Květen 2016

poprvé

30. května 2016 v 18:14 | Helena |  ... a další
Zítra se chystám na první zasedání vedení KSČM, tzv. kolegium Připravuji se s důkladností sobě vlastní, studuji podklady, které mi chodí mailem, domlouvám si navazující schůzky, a jako každá normální žena samozřejmě i dumám nad šatníkem. Přece si napoprvé netrhnu ostudu, že. Jedu busem v pět ráno, sice by se pro mě mohl vypravit z Prahy řidič s autem, ale když si představím, v kolik by musel ten nebožák vstávat, zdá se mi autobus jako podstatně humánnější varianta. Konec konců, i já se aspoň dospím, řidič by si třeba chtěl povídat :-) A vozit se nechám při komplikovanějších příležitostech. Kromě jednání s novými kolegy a (jak doufám) dohody o podmínkách další spolupráce, hlavně těch pracovněprávních, mě čeká i hledání vlastní kanceláře, která se nachází na blíže neurčeném místě ve čtyřpatrové rozlehlé budově, kde mě bude čekat i sekretářka Laďka, již prozatím znám pouze z mailové korespondence. Na tu jsem zvědavá snad nejvíc, píše hrozně milé a vtipné maily. Taky musím zjistit některé zásadní, ba životně důležité záležitosti, jako stav zásob kávy, způsob jejího vaření, potřebu vlastního hrnečku a podobně! Bože, tolik úkolů na jediný den …
Každý krok do neznáma s sebou nese vzrušení, očekávání, kousek nervozity a trémy - tak mi držte palce! Abych nezapomněla, ozvu se zase ve středu :-)

hermelínové dobroty na víkend

27. května 2016 v 17:36 | Helena |  Hry, soutěže, návody
HERMELÍNOVÉ KARBANÁTKY:
Umeleme 150 g měkkého salámu a 3 Hermelíny. Osolíme, opepříme, dochutíme Vegetou a přimícháme 3-5 vajec. Tvarujeme karbanátky, které obalujeme ve strouhance a smažíme v rozpáleném tuku.

OHNIVÝ HERMELÍN:
Hermelín plošně rozkrojíme a obalíme v ostrém kečupu s utřeným česnekem. Potom obalíme v trojobalu a usmažíme.


PLNĚNÝ HERMELÍN:
Hermelín, 1 lžíce másla, 2 stroužky česneku, 2 lžíce nastrouhaných ořechů, drcený kmín, sůl. Hermelín rozpůlíme, opatrně vydlabeme. Měkkou část sýra smícháme s máslem, utřeným česnekem, ořechy, ochutíme kmínem a osolíme. Naplníme, spojíme a zabalíme do alobalu. Necháme v chladu 2 dny uležet. Krájíme na dílky, párátkem spíchneme s hroznovým vínem.

HERMELÍN S TAJEMSTVÍM:
Hermelín rozkrojíme, mezi půlky vložíme 2 plátky šunkového salámu a mezi salám kompotovaný ananas nakrájený na malé kousky. Obalíme 2x v trojobalu (hladká mouka, vejce, strouhanka) a usmažíme na rozpáleném tuku. Podáváme s brambory nebo hranolky

ZAPEČENÁ HERMELÍNOVÁ SLUNÍČKA:
Zapékací misku silně vymažeme máslem, rozložíme rozkrájené Hermelíny (řeznou plochou nahoru). Posypeme mletou paprikou, mletým pepřem, na každé kolečko dáme trochu strouhaného sýra Eidam. V sýru vyhloubíme důlek, vyklepneme do něj vejce, osolíme, pokropíme mlékem. Zapékáme při 100-120 °C, až vejce ztuhnou. Ozdobíme petrželkou a rajčaty.

MŇAMKA:
4 krabičky Hermelínu, 15 kuliček jalovce, sladká paprika, mletý pepř, lžička tymiánu, lžička drceného rozmarýnu, 2 bobkové listy, 8 stroužků česneku, 2 chilli papričky, 2 dl oleje. Všechno koření smícháme, česnek nakrájíme na podélné tenké plátky, Hermelíny rozřežeme na 3 kolečka a střídavě do sklenice dáváme plátek Hermelínu, posypeme kořením, poklademe česnekovými plátky, zakapeme olejem. Na poslední kolečko položíme bobkový list, dolijeme zbylý olej a necháme uležet 48 hodin.

doklady pro děti do 15 let

24. května 2016 v 19:02 | Helena |  právo a my
Občanský průkaz
- poplatek 50,-Kč
- platnost 5 let
- doba vydání 30 dnů
- lze vyřídit na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností
- je možné cestovat do států EU, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Norska, Srbska, Švýcarska

Cestovní pas
- poplatek 100,-Kč
- platnost 5 let
- doba vydání 30 dnů nebo zkrácená 6 pracovních dnů za poplatek 2.000,-Kč
- lze vyřídit pouze na úřadě obce s rozšířenou působností, do jejíhož správního obvodu dítě spadá dle místa trvalého pobytu

Klauniáda

23. května 2016 v 19:01 | Helena |  KSČM
Sobotní odpoledne 21. května bylo v Brtnici na sokolském hřišti opravdu barevné a rozjásané. Přibližně padesát dětí se v průběhu dvou hodin vystřídalo na dvanácti soutěžních stanovištích, kde si mohly vyzkoušet mnohé tradiční disciplíny, jako skákání v pytli, házení míčky na cíl, srážení plechovek nebo poznávání předmětů či navlékání korálek poslepu, ale i hry zbrusu nové a originální, třeba hod polštářem, stříkání vodou nebo jízdu na čarodějném kole Jaga 350. To vše pod bedlivým dohledem klaunů i civilistů :-) Každé dítko při příchodu obdrželo místo vstupenky barevného motýlka na krk a klaunský nos, které si mohlo nechat na památku - a potom už se všichni jen bavili. Odměny za jednotlivé soutěže byly vesměs sladké, ale vyhrát účastníci mohli i svítící náramky nebo reflexní nálepky. Občerstvení zajišťoval personál restaurace Na Hřišti, díky krásnému slunečnému počasí šly na odbyt hlavně nanuky a limonády. Vyhrávaly ty nejveselejší dětské písničky z repertoáru Šmoulů nebo Maxim Turbulenc, které roztančily nejen klauny, ale i většinu dětí (a maminek). Jen škoda, že se akce pořádaná Základní organizací KSČM konala ve stejném termínu jako divadelní festival, který měl odpoledne na programu také dětská představení , tahle shoda určitě ubrala na účasti oběma organizátorům.

OV KSČM Jihlava - květen

20. května 2016 v 14:18 | Helena |  KSČM
Bezprostředně po IX. sjezdu strany zasedal dne 19. května Okresní výbor Jihlava. Tím byl dán i program jednání - předseda OV Pavel Kalabus seznamoval přítomné především s průběhem a závěry sjezdu, podrobnosti doplnili i další delegáti Helena Vrzalová, Miroslav Kříž a Karel Hlaváček. Sjezdové materiály budou ve schváleném znění zaslány všem v elektronické podobě.
Vzhledem k tomu, že zástupkyně okresu v ÚV, Helena Vrzalová, byla zvolena předsedkyní Ústřední rozhodčí komise a tato funkce je s členstvím v ÚV neslučitelná, bylo třeba provést novou volbu. Na návrh z pléna byl do Ústředního výboru KSČM kooptován Lubomír Drápela z Jihlavy, který na místě vyjádřil souhlas. Krom zasedání ÚV bude přizváván i na jednání krajského výboru, nejbližší proběhne dne 20. června, ÚV se poté sejde 25. 6. Novému členovi nejvyššího orgánu strany přejeme hodně úspěchů!
Dalším bodem jednání bylo zhodnocení květnových akcí, nejprve oslav Svátku práce. Silně kritické připomínky zazněly na adresu Městského výboru Jihlava za nevydařené setkání na Masarykově náměstí, negativně byl hodnocen program, průběh a především moderátorka akce. Protože úroveň jihlavských 1. májů, ale i oslav osvobození dlouhodobě klesá, rozhodl OV, že tyto akce bude nadále pořádat sám okresní výbor. Současně bude MěV Jihlava upozorněn na nekvalitní práci. Naopak kladně se účastníci vyjadřovali ke Svátku práce v Třešti, kde navzdory souběžně probíhající pouti, kvůli níž nebylo možné uspořádat obvyklé soutěže pro děti na náměstí, přišlo 65 hostů. V salonku restaurace U Kapra hrála hudba Seniorka, zábavný program předvedly Batelovské ženy, recitačním pásmem potěšili Anna Fencíková a Miroslav Kříž a na závěr si každý odnesl malý dárek.
Konec II. světové války si připomněli nejprve rovněž v Třešti, za účasti předsedkyně RR LKŽ Květy Šlahúnkové, lídra kandidátky do krajského zastupitelstva Milana Plodíka, předsedy KV KSČM Vysočina Pavla Kalabuse, předsedy OV Třebíč Josefa Číže, předsedy KRK Karla Hlaváčka a dalších více než 6O účastníků. Pietní akt na vězeňském dvoře byl kvalitně připraven jako vždy, zajímavá byla následná beseda v Klubu seniorů. Ve Velkém Beranově se Pavel Kalabus a Karel Hlaváček zúčastnili průvodu k pomníku a položili zde jménem OV věnec. V Jihlavě proběhly pietní akty dva, na ústředním hřbitově promluvila Helena Vrzalová a o den později malá skupinka účastníků položila kytičku k památníku na nám. Svobody. Vzpomínková setkání se uskutečnila i v Brtnici, Polné a Dobroníně.
Závěrem zasedání pozval předseda na několik akcí. V sobotu 11. 6. na setkání k 74. výročí vyhlazení obce Lidice, kde zazní mj. projev prezidenta republiky Miloše Zemana. Do konce května se mohou hlásit zájemci, pokud bude více než 30 účastníků, zajistí OV autobus, v případě nižšího počtu se pojede vlastními auty s tím, že okresní výbor uhradí spotřebu PHM. Následující sobotu 18. června pořádá MěV KSČM Telč v restauraci Egypt besedu s krajskými zastupiteli a kandidáty pro podzimní volby, z okresu Jihlava se zúčastní Helena Vrzalová, Ladislav Vejmělek a Pavel František Daněk.
Lubomír Drápela jménem krajské Komise kultury tlumočil pozvání na vernisáž výstavy "Památky kraje Vysočina" dne 24. 5. ve 1400. Miroslav Kříž v zastoupení Klubu českého pohraničí vyzval k účasti na manifestaci proti sudetoněmeckému průvodu Brnem dne 28. května. Sraz v 1000 hodin na Komenského náměstí, s sebou hesla a vlajky, následuje pochod ulicí Husovou na Dominikánské náměstí a předání protestní výzvy primátorovi města.
Příští zasedání OV proběhne 23. Června.

klauniáda v Brtnici

18. května 2016 v 15:02 | Helena |  Pozvánky
Základní organizace KSČM Brtnice zve tuto sobotu 21. května všechny, kdo mají rádi legraci, na zábavné odpoledne pro děti "Velká klauniáda" na zimní sokolské hřiště v Brtnici. Děti se můžou těšit na hry a soutěže, mnohé i hodně netradiční - projedou se např. na čarodějnickém kole, na spoustu sladkostí a dalších cen, malování na chodník, roztančenou diskotéku, a hlavně na klauny, kteří je celým odpolednem budou provázet. Maminky mohou posedět u kávičky nebo poháru se šlehačkou a potomkům za jejich úsilí koupit třeba zmrzlinu. Začínáme ve dvě hodiny, vstup zdarma - a moc se na vás těšíme!

lékař nebo senátor

17. května 2016 v 19:14 | Helena |  tak mě napadá
Do Senátu chtějí dvě desítky lékařů, dle deníku Právo je v této chvíli známo přibližně dvacet konkrétních jmen. Kandidáti se přitom shodují v tom, že zároveň chtějí pokračovat ve výkonu lékařské praxe …
V současné době v Senátu Parlamentu České republiky zasedá 11 lékařů, kteří spolu se čtrnácti pedagogy a dalšími kolegy, z nichž jen 5 má právnické vzdělání, za poslední dva roky své činnosti, která ročně stojí daňové poplatníky více než půl miliardy korun, vyprodukovali pouhé tři vlastní návrhy zákonů. Přitom Senát je zákonodárným orgánem stejně jako Poslanecká sněmovna a senátoři svůj mandát vykonávají dokonce o dva roky déle než poslanci. Není potom divu, že důvěra občanů v tuto instituci byla v posledním průzkumu na 33 %. Jistě, je pochopitelné, že páni doktoři nic nenamítají vůči bezpracnému přivýdělku, ze zdravotnictví zní stále stížnosti na nedostatek finančních prostředků. Stejně tak se nelze divit politickým stranám, že se snaží na kandidátky lákat právě lékaře, protože medicína je nejprestižnějším a nejrespektovanějším povoláním a doktorská jména jsou vesměs zárukou úspěchu. No a každý mandát přináší penízky i straně, kterou senátor reprezentuje. Lze jen doufat, že si tenhle systém jednou uvědomí samotní voliči, že začnou přemýšlet o tom, kdy je lékař, který se denně věnuje svým pacientům, vlastně senátorem, kdy studuje legislativní podklady a připravuje svá stanoviska - a zda by nebylo lepší, aby místo něj v Senátu zasedl někdo, kdo bude ochoten výkonu mandátu obětovat alespoň odpovídající čas. Protože dobrý doktor je lepší než špatný senátor. Pro pacienty i pro stát.

IX. sjezd KSČM

16. května 2016 v 15:57 | Helena |  KSČM
O víkend 14. a 15. května 2016 proběhl IX. sjezd KSČM, kterého se zúčastnilo 356 delegátů z celé ČR. V Top hotelu na pražském Chodově se sešlo 280 mužů a 76 žen (zase ten nepoměr…), průměrný věk přítomných byl 58 a půl roku. Nejvíce přijelo účastníků s vysokoškolským vzděláním - rovných 200, pokud jde o stranické funkční zařazení, nejhojněji byli zastoupeni řadoví členové městských a okresních výborů (210). Zastupitelské funkce byly reprezentovány 24 poslanci Parlamentu ČR a Europarlamentu, přítomen byl hejtman Oldřich Bubeníček, 6 náměstků hejtmana, 3x primátor a náměstci primátora a 150 zastupitelů.
Nejsledovanější částí programu byly sobotní volby nového vedení strany. Předsedou ÚV KSČM nadále zůstává Vojtěch Filip, který získal 203 hlasy, před druhým Josefem Skálou (150 hlasů). Třetí kandidát Ivan Hrůza z volby odstoupil poté, co svým příznivcům doporučil volit J. Skálu. Prvním místopředsedou, do jehož kompetence bude spadat ekonomika a vnistrostranické záležitosti, se opět stal Petr Šimůnek s velkým náskokem 263 hlasů před svým soupeřem Petrem Branným - 84 hlasy. Europoslanec Jaromír Kohlíček se volby rozhodl nezúčastnit. Sjezd dále rozhodl, že strana bude mít v nadcházejícím období dva další místopředsedy a určil jejich kompetence. Odborné zázemí, volby a parlamentní a komunální politiku bude spravovat Jiří Dolejš, který ziskem 187 hlasů porazil Helenu Vrzalovou (98 hlasů), Zdeňka Štefka (51 hlas), Jaromíra Kohlíčka (11 hlasů) a Václava Exnera (4 hlasy). Místopředsedou pro ideologii, propagandu a mediální činnost byl zvolen Josef Skála se 181 hlasem před Hanou Aulickou - Jírovcovou (152 hlasy), Věrou Klontzou (8 hlasů), Martinem Juroškou (4 hlasy) a Ivanem Hrůzou (2 hlasy). Nutno ovšem dodat, že někteří kandidáti výslovně doporučovali těm, kdo je chtěli podpořit, volit místo sebe jiného nominanta, proto tak nízký zisk. Vedení strany doplnily ještě dvě ženy. V práci předsedkyně Ústřední revizní komise bude nadále pokračovat Zdeňka Lišková, která 187 získanými hlasy porazila těsně Marii Pěnčíkovou (166 hlasů). Ve dvou kolech se rozhodovalo o obsazení funkce předsedy Ústřední rozhodčí komise, kde zvítězila Helena Vrzalová (225 hlasů) před dosavadním předsedou Zdeňkem Levým (128 hlasů). V prvním kole neuspěli Vladimír Chaloupka a Esma Opravilová.
Novými členy vedení KSČM se tak stali Josef Skála na pozici místopředsedy a Helena Vrzalová jako předsedkyně ÚRoK, na ostatních pozicích ke změnám nedošlo. Ve funkcích končí Miloslava Vostrá, jejíž post místopředsedkyně pro ekonomiku byl zrušen, a Zdeněk Levý. Novinkou je, že všichni tři místopředsedové jsou z Prahy a vedení ÚV KSČM je výhradně mužskou záležitostí (předsedkyně komisí jsou na ÚV nezávislé).
koho volit

12. května 2016 v 17:37 | Helena |  tak mě napadá
IX. sjezd KSČM vypukne už pozítří, a s ním i volby nového vedení strany. V této souvislosti se stále hojněji objevují typy, rady, odhady, rozbory a doporučení politologů, novinářů (jinak sjezd okázale ignorujících) i mnohých členů strany, jak, koho a proč mají delegáti volit - a především, na koho by neměli pomyslet ani omylem. Vzorec je přitom stále týž.
Mladší kandidáti jsou zásadně příliš mladí, nezkušení, bez zásluh o stranu, neznalí životní reality, zato ambiciózní kariéristé chtiví funkcí.
Starší jsou odepsaní dinosauři, kteří už na to nemají, ale chtějí si zajistit pěkný důchod, případně odmítají ústup ze slávy.
Střední generace je na tom úplně nejhůř, protože co to může být za lidi, když doteď žádnou funkci neurvali?
Od těch, jichž se ten který komentář přímo týká, zaznívají jiná moudra
- mládí vpřed a je povinností starších mu cestu umožnit, nejlépe i umést
- starší mají zkušenosti, všemu rozumí, a v době, kdy bylo straně nejhůř, ji bránili vlastními těly
- střední generace je asi vážně odepsaná, vlastně se o ní moc nemluví.
Jako představitelce té posledně jmenované kategorie zoufalců mi dovolte vlastní názor. Všechno jsou to nesmysly, které buď mají za cíl delegáty a kandidáty rozeštvat mezi sebou a poté demonstrovat vnitřní rozklad a nejednotnost KSČM, což přece média a představitelé jiných stran dlouhodobě očekávají. Nebo vyjadřují zájmy několika málo jednotlivců, kteří po funkci opravdu baží a jsou ochotni jít za svým i za cenu totálního se ztrapnění snadno prokouknutelným vykřikováním. Každému jen trochu soudnému člověku přitom musí být jasné, že pokud máme být nadále moderní, kompaktní, a pro voliče přijatelnou stranou, potřebujeme ve svém čele zástupce všech generací. Ti starší prezentují minulost, které se nevzdáváme, ale navazujeme na ni a učíme se z ní, pro současnost jsou nositeli jistoty a stability, mladší jsou příslibem budoucnosti a jejich nadšení a odhodlání dodává ostatním sílu a energii pro přítomnost - a střední generace má od každého trošku a navíc je potřeba, aby ty dvě předchozí dokázaly komunikovat a nacházet kompromisy.

A ještě jedna malá poznámka závěrem. Čistě osobní ambice jsou k ničemu. Protože pokud nebudeme mít schopné a jednotné vedení, půjdeme rychle pod kytičky - sebectižádostivější jednotlivce nevyjímaje. Naše síla je v celku, v loajalitě, toleranci a společných cílech.

PS: Ten kousek nadsázky mi určitě odpustíte, že :-)

Jihlavsko uctilo oběti II. světové války

11. května 2016 v 11:11 | Helena |  KSČM
Konec II. světové války si dne 5. května připomněli v Třešti. Májové dny roku 1945 sem přinesly nepředstavitelnou hrůzu a zoufalství - obyvatelé se předčasně radovali ze svého osvobození a následná pomsta navrátivší se německé armády byla strašlivá. V pouhých třech dnech padlo nebo bylo popraveno 58 mužů, ztráta postihla každou rodinu, nikdo nebyl ušetřen. Tehdejší události dodnes připomíná pietní místo na bývalém vězeňském dvoře, místě exekucí, a pomníčky kolem celého města tam, kde zůstali v krvi ležet stateční obránci, nad nimiž se stále vznáší tiché zděšení z krutosti válečného konfliktu. Pietní akt v Třešti, pořádaný MěV KSČM, je vždy velmi emotivní záležitostí, kde mnozí neskrývají slzy. I letos dojímalo komponované pásmo Anny Fencíkové a citlivý projev předsedkyně Republikové rady LKŽ Květy Šlahúnkové, která byla čestným hostem. Následné besedy v klubu seniorů, moderované předsedou MěV Miroslavem Křížem, se krom jmenovaných zúčastnili předseda Krajského výboru KSČM Vysočina Pavel Kalabus, lídr kandidátky KSČM do Zastupitelstva Kraje Vysočina Milan Plodík, předseda Krajské rady klubu českého pohraničí Miloslav Wasserbauer, předseda Krajské revizní komise Karel Hlaváček, předseda Okresního výboru KSČM Třebíč Josef Číž a další hosté. Tématy diskuse byla nejen minulost a potřeba zachování míru i pro budoucnost, ale také otázky ryze současné - blížící se sjezd KSČM, volba nového vedení strany, Evropská unie a imigranti.
O dva dny později, 7.5., položili zástupci Okresního výboru KSČM věnec k pomníku padlých ve Velkém Beranově, kde se navíc zajištěním ozvučení podílí na průvodu obcí pořádaném místními dobrovolnými hasiči.
V neděli 8. května proběhl pietní vzpomínkový akt na Ústředním hřbitově v Jihlavě, bohužel navzdory příznivému počasí za poměrně malé účasti, i když řady jihlavských posílili zástupci KSČM z Třeště, Batelova a Brtnice. Po zaznění české a sovětské hymny položil Pavel Kalabus, doprovázený předsedkyní LKŽ Marií Huďovou a členkou ÚV KSČM Helenou Vrzalovou, věnec k památníku. Helena Vrzalová, kandidátka KSČM do Senátu, ve svém emotivním projevu upozornila na křehkost míru a připomněla cenu, kterou za něj lidstvo v minulosti zaplatilo. Kde jinde by taková slova měla zaznít než na místě, kde je pohřbeno 411 vojáků Rudé armády, padlých při osvobození Jihlavy a jejího okolí, jejichž jména jsou navěky vytesána na prostých - a přece tak působivých - kamenných náhrobcích.
Devátého května položili květiny a tichou vzpomínkou uctili komunisté památku obětí II. světové války v Jihlavě u památníku rudoarmějců na náměstí Svobody a v Brtnici u pomníku padlých na horním hřbitově.
Nezapomeneme …