Únor 2017

znovu Nostalgická kavárna

28. února 2017 v 13:24 | Helena |  KSČM
Již potřetí pořádala brtnická KSČM v sobotu 18. února poslechový pořad "Nostalgická kavárna", tentokrát přímo v Brtnici. Do prostor hasičské zbrojnice přilákaly písničky převážně ze 60. A 70. let přibližně dvacítku návštěvníků, na které čekalo malé občerstvení a Josef Motejl, autor a průvodce celým pořadem. Organizátorům se podařilo vytvořit příjemné prostředí, kde nechyběla vůně kávy a květiny a zapálené svíčky na stolech, atmosféra sama připomínala doby dávno minulé, z nichž se vynořovaly jednotlivé vzpomínky na známé zpěváky, ale i jejich téměř zapomenuté kolegy. Jako vždy měly největší úspěch hudební hádanky, je vidět, že my Češi jsme národ soutěživý, a testovat své znalosti nás prostě baví. Z talířků postupně mizelo drobné cukroví, prázdné byly šálky od kávy nebo čaje, z programu už zbývaly pouhé střípky, čas se nachýlil a bylo třeba se rozloučit. K radosti moderátora i pořadatelů se nikomu odcházet příliš nechtělo - s o to větší chutí snad hosté přijdou příště.
Budeme se těšit.

OV Jihlava - únor

22. února 2017 v 14:50 | Helena |  KSČM
Únorové zasedání okresního výboru především zhodnotilo nominační konferenci, konanou 26. ledna. Předseda Pavel Kalabus poděkoval všem organizátorům i účastníkům za kvalitní přípravu a klidný průběh, konstatoval, že konference splnila účel a připravila návrh kandidátů za okres Jihlava pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Krajský výbor na svém jednání 20. 2. zpracuje doporučení kompletního pořadí kandidátů dle nominací z jednotlivých okresů - v první pětici by měli být (v abecedním pořadí): Karel Dvořák (Havl. Brod), Ing. Pavel Kováčik (Třebíč), Roman Ondrušek (Pelhřimov), Kamil Vejvoda (Žďár n. Sáz.) a Mgr. Helena Vrzalová (Jihlava). Krajský výbor zároveň schválí plán předvolební kampaně.
V další části programu Pavel Kalabus podal informaci z jednání krajského výkonného výboru, které proběhlo 16. února. Nejpodstatnějšími body bylo vyjádření podpory Pavlu Kováčikovi na pozici lídra kandidátky pro volby do sněmovny a rezignace krajského předsedy komise mládeže - na tuto pozici je navrhován mladý jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.
V plném proudu jsou přípravy setkání občanů pod hradem Roštejn, realizační tým navštívil fotbalové hřiště v obci Růžená a přímo na místě domluvil s místním fotbalovým klubem konkrétní podmínky spolupráce. Krom plochy jako takové je součástí pronájmu velký stan se stoly a lavicemi pro 150 osob, krytá tribuna pro 50 návštěvníků, bufet vč. kompletního vybavení, toalety, šatna, klubovna, ohniště s dostatečnou zásobou dřeva a venkovní plynový gril. V případě potřeby lze zapůjčit zahradní lavice nebo menší stany. V celodenním programu vystoupí skupiny Mustafo a JCS Salavice, třešťský oddíl aerobiku a v jednání jsou další účinkující. Pro děti budou připraveny hry a soutěže, které zajistí brtnická základní organizace, dva skákací hrady, a po celý den bude možné si koupit něco pěkného ve stáncích soukromých prodejců. Bohaté občerstvení připraví komunisté z Nížkova, děti si navíc budou moci samy opéct buřtík u táboráku. Zkrátka je už teď, nač se těšit!
Nejdřív jsou ale samozřejmě před námi již tradiční oslavy Mezinárodního dne žen. Kam se můžete vypravit?
· 4. 3. Telč 1500 hraje p. Kernstock
host Ing. Ladislav Vejmělek
· 5. 3. Brtnice 1500 hraje Mustafo, občerstvení, květiny, dárečky pro dámy
· 8. 3. Třešť 1400 hraje Seniorka, kulturní program, občerstvení, dárečky
hosté Pavel Kalabus a Mgr. Helena Vrzalová
· 9. 3. Jihlava 1400 harmonika, občerstvení
host Ing. Pavel Šlechtický

únorové krajské zastupitelstvo

13. února 2017 v 10:33 | Helena |  KSČM
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém prvním letošním zasedání v úterý 7. února projednalo a po delší diskusi vedené zejména zástupci opozičních stran vzalo na vědomí zprávu o činnosti rady kraje, informaci o práci krajského úřadu, přehled plnění usnesení zastupitelstva a zprávu o spolupráci kraje se zahraničními partnery v roce 2016. Schválilo zásady pro poskytování paušálních a cestovních náhrad zastupitelům a navzdory bouřlivému emotivnímu vystoupení zástupkyně "zelených" vyjádřilo podporu výstavbě nového jaderného zdroje v elektrárně Dukovany. Zastupitelstvo věnovalo značnou pozornost dotačním programům. Byl schválen celý blok týkající se poskytování finančních prostředků v oblasti požární ochrany, ať už přímo Hasičskému záchrannému sboru nebo obcím, které zřizují zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů. Za podpory kraje lze pořídit dopravní automobily, repasovat či opravit techniku a zvýšit tak akceschopnost jednotek. Ke všem zastupitelům a jejich prostřednictvím do celého regionu směřuje výzva k podávání nominací na udělení medailí Kraje Vysočina. Návrh může podat pouze člen zastupitelstva, ale jeho prostřednictvím prakticky kdokoliv, pravidla najdete na webových stránkách kraje. Nominace lze podávat do 31. března. Bez připomínek byly schváleny majetkové body programu, tedy převody nemovitostí, ať už prodeje, koupě, směny či darování. Větší pozornost věnovali zastupitelé pouze nákupu pozemku pro výstavbu nových domků Domova Háj III v Havlíčkově Brodě, kde vznesl námitky Milan Plodík, předseda klubu KSČM. Zpochybnil kvalitu pozemku, kolem něhož má vést stoka a část je bažinatá, takže požadovaná cena je nepřiměřená, navíc v okolí je nabízena řada dalších, mnohem kvalitnějších parcel. V průběhu diskuse se navíc ukázalo, že dle platného územního plánu nemůže být na předmětném pozemku realizována předpokládaná zástavba, bude nutné požádat o změnu územního rozhodnutí. Přesto byla koupě schválena s tím, že k transakci dojde až po vyjasnění sporných otázek. V další části jednání byly hladce rozhodovány záležitosti dopravy a školství, např. platy řidičů, řešení okružní křižovatky v Humpolci, ul. Čejovská, zvýšení platů pracovníků regionálního školství, projekt výchovy talentované mládeže v ledním hokeji, investice do středního a vyššího vzdělávání cestou projektů škol nebo podpora krajských center talentované mládeže. Ke změně došlo v plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina. Závěrem byly obsazeny výběrové komise pro grantové programy Fondu Vysočiny v oblastech Informační a komunikační technologie, Infrastruktura ICT, Cyklodoprava a cykloturistika, Památkově chráněná území, Bezpečná silnice, Sportoviště, Sportujeme, Jednorázové akce, Čistá voda, Odpady a Naše škola. Byly schváleny plány práce výborů zastupitelstva a jednání zakončila rozprava, v níž největší pozornost věnovali zástupci ODS soudně projednávané kauze nákupu sypačů.
Z řad KSČM diskutoval Milan Plodík k již uvedené otázce nákupu pozemků v Havlíčkově Brodě, Josef Zahradníček k problematice jaderné elektrárny Dukovany, v závěrečné debatě upozornil na neshody ve vedení kraje a s nadsázkou navrhl "rozpuštění zastupitelstva" a Helena Vrzalová vznesla dotaz ke krátkodobým pronájmům krajských nemovitostí, dala podnět krajskému úřadu k metodické pomoci obcím zřizujícím jednotky Sboru dobrovolných hasičů, předložila plán práce kontrolního výboru a reagovala na připomínky k jeho činnosti.

týden ticha

9. února 2017 v 13:15 | Helena |  ... a další
Omlouvám se všem čtenářům, ale přibližně týden tu zavládne ticho a klid, schází se mi denně několik akcí s přejezdy po republice, takže nebudu stíhat. Budu se snažit alespoň obměňovat aktualitu, abyste věděli,co se zrovna děje. V případě potřeby odpovím i na dotazy v "přestupkové" poradně, kde většinou potřebujete informaci co nejdřív.
Díky za pochopení a brzy nashledanou!

masopustní dobroty

9. února 2017 v 13:11 | Helena |  Hry, soutěže, návody
Koblihy
Potřebujeme: 500 g hladké mouky, 35 g droždí, 3 žloutky, 250 ml vlažného mléka, 50 g másla, 50 g cukru krupice, 3 lžíce rumu, špetku soli, olej na smažení, trochu čerstvě nastrouhané citronové kůry
Postup: Droždí rozetřete se lžičkou cukru na tekutou kaši, přilijte polovinu vlažného mléka, přisypte lžíci mouky, ještě jednou krátce vše promíchejte, zakryjte utěrkou a nechte deset minut stát při běžné pokojové teplotě. Kvásek by měl mít hustou pěnu - pokud ne, zkuste ještě chvíli počkat. Máslo rozetřete vařečkou, přidejte zbytek cukru a ještě pár minut míchejte, až vše zesvětlá. Do máslové pěny vmíchejte oba žloutky, rum, osolte a ochuťte citronovou kůrou. Mouku smíchejte s kváskem a utřeným máslem. Po částech přilévejte zbytek mléka a stále pracujte vařečkou, až dostanete hladké, nepříliš lepivé těsto. Mísu zakryjte utěrkou a nechejte asi tři čtvrtě hodiny až hodinu a půl. Vykynuté těsto vyklopte na pracovní plochu, kterou jste předem posypala trochou mouky. Válečkem rozválejte na placku silnou necelé dva centimetry. Vezměte si k ruce vykrajovátko na koblihy nebo obyčejnou skleničku a vykrájejte z plátu kolečka, stačí průměr kolem 6 cm. Kolečka narovnejte vedle sebe do několika řad na pomoučněný podklad, zakryjte je utěrkou a znovu nechte asi 20 minut podruhé kynout. Koblihy usmažte na oleji, nechejte odsát na papírové utěrce. Cukrářskou plničkou s obyčejným rovným a dost širokým nástavcem do středu všech koblížků vstříkněte marmeládu. Případně koblížky z boku něčím propíchněte a cukrářským sáčkem bez nástavce je snadno naplňte. Anebo můžete koblížky s marmeládovou náplní rovnou smažit, v tom případě vyválejte plát o něco tenčí, na polovinu vykrájených koleček dejte po lžičce marmelády a přiklopte zbývajícími kolečky. Velmi pečlivě přitiskněte k sobě okraje a nechte příslušnou dobu dokynout. Hotové koblížky poprašte moučkovým cukrem.
Šišky
Potřebujeme: 125 g másla, 490 g hladké mouky, 190 g smetany ke šlehání, 20 g droždí, 2 lžíce mléka, 1 lžíci citrónové kůry, 1 lžíci moučkového cukru, špetku muškátového květu, 40 g bílého suchého vína, ½ lžičky soli, 40 g mandlí, olej
Postup: Máslo dejte do velké mísy a metlou jej dobře našlehejte, pak přisypávejte mouku a přilévejte smetanu. Přidejte droždí rozmíchané v mléce, citronovou kůru, cukr a muškátový květ a vypracujte hezky tuhé těsto, které se nebude lepit na vařečku. Nechte ho kynout. Když trochu vykyne, přidejte do něj víno a sůl, dobře zapracujte a opět nechte kynout, aby zdvojnásobilo svůj objem. Nakonec do těsta vmíchejte mandle a postupně z něj odebírejte a tvarujte šišky, nechte je opět vykynout a smažte ve vyšší vrstvě oleje.
Pecičky
Potřebujeme:430 g hladké mouky, 1 heru, 250 ml šlehačky, moučkový cukr, vanilkový cukr
Postup:Smícháme mouku, povolený tuk a šlehačku. Z těsta vyvalujeme v ruce malé kuličky (můžeme si ruce trochu pomoučnit). Ty dáme na vymazaný plech a pečeme asi půl hodinky do zlatova. Horké kuličky obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.
Sušenky
Potřebujeme:450 g hladké mouky, 250 g másla, 250 ml šlehačky, moučkový cukr, vanilkový cukr
Postup:Z mouky, másla a šlehačky zpracujeme těsto. Šlehačku vyndáme z ledničky těsně před zpracováním těsta, aby byla chladná. Vyválíme plát necelého půl centimetru silný a vykrajujeme tvary, pečeme v předehřáté troubě cca 200 - 220°C zhruba 8 - 10 minut. Ještě teplé obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

mezi námi zastupiteli

8. února 2017 v 13:00 | Helena |  tak mě napadá
V úterý 7. února zasedalo Zastupitelstvo Kraje Vysočina - a krom rozhodování v mnoha pro region zásadních věcech (nebo i těch méně důležitých) se ukázala jedna drobnost. Kolega zastupitel - a též senátor - za ODS Miloš Vystrčil mě nemá rád. Jistě, na zasedání se vyjadřoval k mnoha bodům, mnohé myšlenky pro zdůraznění několikrát zopakoval, čímž mimo jiné vytočil doběla dalšího zastupitele generálmajora v záloze Hynka Blaška (SPO), zvyklého očividně jednat rychle, stručně, konstruktivně a především k věci, ale pouhou touhou být slyšen nelze vysvětlit trojí výpad uvozovaný mým jménem. Navíc právě tyto poznámky postrádaly hlubšího smyslu, týkaly se problematiky krajského kontrolního výboru, jemuž nově předsedám, a mnohem účinněji mohly být řešeny zástupkyněmi ODS v tomto orgánu, zastupitelstvo takovou pravomoc nemá. Pokud by tedy byly opravdu důležité. Ba ne, šlo jen o snahu ukázat, že nade mnou má můj nedávný rival z bitvy o senátní křeslo navrch. Proč, to můžu jen hádat. Původ může být právě ve volebním boji, ať už při některém našem střetnutí nebo ve výsledku, kdy Dr. Vystrčil sice zvítězil, a já skončila čtvrtá, ale některé dílčí výsledky byly pro něj nepříjemné, nebo mohly antipatie vzniknout už před dvěma lety na ustavujícím zasedání zastupitelstva v Brtnici, které se díky mému upozornění na zásadní chybu v připravených podkladech protáhlo, a místo triumfem ODS a jejích místních spojenců bylo spíše trapným mementem neschopnosti, čemuž pan senátor coby čestný host a opora svých spolustraníků pouze přihlížel. Víc možností mě nenapadá, příliš často jsme se v minulosti nesetkávali. Výzvou snad může být pro místopředsedu občanských demokratů i fakt, že jsem členkou vedení KSČM a tedy "důstojným" soupeřem. Jedno ale musím bývalému hejtmanovi přiznat. Během jediného dne mě dokázal zviditelnit, vyčlenit z dosud značně nepřehledného davu nových krajských zastupitelů a upozornit na mne způsobem, který navíc jemu nelichotí. Takže dnes už každý zastupitel Kraje Vysočina ví, kdo je Helena Vrzalová - a že ji p. Vystrčil nemá rád. Když o tom tak přemýšlím - děkuji, kolego.

večer s láskou

6. února 2017 v 15:36 | Helena |  KSČM
Že neznáte píseň "Zuzulienka"? Tak to si ji určitě najděte na youtube, stojí vážně za to, zejména klip je naprosto dokonalý. Zuzulienka se stala absolutním hitem tanečního večera konaného v sobotu 4. února v Brtnici. V restauraci Na Hřišti se tentokrát sešlo asi 25 křepčeníchtivých nadšenců, převážně stálých návštěvníků diskoték pořádaných místní organizací KSČM - tahle vzhledem k blížícímu se valentýnskému svátku nesla podtitul "(nejen) pro zamilované". Tématu odpovídala výzdoba z červených a růžových balónků, papírová a třpytivá srdíčka na stolech nebo rozmístěné stylové svíčky, i písničky se tentokrát nesly převážně v milostném tónu. A přizpůsobili se i někteří hosté, prim hrála růžová a červená, objevily se květinové nebo srdíčkové doplňky a dokonce i péřové boa nebo Amorkova křídla. Však taky pořadatelé vyhlásili soutěž o nejoriginálnější kostým, v níž suverénně zvítězil elegán v dobovém obleku s růží v kapsičce, uhlazeným účesem a zdobenou náprsenkou. Tak starosvětský šarm nebylo možné neocenit… Mezi tanec a starší i novější hity se vloudila ještě jedna soutěž - jak jinak - o nejvtipnější milostné vyznání. Na kartičky s potiskem srdce mohli pánové a dámy napsat láskyplné věty jen pro svého nejbližšího a věnovat mu je, nebo vložit lístek do košíku s tím, že vyznání bude přečteno veřejně. Slov plných citu zazněla celá řada - a nakonec bez vítěze, nebylo možné mezi vší tou láskou a něhou vybrat, vyhráli prostě všichni. A emoce se promítly i do následující taneční série, objetí byla vroucnější a ruce zůstávaly spojeny, i když hudba už dávno nehrála… Ale samozřejmě nejen ploužáky živ je člověk, a v takových chvílích přišla ke slovu již zmiňovaná Zuzulienka, žhavé španělské rytmy nebo třeba dnes už ikonická Lambada. Jen požadovanou "ty můj kvítku medový" pořadatelé na play listu najít nedokázali. Snad příště. Dubnová diskotéka (v březnu chystáme už tradiční oslavu MDŽ) bude v duchu jara a kvítek, ať medový nebo jiný, se bude hodit. A vy, kteří jste se nestihli zúčastnit tentokrát, budete mít další možnost.

PRÁVNÍ PORADNA

3. února 2017 v 11:02 | Helena |  právo a my
A když už jsem včera psala o bezplatné právní pomoci, ještě se k tomuto tématu krátce vrátím.
Od příštího týdne, tedy poprvé 6. února bude v prostorách Okresního výboru KSČM v Jihlavě, Úlehlova 5, otevřena bezplatná právní poradna. Každé pondělí od 8.30 do 15.00 můžete přijít a konzultovat své problémy, ptát se na možná řešení, hledat pomoc. Protože poradnu vedu sama, je určitě lepší si schůzku předem domluvit telefonicky (586 301 868) nebo mailem - helena.vrz@seznam.cz. Elektronicky můžete poslat i svoje dotazy, které co nejrychleji zodpovím. Jen zdůrazňuji, že se jedná o poradnu, nemohu nahrazovat notáře či advokáty, tedy nečekejte zpracování dokumentace, vyhotovení smluv a podobně. Vysvětlím vám, jak dál postupovat, jaké máte možnosti, a přidám orientaci v příslušné legislativě. Otevřeno je pro veřejnost, rozhodně nezáleží na stranické příslušnosti, to nemusíte mít obavy. Služba je bezplatná pro každého, vaše finanční situace není rozhodující, podstatné je jen to, že máte právní problém, se kterým si nevíte rady.
Těším se na vás a jsem zvědavá na první dotazy :-)

bezplatná právní pomoc

2. února 2017 v 14:39 | Helena |  právo a my
Prvním čtením prošel Poslaneckou sněmovnou PČR zákon o bezplatné právní pomoci, zpracovaný a předkládaný KSČM. Návrh připravil Výbor pro legislativu a lidská práva už počátkem roku 2015, a je jen dobře, že se konečně dostal na pořad jednání. Vláda původně slibovala vlastní zpracování, nakonec ale přece jen dala zelenou komunistům.
Zákon by měl zaručit lidem, kteří si nemohou advokáta zaplatit sami, právní pomoc financovanou státem. Dosud se tato možnost vztahuje jen na trestní řízení, my navrhujeme, aby byla rozšířena na civilní proces. Dnes si v občanskoprávních sporech musíte zastoupení zajistit a zaplatit, což není zrovna levná záležitost, proto se mnozí svého nároku raději vzdají, i když by byl oprávněný. Prostě nemají na soud peníze. Řízení je navíc mnohdy zdlouhavé, to taky odradí. Protože i když víte, že máte pravdu vč. potřebných důkazů, a rozhodujete se, zda zaplatit prvotní náklady s tím, že soud vám v rozsudku přizná jejich úhradu, nemáte požadovanou částku, museli byste si ji vypůjčit - a potom čekat a čekat a čekat. A zadlužte se, když nevíte, kdy budete moci půjčku splatit! To už si každý dobře rozmyslí. Bohužel tím zásadně klesá důvěra občanů v český právní řád, vymahatelnost práva a soudy samotné.
O oprávněnosti nároku na bezplatného advokáta by rozhodoval soudce, takže možnost zneužití by byla minimální. Samozřejmě přiznání právní pomoci by bylo přesně vymezeno, žádat by např. nemohly osoby s právnickým vzděláním nebo firmy. I když tady jsem v době, kdy jsme ve výboru návrh připravovali, tak úplně nesouhlasila, podle mého názoru právní vzdělání nemusí vždycky zaručovat orientaci v konkrétním problému. Jestliže se bude právník po celý život věnovat např. podnikové personalistice, u soudu si s tím rozhodně nevystačí. Ale chápu kolegy a jejich postoj, který převážil, že tohle by se velmi obtížně prokazovalo, obecně se má za to, že právní vzdělání přinejmenším usnadňuje orientaci v legislativě, zjednodušeně řešeno, právník snáz pochopí pravidla hry.
Předlohu KSČM teď posoudí ústavně právní výbor, snad budeme obdobně úspěšní, jako v případě zákona o nižší dani z přidané hodnoty na tiskoviny.

svatební zvyky

1. února 2017 v 11:33 | Helena |  Hry, soutěže, návody

A ještě jednou svatby, prstýnky, závoje a všechno, co k tomu patří. Třeba tradice a pověry, které znaly už naše babičky. Jiné zvyky k nám pronikly teprve nedávno. Znáte všechny?

 • Před svatbou se pečou tzv. zvací koláčky, které se rozdávají přátelům a rodině jako pozvání na svatbu.
 • Snoubenci by neměli trávit předsvatební noc v jednom domě.
 • Ženich by neměl vidět nevěstiny šaty před obřadem.
 • Kdo spatří toho druhého v den svatby jako první, bud, přináší to smůlu. mít v manželství navrch.
 • Nevěsta by měla být celá v novém, jednu věc mít vypůjčenou a jednu starou (obvykle rodinný šperk), něco darovaného a něco modrého (nejčastějším dárkem od svědkyně či družičky tak bývá modrý podvazek). Nová symbolizuje nový začátek, stará úctu k tradici, půjčená ochotu dát na rady druhých a modrá věrnost.
 • Nevěsta by neměla mít pravé perly, ty přináší slzy.
 • Mince ve střevíčku nevěsty je zárukou bohatství, čtyřlístek tamtéž přináší štěstí. Penízek lze zašít i do lemu šatů.
 • Původně byla nevěsta zahalena závojem, aby se jí nosem nedostali do těla zlí duchové. Dnes je závoj spíš symbolem neposkvrněnosti.
 • V minulosti v den svatby podstupoval ženich zkoušku. Před domem nevěsty byl přichystaný špalek se sekerou a láhev vína. Podle toho, čeho se chopil, se poznalo, bude-li dobrý hospodář nebo opilec. Hospodářem by se stal, kdyby se chopil sekery.
 • I nevěsta byla vyzkoušená, a to v domě ženicha. Když vkročila do jeho domu, kde bylo rozsypáno smetí, chopila se připraveného koštěte a smetí zametla, ukázalo se, že bude dobrou hospodyní. Pokud smetí překročila, znamenalo to opak.
 • Rýže se na novomanžele hází při odchodu z obřadní síně, aby přinesla blahobyt a štěstí. Kdo hází okvětní lístky, láká tím k nevěstě bohyni plodnosti.
 • Po obřadu dostane ženich na krk chomout, který symbolizuje jeho svázání manželstvím. Nevěsta pak dostane bič, aby bylo jasné, kdo bude v rodině vládnout.
 • Po obřadu kamarádi nasadí ženichovi na nohu ke kotníku vězeňskou kouli, která je navíc uzamčena visacím zámkem. Koule představuje mužovy hříchy z mládí. Nevěsta dostane pilku na železo a musí si svého manžela osvobodit, aby do nového života vstoupil nezatížený. Může však nechat novomanžela, aby přátele uplatil, získal od nich klíček a osvobodil se sám.
 • Svobodná žena, která chytí nevěstou hozenou kytici, se do roka vdá.
 • Když neochutnají svatební dort všichni hosté, přinese to smůlu.
 • Když si svobodná žena dá kousek svatebního dortu na noc pod polštář, bude se jí zdát o budoucím manželovi.
 • Snubní prstýnek se nosí na prsteníčku levé ruky, protože tudy teče krev přímo do srdce.
 • Zametáním rozbitého talíře novomanželé prokazují budoucí spolupráci. Střepy zároveň přináší štěstí J
 • Jíst polévku z jednoho talíře symbolizuje vzájemné dávání a braní.
 • Novomanžel přenáší ženu přes práh společného domova, aby oklamal zlé duchy, kteří číhají pod prahem. Druhý význam je začátek nového života.
 • Zvyk únosu nevěsty během svatební hostiny začal na Moravě (jojo, Moraváci jsou vtipní).