Srpen 2016

setkání pod Kunětickou horou

31. srpna 2016 v 14:08 | Helena |  Pozvánky
Už tuto sobotu 3. září se jako každý rok sejdou pod Kunětickou horou členové a příznivci KSČM, obvyklá účast je kolem dvou tisíc návštěvníků. Z Jihlavy vyráží autobus, místa jsou stále ještě volná, pokud máte zájem, můžete se přihlásit na okresním výboru KSČM, klidně i mým prostřednictvím. Na rozlehlém travnatém prostranství pod malebným hradem vás čeká nepřeberně zábavy! Oficiální program na hlavním pódiu začíná v 1000, kdy na rozproudění krve zahraje country kapela TOMY Opočno, o hodinu později následována hosty z TV Šlágr - Veselou Trojkou Pavla Kršky a ve 1400 Podkověnkou - dechovkou s humorem . Mezitím si návštěvníci mohou projít areál, okouknout zboží na stáncích a především se po cestě občerstvit. Výběr bývá bohatý, od piva, vína, limonád a teplých nápojů, přes polévku, až po grilovaná kuřata, klobásky, uzenou šunku nebo třeba langoše. Mezi nejoblíbenější patří určitě prodejce nabízející pravou moravskou slivovičku … V diskusním stanu bude možné pohovořit s představiteli strany, poslanci Evropského parlamentu a Sněmovny a kandidáty pro blížící se volby v debatách moderovaných Hanou Horskou z Královéhradeckého regionu a poprvé zástupcem Vysočiny - Milanem Plodíkem, lídrem naší kandidátky pro volby do krajského zastupitelstva. Hosté vystoupí i ve 1300 na pódiu v rámci mítinku "Volíme kandidáty KSČM" , následně proběhne předání cen Spolku českých novinářů. A kdo bude mít politiky a politiků už dost, může se nechat zlákat siluetou hradu, hrdě čnící nad loukou, na níž slavnost probíhá, k jeho návštěvě, jiní se podle směrovek vydají třeba k nedaleké Perníkové chaloupce, další raději posedí ve stínu slunečníků. Protože sraz "na Kuňce" je především o setkávání s přáteli, pohodové atmosféře a vzájemné soudržnosti. Vstupenky jsou slosovatelné, vyhrát můžete televizi, zájezd a další zajímavé ceny. Tak neváhejte!

rozhlasová vizitka

27. srpna 2016 v 10:24 | Helena |  KSČM
Včera jsem ve studiu Českého rozhlasu region natáčela svůj medailonek pro senátní volby. Tuto možnost rádio nabídlo všem kandidátům do Senátu a krajským lídrům, a byl to rozhodně zajímavý zážitek. Už proto, že šlo o bleskovou akci, kdy otázky jsme sice znali předem, ale s sebou jsme žádné poznámky nebo dokonce vypracované odpovědi mít nesměli, mluvili jsme "z hlavy", navíc čas pro odpovědi byl limitovaný - na první otázku minuta, na každou další 30 vteřin. Rozhovor byl krátký a jen svištěl, přiznávám, že mluvit nebyl problém, jen mě znervózňovala moderátorka, která vždy signalizovala posledních pět vteřin. Po uplynutí stanoveného času se totiž mikrofon prostě vypnul a diváci uslyší znělku "čas vypršel". Jednotlivé medailonky se ve vysílání objeví v časech, které budou rozlosovány, takže sama ještě nevím, kdy si zájemci mají "Region" vyladit.
A otázky? Pro celou republiku stejné, odpovědi uvádím jen přibližně J
1. Proč by lidé měli volit právě Vás?
Protože odbornou práci mají dělat odborníci. Senát je zákonodárným orgánem, přitom zde v současné době zasedá např. 14 pedagogů, 11 lékařů, a jen 5 právníků. Poslanecká sněmovna chrlí kvanta zákonů, které jsou mnohdy nepřehledné, vzájemně neprovázané a tu a tam i obsahují chyby. Tomu všemu by měl zabránit právě Senát jako jakási pojistka - proto potřebuje právníky a navíc právníky znalé legislativního procesu. Což já, doufám, jsem, proto jsem byla KSČM nominována.
2. Jaký nový zákon nebo novelu byste navrhl/a jako první?
Zákonů či novel, které by mě napadly, je celá řada, ale po zvážení by to byl zákon o bezplatné právní pomoci. Vymahatelnost práva v dnešní době je u nás nepřiměřeně nízká, ne snad kvůli nekvalitnímu rozhodování, ale kvůli obtížím, který proces provází, administrativním, časovým a finančním. Zákon, který by běžným lidem zajistil pomoc a oporu, je určitě potřeba, a to rychle.
3. Jak byste chtěl/a zvýšit důvěryhodnost Senátu?
Senát především nemůže být vnímán jako společenský klub, prestižní nálepka nebo příjemný přivýdělek k jinému zaměstnání. Pokud se senátoři budou na 100 % věnovat tomu, proč byli zvoleni a budou odvádět kvalitní a zodpovědnou práci, důvěryhodnost se dostaví sama.
4. Co je nejpalčivějším problémem Vašeho volebního obvodu a jak chcete přispět k jeho řešení?
Na tuhle otázku jsem už odpovídala v předchozích textech, proto vás tím, milí čtenáři, nebudu zatěžovat znovu J
5. Co byste konkrétně udělal/a pro zlepšení politické kultury v České republice, tedy nejen v Senátu?
V české politice obecně chybí ženy, a s nimi to, co s sebou přináší - jemnost, kultivovanost, tolerance, vstřícnost, ochota se domluvit a hledat společná řešení. Je třeba především změnit zažitý stereotypní názor, že politika je doménou mužů, kde jsou ženy jen doplňkem.
6. Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete chtít souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým nebo dalším aktivitám?
Na to už jsem v podstatě odpověděla - v každém případě naplno, jinak by taková práce neměla smysl.

Brtnická pouť

26. srpna 2016 v 15:40 | Helena |  Pozvánky
Poslední srpnový víkend patří v Brtnici tradičně pouťovému veselí. A že to není jen tak ledajaká pouť, ale pestrá, hlučná a voňavá akce se spoustou kolotočů, stánků a zábavy!
Už dneska si můžete vybrat ze dvou tanečních zábav, v Hoffmannově stodole to od 1800 budou countryoví Brexpres a Dostavník, v klášterní zahradě taneční Reflexy začínají o dvě a půl hodiny později.
Sobotou bude hudba provázet po celý den, v klášterní zahradě se uskuteční další ročník festivalu "BRTFEST" se skupinami Spolektiv, The Shots, Fontána a Major Major, večerní zábava bude tamtéž patřit oblíbenému Kalybru. Co neuslyšíte nikde jinde, je zpěv ponocného z věže farního kostela (to je ten na náměstí), odkud zazní volání do všech světových stran ve 2100. Letos to bude zážitek vpravdě jedinečný, protože kostel před týdnem přišel kvůli poškození broukem tesaříkem o svoji špici, která se momentálně restauruje.
V neděli si můžete pořádně užít na kolotočích, mezi stánky a ochutnáváním nejrůznějších dobrot, a od tří hodin odpoledne se přesunete opět do klášterní zahrady, tentokrát na promenádní koncert dechových hudeb Vysočanka a Stříbrňanka.
Po oba dva pouťové dny budou otevřeny i výstavy, moje oblíbená oblastní výstava drobných zvířat v chovatelském areálu (vchod vedle nákupního střediska), v Domě Valdštejnů "Collaltovské statky na Žďársku", připomínající bývalé majitele brtnického zámku nebo místně laděná expozice "Z dávných i nedávných dob Brtnice a okolí", v Hoffmannově domě stálá odborná prezentace a v Kábově domě, tedy prostorách, kam se běžně nedostanete, připravil místní fotoklub nostalgickou "Výstafku" fotografií a dobových předmětů.
Co říkáte, je z čeho vybírat, ne? Tak hlavně neseďte doma!!!

plnou parou vpřed

24. srpna 2016 v 16:55 | Helena |  KSČM
Z naleštěné lokomotivy unikají oblaka kouře, průvodčí ve fešácké uniformě prochází po peronu a zve všechny k jízdě, nastupují dámy v kloboučcích a krajkových rukavičkách s bohatě naloženými piknikovými košíky. A mezi dětmi se nádražím míhají pohádkové postavičky … Sen? Natáčení nového filmu? Pravda, nádhera jihočeského města Slavonice odedávna láká filmaře, i tentokrát je v blízkosti nádraží možné zahlédnout Jana Svěráka a jeho tým, ale tahle paráda je dílem někoho jiného. V neděli 14. srpna chvíli po poledni vyrazil na cestu do Dačic a zpět parní vláček s kandidáty KSČM do krajského zastupitelstva a Helenou Vrzalovou, nominovanou do boje o senátní křeslo. Už hodinu před odjezdem v prostorách před nádražím předseda Krajského výboru KSČM Vysočina Pavel Kalabus se svými pomocníky vztyčil stan pro techniku a především skákací hrad, který zde slavil svoji premiéru, parta nadšenců z Brtnice, posílená o dobrovolníky z Batelova a Stonařova v pestrých kostýmech připravila hry a soutěže pro děti a instalovala ozvučení, takže se široko daleko za chvíli linuly veselé písničky - pohádkové pro děti a country pro dospělé. Návštěvníci se jen hrnuli, na všech soutěžních stanovištích bylo plno, i ti nejmenší se energicky vrhali do srážení plechovek se Shrekem a Fionou, se skřítky podlézali tyč, ochutnávali marmelády Křemílka a Vochomůrky, se zavázanýma očima stříhali dárečky navázané na šňůře za asistence půvabné lesní žínky a hejkala, u vodníka se učili lovit ryby, průvodčí jim dovolil stříkat vodu na cíl, stateční rytíři dávali pozor, aby se nikdo nezranil při skákání v pytli, šmoulíci dohlíželi na házení míčky … A všude na soutěžící čekaly odměny, sladkosti nebo drobné dárečky. I kandidátka Helena Vrzalová neodolala všeobecné zábavě a v převleku za čertici probíhala s dětmi překážkovou dráhu, zatímco její kolegové z krajské kandidátky procházeli spolu s poslankyní Alenou Nohavovou mezi hosty. Mimochodem, ke kostýmu senátní uchazečky jsme zaslechli poznámku typu "s komunisty do pekla" - k tomu lze pouze dodat, že jen naprostý hlupák by hledal politiku tam, kde se ostatní snaží přinést dětem smích a legraci.
Strašidýlka doprovázela i cestující vláčkem, v Dačicích si děti mohly ještě půl hodinky zasoutěžit a poté se už všichni spokojeně vraceli zpět do Slavonic. Mnozí využili možnost se v jídelním vagónu občerstvit, domácí dobroty nabízely i dámy z Hodic, které ve stylových oděvech přispěly k mimořádné atmosféře celé akce. Lokomotiva houkala a kouřila, děti nadšeně mávaly z oken kolemjdoucím, tu a tam sice musela maminka vytřít z oka sazi - ale i to k parnímu vláčku patří. V cílové stanici nastal čas rozloučení, ještě několik společných fotografií kandidátů, poděkování pořadatelům, a potom už nezbylo, než pomalu sbalit, co zbylo, a vypravit se k domovu. Všichni odcházeli bohatší o úžasný zážitek a s pocitem, že tenhle den stál opravdu za to. A o to přece šlo!

kampaň se rozjíždí

12. srpna 2016 v 14:42 | Helena |  KSČM

Středa 19. srpna patřila na Jihlavsku KSČM - coby kandidátka do Senátu jsem za podpory europoslance Jiřího Maštálky a krajského předsedy strany Pavla Kalabuse zahájila svoji volební kampaň.

Dopoledne nás přijal ředitel mlékárny Moravia a nad malou ochutnávkou místních výrobků představil podnik, jeho historii a současnost. Mimochodem, jedná se o jeden z největších mlékárenských provozů u nás a jediného dodavatele demineralizované syrovátky (používá se do kojeneckých výživ, v kosmetickém průmyslu a podobně). Mlékárna je mimo jiné i výrobcem oblíbených sýrů, o čemž jsme se mohli přesvědčit přímo v provozu, kde nás mladý, pro svoji práci zjevně zapálený technolog seznámil s celým procesem od přečerpávání mléka od dopravce, přes srážení, zahušťování, nasolování, schnutí, zrání až po finální krájení a balení. Je neuvěřitelné, co všechno je třeba, abychom dostali svůj zamilovaný sýr k snídani nebo k posezení u vína s přáteli … Na celé lince panují mimořádná hygienická opatření, i my jsme byli vybaveni plášti, čepičkami a návleky, jimiž jsme navíc museli přejít přes dezinfekční rohož. Návštěva mlékárny byla rozhodně zajímavým zážitkem, ale nebylo možné se zde déle zdržovat, už na nás čekali ve vesnicích, kde jsme předem ohlásili svoji návštěvu.

Rozhodla jsem se začít ve svém domově, tedy v půvabném renesančním městečku s bohatou historií - v Brtnici. K té patří devět místních částí, kam politici krom komunálních na své předvolební pouti obvykle nezajíždí - to jsem chtěla změnit. První plakát tak byl slavnostně představen a vyvěšen v obci Přímělkov a následovaly další, všude si občané měli možnost popovídat nejen se mnou, ale taky s poslancem Evropského parlamentu nebo krajským zastupitelem o svých problémech, nápadech, zeptat se na všechno, co je zajímá, zatímco dobrovolníci roznášeli do schránek drobné dárečky a informační letáky. Ve čtyři hodiny následovala beseda v restauraci Na Hřišti v samotné Brtnici, kde se plánovaná hodina a půl ukázala jako příliš málo času na všechna témata, o nichž by bylo možné diskutovat. Sociální politika, zdravotnictví, brexit, směřování Evropské unie, ale třeba i stav komunikací v kraji nebo dopravní obchvat města - otázek a názorů bylo víc než dost. A potlesk na závěr dával jasně najevo spokojenost přítomných. Závěrem své návštěvy pronesl ještě Jiří Maštálka krátký pozdrav na zasedání městského zastupitelstva, které shodou okolností ten večer probíhalo, a kde jsem i já jako zastupitelka zakončila náročný a zároveň pohodový den.

Zahájení je ale opravdu jen začátkem dlouhé cesty, proto neskromně doufám, že z mraků, které v závěru dne nad Brtnici připluly, mi pršelo štěstí …


pohádkový parní vláček vyjíždí

11. srpna 2016 v 11:09 | Helena |  Pozvánky
Vypravte se s námi na dobrodružnou cestu pohádkovým vláčkem! Už tuto neděli 14. srpna vyjede na trase Slavonice - Dačice extra speciální parní vlak, do něhož můžete nasednout a užít si báječnou zábavu. Ta začíná už na slavonickém nádraží, kde jsou od 11.00 připraveny pro děti hry a soutěže s pohádkovými bytostmi o spoustu nejrůznějších cen, skákací hrad a další prima překvapení. Dospělí si můžou poslechnout živou muziku a popovídat s přítomnými kandidáty do Zastupitelstva Jihočeského kraje a kandidátkou KSČM do Senátu, Mgr. Helenou Vrzalovou, o všem, co je zajímá, trápí, podělit se o své nápady a připomínky. Času bude dost, vlak vyráží na cestu až ve 12.10. Jízdné je zdarma a svézt se můžete do Dačic, kde budou pokračovat dětské radovánky přibližně půl hodiny, potom se vláček ve 13.30 vrací do Slavonic. Jízdu vám zpříjemní harmonikář a strašidýlka, která pojedou s vámi, nebo můžete čas využít k občerstvení v bufetu. Tuhle akci si rozhodně nenechte ujít, těším se na vás!

zahájení kampaně

8. srpna 2016 v 17:08 | Helena |  KSČM
Ve středu 10. srpna, tedy už pozítří, oficiálně začíná moje kampaň coby kandidátky KSČM do Senátu. A kde jinde začít, než tam, kde jsem doma - tedy v Brtnici. A když říkám v Brtnici, myslím tím všechny její místní části. První plakát vyvěsíme ve 1300 v Přímělkově, kde budou mít místní taky první možnost diskutovat nejen se mnou, ale i s krajským předsedou KSČM Pavlem Kalabusem a poslancem Evropského parlamentu MUDr. Jiřím Maštálkou, kteří přijedou, aby akci podpořili. Během odpoledne navštívíme postupně všechny obce a v 1600 se uskuteční beseda v restauraci Na Hřišti, tady bude dost času na povídání o všem, co koho zajímá nebo trápí.Časově jsme omezeni jen zasedáním zastupitelstva, které začne v 1800 a měla bych se ho zúčastnit.