Březen 2016

povelikonoční recepty

24. března 2016 v 16:48 | Helena |  Hry, soutěže, návody
Vaječná polévka
Potřebujeme: 5 vařených vajec, 1,5 l zeleninového vývaru, 1 menší cibuli, olej, máslo, 2 střední mrkve, 4-5 středních brambor, sůl, pepř bílý mletý, 1 lžičku mleté sladké papriky, 1/4 lžičky kurkumy, bobkový list, 3 ks pepř celý, 2 kuličky nového koření, 3-4 lžíce hladké mouky, pažitku, libeček
Postup: V hrnci si rozehřejeme olej, přidáme najemno nakrájenou cibuli a restujeme do sklovata. Přidáme na kostičky nakrájené brambory a mrkev. Chvilku vše restujeme, pak přidáme mouku a pečlivě mícháme. Asi po minutě vsypeme papriku a kurkumu, promícháme a ihned zalijeme trochou studeného vývaru. Vše rozmícháme, dolijeme vývar, osolíme a opepříme. Přidáme zbylé koření a polévku za občasného míchání přivedeme k varu. Pak přidáme jemně nastrouhané žloutky a necháme asi 15 min mírně povařit. Nakonec vložíme na kostky nakrájené bílky, dle potřeby dosolíme a necháme ještě asi 5 min. zlehka vařit. Po vypnutí vmícháme do polévky najemno nakrájené bylinky a můžeme podávat. Kdo má rád, může si do polévky přidat trošku zakysané smetany.
Zdravý salát
Potřebujeme: 6 vařených vajec, 1 misku vařené brokolice, 1 větší mrkev, 1/2 misky řapíkatého celeru, 1 bílý jogurt, sůl, salátové bylinky
Postup: Mrkev, vařenou brokolici a stonek celeru nastrouháme na hrubším struhadle. Přidáme sůl, salátové bylinky a jogurt. Promícháme a nakonec přidáme nahrubo nastrouhaná vařená vejce. Necháme odležet asi hodinu a podáváme jako svačinku.
Salát méně zdravý
Potřebujeme: 4 vařená vejce, 120 g másla, 1 lžíci majonézy, 2 lžíce kaparů, hrst nasekané petrželky, sůl, pepř
Postup: Vajíčka pokrájíme a rozmačkáme vidličkou na hrubší směs s kousky. Máslo necháme změknout a ručním šlehačem z něj vyšleháme hladkou pěnu. Přidáme rozmačkaná vajíčka, majonézu, jemně nasekané kapary a petrželku, dochutíme solí a pepřem. Nejlepší je s tmavým pečivem!
Extra pikantní bramborový guláš s vařenými vejci
Potřebujeme: 8 vařených vajec, 2 velké cibule, 3 stroužky česneku, 4 brambory, velkou hrst sušených hub, 4 velká rajčata, 2 čerstvé červené chilli papričky, lžičku kari, lžičku grilovacího koření, půl lžičky cayennského pepře, 4 lžíce rajčatového protlaku, olej, sůl, 2 sáčky rýže.
Postup: Nejdřív litrem vroucí vody zalijeme sušené houby, aby změkly. Ve větším hrnci rozpálíme trochu oleje, přidáme nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek. Orestujeme. Přihodíme na kostičky nakrájené brambory a spařené houby, osolíme a zase chvíli restujte. Pak do hrnce vložíme na kostičky nakrájená rajčata, nasekané chilli papričky, kari, grilovací koření, cayennský pepř, vše promícháme a zalijeme vodou z hub. Podle chuti přidáme ještě trochu soli a rajčatový protlak, aby guláš dostal lepší barvu. Hrnec přiklopíme pokličkou a na mírném ohni vaříme 10-15 minut, dokud brambory a houby nebudou hotové. Uvaříme 2 sáčky rýže. Osm vajec podélně překrojíme na poloviny a z obou stran orestujeme na pánvi na troše oleje. Na talíř naservírujeme rýži a na každou porci dvě vajíčka (4 orestované půlky) zalitá gulášem.

je dobojováno (?)

23. března 2016 v 15:13 | Helena |  tak mě napadá
"Chudých přibylo" - článek v dnešních novinách, kraťoučký text zanikající ve stínu bruselských událostí, ale i z něj mrazí. Pod hranicí příjmové chudoby žije v dnešní době více než třetina domácností samotného rodiče s dítětem nebo dětmi, tedy převážně matek samoživitelek. Třetina žen, které samy vychovávají své potomky, žije v podmínkách, nazývaných už chudobou… I mnohé úplné rodiny s průměrnými příjmy pociťují nedostatek, protože jsou obvykle zatíženy hypotékami, úvěry a dalšími závazky, nemají žádné úspory a ztráta zaměstnání se tak rovná katastrofě.
Je 23. březen. V roce 1932 v tento den zahájili horníci v jednom z dolů protestní stávku proti propouštění, k níž se během jediného týdne přidali všichni horníci severočeské hnědouhelné pánve a mnozí z Ostravska a Kladenska. 25 tisíc stávkujících reagovalo na důsledky tzv. Velké hospodářské krize, která dolehla na naši zemi v roce 1930 a přinesla s sebou úpadek odbytu, zkracování pracovního týdne, snižování mezd a masové propouštění. Horníci žádali jediné - zachování stávajících pracovních podmínek a tedy základních životních jistot pro sebe a své rodiny. Po čtyřech týdnech byly jejich požadavky splněny - přinejmenším do konce roku 1932.
A kde je souvislost? Žijeme v době, kdy boje za sociální jistoty a klidnou budoucnost byly dávno vybojovány, Ústava nám zaručuje právo na práci, na bezplatné vzdělání i zdraví, a vládnoucí strany se předbíhají v samochvále a velebení dosažených úspěchů. Přitom téměř milion Čechů žije v chudobě nebo je jí přímo ohroženo - a svých práv se sami vzdávají, když nejen, že hlasitě neprotestují, ale nejdou ani k volbám, protože nevěří, že by se cokoliv mohlo změnit …


březnový OV

22. března 2016 v 16:21 | Helena |  KSČM
Zasedání OV KSČM Jihlava 17. března navazovalo na krajskou konferenci a její závěry.
Především je již známo složení kandidátky pro volby do Zastupitelstva Kraje Vysočina, takže mohou začít přípravy kampaně vč. prezentace kandidátů na květnových akcích. Ve volbách do Senátu, které na Jihlavsku letos rovněž proběhnou, by KSČM měla reprezentovat Mgr. Helena Vrzalová, souhlas musí ještě vyslovit ÚV na jednání dne 19. 3. Kandidátka je po operaci dlouhodobě v pracovní neschopnosti, plně k dispozici bude zřejmě v červnu. O přízeň voličů se v krajských volbách budou jako lídři jednotlivých okresů ucházet (v uvedeném pořadí):
1. Milan Plodík, Havlíčkův Brod
2. Josef Zahradníček, Třebíč
3. Kamil Vejvoda, Žďár nad Sázavou
4. Helena Vrzalová, Jihlava
5. Pavel Hodáč, Pelhřimov.
Kandidátům byly zadány texty pro volební noviny, zpracovat mají individuální volební plány. Krajský mítink se uskuteční v Jihlavě dne 5. října (volby by dle předběžného vyjádření předsedy vlády měly pravděpodobně proběhnout ve dnech 7. - 8. 10. 2016).
OV vyhodnotil průběh oslav Mezinárodního dne žen: Jihlava - asi 45 účastnic, Telč - 40, Třešť - 45, Brtnice - 40. Miroslav Kříž a Jaroslav Piša informovali o zájezdu, organizovaném ZO Brtnice do Poslanecké sněmovny, akce se zdařila, je připravován další výlet spolu s MěV Třešť, tentokrát do Moravského krasu. Zájemci budou včas vyrozuměni.
Další část zasedání patřila přípravám májových akcí. 1. května proběhnout tradiční setkání v Jihlavě (hosté Milan Plodík, Pavel Kováčik, Ladislav Vejmělek, Pavel Kalabus, Pavel František Daněk) a v Třešti (Pavel Kalabus, Ladislav Vejmělek). Pietní akty k připomenutí konce II. světové války: 5. 5. Třešť - hlavní řečník Milan Richter, předseda KČP, 7. 5. Mnich (okr. Pelhřimov), 8. 5. Jihlava, ústřední hřbitov, 8. 5. Sedlejov, pomník M. Karpova, 9. 5. Jihlava, nám. Svobody, 9. 5. Brtnice, památník padlým. Květinové dary zajistí OV dle požadavků jednotlivých organizací.

psí přání

17. března 2016 v 19:04 | Helena |  pomozte
Velikonoce se blíží, určitě už začínáte mít tu správnou slavnostní náladu - co takhle dobrý skutek? Nadační fond Pes v nouzi vyhlásil akci na pomoc pejskům z útulků, kdy na stránkách www.psiprani.cz můžete vybírat hned z několika možností. Na úvodní stránce najdete fotky psíků, jejich hlavní přání, které máte možnost splnit, nebo můžete pomoci s naplněním jeho mističky. Kolik už bylo kterému chlupáčci přispěno, poznáte podle vybarvení příslušné kostičky. Po rozkliknutí odkazu se dozvíte i další potřeby pejska, takže je opravdu jen na Vás, pro co se rozhodnete. Jako poděkování obdržíte po ukončení akce fotku obdarovaného huňáče i s dárky J Co vy na to?

MDŽ v Brtnici

16. března 2016 v 11:04 | Helena |  KSČM
Mezinárodní den žen bývá v poslední době tendenčně - a hloupě - označován za přežitek socialismu nebo komunistický svátek, přitom jde o hold ženám napříč celým světem, svátek stanovený OSN a slavený poprvé v roce 1911 v USA, Německu, Rakousko - Uhersku a dalších zemích. Oslavuje ženy, které se zasadily o získání volebního práva nebo ve světových válkách usilovaly o mír.
V Brtnici jsme si tento den připomněli v sobotu 12. března pohodovým odpoledním posezením v sále hasičské zbrojnice, kam místní organizace KSČM pozvala ženy a dívky z města a okolních obcí. Po loňském nesmělém prvním pokusu nás mile překvapil zájem a velká účast, kdy se na některé později příchozí ani nedostávaly židličky. Naštěstí tento drobný nedostatek dámy přijaly s úsměvem a šarmem něžnému pohlaví vlastním :-) Přítomné přivítal místopředseda ZO KSČM Brtnice Josef Jordán, na jehož přání navázal ještě předseda Krajského výboru KSČM Vysočina a host setkání, Pavel Kalabus. Oba pánové promluvili jen stručně, protože hlavní náplní dne byla přece zábava. Tu zahájil vtipným povídáním na téma "žena" Josef Motejl, který poté spolu s dalšími muži z řad organizátorů potěšil oslavenkyně květinou a malou pozorností. Protože dárečky byly různé, číslo ceny si dámy samy vylosovaly a hned viděly, jaké je právě jejich překvapení. Na výběr byl med, medovina, přátelské sady na kávu, drobnosti do domácnosti ze dřeva, parfém, bižuterie, drogerie, bonboniéry, uzeniny - nikdo nepřišel zkrátka. Tady je na místě poděkovat všem, kdo přispěli, ať už finančně nebo věcně, k radosti obdarovaných! Po "oficiální" části už dámy popíjely kávičku, čaj nebo vínko, mlsaly zákusky a koláčky napečené pořadatelkami a taky tančily, protože po celé odpoledne hrála hudba MUSTAFO z Třebíče (jejímž členem je mimochodem předseda tamního okresního výboru a člen Výkonného výboru ÚV KSČM Josef Číž). Ukázalo se, že ani nedostatek pánů není překážkou pro rozveselené tanečnice, které si hravě poradily. Nálada byla nakonec taková, že jsme akci o hodinu prodlužovali - děkujeme Sboru dobrovolných hasičů a paní Toufarové za ochotu a vstřícnost, s níž nám to umožnili. A už teď se těšíme na setkání zase za rok, jen ještě musíme zvážit, zda na stejném místě nebo ve větších prostorách.

s lidmi pro lidi

14. března 2016 v 18:02 | Helena |  ... a další
Dnes sem dávám zamyšlení mého kamaráda Josefa Jordána. Do strany vstoupil na podzim 2014 a je spoluzakladatelem ZO KSČM v Brtnici.

"S lidmi, pro lidi
Tento slogan, jenž je oficiálním heslem strany, přesně vystihuje podstatu, proč TO všechno dělám, respektive děláme. Ale abych začal od začátku.
Před časem jsem se setkal s poměrně zvláštní reakcí od osoby, se kterou se znám poměrně dlouho. Spolupracovali jsme spolu na přátelské úrovni bez sebemenších problémů a dařilo se nám myšlenky proměňovat v činy. Avšak nedávno mi bylo řečeno, že má se mnou morální problém spolupracovat, protože jsem aktivním členem strany. Nic jiného se nezměnilo a nestalo, než že jsem aktivním členem. A kdybych byl pasivní, bylo by vše v pořádku? Moje postoje, názory a myšlenky jsou pořád stejné, neměnné a konzistentní, stejné jako kdysi, tak i dnes. Ale lidé by se snad měli rozlišovat na dobré a zlé, poctivé a nepoctivé, a ne na to, jestli je bílý, žlutý nebo černý, jestli věří v to či ono, to přece není důležité. Za člověka by měly hovořit činy - všechno ostatní je svobodná vůle. Říkám si tedy, každý má právo na svůj názor a postoj, jen mi to celé přišlo divné a možná tak trochu i líto, ale…
... ale tohle všechno rozhodně nedělám sám pro sebe. Všechny aktivity, zviditelňování názorů, děláme my všichni společně s vámi, s lidmi, a děláme to pro vás, pro lidi. A pokud i nadále budeme cítit přízeň od vás, kteří budete chodit na naše akce, bavit se společně s námi a budete chtít něco změnit, tak s tím rozhodně nepřestaneme. Ale naopak, budeme v započatém úsilí i nadále intenzivně pokračovat. A navzdory všem pochybovačům a škarohlídům, navzdory všem nepřejícím lidem, jsme odhodláni pilně pracovat - pro vás, pro lidi. A nevzdáme se při prvním neúspěchu, nebo negativní reakci."


žena regionu

11. března 2016 v 10:21 | Helena |  ... a další
Žena regionu je prestižní anketa vyhledávající ty z nás, které se nepohybují na výsluní společenského života, přitom věnují svůj volný čas práci pro ostatní a zároveň nešidí ani vlastní rodinu.Nominace probíhají ve čtyřech kategoriích, ale vítězka je pro každý kraj jen jedna. V letošním sedmém ročníku jsem byla nominovaná i já pro oblast "politika a veřejná správa", konkurence je veliká a přece jen bych nechtěla dopadnout úplně nejhůř :-) Takže jestli vás na mém blogu zaujaly moje názory, našli jste tady pomoc nebo jsem vám i přímo radila, prosím, zahlasujte pro mě. Času už moc nezbývá, výsledky ankety budou vyhlášeny na konci března. Z každé IP adresy je možné hlasovat jen jednou. A ještě odkaz:
http://www.zenaregionu.cz/zena/303/helena-vrzalova
Děkuji :-)

oslava MDŽ

10. března 2016 v 16:23 | Helena |  Pozvánky
Tak jsem zpátky, dva měsíce mezi čtyřmi stěnami mi daly pořádně zabrat, a i když si na neschopence ještě pobudu, aspoň už se něco děje.
Proto Vás zvu tuto sobotu k nám do Brtnice, kde v hasičské zbrojnici připravujeme jako místní organizace KSČM oslavu svátku všech žen. Začínáme v 16.00, vstup zdarma, každá dáma obdrží květinu, přání a malou pozornost. Protože dárečky jsou různé, číslo ceny si samy vylosují a hned uvidí, jaké je právě jejich překvapení. Může to být med, medovina, přátelské sady na kávu, drobnosti do domácnosti ze dřeva, parfém, bižuterie, drogerie, bonboniéry, uzeniny - výběr je vážně bohatý. Samozřejmostí je občerstvení - káva, čaj, víno, limonády, domácí zákusky a koláče, taky něco slaného na prokřupnutí. Po celé odpoledne bude k poslechu i tanci hrát dvojice muzikantů z Třebíče, nudit se nikdo určitě nebude. Konec neplánujeme, záleží na přítomných ženách, jak se budou bavit. Já doufám, že dobře...