Červenec 2016

budiž ticho

21. července 2016 v 17:35 | Helena |  ... a další
Milí moji, přibližně do 7. 8. vypukne na mém blogu hluboké ticho. Poté, co dokončím předávání agendy v práci, kde jsem zítra naposledy, si musím ujasnit, co bude dál, a přeorientovat se z přestupkové komise a života úřednice na ... já vlastně ještě nevím, na co. Prostě na něco nového, dosud nepoznaného. Tu a tam na blog samozřejmě mrknu pro případ, že by se v poradně objevily nové dotazy - budu se snažit je zodpovědět co nejdřív.
Za dva týdny na shledanou a držte mi palce!!!

desatero internetového bankovnictví

20. července 2016 v 19:08 | Helena |  ... a další
V časopise "Komora" jsem narazila na rady, co dělat, abychom co nejbezpečněji mohli používat internetové bankovnictví. A říkám si, že když tuhle možnost využívám já, naprostý ignorant, pokud jde o technický pokrok v komunikaci, má internet banking zřízený už opravdu každý. Takže jak na to?
1. Vybrat si bankovnictví, kterému nestačí zadání hesla, ale vyžaduje ještě jedno ověření, že jste opravdu tím, kdo má právo s účtem zacházet. Třeba kontrolní sms, nainstalovaný certifikát a podobně.

2. Heslo musí být složité a neodhadnutelné. Jako všude - kombinaci 12345 vynechejte.

3. Mít dobře zabezpečený samotný počítač, telefon, tablet, přes který se do bankovnictví připojujete.

4. Opatrně s elektronickou poštou, to jsou takové ty podvodné maily, které z vás mají vylákat přístupové údaje nebo maily, které se vám nabourají do počítače.

5. Pozor, KDE s bankingem pracujete. V tramvaji to asi není ideální.

6. Platit v internetových obchodech jen zabezpečenou kartou, s údaji ke kartám se prý čile obchoduje na černém trhu.

7. Být v bankovnictví co nejkratší dobu, po dokončení potřebných operací se hned odhlásit, nestahovat otevřenou banku na lištu a podobně.

8. Nechávat si posílat aktuálně dění na účtu formou sms nebo mailu. Hned vidíte, že něco není v pořádku.

9. Pravidelně účet kontrolovat, vč. operací, které proběhly.

10. I bankomat je terminálem internetového bankovnictví - o možnostech zneužití toho bylo napsáno plno. Takže pozor, pozor, pozor! Zakrývat klávesnici, nenechat si pomáhat cizí osobou atd.

Tak co, jste chytřejší?

hlaste se do volebních komisí

14. července 2016 v 16:13 | Helena |  volby
Ve dnech 7. a 8. 10. nás čekají volby do krajských zastupitelstev a 1/3 Senátu, případné druhé kolo, s nímž se dá vcelku najisto počítat tam, kde se do Senátu volí, o týden později. A strany i úřady budou hledat členy okrskových volebních komisí. Politická strana má právo delegovat do každé komise jednoho svého zástupce, o tom už nikdo další nerozhoduje, radnice nebo podobně, záleží jen na straně samotné, koho jmenuje. A když těmito delegáty není naplněn počet členů komise, obsazuje volná místa starosta. Takže jestli máte zájem, obraťte se včas na sekretariát strany, která je vám blízká, případně se můžete přihlásit na obecním úřadě jako rezerva.
Oč jde? V pátek od 14.00 do 22.00 a v sobotu od 8.00. do 14.00 probíhá hlasování, po tuto dobu člen komise jen sedí a podle předloženého občanského průkazu ověřuje totožnost voliče a jeho právo v místě volit. V sobotu ve dvě se zavřou volební místnosti a následuje počítání hlasů, které řídí předseda komise a zapisovatelka, ti k tomu absolvují zvláštní školení. První víkend jsou zvoleni krajští zastupitelé, a pokud přesáhne některý z kandidátů na senátora 50 % odevzdaných hlasů, je zvolen i on. Což se většinou nepodaří, takže následuje druhé kolo, v tom se rozhoduje mezi dvěma senátními kandidáty s nejlepším výsledkem z prvního kola. Chodí málo lidí a je to dost nuda, zato hlasy jsou potom spočítány hodně rychle. Člen komise dostane finanční odměnu za první kolo 1.700,-Kč, za druhé kolo ještě dvě stovky k tomu. Předseda se volí ze členů na prvním informativním setkání komise, má trošku víc povinností, kterých ale není třeba se bát, jede na školení, kde se dozví kompletní manuál. Předseda dostává odměnu 2.000,-Kč, příplatek 200,-Kč za druhé kolo je stejný. Práce komisaře není náročná, můžete si číst, hrát hry na mobilu, plést, luštit křížovky apod., některé komise si i pouští televizi. Vzdálit z místnosti se můžete po domluvě s předsedou komise, třeba na oběd. Abych nezapomněla, oba dva dny dostanete buď stravenku v hodnotě 70,-Kč, nebo odpovídající jídlo. Běžně se zajišťuje i káva, čaj nebo minerálky, ale to už záleží na úřadu. Zaměstnavatel vás při této příležitosti musí uvolnit, má nárok na refundaci vaší mzdy. Podnikatelé dostanou náhradu ušlého zisku ve výši 43,-Kč/hodinu, maximálně 340,-Kč/den. Zkrátka je to dobrá příležitost si přivydělat.
Strany mohou nahlásit své zástupce do 7. 9., dojmenování starostou hned následuje. Podmínkou je jen věk nad 18 let a platný občanský průkaz. Na místě pobytu nezáleží!

domácí radosti

13. července 2016 v 18:53 | Helena |  domácí historky
Včera byly naše příšerky opravdu ve formě. Jestli to bylo tím horkem, těžko říct … Už odpoledne, když jsem přijela domů z Prahy (čtyři hodiny v tom hicu na dálnici v autobuse, kolona hned za Prahou, fakt pošušňáníčko), uvítala mě kuchyň jako po nájezdu sjetých mladistvých delikventů. Převrácené židličky, vysypaný květináč, shozený sušák a prádlo potahané po podlaze, ve špajzu odtrhané a rozcupované lino. Odpaďák už nějakou dobu pro jistotu schováváme. Na vysvětlenou podotýkám, že v době naší nepřítomnosti zavíráme psy v chodbě, prasátko Liu v kuchyni propojené s obývákem a štěně Naiu v ložnici. Liduška a Majda totiž nesmí na schody, po kterých ještě neumí běhat a mohly by si ublížit, a spolu je nechat taky nejde, Majdalenka provokuje a Li by ji mohla pokousat. Tím pádem je čuníček osamocen a nudí se … Dorůstá už do pubertálního věku, potřebovala by vykastrovat, aby se zklidnila, ale je drobounká a veterinář ji nechce uspávat. Adolescentní prasnička je neklidná, závislá na mužském prvku v rodině (v našem případě Míla) a veškerou ženskou konkurenci zahání, nejčastěji kousáním. A že má vepř v čelistech sílu! Moje lýtka by mohla vyprávět. Včera Lia využila rypáček raději k rytí pod linem a likvidaci vybavení kuchyně. Jinak je to ovšem milé zvířátko, takže jsem uklidila a páníčkovi jen mírně požalovala bez většího remcání. Naštěstí, protože večer si nedostatek pozornosti vynahrazovala moje špiclenka Naia. Dost dlouho trvalo, než nám došlo, proč najednou vypadly pojistky, že to není bouřka, závada na trafačce ani jiné hrůzy, ale překousaná šňůra od lampičky. Majdalenka se tvářila náramně nevinně :-) Mimochodem, už víc než týden nacházím v ložnici kousky černého drátku, zatím se nám nepodařilo odhalit, kde a co Majda ohlodává.

Hurá na Macochu!!!

11. července 2016 v 18:11 | Helena |  Pozvánky
Vraťte se do dětských let a vypravte se s námi na Macochu, kde jste určitě byli naposledy se školou! V sobotu 23. července vyjíždíme v 5.30 z Třeště od Spoláku, v 6.00 z brtnického náměstí od medvěda nebo v 6.30 z Jihlavy z parkoviště za Billou, na stejné místo vás i vrátíme. Pohodlný klimatizovaný autobus s příjemným řidičem nás bezpečně dopraví do Moravského Krasu, kde máme zamluvený vstup do jeskyní na nejdelší prohlídkovou trasu v ceně 160,-Kč. Navštívíme punkevní jeskyně, projedeme se na lodičkách, pokocháme se dnem propasti Macocha, do níž později nahlédneme i shora z můstku. V areálu jezdí i vláček nebo je možný vstup do dalších jeskyní, což se ale platí samostatně. Času bude na všechno dost, nebudeme nikam spěchat. Cestou domů se ještě podle zájmu účastníků zastavíme na půvabném zámku v Rájci-Jestřebí (vstupné 100,-Kč, děti a důchodci 70,-) nebo před Brnem v hypermarketu Globus, pokud si budete chtít raději nakoupit. To už necháme na vás. Hned ráno v autobusu budeme vybírat 450,-Kč, v této částce je zahrnuta doprava a vstupné do jeskyní. Jestli budou mít děti nebo senioři levnější vstupenky, přeplatek vám samozřejmě vrátíme. Předpokládaný návrat kolem 16.00 hodin. Akci pořádá ZO KSČM Brtnice ve spolupráci s MěV KSČM Třešť a podporou OV KSČM Jihlava.

jeden ze života

8. července 2016 v 16:55 | Helena |  ... a další
Dnes ráno jsem seděl na lavičce vedle bezdomovce. Zeptal jsem se ho, proč takhle skončil.
"Do minulého týdne jsem měl ještě všechno
. Měl jsem střechu nad hlavou, kuchaře, prali a žehlili mně šatstvo, měl jsem televizi, internet, chodil jsem do posilovny, do bazénu, do knihovny, i do školy, když se mně chtělo."
Zeptal jsem se ho:
​​
"Co se stalo? Drogy? Alkohol? Rozvod?" "Ale ne, nic takového," odpověděl, "jen mě pustili z vězení."

harmonogram podzimních voleb

7. července 2016 v 16:40 | Helena |  volby
6. 5. - počátek lhůty pro podávání žádostí o voličský průkaz - občan
2. 8 . (1600) - podání kandidátních listin - politické strany
8. 8. - konec možnosti měnit či doplňovat kandidátní listiny - politické strany
8. 8. - stanovení minimálního počtu členů okrskových volebních komisí - starosta
20. 8. - registrace kandidátních listin - krajský úřad
23. 8. - losování čísel - státní volební komise
23. 8. - informace o počtu a sídle okrsků na úřední desce - starosta
27. 8. - jmenování zapisovatelek - starosta
7. 9. - delegování členů komisí - politické strany
15. 9. - dojmenování členů komisí - starosta
16. 9. - první zasedání komisí - starosta
22. 9.. - oznámení o době a místě konání voleb - starosta
30. 9. - konec podávání písemných žádostí o voličský průkaz - občan
4. 10. - hlasovací lístky voličům - starosta
5. 10. (1600) - konec podávání osobních žádostí o voličský průkaz - občan
5. 10. (1600) - uzavření stálých seznamů voličů - obecní úřad
7. 10. (1400) - možnost vzdání se kandidatury nebo odvolání - politická strana

7. a 8. 10 volby (Senát - I. kolo)

nové koupaliště

1. července 2016 v 15:26 | Helena |  Pozvánky
Včera v Třešti zahájilo provoz nové přírodní koupaliště - a musím říct, že bylo co slavit, areál je úžasný. Doslova na louce vznikla nádhera s atypickým plaveckým bazénem, brouzdalištěm, atrakcemi, hřištěm na plážový volejbal a potřebným zázemím - šatnou, záchodky, bufetem a půjčovnou vybavení. Celý komplex se drží slova "přírodní" v názvu, takže nejen, že je k čištění vody použita přírodní technologie (a chemie žádná), ale i bazény nejsou takové ty modré kvádry, jak je známe z ostatních koupališť, ale oválné, nepravidelných tvarů, doplněné kameny jako hodně netradiční výzdobou. Jedinou nevýhodou je, že dokud nevzrostou vysazené stromy, není se zatím kam schovat, je dobré, vzít si s sebou kromě deky i slunečník. Na místě se dají sice půjčit, ale cena je dost vysoká - lehátko 150,-Kč/den a slunečník sto. Ležet můžete na trávě nebo na vybetonované ploše, to už záleží na vás. Největší hloubka nádrže je 2,6 m, takže se můžete cachtat, plavat nebo jen tak řádit, jak se vám zachce. Vstupné pro dospělého činí 60,-Kč, odpoledne 40,-, čistě večerní pokoupáníčko vás přijde jen na dvacku. Děti do 15 let a senioři platí polovic, předškolní mrňousci mají vstup zdarma. Brtničákům sice momentálně komplikuje příjezd do Třeště rozkopaná Fritzova ulice a objížďka, ale i tak je určitě dobrý nápad sem zamířit a nabídku nového areálu vyzkoušet osobně.