bezplatná právní pomoc

2. února 2017 v 14:39 | Helena |  právo a my
Prvním čtením prošel Poslaneckou sněmovnou PČR zákon o bezplatné právní pomoci, zpracovaný a předkládaný KSČM. Návrh připravil Výbor pro legislativu a lidská práva už počátkem roku 2015, a je jen dobře, že se konečně dostal na pořad jednání. Vláda původně slibovala vlastní zpracování, nakonec ale přece jen dala zelenou komunistům.
Zákon by měl zaručit lidem, kteří si nemohou advokáta zaplatit sami, právní pomoc financovanou státem. Dosud se tato možnost vztahuje jen na trestní řízení, my navrhujeme, aby byla rozšířena na civilní proces. Dnes si v občanskoprávních sporech musíte zastoupení zajistit a zaplatit, což není zrovna levná záležitost, proto se mnozí svého nároku raději vzdají, i když by byl oprávněný. Prostě nemají na soud peníze. Řízení je navíc mnohdy zdlouhavé, to taky odradí. Protože i když víte, že máte pravdu vč. potřebných důkazů, a rozhodujete se, zda zaplatit prvotní náklady s tím, že soud vám v rozsudku přizná jejich úhradu, nemáte požadovanou částku, museli byste si ji vypůjčit - a potom čekat a čekat a čekat. A zadlužte se, když nevíte, kdy budete moci půjčku splatit! To už si každý dobře rozmyslí. Bohužel tím zásadně klesá důvěra občanů v český právní řád, vymahatelnost práva a soudy samotné.
O oprávněnosti nároku na bezplatného advokáta by rozhodoval soudce, takže možnost zneužití by byla minimální. Samozřejmě přiznání právní pomoci by bylo přesně vymezeno, žádat by např. nemohly osoby s právnickým vzděláním nebo firmy. I když tady jsem v době, kdy jsme ve výboru návrh připravovali, tak úplně nesouhlasila, podle mého názoru právní vzdělání nemusí vždycky zaručovat orientaci v konkrétním problému. Jestliže se bude právník po celý život věnovat např. podnikové personalistice, u soudu si s tím rozhodně nevystačí. Ale chápu kolegy a jejich postoj, který převážil, že tohle by se velmi obtížně prokazovalo, obecně se má za to, že právní vzdělání přinejmenším usnadňuje orientaci v legislativě, zjednodušeně řešeno, právník snáz pochopí pravidla hry.
Předlohu KSČM teď posoudí ústavně právní výbor, snad budeme obdobně úspěšní, jako v případě zákona o nižší dani z přidané hodnoty na tiskoviny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama