Duben 2016

vzdělávání zastupitelů

28. dubna 2016 v 17:57 | Helena |  tak mě napadá
Blíží se volby do krajských zastupitelstev, po nichž do mnohých křesel usednou nováčci, zastupitelé veřejnou správou nedotčení, v občanském životě působící v nejrůznějších oborech. Vhozeni do vody se budou - stejně jako jejich kolegové v obcích a městech před dvěma lety - učit proplouvat úředními postupy od zkušenějších, snažit se co nejrychleji zorientovat v pravidlech hry, aby svěřený mandát mohli vykonávat co nejzodpovědněji. Některé kraje pro své zastupitele pořádají odborné semináře, kde je zasvětí do tajů státní správy a samosprávy, seznámí je s jejich právy a povinnostmi, s procedurálními postupy, jinde obdobnou službu plní rozdávané publikace, mnohde se omezí na informace obsažené v jednacích řádech. Stejná situace, snad jen ještě horší panuje po komunálních volbách. Svých možností znalý zastupitel je přitom přínosem samosprávného celku i strany, kterou reprezentuje. KSČM proto svým zvoleným zástupcům poskytuje soubor informací na DVD, výborná a nenahraditelná je práce odborného zázemí, které vydává jasná, přehledná a dostupná stanoviska ke konkrétním tématům a odpovídá i na dotazy. Co ale přesto chybí, je srozumitelná celková orientace zastupitelů, ať už komunálních či krajských, seznámení s příslušnou legislativou (prosté přečtení zákona laikovi obvykle moc neřekne) a možnost okamžitě se poradit o aktuálním problému. Řešení přitom nemusí být složité ani finančně nákladné. Ve svých řadách máme právníky i zkušené praktiky zabývající se veřejnou správou, kteří by jistě s chutí předávali své znalosti dál. Proč tedy neuspořádat v Praze, Brně, Ostravě a dle potřeby v dalších městech školení pro naše zastupitele z přilehlých krajů? Proč v krajských městech neuskutečnit totéž pro zastupitele obecní? Vybavili bychom tak zástupce KSČM pro jejich práci a dali jim i náskok před kolegy z jiných stran. Semináře by zprostředkovaly i přímý kontakt mezi zastupiteli a lektory, na které by se později mohli telefonicky nebo mailem obracet se svými problémy a otázkami. Fundované vystupování našich představitelů v rámci komunální politiky by přitom nepochybně posílilo celkovou prestiž KSČM a její pozitivní vnímání občany.

hold českému textaři

27. dubna 2016 v 10:33 | Helena |  ... a další
Jarda Hájek z Kaliští, vísky na úpatí Javořice se 150 obyvateli, určitě není běžný autor dechovkových textů, v jeho písničkách se to nehemží háječky, studánkami, frajárkami, ani vranými koníčky, ve své tvorbě se věnuje tématům současným a aktuálním. Nápady hledá v každodenním životě, tu je to chytlavá polka o předvolebních slibech, jindy zase valčíček na počest komplikovaných dopravních předpisů. Korupce, byrokracie, mediální manipulace, ale taky náročná práce policistů nebo třeba půvaby buclatějších dam stále bojujících s dietami - o tom všem vyhrávají k tanci kapely po celé naší zemi. Mistr Hájek je navíc i rekordmanem zapsaným v České knize rekordů jako autor nejvíce polek s názvy měst a obcí, kterých už má na svém kontě dobré tři desítky - a stále přibývají další. A proč o této osobnosti píšu zrovna teď? Jarda Hájek rád píše písničky pro lidi, s nimiž se náhodně setkává, takže i mně věnoval waltz "Helena" (vážně půvabný, díky :-)), ale to není ten důvod. Nedávno se mu dostalo neuvěřitelné mezinárodní pocty. Existuje web dechovky.eu, kde je možné si stáhnout texty a noty z celé Evropy a kde je každý měsíc vyhlašováno nejúspěšnější CD. V březnu letošního roku zvítězila nahrávka hudby Vysočinka právě s písničkami Jardy Hájka "Svět je kniha nádherná"! A to - uznejte - je úspěch, který stojí za zmínku. Mimochodem, pokud dechovku posloucháte, neměli byste si Hájkovy písničky nechat ujít - protože on to vážně dělá jinak … Tak ať se vám líbí! A Jaroslavu Hájkovi velké blahopřání :-)

pár vtipů "on a ona"

26. dubna 2016 v 19:45 | Helena |  Hry, soutěže, návody
Když vidím na stromě vyřezaná jména milenců, rozhodně se nerozplývám. Je zarážející, kolik lidí si bere na rande nůž …
Včera jsem potkal půvabnou dívku. Přeskočila jiskra a hned mi ležela u nohou. Miluju svůj nový paralyzér.
Nejsi tlustá, miláčku, jsi jen tak krásná, až to přetéká …
Nikdy se nesmějte rozhodnutím své dívky. Jste jedním z nich.
Sociologické průzkumy potvrdily, že nejoblíbenější fantazií ženy jsou dva muži najednou. Jeden vaří a druhý uklízí.
Proč se žena a muž nikdy nedomluví?
Žena říká: "Tady to vypadá jako v chlívě. Nedá se nic dělat, jdem na to, tohle musíme spolu dát do pořádku. Špína se válí všude, kam se podívám, zítra bys byl bez spodního prádla, jestli to nedáme hned teď vyprat."
On slyší: "Bla bla bla, JDEM NA TO, bla bla bla, MUSÍME SPOLU, bla bla bla, BEZ SPODNÍHO PRÁDLA, bla bla bla, HNED TEĎ!"
Matematik své dívce: "Přál bych si mít tvé foto."
"9 na 13?"
"2541865828329. Proč?"

v Brtnici křepčily čarodějnice

25. dubna 2016 v 11:40 | Helena |  KSČM
Základní organizace KSČM totiž pořádala další z oblíbených tanečních večerů, tentokrát věnovaný právě všem ježibabám, ježidědkům a jiným příšerkám. V sobotu 23. dubna sál restaurace Na Hřišti přímo přetékal špičatými klobouky, pavouky, tajemnými škraboškami, plášti, košťaty, lebkami a spoustou dalších nepostradatelných čarodějných rekvizit, především přítomné ženy a dívky si na svém vzhledu daly záležet, ale i mnozí pánové se dostavili v kostýmech vskutku nepřehlédnutelných. Na uvítanou obdržel každý patřičně ohořelý glejt, opravňující ke vstupu na slavnost, rovněž obsluha byla jako vždy stylová. Hrály se převážně české a slovenské písničky, na zahraniční hity přišla řada až po půlnoci - ze židlí všechny vytáhne nejspolehlivěji Michal David, duo Hložek - Kotvald nebo Petra Janů, to je prostě fakt. A že se tančilo mnohdy téměř ďábelsky! Oddechový čas potom zpestřily soutěže. Cílem "čarodějného trojhodu" bylo pomocí lopaty vhodit na stanovenou vzdálenost do proutěného koše pavouka, netopýra a nakonec ještě černou kočku - pro ochránce všeho živého upřesňuji, že se jednalo pouze o gumové a plyšové napodobeniny. Vítěz J. Vltavský prokázal zručnost vskutku mimořádnou a získal tak zdobný pohár na muří nožce a lahvinku kvalitního červeného vína. Netrpělivě očekávaným vrcholem večera byla ovšem půlnoční volba královny krásy "Miss sabat". Do hlasování se zapojili všichni přítomní, jejichž úkol - vybrat mezi všemi kráskami tu nejdokonalejší - byl nesmírně zodpovědný a náročný. V těžké konkurenci svými půvaby a bradavicemi nakonec nejvíc přesvědčila Monika Kotábová, hlavní organizátorkou Pajdavkou Vychrtlou byla slavnostně dekorována korunkou a šerpou, a coby ceny od sponzorů obdržela sadu šperků a luxusní dopravní prostředek Jaga 350, bez něhož se žádná správná ježibaba neobejde, vč. oblíbeného domácího mazlíčka - černé krysy v košíčku. Ano, pečovat o svůj vzhled, se opravdu vyplácí, milé dámy…
Nejen nová královna, ale i všichni ostatní pokračovali v tanci a zábavě do druhé hodiny s půlnoci a domů se rozcházeli s pocitem pohodově prožitého večera. Těšíme se za rok zase na shledanou, kouzlům a čárům zdar!

OV KSČM Jihlava v dubnu

22. dubna 2016 v 14:17 | Helena |  KSČM
Ve čtvrtek 21. dubna zasedal Okresní výbor KSČM v Jihlavě, poslední před květnovým sjezdem, což se samozřejmě promítlo i do jeho jednání. Jako obvykle předseda Pavel Kalabus nejprve informoval o novinkách ze schůze krajského výboru a ÚV, přičemž obojí se vztahovalo zejména ke sjezdovým dokumentům a personálním návrhům. Za okres Jihlava byli na sjezd delegováni Pavel Kalabus, Helena Vrzalová, Miroslav Kříž a Karel Hlaváček, náhradníkem je Ladislav Vejmělek, setkání delegátů celého kraje k organizačním otázkám se uskuteční 10. 5. Zároveň proběhne fotografování pro podzimní volební kampaň.
Dalším podstatným bodem programu bylo shrnutí májových oslav v okrese a stanovení řečníků a hostů pro jednotlivé akce. Kde se sejdeme?
· 1. května od 900 na Masarykově náměstí v Jihlavě, zahraje dechovka Vysočanka, promluví Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM, a Milan Plodík, lídr krajské kandidátky, představí se i další kandidáti
· 1. května od 1400 proběhne tradiční setkání v Třešti v salonku restaurace U Kapra, hosté Pavel Kalabus a Ladislav Vejmělek, hraje hudba Seniorka, vystoupení Batelovských žen, bohatá tombola
· 5. května od 1430 pietní vzpomínka na vězeňském dvoře v Třešti, komponované pásmo Anny Fencíkové, hosté Květa Šlahúnková, předsedkyně RR LKŽ, a Pavel Kováčik, následuje beseda v Klubu seniorů
· 7. května v 1830 průvod k pomníku ve Velkém Beranově, položení věnce
· 8. května v 1000 pietní akt v Jihlavě na Ústředním hřbitově, slovo Ladislav Vejmělek
· 9. května v 1500 položení květin u památníku v Jihlavě na nám. Svobody
· 9. května v 1700 uctění památky padlých u pomníku na hřbitově v Brtnici
Předseda Kalabus tlumočil pozvání krajského výboru na pietní akt do Mnichu k partyzánskému pomníku v sobotu 7. května od 930, následovat bude beseda s poslanci PČR a kandidáty do Zastupitelstva Kraje Vysočina.
Závěrem pozvala Helena Vrzalová na taneční večer v Brtnici, který se uskuteční v sobotu 23. dubna od 2000 v restauraci Na Hřišti, tentokrát na téma "čarodějnice". Kostýmy vítány.

inkluze? hračka ...

21. dubna 2016 v 12:05 | Helena |  tak mě napadá
Tak jsem se stala ministryní školství. Pravda, jen ve snu - i když to zrovna křeslo mých snů není - ale i tak se o to s vámi musím podělit. Podmínkou mého ministrování totiž bylo dokončení inkluze, tedy začleňování handicapovaných dětí do běžných tříd. Základem přitom byla myšlenka, že už je jednou rozhodnuto, tak se to povést prostě musí. Za jakoukoliv cenu. A je fakt, že můj přístup byl hodně neotřelý, vzorem se mi stala armáda, nebo spíš všeobecná branná povinnost. Tam se přece taky rozdíly stírají a zvládat musí všichni stejně, ne? Takže jsem všechny školy převedla na vojenský režim, povinné byly uniformy, učitelé místo přesvědčování veleli - a běda, když žák neuposlechl. Zachovány zůstaly i odvody, vč. modrých knížek, které obdrželi ti, kdo skutečně nemohli být zařazeni do zmíněného školního režimu, ti pokračovali formou individuální výuky nebo specializovaných tříd. A to byste koukali, co problémů se najednou vyřešilo! Nový systém stíral sociální rozdíly mezi studenty, zcela vymýtil šikanu pedagogů i spolužáků, zmizely rozdíly ve výuce. Výsledky jednotlivých škol byly porovnatelné, prudce se zlepšil zdravotní stav a fyzická zdatnost žactva, disciplinovaní a na rozkazy zvyklí absolventi se snadno začleňovali do pracovního procesu. Nezanedbatelnou výhodou bylo, že učitelé získali definitivu, nemuseli se obávat o svoji budoucnost a profese nabyla na atraktivitě i pro muže. A já jsem se - jako kdysi Miroslav Kalousek coby nejlepší postsocialistický ministr financí - stala zářným vzorem pro školství v celé Evropské unii…
Od rána přemýšlím, jestli jsem se přece jen neminula povolání, nenadešel čas zanechat snění a vrhnout svoji invenci do praktického života.Nebo raděj ne?

čarodějnice

19. dubna 2016 v 19:21 | Helena |  Pozvánky
U nás bude patřit čarodějnicím už tato sobota! Základní organizace KSČM Brtnice zve všechny ježibaby, ježidědky a jiné příšerky na taneční večer 23. dubna věnovaný plně a zcela čarodějnému křepčení. Začínáme ve 2000, těšit se můžete na náležitě vyzdobený sál restaurace Na Hřišti, stylovou obsluhu, české a slovenské hity převážně 70. a 80. let a další radovánky. Dle libosti můžete tančit, zasoutěžit si v čarodějnickém trojhodu (Už jste někdy házeli pavoukem?), vrcholem večera bude volba "Miss sabat", z níž si vítězka odnese nejen sadu šperků, ale i luxusní dopravní prostředek. Kostýmy nejsou podmínkou, ale jsou rozhodně vítány, a to u dam i pánů!
Mimochodem, krom běžného občerstvení je možné si zamluvit předem i pečené koleno, opravdu úžasnou dobrotu …

sobotní úklid

18. dubna 2016 v 18:03 | Helena |  KSČM
Jak už jsem psala, v Brtnici se v sobotu brigádničilo v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko! Na akci ZO KSČM dorazilo sedmnáct dobrovolníků, vesměs z řad členů a sympatizantů, vyzbrojených kolečky, hráběmi, lopatami a košťaty, městský úřad přistavil kontejnery na shrabané listí, trávu a větve, centrální organizátor tým vybavil rukavicemi a pytli na komunální odpad. A pak už se jen hrabalo, uklízelo, zametalo, prořezávalo a vozilo … Díky slunečnému počasí a svačinkám od sponzora šla práce od ruky jedna radost, bylo vidět, že i sami brigádníci se dobře baví, a kolem poledního bylo hotovo. Protože se začínal zvedat vítr, na plánovaný táborák a buřtíky už sice nedošlo, za odměnu si na nich ale pochutnal každý až doma.
Nejen čisté prostředí, ale i nově vysázené květiny a keře jistě přinesou potěšení všem kolemjdoucím - a dobrovolníkům, kteří věnovali svůj čas práci pro druhé, za to patří velký dík.

velký úklid

15. dubna 2016 v 11:33 | Helena |  Pozvánky
V sobotu si uděláme pořádek nejen v Brtnici, ale rovnou v celé republice! Spolek Ekosmák totiž vyhlásil velkou úklidovou akci "Ukliďme svět, ukliďme Česko!", do níž se zapojilo přes 1.800 subjektů ze všech koutů naší země. V Brtnici proběhnou brigády hned dvě. Základní organizace KSČM upraví stejně jako loni okolí cesty od hřbitovů k bývalému fotbalovému hřišti, Komunitní centrum Krok za krokem hodlá hrabat listí v zámeckém parku. V obou případech jde o veřejná prostranství, rozdíl je v tom, že my jsme se rozhodli uklízet pozemek v majetku města, zatímco park je v soukromém vlastnictví Nadace Svébyt. Ale to jen na okraj, v obou případech jde o oblíbená místa vycházek, především maminek s kočárky, seniorů nebo pejskařů.
Pokud máte zájem přidat se k nám, rádi vás uvidíme. Sejdeme se v 9.00 za hřbitovy, nářadí si přineste vlastní - hodí se hrábě, lopaty, kolečko, ale i smeták nebo sekerka. Rukavice a pytle na odpad jsme dostali od centrálního pořadatele akce, rozdáme vám je na místě. Svačinku a pitný režim zajistíme, hotoví bychom měli být kolem poledního, kdy se můžete těšit na vynikající buřtíky od Čechů, ohýnek a příjemné posezení. Počasí hlásí ideální, pokud by snad náhodou padaly trakaře, brigáda se pochopitelně neuskuteční.
Odvoz a likvidaci shrabaného bioodpadu i nasbíraných odpadků zajistí Město Brtnice, které nám rovněž poskytlo odborné vyjádření k možným zásahům v předmětné lokalitě, za což mu patří dík.

volby nového vedení KSČM

14. dubna 2016 v 11:25 | Helena |  KSČM
V polovině května, ve dnech 14. a 15. proběhne IX. sjezd KSČM, který zvolí nové vedení strany a rozhodne o jejím dalším směřování. Na zasedání Ústředního výboru KSČM v sobotu 9. dubna byla oznámena jména dosud nominovaných kandidátů na jednotlivé vedoucí funkce - nejde ovšem o konečný počet, další jména se mohou ještě objevit, a to i přímo na sjezdu, stejně jako mohou někteří nominovaní odstoupit.
Na předsedu budou kandidovat vedle Vojtěcha Filipa pražský zastupitel Ivan Hrůza a bývalý místopředseda ÚV KSČM Josef Skála. O funkci 1. místopředsedy se budou ucházet bývalý poslanec a zastupitel Jihočeského kraje Petr Braný, europoslanec Jaromír Kohlíček a stávající 1. místopředseda Petr Šimůnek.
Na funkce dalších dvou místopředsedů, kteří budou netradičně voleni bez určení kompetencí, ty budou stanovovány teprve následně dle zvolených konkrétních osob, je podáno celkem třináct návrhů. Kandidovat budou poslankyně Hana Aulická Jírovcová, poslanec a dosavadní místopředseda ÚV KSČM Jiří Dolejš, bývalý poslanec a bývalý místopředseda ÚV KSČM Václav Exner, předseda okresního výboru Praha 6 Josef Gottwald, stínový ministr spravedlnosti KSČM, poslanec a bývalý místopředseda Stanislav Grospič, pražský zastupitel Ivan Hrůza, spisovatelka, pedagožka Věra Klontza, europoslanec Jaromír Kohlíček, bývalý místopředseda, politolog Josef Skála, místopředseda OV Praha-východ Zdeněk Štefek, zastupitel Plzeňského kraje Jiří Valenta, současná místopředsedkyně Miloslava Vostrá a Helena Vrzalová.
O funkci předsedy Ústřední revizní komise budou usilovat pracovník odborného zázemí ÚV KSČM Jiří Horák, současná předsedkyně Zdeňka Lišková, poslankyně Marie Pěnčíková a bývalý předseda komise Otakar Zmítko. O funkci předsedy Ústřední rozhodčí komise pak Vladimír Chaloupka z Prahy, současný předseda Zdeněk Levý, Esma Opravilová z Kroměříže, vedoucí oddělení ÚV KSČM pro odborné zázemí, občanský sektor a mládež, předseda OV Prostějov Ludvík Šulda a Helena Vrzalová.
KSČM má v současné době kolem 48 000 členů, proto považuji za velkou čest, že v nominacích do vedení strany se mé jméno objevilo hned dvakrát. Nejsem žádnou funkcionářkou, mým zatím nejvyšším zařazením je členství v ÚV. Jsem členkou okresního výboru a předsedkyní základní organizace v Brtnici. Vedu okresní kroniku, stranu reprezentuji v krajském Legislativním výboru a Zastupitelstvu města Brtnice, zapojila jsem se do práce Komise ÚV KSČM pro legislativu a lidská práva. Neúspěšně jsem před třemi roky kandidovala do Poslanecké sněmovny PČR. A to je asi tak všechno … Abych nezapomněla, letos mě čekají volby do krajského zastupitelstva a do Senátu, ale o tom jindy.
Na pozici předsedkyně Ústřední rozhodčí komise mě navrhuje Vysočina a přidaly se i některé okresy např. z Jihočeského kraje, pro tuto práci bych měla i odpovídající kvalifikaci, díky deseti letům v přestupkové komisi jsem zvyklá problémy řešit rychle, v souladu s "pravidly hry" a nenechat se přitom nijak ovlivnit. Což by se všechno mohlo hodit. Nominace na místopředsedkyni mě, přiznám se, hodně překvapila, nevzešla totiž z mé domovské organizace, ale ze zcela jiného kouta republiky. Je úžasné vědět, že mě spolustraníci vnímají natolik pozitivně, že jsou ochotni se mnou spojit svoji budoucnost, to je obrovské ocenění mojí, jak jsem se dosud domnívala, poměrně nenápadné existence - bez ohledu na výsledek. Vždyť se stačí podívat na známá a výrazná jména ostatních kandidátů …
Mimochodem, malá odbočka. Fakt mě štve, když se v této souvislosti mluví o protikandidátech, to je přece nesmysl. Jsme všichni představitelé jedné strany a máme stejný cíl - co nejvíc KSČM prospět, tak jakápak protivenství? Jsme spolukandidáti, čím víc nás je, tím větší je možnost výběru, o to snáz mohou delegáti na sjezdu zvolit toho, kdo se pro tu kterou práci nejlépe hodí. A o to jde, ne? Ti z nás, kteří neuspějí, prostě budou dál pokračovat v tom, co dělali dosud, a díky tomu, že byli svými kolegy nominováni, aspoň vědí, že to co dělají, dělají dobře. Vždyť naše největší síla je v jednotném vystupování na veřejnosti bez interních skandálů a vzájemných půtek. Tak to aspoň vidím já.
Takže v květnu držte palce - ne mně (i když to můžete taky), ale co nejlepší volbě pro KSČM!