volby

ženy ve volbách

25. října 2016 v 10:50 | Helena
Dovolte mi ještě jedno ohlédnutí za nedávnými volbami, tentokrát z pohledu genderové vyrovnanosti, tedy podílu zastoupení mužů a žen. Ve volbách do krajských zastupitelstev se na kandidátkách objevilo celkově 30 % žen, nejvíce v Libereckém kraji - 33.71 %, nejméně v kraji Plzeňském, 26, 67 %. Bohužel, zástupkyně něžného pohlaví figurovaly spíše na nevolitelných pozicích, čím blíž k vrcholu, tím víc naše řady řídly. Nejvíce žen v první pětici na kandidátce bylo zastoupeno opět na Liberecku, nejméně v Jihomoravském kraji a na Vysočině (Že by zde víc než jinde panoval "tradiční rodinný model", podle něhož patří žena k plotně a dětem?). Rozdíl je přitom obrovský - Liberecký kraj 31,6 %, druhé dva uvedené regiony 4,76 %. Zajímavé jsou i počty žen jako vedoucích kandidátky neboli lídryň. Na první pozici se ženy objevily nejčastěji u hnutí ANO, dokonce v polovině krajů, ČSSD se svými tolik medializovanými kvótami nepostavila lídryni ani jednu.
Pokud jde o zvolené zastupitelky, těch je v celé republice pouze 137, což je 20,3 % ze všech mandátů. Ženám kupodivu ublížilo kroužkování, tedy preferenční hlasy, jimiž před ně voliči mnohdy poslali mužského kandidáta… Nejvíce žen zasedne v zastupitelstvu Karlovarského kraje, téměř 30 %, nejméně potom v Ústí nad Labem, 12,7 %. Nejhezčí pohled do zastupitelských řad nabídne ANO s 27 % žen, na opačném konci se ocitla ODS s 13 % zastupitelek.
Mimochodem, do Senátu z celkových 233 nominantů kandidovaly pouhé 43 ženy …

KSČM v kraji

12. října 2016 v 12:27 | Helena
Zastupiteli Kraje Vysočina za KSČM byli zvoleni:
č.
kandidát
okres
preferenční hlasy
preferenční %
2
Josef Zahradníček
Třebíč
1.233
7,12
1
Milan Plodík
Havl. Brod
1.018
5,88
4
Helena Vrzalová
Jihlava
914
5,27
3
Kamil Vejvoda
Žďár n. Sáz.
887
5,12
5
Pavel Hodáč
Pelhřimov
244
1,40
6
Marek Nevoral
Třebíč
519
2,99

volby v Brtnici

12. října 2016 v 12:26 | Helena
Volby jsou za námi, sice budeme ještě čekat na rozstřel kandidátů do Senátu ve druhém kole, ale to podstatné už víme. KSČM na Vysočině ztratila 5 mandátů v krajském zastupitelstvu - z původních 11 jsme spadli na 6, celorepublikový rozdíl je dokonce 96 zastupitelů (ze 182 nyní 86). O koalicích se v řadě krajů teprve jedná, těžko tedy zatím odhadnout ztrátu uvolněných, tedy placených míst, ale i ta bude určitě značná. Ve volbách do Senátu postoupil do druhého kola pouze jeden zástupce komunistů, a sice Ladislav Sekanina na Bruntálsku - držíme mu samozřejmě palce! Ale zpět k nám, na Vysočinu a do Brtnice.
Ráda bych moc poděkovala všem brtnickým spoluobčanům za to, že šli k volbám - a že svůj hlas dali Komunistické straně Čech a Moravy a mně. Ve volbách do Senátu jsem v Brtnici po sečtení všech deseti volebních okrsků zvítězila s náskokem více než 5 % před Milošem Vystrčilem za ODS, a i když jsem se celkově umístila až čtvrtá, obrovské pomoci a podpory v Brtnici si nesmírně vážím. Ve volbách do Zastupitelstva Kraje Vysočina skončila u nás KSČM stejně jako v rámci celého kraje čtvrtá, ale v Brtnici samotné jsme v okrsku č. 1 (volilo se v Domě Valdštejnů) zvítězili, v Nové Čtvrti jsme byli druzí - a o pouhých sedm hlasů nás v součtu obou těchto okrsků předstihla ČSSD.
V krajských volbách kandidovali i tři bývalí starostové města, o jejichž umístění jste mohli rozhodovat tzv. kroužkováním. Marie Kružíková obdržela 48 preferenčních hlasů, Petr Štěpán 34 a Stanislav Jirků 12 - mě zakroužkovalo 79 z vás.
Pro mě osobně, i pro základní organizaci KSČM v Brtnici jsou výsledky voleb jednoznačným signálem, že to, co děláme, děláme dobře, že má naše snažení smysl. Za nás všechny vám mohu slíbit, že budeme pokračovat a budeme hledat nové nápady a aktivity, kterými bychom zpestřili život v Brtnici a přilehlých obcích. I když tam jsme mnohdy limitováni neochotou předsedů či osadních výborů, a nemá smysl snažit se cokoliv vynutit proti jejich vůli. Konec konců, nálada v jednotlivých obcích byla vidět i na výsledcích hlasování, nejhůř jsme dopadli tam, kde jsme nedostali možnost žádnou akci uspořádat. Je otázka, co je příčina a co důsledek…

MF Dnes

7. října 2016 v 10:00 | Helena

1) Pokud byste se dostala do Senátu, o řešení jakého konkrétního vysočinského problému byste se tam chtěla zajímat. A jaké řešení osobně navrhujete?

Vzhledem k mé dosavadní praxi jsou mi nejbližší otázky veřejné správy, kde může Senát hodně pomoci, a nejen Vysočině. Vrátit úřady blíž lidem - občanské průkazy a cestovní pasy alespoň obcím dvojkového typu, sociální záležitosti oddělit od úřadů práce a přenést zpátky tam, kde o "svých lidech" mají přehled, tedy do místa bydliště. A přestat uvažovat o dalších změnách k horšímu, ať už by šlo o přestupkovou agendu nebo stavební úřady, které by podle některých záměrů měly být jen v největších městech.


2) Jaké prioritní investice by měl stát udělat na Jihlavsku? A proč zrovna ty?
Jako první mě napadá rozšíření počtu služeben státní policie. Jihlavsko sice nepatří mezi regiony s největší kriminalitou, ale situaci komplikuje horší dopravní dostupnost a dojezdové vzdálenosti. Vandalismus a drobná kriminalita jsou přitom dlouhodobým problémem úřadů i obyvatel.

3) A jaké na Dačicku?
O rychlý a zásadní zásah si říká tranzitní doprava přes centrum města Dačic, hlavně se to týká kamionové dopravy, kde se jako nejvhodnější řešení nabízí obchvat. Dále by bylo dobré rozšířit silnici II.třídy 406 z Telče přes Dačice do Slavonic, která svými parametry spíše odpovídá silnici III.třídy, přitom je zde hustý provoz těžké kamionové dopravy. Pomohlo by i pořízení vah na přetížené kamiony s dřívím. Jistě, jde o krajskou komunikaci, ale finanční prostředky od státu by jistě neuškodily.

4) Mají podle Vás stávající obvody smysl? Nemělo by např. větší smysl, aby každý okres měl svého Senátora? Republika jich má 76 + 1 senátor by byl za Prahu. Nebo byste udělala větší reformu v Senátu? Jakou?

Výhodou současných volebních obvodů je vyrovnanost co do počtu voličů, tato rovnováha by byla v případě vázanosti na okresy výrazně narušena. Současnou zákonnou úpravu považuji za vyhovující, z praxe vím, že ani úřadům zajišťujícím řádný průběh voleb nepůsobí žádné problémy, ke změně nevidím důvod. Myslím, že na pořadu dne jsou mnohem důležitější otázky.

krajský mítink KSČM

6. října 2016 v 9:20 | Helena

Zima, zima, zima! Tak by se dal nejlépe charakterizovat mítink KSČM v krajském městě. Ve středu 5. října už dopoledne vyrostl na jihlavském náměstí červený stan s logem třešniček, z reproduktorů se linuly písničky Statise Prusalise a kandidáti do krajského zastupitelstva a Senátu zvali kolemjdoucí k volbám, rozdávali propagační materiály, představovali hlavní body programu a diskutovali se zájemci. Navzdory občasným přeháňkám a hodně nepříjemnému větru, který se náměstím proháněl, se lidí zastavovalo dost, někteří se chtěli jen seznámit s kandidáty, jiní se na ně obraceli s dotazy, nápady nebo připomínkami k nejrůznějším tématům, od komunální a krajské politiky, přes aktuální celostátní otázky, až po osobní problémy. Před druhou hodinou přijela hudba, kapela JCS Salavice, bohužel zrovna v té chvíli se spustil obzvlášť vydatný liják, kvůli němuž nebylo možné vybalit nástroje a sestavit aparaturu, čímž se trošku opozdil začátek oficiální části akce. Přibližně v půl třetí zazněly první tóny známého country hitu, nohy začaly podupávat do rytmu a nálada stoupala. Moderátorka Helena Vrzalová přivítala přítomné a představila hosty - I. místopředsedu ÚV KSČM, Petra Šimůnka, který všechny krátce pozdravil, a Pavla Kováčika, předsedu poslaneckého klubu KSČM. Ten ve svém projevu vyzdvihl práci našich zástupců v Zastupitelstvu Kraje Vysočina v uplynulém volebním období a pozval k volbám. Následovalo seznámení s kandidáty, kterých navzdory počasí dorazilo devatenáct, téměř kompletní byla první desítka. S obvyklým temperamentem promluvil Milan Plodík, lídr kandidátky, tím byla oficiální část programu ukončena a pozornost nepříliš početného shromáždění nadále patřila písničkám a salavické muzice. Petr Šimůnek s Milanem Plodíkem pokračovali na další mítink ve Světlé nad Sázavou a chladno a další přeprška brzy akci ukončily, pořadatelé i návštěvníci se rozešli do přilehlých kavárniček a svých domovů. Počasí si nikdo vybrat nemůže, podstatné je, že kandidáti KSČM v debatách s občany opět ukázali svoji fundovanost, zaujali svými názory a snad tak i přispěli k dobrému volebnímu výsledku. Teď už jen zbývá držet palce - a vhodit do volební schránky ten správný hlasovací lístek.

předvolební setkání v Třešti

26. září 2016 v 10:56 | Helena
Ve čtvrtek 22. září se obyvatelé Třeště, jednoho ze sedmi měst volebního obvodu č. 52 - Jihlava, měli možnost setkat se mnou coby kandidátkou KSČM do Senátu. Dosud mě znali především jako vedoucí správního odboru místního úřadu a předsedkyni přestupkové komise, tentokrát jsem se snažila ukázat v "civilní" pozici pokud možno pohodové organizátorky a pozorné hostitelky, připravené poskytnout svůj čas a pozornost všem příchozím. Více než tři hodiny se na centrálním náměstí bavily děti, pro něž byl nachystaný skákací hrad, nedávno zakoupený Okresním výborem Jihlava, a spousta her a soutěží se sladkými odměnami, ale i dospělí, kteří se mnou diskutovali o problémech Jihlavska, ptali se na mé názory, nebo mi sdělovali své nápady a postřehy. Radost mi udělala hlavně mnohá vyjádření podpory a přání úspěchu J Každý, kdo procházel kolem, si odnesl propagační drobnosti - a odmítl opravdu jen málokdo, do atmosféry celého odpoledne se jasně promítala skutečnost, že jsem ve městě osm let působila. Náměstí bylo pořád plné a mnozí se neubránili srovnání s předchozími předvolebními akcemi jiných stran, z něhož prezentace komunistů vyšla prozatím vítězně. Za doprovodu veselých písniček děti stavěly věž z kostek, věnovaly se rybolovu, probíhaly překážkovou dráhu, snažily se srazit míčkem co nejvíc plechovek, mířily na cíl vodou ze stříkačky - zkrátka báječně se bavily. Snad po celém městě byly zakrátko vidět balónky s třešničkami, které si s chutí odnášeli i dospělí. Na petici k NATO přibyla pěkná řádka podpisů A KSČM znovu ukázala, že na Vysočinu prostě patří.
Díky slunečnému počasí, pečlivé přípravě, práci organizátorů s pomocí mých nejbližších, Helenky a rodičů, s obrovskou podporou předsedy okresního výboru Pavla Kalabuse a předsedy revizní komise Karla Hlaváčka, se podařilo uskutečnit jedno z nejhezčích a nejvydařenějších odpolední celé kampaně, na které budou všichni vzpomínat - a které, doufejme, přinese i ovoce v podobě dobrého volebního výsledku kandidátky KSČM v krajských volbách - a taky mého ve volbách do Senátu.

Jihlavské listy

21. září 2016 v 7:48 | Helena
Proč by měli voliči dát hlas právě Vám?
Protože odbornou práci mají dělat odborníci. Senát je zákonodárným orgánem, přitom zde v současné době zasedá např. 14 pedagogů, 11 lékařů, ale jen 5 právníků. Poslanecká sněmovna produkuje množství zákonů, které jsou mnohdy nepřehledné, vzájemně neprovázané a tu a tam i obsahují chyby. Tomu všemu by měl zabránit právě Senát jako jakási pojistka - proto potřebuje právníky a navíc právníky znalé legislativního procesu. Což já, doufám, jsem, proto jsem byla KSČM nominována.
Z vašich webových stránek vyplývá, že byste více propagovala krásu a výhodnou polohu Vysočiny. Jakými konkrétními kroky byste to jako senátorka provedla?
Jen bych ráda opravila, že mé citované vyjádření se netýkalo Vysočiny jako takové, ale konkrétně Jihlavska a Jihlavy, která je stále mezi krajskými městy tak trochu Popelkou a čeká na svoji dobrou vílu. Takže si říkám, proč bych onou vílou nemohla být já, když už jsem mezi kandidáty jediná žena? A jak? Přímou podporou a propagací turismu a souvisejících aktivit; získáváním přitažlivých projektů pro naše obce; snahou o větší provázanost jednotlivých památek a významných míst s využitím historických nebo třeba i literárních osobností. A protože platí, že co se v mládí naučíš …, tak i pořádáním patřičně zaměřených soutěží pro děti a mládež.
Co považujete za největší problém vašeho volebního obvodu, složeného z Jihlavska a Dačicka, a jak byste jej řešila?
Potřeby se samozřejmě různí, obecně bych mohla jmenovat bezpečnost, nezaměstnanost, problémy s dopravní obslužností, potřebu dostupného a fungujícího zdravotnictví, úřady, které tady budou pro lidi. To je všude stejné. A konkrétně? Jihlavě by v této chvíli nejvíc prospěl zvýšený turismus, o kterém byla řeč v předchozí otázce, Dačice a Slavonice zase volají po zlepšení dopravní dostupnosti, nevyhovující je silnice II. třídy na Vysočinu.
Jaký nový zákon či novelu byste navrhla jako první?
Zákonů či novel, které by mě napadly, je celá řada, ale po zvážení by to byl zákon o bezplatné právní pomoci. Vymahatelnost práva v dnešní době je u nás nepřiměřeně nízká, ne snad kvůli nekvalitnímu rozhodování, ale kvůli obtížím, který proces provází, administrativním, časovým a finančním. Zákon, který by běžným lidem zajistil pomoc a oporu, je určitě potřeba, a to rychle.
A naopak, který ze zákonů či částí některého ze zákona byste nejraději zrušila nebo jej považujete za zbytečný?
Nepochybně dva připravované zákony vztahující se k přestupkům a přestupkovému řízení, které jsou typickou ukázkou, jak krásně umíme zkomplikovat i poměrně jednoduchou agendu. A rozhodně bych s chutí zvrátila některé kroky tzv. reformy veřejné správy, např. aby kvůli občanskému průkazu či pasu nemuseli občané cestovat desítky kilometrů, úřady práce se mohly věnovat zaměstnanosti a ne sociálním věcem, zkrátka aby úřady byly lidem opravdu co nejblíž.
Jaký konkrétní cíl byste si jako senátorka předsevzala?
Já svůj cíl mám - vrátit občanům důvěru v právo, jeho dodržování a vymahatelnost. Důvěru v systém, v budoucnost vlastní i celé naší země. A snad i důvěru v politiku a politiky …

Jak volit?

18. září 2016 v 10:07 | Helena
Kdy?
V pátek 7. října 2016 od 1400 hodin do 2200 hodin a v sobotu 8. října 2016 od 800 hodin do 1400 hodin. Případné druhé kolo voleb do Senátu proběhne ve stejných časech v pátek 14. 10. a v sobotu 15. 10. 2016.
Hlasovací lístky
Hlasovací lístky obdržíte nejpozději 4. října do schránky v místě trvalého pobytu (tj. na adrese, kterou máte uvedenou v občanském průkazu, ne tam, kde fakticky bydlíte). Pro volby do krajského zastupitelstva budou lístky šedé, vždy samostatné pro každou volební stranu. Pro volby do Senátu žluté, pro každého kandidáta samostatně. Když lístky nedostanete, budou poškozené nebo si je zapomenete doma, nevadí, na úřadě nebo ve volební místnosti můžete požádat o novou kompletní sadu.
Co s sebou?
Platný doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud volíte na voličský průkaz, tak samozřejmě i ten, musíte ho odevzdat volební komisi. Volební lístky si přinést můžete (ať už všechny nebo ten jeden, který jste se rozhodl/a použít) a nemusíte, záleží na Vás.
Hlasování
Po vstupu do volební místnosti u příslušného člena komise (podle adresy nebo příjmení, každý má před sebou označení) prokážete svoji totožnost a dostanete dvě obálky, žlutou a šedou. Můžete si říct o hlasovací lístky. Potom musíte vstoupit do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků, tedy za plentu. To je opravdu povinnost, vč. toho, že tam musíte být sám/sama, jinak Vám komise nesmí umožnit volit.
Do obálky žluté barvy vložíte jeden hlasovací lístek žluté barvy se jménem kandidáta, pro kterého chcete hlasovat. Hlasovací lístek se nijak neupravuje. Do šedé obálky vložíte jeden šedý hlasovací lístek volební strany, kterou jste se rozhodl/a volit. Na tomto lístku můžete vyznačit tzv. preferenční hlas až 4 kandidátům - tedy žádnému, jednomu, dvěma, třem nebo čtyřem. Ne víc!
Kdybyste vložili do obálky hlasovací lístek špatné barvy, dali jich tam víc nebo použili jednu obálku na oba lístky, jsou takové hlasy neplatné, takže POZOR!
Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vhodíte obálky s hlasovacími lístky do volební schránky. Samozřejmě můžete volit i jenom do Senátu nebo jenom do kraje, není povinností zúčastnit se obou voleb.
Nedojdete ze zdravotních důvodů do volební místnosti?
… potom můžete požádat obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, abyste mohl/a hlasovat mimo volební místnost. Přijdou k Vám dva zástupci volební komise s přenosnou volební schránkou, úředními obálkami a hlasovacími lístky. Za tuto službu se nic neplatí.
Druhé kolo voleb
Zatímco výsledky voleb do krajského zastupitelstva budeme znát hned v sobotu 8. října, na vítěze senátních si zřejmě týden počkáme. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole voleb do Senátu nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude zvolen žádný z kandidátů a bude se konat druhé kolo. Postupují dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvních dvou místech. Hlasovací lístky už nedostanete předem, ale až ve volební místnosti. Hlasovací lístek a úřední obálka pro II. kolo voleb do Senátu jsou šedé.

voličské průkazy

17. září 2016 v 15:56 | Helena

Víte, že v době voleb budete mimo místo trvalého bydliště a přitom chcete volit? Ve volbách do krajského zastupitelstva i do Senátu máte možnost požádat o voličský průkaz, který ovšem můžete uplatnit jen v rámci "svého" volebního obvodu. Tedy např. chcete-li volit zastupitele, můžete tak učinit kdekoliv v kraji Vysočina, pokud senátora, pak v Jihlavském okrese a části okresu Jindřichův Hradec, ohraničeném obcemi Staré Město pod Landštejnem, Slavonice, Peč, Dačice a Kostelní Vydří. Pokud si nejste jist/a, jestli obec, kde chcete volit, patří do Vašeho obvodu, raději si to předem ověřte, na každém úřadu Vám rádi poradí.


Jak požádat?

Zásadně na úřadě v obci, kde jste hlášen/a k trvalému pobytu:

- osobně do 5. října, s sebou musíte mít platný průkaz totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas)

- písemně, na žádosti musí být Váš úředně ověřený podpis. Písemnou žádost můžete do 30. 9. poslat poštou nebo do 5. 10. po někom, kdo ji na úřad odnese.


Jak průkaz dostanete?

Záleží na Vašem rozhodnutí, které uvedete v žádosti:

- osobně od 22. 9. do 5. 10., s sebou vezměte platný doklad totožnosti

- prostřednictvím jiné osoby, která musí mít plnou moc s Vaším ověřeným podpisem a svůj platný doklad totožnosti, od 22. 9. do 5. 10.

- poštou na adresu, kterou uvedete v žádosti o vydání voličského průkazu - od 22. do 30. září.


Voličský průkaz si hlavně nezapomeňte doma, budete ho muset odevzdat okrskové volební komisi.

Kam za námi?

7. září 2016 v 19:06 | Helena
Volební kampaň je v plném proudu, termíny hlavních mítinků naplánované. A kde nás najdete, kde můžete oslovit kandidáty KSČM, zeptat se jich na cokoliv, co vás zajímá, svěřit se se svými problémy?
17. 9. 13.00 Přerov, setkání na Laguně, hosté A. Černý, J. Nekl
24. 9. 10.00 Praha, Výstaviště, slavnost Haló novin, předseda a místopředsedové strany
29. 9. 10.00 Ostrava Masarykovo náměstí, J. Dolejš
30. 9. 13.00 Ústí nad Labem, Lidické náměstí, V. Filip, J. Dolejš
30. 9. 14.30 Česká Lípa, nám. E. Beneše, J. Dolejš
3. 10. 10.00 Karlovy Vary, tržnice, host zatím není znám
3. 10. 10.00 České Budějovice, KD Slávie, V. Filip
3. 10. 10.00 Zlín, náměstí Míru, P. Šimůnek
4. 10. 10.00 Čáslav, nám. Jana Žižky, P. Šimůnek
5. 10. 14.00 Brno, Moravské nám., V. Filip
5. 10. 14.00 Pardubice, nám. Republiky, J. Dolejš
5. 10. 14.00 Jihlava, Masarykovo nám., P. Šimůnek, P. Kováčik
6. 10. 14.00 Příbram, nám. 17. listopadu, J. Dolejš
6. 10. 13.00 Hradec Králové, nám. 28. října, J. Dolejš
6. 10. 16.00 Plzeň, Kopeckého sady, J. Skála
 
 

Reklama