únorové krajské zastupitelstvo

13. února 2017 v 10:33 | Helena |  KSČM
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém prvním letošním zasedání v úterý 7. února projednalo a po delší diskusi vedené zejména zástupci opozičních stran vzalo na vědomí zprávu o činnosti rady kraje, informaci o práci krajského úřadu, přehled plnění usnesení zastupitelstva a zprávu o spolupráci kraje se zahraničními partnery v roce 2016. Schválilo zásady pro poskytování paušálních a cestovních náhrad zastupitelům a navzdory bouřlivému emotivnímu vystoupení zástupkyně "zelených" vyjádřilo podporu výstavbě nového jaderného zdroje v elektrárně Dukovany. Zastupitelstvo věnovalo značnou pozornost dotačním programům. Byl schválen celý blok týkající se poskytování finančních prostředků v oblasti požární ochrany, ať už přímo Hasičskému záchrannému sboru nebo obcím, které zřizují zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů. Za podpory kraje lze pořídit dopravní automobily, repasovat či opravit techniku a zvýšit tak akceschopnost jednotek. Ke všem zastupitelům a jejich prostřednictvím do celého regionu směřuje výzva k podávání nominací na udělení medailí Kraje Vysočina. Návrh může podat pouze člen zastupitelstva, ale jeho prostřednictvím prakticky kdokoliv, pravidla najdete na webových stránkách kraje. Nominace lze podávat do 31. března. Bez připomínek byly schváleny majetkové body programu, tedy převody nemovitostí, ať už prodeje, koupě, směny či darování. Větší pozornost věnovali zastupitelé pouze nákupu pozemku pro výstavbu nových domků Domova Háj III v Havlíčkově Brodě, kde vznesl námitky Milan Plodík, předseda klubu KSČM. Zpochybnil kvalitu pozemku, kolem něhož má vést stoka a část je bažinatá, takže požadovaná cena je nepřiměřená, navíc v okolí je nabízena řada dalších, mnohem kvalitnějších parcel. V průběhu diskuse se navíc ukázalo, že dle platného územního plánu nemůže být na předmětném pozemku realizována předpokládaná zástavba, bude nutné požádat o změnu územního rozhodnutí. Přesto byla koupě schválena s tím, že k transakci dojde až po vyjasnění sporných otázek. V další části jednání byly hladce rozhodovány záležitosti dopravy a školství, např. platy řidičů, řešení okružní křižovatky v Humpolci, ul. Čejovská, zvýšení platů pracovníků regionálního školství, projekt výchovy talentované mládeže v ledním hokeji, investice do středního a vyššího vzdělávání cestou projektů škol nebo podpora krajských center talentované mládeže. Ke změně došlo v plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina. Závěrem byly obsazeny výběrové komise pro grantové programy Fondu Vysočiny v oblastech Informační a komunikační technologie, Infrastruktura ICT, Cyklodoprava a cykloturistika, Památkově chráněná území, Bezpečná silnice, Sportoviště, Sportujeme, Jednorázové akce, Čistá voda, Odpady a Naše škola. Byly schváleny plány práce výborů zastupitelstva a jednání zakončila rozprava, v níž největší pozornost věnovali zástupci ODS soudně projednávané kauze nákupu sypačů.
Z řad KSČM diskutoval Milan Plodík k již uvedené otázce nákupu pozemků v Havlíčkově Brodě, Josef Zahradníček k problematice jaderné elektrárny Dukovany, v závěrečné debatě upozornil na neshody ve vedení kraje a s nadsázkou navrhl "rozpuštění zastupitelstva" a Helena Vrzalová vznesla dotaz ke krátkodobým pronájmům krajských nemovitostí, dala podnět krajskému úřadu k metodické pomoci obcím zřizujícím jednotky Sboru dobrovolných hasičů, předložila plán práce kontrolního výboru a reagovala na připomínky k jeho činnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama