problém s plotem

24. března 2017 v 9:06 | Helena |  právo a my
Dotaz: Soused má u mého plotu dlouhodobě složenou hranici dřeva, některé kusy se o pletivo opírají a promačkávají ho, navíc se ve dřevě drží vlhkost a hniloba. Se sousedem není rozumná řeč, říká, že je to jeho pozemek, tak co. Co můžu dělat?
Odpověď: Tak tohle je dost rozšířený problém. Váš soused má pravdu - jak se říká - 50 na 50. Vlastnické právo jako takové je upraveno občanským zákoníkem, který v § 1012 říká, že vlastník se svým majetkem může nakládat, jak uzná za vhodné, a kromě zákona mu do toho nemá kdo co mluvit. To je jedna část. Ale pozor, je tady pokračování, které majiteli zakazuje závažným způsobem nad míru přiměřenou poměrům rušit práva ostatních - a dělat věci, jejichž hlavním cílem je druhé obtěžovat nebo jim škodit. A pro Vaši situaci navazuje ještě § 1020, který vlastníkovi pozemku v odůvodněném případě dává možnost požadovat, aby soused nezřizoval v těsné blízkosti hranice pozemků stavbu. Hranice dřeva sice není stavba, ale pokud je rozměrná a jak píšete, dlouhodobá, třeba dokonce i nějak zastřešená nebo podobně, dalo by se i tohle ustanovení určitě alespoň pomocně použít. A jestli Vám dřevo ničí plot, nebo zanáší na rostliny plíseň, to určitě rozumný důvod požadovat odstranění je.
Co tedy můžete dělat? V prvé řadě pošlete svoji výzvu k odstranění dříví sousedovi písemně, doporučeně, abyste měl doklad o doručení. Nezapomeňte vyjmenovat důvody, proč Vám dřevo vadí, a uvést lhůtu, do kdy má soused hranici odstranit. Lhůtu zvolte rozumnou a splnitelnou, třeba 30 dnů. Když to nepomůže, požádejte o zaslání podobné výzvy advokáta. Sice to nějakou korunu stojí, ale zase ne tolik, a je to poslední možnost smírného řešení, většina lidí se oficiálního dopisu z advokátní kanceláře zalekne. Navíc advokát bude potom šikovně po ruce pro případ, že by ani jeho výzva nezabrala - potom by Vám totiž nezbývalo nic jiného, než podat žalobu k soudu. Nový občanský zákoník v řešení sousedských sporů odebral jakékoliv pravomoci obecním úřadům, takže na radnici byste pomoc hledal zbytečně … Ale přece. Soud je většinou opravdu až mezní řešení, je finančně náročný a spory se dlouho táhnou. Můžete ještě zkusit obrátit se na příslušný obecní úřad se stížností, ve které situaci popíšete. Radnice může souseda pozvat, seznámit ho s Vaším problémem a pokusit se věc vyřešit dohodou. Ale nařizovat nemůže nic, takže když ani tohle nepomůže, zbývá Vám opravdu už jen žaloba. Tou můžete zároveň vymáhat i způsobenou škodu, např. náklady na opravu pletiva.
A ještě dodatek - kdybyste potřeboval svůj plot ze sousedovy strany natřít nebo opravit, obraťte se na stavební úřad, který může sousedovi zpřístupnění jeho pozemku nařídit (§ 141 a § 142 stavebního zákona).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 donlabuznik donlabuznik | 28. června 2018 v 23:49 | Reagovat

No já jsem si koupil kvalitní pletivo na http://www.amstor.cz/ , soused má u něj také naskládané dřevo a plot stejně drží a drží, není to tedy spíše tím, že máte nekvalitní plot ? Nemyslím totiž, že je taková pohroma, když si u vašeho plotu někdo vyskládává dříví. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama