Listopad 2016

listopadový OV

25. listopadu 2016 v 11:27 | Helena |  KSČM
Listopadové zasedání Okresního výboru KSČM Jihlava se neslo ve znamení organizačních záležitostí -volby jsou za námi vč. vyhodnocení, a akce roku 2017 zatím daleko, na pořad dne se tedy dostávají běžné provozní problémy. 1. leden přinese především změny v hospodaření strany, proto je třeba předsedům základních organizací pomoci a poradit, aby se předešlo případným komplikacím, ať už jde o vedení pokladen, výběrčí karty, předávání účetních dokladů nebo třeba volební fond. K této problematice proběhne ještě společný seminář pro Vysočinu a Jihočeský kraj 12. prosince v Českých Budějovicích.
Předseda Pavel Kalabus informoval o některých akcích připravovaných pro příští rok, z nichž nejzajímavější bezesporu bude setkání občanů na hradě Roštejně 27. května a červnový národní sraz Klubu českého pohraničí v červnu ve Žďáře nad Sázavou. Byl stanoven plán práce na první pololetí 2017, termíny zasedání OV, porady předsedů ZO Jihlava a městských výborů Třešť a Jihlava.
V plném proudu je už příprava okresní nominační konference, která se uskuteční 26. ledna od 1500 hodin v prostorách OV Jihlava a jejímž cílem je výběr kandidátů pro volby do Poslanecké sněmovny PČR. V řadě základních organizací už proběhly nominační členské schůze, z nichž vzejdou delegáti pro konferenci, a padají už i první jména kandidátů. Následovat bude krajská konference 16. března 2017. Tak budou moci být kandidáti představeni už v rámci májových oslav, i když oficiálním zahájením kampaně v Kraji Vysočina bude již umiňované setkání na Roštejně.
Závěrem ještě zaznělo několik pozvání:
· od Klubu českého pohraničí na vzpomínkovou akci do Hroznatína, kde 26. 11. uctí památku prezidenta generála Ludvíka Svobody. Ke slavnostnímu rázu aktu přispěje i přelet armádního vrtulníku nebo vojenská hudba a čestná stráž. Akce začíná v 1100 hodin.
· ZO KSČM Brtnice zve ve stejném termínu, tedy 26. 11. na taneční večer s mikulášskou nadílkou ve 2000 v restauraci Na Hřišti a v sobotu 10. 12. na autobusový zájezd do Vídně.

mikulášská tancovačka

24. listopadu 2016 v 12:36 | Helena |  Pozvánky
V Brtnici se bude zase tančit - a tentokrát možná přijde i Mikuláš! Už tuto sobotu 26. listopadu zve ZO KSČM na další z tanečních večerů do restaurace Na Hřišti, začátek ve 2000 hodin, konec podle zájmu účastníků. Těšit se můžete na starší i zbrusu nové písničky české i zahraniční, všechny s videoklipy, a hrajeme i na přání! Vstupné 50,-Kč, každá vstupenka je slosovatelná a vyhrává některý ze sladkých dárkových balíčků. A protože má tahle zábava podtitul "mikulášská", dostaví se světec osobně v doprovodu anděla a čerta, nadělovat ovšem bude netradičně, losováním tomboly. Připravené jsou zajímavé ceny, většinou dobroty, jak už to na Mikuláše bývá. Připravili jsme pro vás i malé překvapení, které z pochopitelných důvodů nebudu prozrazovat, jen napovím, že budete mít možnost získat jednu hodně netradiční upomínku.
Neseďte v sobotu doma, přijďte za námi. Přijďte se pobavit a vyřádit se!

krajské zastupitelstvo podruhé

23. listopadu 2016 v 10:58 | Helena |  KSČM
Zastupitelstvo Kraje Vysočina se sešlo v úterý 22. listopadu, již podruhé v novém složení. Kromě běžného programu, majetkoprávních bodů, grantových zásad, rozpočtových opatření a dalších záležitostí, které jsou součástí každého jednání, byly ustaveny výbory zastupitelstva a schváleno jejich složení. Ze zákona jsou zřizovány výbory finanční a kontrolní, na Vysočině jsme k nim přidali ještě další tři. Oproti minulým dvěma volebním obdobím nebude už zastupitelům k dispozici výbor legislativní, což je určitě škoda, jeho členy byli krom tří právníků především starostové, kteří měli možnost touto cestou uplatňovat své připomínky k návrhům zákonů. Výbor prostudoval stovky legislativních předloh, k desítkám vznesl podněty, z nichž většina byla krajským úřadem uplatněna. Druhým úkolem vedle zapojení do legislativního procesu byly revize stávajících zásad a pravidel vydávaných krajským zastupitelstvem i radou, případně připomínkování nových směrnic. Bohužel, čerstvá koalice má zřejmě zato, že taková služba není třeba, a dlouholetou kvalitní práci členů výboru degradovala na zásluhu o velké K na začátku názvu kraje. Ale zpět od výboru již neexistujícího k těm, které schváleny byly. Oproti zvyklostem, kdy kontrolní a finanční výbor jsou vnímány jako kontrolní mechanismus a "drží" je opozice, má tentokrát na Vysočině v obou výraznou převahu koalice. Jistota je jistota, že. I když se předsedy obou orgánů stali zástupci opozičních stran (tak daleko, aby porušila i toto pravidlo, koalice přece jen nezašla, to už by bylo zřejmě příliš), faktická pozice předsedů bude tak spočívat v tlumočení názoru vedení kraje, nikoliv v uplatnění opoziční role. Předsedou finančního výboru se stal Miroslav Houška z KDU-ČSL, kontrolu povede komunistka Helena Vrzalová. Dále byl zřízen Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, jemuž předsedá Bohumila Kobrlová z ANO, Výbor regionálního rozvoje, MA 21, vedený Lukášem Vlčkem (Starostové pro Vysočinu) a Výbor pro udělování medailí Kraje Vysočina, kterému logicky předsedá sám hejtman. Je ještě na místě podotknout, že všechny předsednické funkce jsou neuvolněné, tedy neplacené.
Dalším očekávaným momentem jednání byla výzva Miloše Vystrčila z ODS na ustavujícím zasedání vůči Josefu Pavlíkovi, náměstkovi hejtmana z hnutí ANO, aby vyvrátil tvrzení o svém působení v Lidových milicích nebo odstoupil, jinak že ODS zváží své další působení ve vedení kraje. Občanští demokraté včera věc vůbec nezmínili, třeba 22. 11. byl termín, který J. Pavlíkovi dali a v médiích mnohokrát zopakovali, proto se v závěru zasedání zeptal představitel lidovců Kalina. Náměstek Pavlík krátce oznámil, že na novináře, který informaci o jeho údajném členství zveřejnil, podal civilní žalobu. A zdá se, že toto "vysvětlení", které neříká vůbec nic, ODS úplně stačí, navzdory objevujícím se dalším dokumentům, které jsou v této chvíli už tři. Konec konců, soudní řízení může trvat déle než volební období, tak proč kazit tak hezky započatou spolupráci …

zájezd do Vídně

9. listopadu 2016 v 8:41 | Helena |  Pozvánky
Adventní trhy v Schonbrünnu, kde můžete ochutnat celou řadu vyhlášených punčů, místní speciality, nakoupit dárky, případně i navštívit ZOO, jejíž největší atrakcí je panda (vstupné do ZOO 18.5 euro, mládež do 18 let 9 euro, děti do 6 let zdarma). Metrem, jehož zastávka je nedaleko, si můžete zajet k radnici, kde jsou největší trhy, atrakce pro děti a probíhá zde celodenní program, nebo na náměstí Marie Terezie s typickou vesničkou - nebo kamkoliv jinam (namnožené pokyny každý účastník obdrží), večer se potom pokochat pohledem na Vídeň s vánoční výzdobou a slavnostním osvětlením. Příjemná bude i cesta luxusním autobusem společnosti Mivar. To vše v sobotu 10. prosince - odjíždíme v 8.30 z Třeště od spoláku nebo v 9.00 z brtnického náměstí. Předpokládaný příjezd k Schönbrunnu kolem poledne, domů autobus odjíždí v 18.00 hodin. Cena zájezdu 440,-Kč, z toho 200,-Kč vybíráme jako nevratnou zálohu. Kapacita je 50 míst. Najděte si volnou chvilku v předvánočním shonu a pojeďte načerpat tu správnou náladu! Srdečně zvou ZO KSČM Brtnice a MěV KSČM Třešť.

Pracovní volno

7. listopadu 2016 v 14:48 | Helena |  právo a my
Kdy vás zaměstnavatel musí uvolnit z práce? Na jak dlouho? A je volno placené? Tady najdete přehledné odpovědi.
Problém v dopravě
Nestíháte včas do práce, protože stojíte v koloně? Měl autobus zpoždění? Potom máte nárok na neplacené volno, jinými slovy, nikdo vám sice nemůže dělat problémy, ale taky vám nikdo nic neproplatí. Mimochodem, nikdo nezohlední, že už druhý den sněží a vy jste si na cestu autem nenechali víc času než za sucha. To je vaše věc. Omluvou taky není, když hodinu odhazujete hromadu sněhu před garáží, zatímco z nedaleké zastávky odjíždí jeden autobus za druhým … Výjimka tady platí pro těžce zdravotně postižené, ti mají nárok na volno s náhradou mzdy, pokud se nemohou kvůli počasí dostat do práce včas (nebo dokonce vůbec) autem, na které jsou odkázaní.
Svatba
Vlastní svatba = 2 dny volna, z nich jeden na samotný obřad. Jeden den volna je placený, druhý už ne. Rodiče nebo děti snoubenců mohou čerpat volno v den obřadu s tím, že rodič má nárok na náhradu platu, dítě na svatbě rodiče ne.
Porod
Partner dostane placené volno na dobu potřebnou k převozu ženy do nemocnice a neplacené k účasti na porodu. Potom se musí vrátit do zaměstnání a oslavy potomka odložit po pracovní době.
Smrt
Při úmrtí manžela, manželky, druha, družky nebo dítěte máte nárok na tři dny pracovního volna, z toho jeden den k účasti na pohřbu. Při úmrtí rodiče nebo sourozence, rodiče a sourozence manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence, vzniká nárok na jeden den volna k účasti na pohřbu. Další den dostanete, pokud jste tím, kdo pohřeb zařizuje, tzv. vypravovatelem.
Při úmrtí prarodiče nebo vnuka, prarodiče manžela nebo jiné osoby, která s vámi žila v době úmrtí ve společné domácnosti, je nárok na pracovní volno jen na nezbytně nutnou dobu na pohřeb. U vypravovatele platí i tady nárok na jeden den navíc.
Ve všech případech je volno placené.
Zákoník práce myslí i na účast na pohřbu spoluzaměstnance, kdy o těch, kdo volno dostanou, rozhoduje zaměstnavatel.
Stěhování
Přece veselejší důvod zůstat doma, než ten předchozí. Nárok máte na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na dva dny, a to neplaceně. Samozřejmě, pokud se stěhujete v zájmu zaměstnavatele, volno vám proplatí.
Lékař
K lékaři můžete odejít na nezbytně nutnou dobu, což se obvykle prokazuje lékařem potvrzenou propustkou. Každý má právo si zdravotnické zařízení vybrat - ale pozor! Zaplacenou budete mít dobu strávenou u doktora a související cestu jen tehdy, když půjde o lékaře nejbližšího pracovišti nebo vašemu domovu. Druhou podmínkou potom je, že úkon není možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud na náhradě mzdy netrváte, můžete k lékaři vyrazit kdykoliv a kamkoliv, prokazovat, jediným omezením je doba nezbytně nutná. Náhradu mzdy dostanete jen za dobu, kterou byste strávili u nejbližšího lékaře. Je pravda, že tohle rozlišení se v praxi příliš nepoužívá, je administrativně náročnější, ale někteří zejména velcí zaměstnavatelé už zdravotnické zařízení, které jste navštívili, opravdu berou v potaz.
Podobné to je, když k lékaři doprovázíte rodinného příslušníka. Na placené volno máte nárok při doprovodu manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče. Podmínkou je, že doprovod musí být nezbytný. Doprovod může být jen jeden, další osoba nárok na volno nemá.
Trošku jiná je situace, kdy jdete k lékaři "pracovně", třeba na povinnou prohlídku nebo očkování. V takovém případě máte nárok na náhradu mzdy vždycky.
Hledání nového zaměstnání
Jste ve výpovědi? Pak tedy dva měsíce před ukončením pracovního poměru můžete na půl dne týdně vyrazit hledat novou práci, účastnit se pohovorů a podobně. Placenou budete mít tuhle dobu jen tehdy, jde-li o výpověď danou zaměstnavatelem nebo dohodou z takzvaných organizačních důvodů, nadbytečnosti, zániku nebo stěhování zaměstnavatele nebo ze zákonem definovaných zdravotních důvodů.
Vzdělávání
Účast na školení, studiu nebo jiné formě přípravy v zájmu zaměstnavatele se považuje za výkon práce, takže pokud tak činíte v pracovní době, běží vám normálně plat.
Občanská povinnost
Nejčastěji jde o osoby předvolané k soudu nebo správním orgánům, ale patří sem třeba i situace, když jinému poskytnete první pomoc, pomáháte hasit požár a podobně. Zaměstnavatel vás omluví na dobu nezbytně nutnou, nic vám nezaplatí, ovšem tu a tam máte nárok na tzv. refundaci mzdy tím, kdo vás předvolal. Tohle si vždycky ověřte!
Dárci krve
… mají nárok na placené volno v den odběru.
V zákoníku práce najdete i další možnosti, ale ty se týkají jen některých vybraných skupin a nejsou tak časté.

snadné recepty z jablek

3. listopadu 2016 v 15:56 | Helena |  Hry, soutěže, návody
Jemná bábovka
Potřebujeme: 300 g oloupaných, nahrubo nastrouhaných jablek, 150 g hladké mouky, 150 g hrubé mouky, 200 g cukru krupice, 2 vejce, 150 ml oleje, 1 prášek do pečiva, citrónovou kůru, skořici, mléko
Postup: cukr utřeme s vejci a olejem do pěny, přidáme jablka a zbytek surovin - mléko podle potřeby a konzistence směsi. Upečeme v předehřáté troubě.
Hraběnčin koláč
Potřebujeme: 200 g cukru moučka; na náplň: 3 oloupaná, nahrubo nastrouhaná jablka, 4 bílky, 1 vanilkový cukr, 1 skořicový cukr; na těsto: 4 žloutky, celé máslo, 50 g cukru krupice, 400 g polohrubé mouky
Postup: máslo nastrouháme, smícháme s moukou, žloutky a cukrem, a rukama vypracujeme hladké těsto. Oddělíme asi 1/3 a dáme ji odležet do mrazáku. Zbylé těsto vytlačíme na vymazaný a vysypaný plech, posypeme nastrouhanými jablky a vanilkovým a skořicovým cukrem. Poté ušleháme do polotuha sníh z bílků a postupně přidáváme cukr. Vyšlehaný sníh rozetřeme na jablka. Nakonec nahoru nahrubo nastrouháme těsto z mrazáku. Koláč dáme do trouby a pečeme asi 30 minut při 170 °C.
Jednoduchá buchta
Potřebujeme: 400 ml polohrubé mouky, 200 ml cukru krystal, 200 ml mléka, 2 vejce, 3 lžíce bílého jogurtu, 5 lžic oleje, 1 lžička vanilkového cukru, 1 prášek do pečiva
Postup: vše dobře promícháme, plech vymažeme a vysypeme hrubou moukou, těsto na něj nalijeme a zapichujeme do něj na tenké měsíčky nakrájená oloupaná jablka širším okrajem nahoru. Posypeme hustě skořicovým cukrem a pečeme 30 - 40 minut při 170 °C.
Lívanečky
Potřebujeme: 500 g oloupaných, najemno nastrouhaných jablek, 2 vejce, 200 g polohrubé mouky, 50 g cukru (vč. vanilkového), 250 ml mléka, 1x prášek do pečiva
Postup: smícháme žloutky s cukrem a mlékem, přidáme mouku s práškem do pečiva. Z bílků ušleháme tuhý sníh, který přidáme do hmoty. Nakonec vmícháme jablka. Vše důkladně promícháme a smažíme lívanečky. Pozor - kvůli jablkům v těstě je nutné použít pánev s kvalitním teflonovým povrchem! Na ozdobení je nejlepší tvaroh se skořicovým cukrem.

strašidelný večer

2. listopadu 2016 v 10:37 | Helena |  KSČM
Po prázdninové odmlce navázala ZO KSČM Brtnice na tradici tanečních večerů konaných v restauraci Na Hřišti - v sobotu 29. října se zájemci mohli bavit ve stylu odpovídajícím zvolenému datu "Ať žijí duchové". Fantazii popustily uzdu zejména přítomné dámy vč. obou servírek. Interiér vyzdobený černými a růžovými balónky, známé hity doprovázené videoklipy, ženy a dívky proměněné v tajemné bytosti ze záhrobí - atmosféra večera byla naprosto úžasná, všichni se navíc výborně bavili, takže se ještě jednu hodinu po půlnoci nechtělo nikomu končit. Chtělo by se říct báječná akce, na jakou se nezapomíná. Jenže … Vždycky se nějaké to ale najde, a tentokrát to byla nízká návštěvnost. Je to tak, dvacet účastníků není mnoho, organizátoři se nakonec dokonce rozhodli nevybírat vstupné, protože odvodová povinnost OSA by byla vyšší než případný příjem, takhle vše proběhlo jen v rámci oznamovací povinnosti provozovatele restaurace jako každý jiný večer. Těžko říct, v čem byl problém, jestli to, že se akce konala uprostřed prodlouženého víkendu, nebo snad, že šlo o dušičky, kdy mnozí vyjíždí po hřbitovech, či jestli lidi ztrácí chuť se bavit, každopádně je škoda, že na dobře připraveném večeru, který jinak neměl chybu, byla účast tak malá. Příště se sejdeme 26. listopadu, tentokrát s mikulášskou nadílkou pro dospělé, snad se nám podaří přilákat - ne snad přímo davy - ale aspoň o pár tancechtivých víc.

ustavující zasedání krajského zastupitelstva

1. listopadu 2016 v 12:09 | Helena |  KSČM
Dnes poprvé zasedlo Zastupitelstvo Kraje Vysočina v novém složení, oproti volebním výsledkům malinko pozměněném, neboť ještě před složením slibu rezignoval Petr Krčál z ČSSD (byť o neslučitelnosti funkcí věděl již předtím, než se jeho jméno objevilo na kandidátce, ale hlasy jsou hlasy, že) a byl nahrazen Rudolfem Chloupkem, jihlavským primátorem. Hlavním cílem jednání bylo krom složení slibu zastupiteli především zvolení nového vedení kraje podle šablony, na níž se dohodly koaliční strany ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu - ti ostatní do toho neměli co mluvit, ani jejich hlasování nic neovlivnilo. Staronovým hejtmanem tak byl zvolen "Superman z Vysočiny", multifunkční Jiří Běhounek, a nutno podotknout, že jako jediný získal i podporu KSČM jako připomenutí osmileté kvalitní spolupráce. Do další volby vneslo malé vzrušení vyjádření lídra ANO Josefa Pavlíka k jeho údajnému působení v Lidových milicích, na něž byl dotazován Milošem Vystrčilem (ODS). Byť slova "Nejsem si vědom, že bych byl atd." nevyzněla zcela jednoznačně, koaliční partneři jimi byli zjevně uklidněni a jediným stiskem tlačítka hlasovacího zařízení zvolili současně pět náměstků hejtmana tři radní. Náměstky se stali Pavel Franěk (ANO - zastupující hejtmana v nepřítomnosti), Josef Pavlík (ANO), Vladimír Novotný (ČSSD), Jana Fišerová (ODS) a Pavel Pacal (Starostové), radními Jana Fialová, Martin Hyský a Jan Hyliš (ČSSD). Všichni budou pracovat jako uvolnění, takže oproti minulému období bude o jednoho plně placeného radního a tři náměstky víc, naopak uvolnění již zřejmě nebudou předsedové finančního a legislativního výboru a předseda bezpečnostní komise. O tom, jaké výbory budou vůbec pracovat, a kým budou obsazeny, bude zastupitelstvo rozhodovat na svém příštím zasedání 22. listopadu. Z celkově předem dohodnutého dnešního jednání tak vyčnívala pouze vyjádření dvou předsedů opozičních zastupitelských klubů - Jaromíra Kaliny za KDU-ČSL, který se otázal, co se tak zásadně změnilo na práci kraje, že si to vyžádalo navýšení počtu náměstků (odpověď - nic, jde o politické ujednání), a Milana Plodíka za KSČM, který hovořil déle, i když na podobné téma. Uražená reakce hejtmana mohla ve věci neznalém pozorovateli vyvolat dojem, že to byli komunisté, kdo hodili bývalého partnera přes palubu …
V každém případě bude zajímavé nadále sledovat, jak bude fungovat spolupráce ve slepenci neslučitelných osobností a názorů koaliční vlády na Vysočině…