Leden 2016

delší pauza

15. ledna 2016 v 15:34 | Helena |  ... a další
Omlouvám se všem, kteří navštěvujete moje stránky, ale nějakou dobu tady bude pusto a prázdno, nastupuji do nemocnice a čeká mě operace, nebudu moci psát, ani odpovídat na Vaše dotazy. Doufám, že mi zůstanete věrni, po návratu se vám to budu snažit vynahradit. Jen nevím, kdy to bude :-(

ještě k imigrantům

14. ledna 2016 v 16:14 | Helena |  tak mě napadá
Nedá mi to, a i když jsem se tady už v minulosti k otázce imigrantů vyjadřovala, po silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem a jinde si pár poznámek neodpustím. Jediná noc totiž celé Evropě ukázala, jakým nesmyslem je blouznění o milující se vstřícné multikulturní společnosti, která ruku v ruce bude kráčet vstříc světlým zítřkům, a jaké nebezpečí s sebou tahle vidina přináší. Jak vůbec mohl kdokoliv věřit, že se běženci ve chvíli, kdy jejich noha poprvé spočine na evropské půdě, stanou Evropany, zapomenou na všechno, v čem byli vychováváni, přijmou naše hodnoty a radostí se přizpůsobí novému životu? A když už byl někdo tak naivní, jak to, že mnozí i teď stále strkají hlavu do písku, blábolí o nepochopení citlivých imigrantských duší a nutnosti vyjít jim vstříc? To už vážně nepobírám. Jestli ani silvestrovské útoky na ženy nebyly varováním, co je ještě potřeba, abychom si VŠICHNI uvědomili, že soužití diametrálně odlišných kultur je prostě pitomost? Že imigranti sem nepřichází proto, aby se změnili, ale proto, aby dál žili tak, jak byli naučeni, jen v lepších podmínkách, vytvořených "původním obyvatelstvem"? Nezačnou uznávat ženy jako sobě rovné, dál budou za prioritní považovat uspokojení veškerých svých potřeb, nezachrání evropskou ekonomiku naprostou změnou svých pracovních návyků. Budou jen vyžadovat, kritizovat - a stále více si vynucovat.
Takže běžte do háje s řečmi o potřebných ženách a dětech, těch je v řadách běženců menšina, a nikdo určitě nemá problém křesťanské rodiny přijmout. Běžte do háje s materiální pomocí, kterou imigranti pohrdají a považují ji za své právo a naši povinnost. Běžte do háje s xenofobií. Vzpamatujme se, uzavřeme hranice, vraťme uprchlíky k jejich příbuzným, jejich zázemí a jejich domovům, a pomozme jim tam, kde to má smysl - v jejich zemích. Evropa pro muslimy - to není řešení problému, to je jen jeho rozšíření.

přestupky v Třešti v roce 2015

13. ledna 2016 v 19:27 | Helena |  přestupky
Komise k projednávání přestupků města Třešť v roce 2015 obdržela oznámení o 104 přestupcích (v roce 2014 jich bylo 97). Z toho jsme 27 oznámení přijali z obcí mimo Třešť, pro které vykonáváme tuto činnost na základě veřejnoprávních smluv, nejvíce 13z Batelova. Z roku 2014 bylo dokončeno 14 přestupků, do roku 2016 jich neuzavřených přechází 7. Obviněnými byli muži 76x, ženy 32x, 2x byl pachatel neznámý. Jedenáct přestupků bylo spácháno mladistvými, tedy osobami ve věku 15 - 18 let. Dle věku bylo 16 obviněných ve věku 18 - 30 let, 35 ve věku 31 - 40 let, 19 ve věku 41 - 50 let, 5 ve věku 51 - 60 let a 9 starších. Nejstarší přestupkyni bylo 72 let.
V celkovém součtu vyřízených přestupků se jednalo o porušení zákonů, vyhlášek a nařízení 8x, přestupky proti veřejnému pořádku 3x, přestupky ublížení na cti 11x, ublížení na zdraví z nedbalosti 2x, vyhrožování, drobné ublížení na zdraví, nepravdivé obvinění z přestupku, schválnosti a jiné hrubé jednání 66x, krádež, podvod, zpronevěru, zničení nebo poškození cizí věci 21x.
Alarmující nárůst jsme zaznamenali pokud jde o domácí násilí, kde došlo ke 29 incidentům, z toho ve 20 případech se jednalo o fyzický útok, v 9 o napadení verbální. Pachatelem byl 21x muž, 8x žena, v pěti případech bylo konfliktu přítomno dítě.
Přestupcům byly uloženy pokuty v celkové výši 25.400,-, na nákladech řízení zaplatili nebo zaplatí pachatelé 13.300,-.
Komise zasedala celkem 26 hodin (jedná se pouze o ústní projednání, není zde zahrnuta administrativa, výjezdy k výslechům, místní šetření nebo ukládání blokových pokut).

doručování

11. ledna 2016 v 19:00 | Helena |  právo a my
Z úřadu mi přišel dopis do vlastních rukou, který jsem nepřevzala. Později jsem zjistila, že mi údajně byl doručený. Jak je to možné?
Zřejmě se jedná o tzv. fikci doručení, kterou umožňuje správní řád; jde o opatření, které má zabránit úmyslnému vyhýbání se přebírání pošty, která je nezbytná pro řízení. Pokud není adresát zastižen, je mu do schránky vhozeno oznámení spolu s poučením, že pokud zásilku do 10 dnů nepřevezme, bude tato považována za doručenou. Po uplynutí uvedené lhůty může doručovatel hodit do schránky i samotný dopis, i když je určený do vlastních rukou! To záleží na zvážení orgánu, který dopis odeslal. Tento postup je ale možný jenom ve správním řízení, zjednodušeně tam, kde kroky úřadu směřují k vydání nějakého rozhodnutí.

voňavé horké nápoje

8. ledna 2016 v 17:19 | Helena |  Hry, soutěže, návody
Žhavá čokoláda
Potřebujeme: 0,5 l vody, 0,75 l červeného vína, 400 g krupicového cukru, 100 g kakaa, 8 hřebíčků, 2 celé skořice, 4 badyány, 250 g hořké čokolády, mandarinka nebo pomeranč
Postup: vodu s cukrem, kakaem, kořením a na kousky nalámanou čokoládou ohřejeme skoro k varu, mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Pozor, aby směs nevařila, klidně můžeme i odstavit. Přidáme ovoce a necháme 15 minut odstát. Znovu zahřejeme a přilijeme červené víno - nevaříme.
Pivní dobrota
Potřebujeme: 1 l piva, 3 lžičky medu, 1 celá skořice, 5 hřebíčků, malý kousek nakrájeného zázvoru, 0,5 lžičky mletého zázvoru, 0,5 lžičky mletého kardamonu, 1 badyán, špetka mletého muškátového oříšku
Postup: ingredience smícháme a pomalu prohříváme - nevařit! Scedíme.
Horké jablíčko
Potřebujeme: 1 l jablečného džusu, 1 celá skořice, 7 hřebíčků, 1 lžička strouhané citronové kůry
Postup: smícháme, povaříme, scedíme J
Super čajíček
Potřebujeme: 1 l vody, 1 sáček černého čaje, 1 sáček mátového čaje, cukr, 0,5 l červeného vína, 0,25 l rumu, 6 hřebíčků, 1 celá skořice, citron
Postup: svaříme vodu s kořením, odstavíme a vylouhujeme sáčky čaje. Scedíme, přidáme víno, rum a podle chuti cukr. Znovu zahřejeme - už nevaříme. Kolečka citronu vložíme až do hrnečku.
Švédský grog
Potřebujeme: 0,7 l červeného vína, 0,25 l brandy, 150 g moučkového cukru, hrstka rozinek, hrstka oloupaných mandlí, 3 hřebíčky, 1 celá skořice, vanilka
Postup: svaříme víno s brandy, cukrem a kořením. Scedíme, nalijeme do hrnečků, přidáme rozinky a mandle.
Punč z bílého vína
Potřebujeme: 0,5 l bílého vína, 0,5 l vody, 1 vejce, 3 žloutky, 20 kostek cukru, 0,25 l rumu, 2 citrony nebo pomeranče
Postup: celé vajíčko rozmícháme se žloutky. Víno, vodu, cukr a vejce mícháme do zhoustnutí ve vodní lázni. Odstavíme, přidáme rum a citrusovou šťávu

Silvestr v Brtnici

7. ledna 2016 v 17:58 | Helena |  KSČM
Uspořádání silvestrovské oslavy Základní organizací KSČM v Brtnici bylo tak trochu sázkou do loterie pro majitele restaurace Na Hřišti i pro nás, kteří jsme zajišťovali program, obě strany se do podobného podniku pouštěly poprvé. A bylo vyprodáno! Tedy ne že by se ještě nějaká ta židlička nedala v případě potřeby přistavit, ale nikde nezela místa prázdnotou, na parketu bylo plno a obsluha se měla co otáčet. Většina účastníků se nejen bavila a tančila, ale ochotně se i zapojila do probíhajících soutěží, které vyvolávaly salvy smíchu, ať už šlo o párové podlézání tyče, házení kroužky na láhev nebo hlasování o nejefektnější klobouček. O půlnoci teklo šampaňské proudem, za okny jsme mohli sledovat neplánovanou ohňovou show a potom už všichni netrpělivě čekali na tombolu. Více než padesát cen našlo rychle své majitele, včetně zájezdu pro dva a prémie v podobě šunkového prasátka. No a pak se tančilo, tančilo a tančilo na písničky na přání, kterých bylo tolik, že se snad na všechny ani nedostalo - a to jsme se rozcházeli až kolem půl třetí.
Příjemně nás překvapilo a velmi potěšilo, že naprostá většina účastníků silvestrovského večera se dostavila ozdobena kloboučkem či jinou pokrývkou hlavy, aneb jak se dnes říká hezky česky, dodržela "dress code". A bylo se opravdu na co dívat. Podle klobouku byste potkali čínského kuliho, Rumcajse, anglického lorda, mongolského pastevce, vodníka, elektrickou jezdkyni, žokeje, bratra Palečka nebo třeba středověkou hradní paní. Někteří přítomní dali přednost tradičnějšímu exempláři, jiní předvedli blýskavé flitrové kousky. Před půlnocí proběhla volba nejoriginálnějšího a nejvtipnějšího klobouku - jednoznačným vítězem se stal stříbrný klobouček sympatické blondýnky ozdobený blikajícími žárovičkami. Příprava dala asi trochu práce, ale efekt byl super. Potěšující je zjištění, že lidé jsou přístupni recesi a dokážou se jí bavit :-)
Sečteno, podtrženo, silvestr se vyvedl a my se těšíme na další akce s vámi a pro vás!novinky v rušení trvalého pobytu

5. ledna 2016 v 17:52 | Helena |  právo a my
Od 1. 1. 2016 došlo k několika zásadním změnám v řízení o zrušení trvalého pobytu. Protože jde o téma stále aktuální - domácnosti i jednotlivci se navzdory varováním víc a víc zadlužují - připomínám to nejpodstatnější.
Co byste tedy měli vědět?

1. Návrh na zrušení trvalého pobytu může dát pouze vlastník nebo nájemce objektu, kde je občan hlášen, tzv. oprávněná osoba, tedy nikdy občan sám. Do návrhu musíte uvést všechny, komu chcete TP zrušit, tedy i kojence, poplatek činí 100,-Kč za osobu. Návrh se podává na úřadu obce, kde se nemovitost nachází.
2. Novinkou je, že majitel už nemusí vlastnictví prokazovat, tento údaj si ověří úřad. Pokud návrh podává nájemce, musí samozřejmě platnou nájemní smlouvu předložit.
3. O zrušení trvalého pobytu se rozhoduje ve správním řízení, které trvá přibližně dva měsíce, musí být dodržen postup a lhůty stanovené správním řádem. Rychleji to prostě nejde.
4. Jednou z podmínek pro zrušení trvalého pobytu je, že rušený nesmí mít k objektu žádné vlastnické, nájemní ani obdobné právo. A tady pozor - má-li smlouvu uzavřenou jeden z manželů, nebo je jen jeden z nich majitelem, vztahují se práva i na toho druhého! Do rozvodu tak manžel nemůže manželce zrušit trvalý pobyt, i kdyby se odstěhovala.
5. Druhou podmínkou zrušení je, že se osoba na adrese skutečně nezdržuje. Dotyčný tam skutečně nesmí bydlet. Řízení urychlí, pokud znáte adresu, na které přebírá poštu - když se osobně dostaví a potvrdí, že uvedené podmínky splňuje, není třeba předvolávat svědky.
6. Navrhovatel totiž musí prokázat, že rušený v bytě či domě opravdu nebydlí, za tím účelem musí uvést alespoň dva svědky (raděj ne členy rodiny, ideální jsou sousedé). Těm je dobré předem říct, o co se jedná, aby předvoláním na úřad nebyli nepříjemně překvapeni. Samotná výpověď trvá několik minut a není třeba se jí nijak obávat. Jen opatrně s "přátelskými službami", nepravdivá výpověď je přestupkem a lze za ni uložit pokutu.
7. Když bude všechno v pořádku, správní orgán rozhodne a TP zruší.
8. Trvalý pobyt nelze zrušit osobě, která se zdržuje v zahraničí nebo je ve výkonu trestu.

Pokud si nejste jisti, kdo je vlastně ve Vaší nemovitosti hlášený, zeptejte se na příslušné evidenci obyvatel, potřebujete k tomu jen občanský průkaz nebo cestovní pas, zkrátka doklad totožnosti.
A ještě jedna drobnost na závěr - je-li spoluvlastníků víc, může návrh podat kterýkoliv z nich i bez souhlasu ostatních.