z roku 1971, navštívenku České televize 2002, záznam příjezdu Karla VI. v rámci městských oslav 2013 a cyklus fotografií interiéru zámku z roku 2007. Předsedkyni osadního výboru, paní Šarounové, se podařilo vytvořit pohodovou, téměř rodinnou atmosféru báječnými domácími zákusky, které ohromně chutnaly v příjemném teple sálajícím z kamen, takže si posezení i promítání všichni spokojeně užívali. I několik pobíhajících dětí do prostředí tak nějak zapadalo … V každém případě šlo o mimořádně příjemný večer, kdy se snad nikomu nechtělo odcházet domů. Komárovickým patří od organizátorů obrovský dík! A těšíme se zase brzy na shledanou, třeba na sportovišti, které se momentálně vedle kulturního domu buduje.

Den válečných veteránů

6. listopadu 2015 v 17:30 | Helena |  tak mě napadá
V Nemocnici Havlíčkův Brod oslavil sté narozeniny válečný veterán plukovník Imrich Gablech - nenápadná zprávička, která proběhla některými lokálními médii na Vysočině. Stejně tiše bohužel zřejmě odezní i Den válečných veteránů, který se v kalendářích objevuje 11. 11., i když jde o svátek celosvětový (byť s různými názvy). Víte, že tento den v České republice slavíme už od roku 2001? Víte, proč právě v toto datum? Postřehli jste ho vůbec? Památka hrdinů obou světových válek se naprosto ztrácí pod pláštěm sv. Martina a je zadupávána kopyty jeho bílého oře …
Alespoň ve stručnosti - 11. listopad byl zvolen v upomínku konce I. světové války, konkrétně podepsání příměří mezi mocnostmi Dohody a Německem, ze Spojených států amerických a Kanady se pro Den veteránů rozšířila symbolika červeného vlčího máku. Ve Velké Británii na dvě minuty utichne veškerý ruch, zastaví se výroba i doprava a celá země vzdá čest obětem i přeživším účastníkům válečných konfliktů. Ve Francii se pořádají sbírky se symbolem vlčího máku, jimiž jsou získávány prostředky na pomoc válečným invalidům. Českých vojáků padlo ve II. světové válce asi 10.000, ztráty na životech v I. světové válce jsou odhadovány na 150.000 … Přesto u nás Den válečných veteránů nezdomácněl, není obecně vnímán jako významný den, i politici pokládají své věnce za mnohem menší pozornosti médií než v květnu či říjnu, pokud vůbec. Červené máky se objevují snad jen v kryptě kostela Cyrila a Metoděje v Praze, kde zahynuli hrdinní výsadkáři po atentátu na Heydricha.
Na připomínku Dne válečných veteránů připravuje brtnická ZO KSČM výstavu fotografií a artefaktů obou světových válek ve foyer městského kina, a to v sobotu 14. 11. od 15.00 hod., v 17.00 bude v sále Josef Motejl (autor výstavy) promítat dobové filmy s komentářem. Akce potrvá do sedmé večerní, vstup je volný. Zastavte se v každodenním shonu a zavzpomínejte na ty, kteří bojovali za svoji zemi a národ …
John McCrae: Na flanderských polích vlčí máky vlají